PDA

Zobacz pełną wersję : Który z projektów tańszy w budowie?



jdzej
29-04-2019, 15:30
Witam,

Jest to mój pierwszy post na forum. Z żoną planujemy budowę domu a z racji, że dom będzie na kredyt ciężko określić budżet.
Mamy wąską działkę o szerokości 15m a WZ pozwalają wybudować dom o szerokości ,maksymalnie 7.2m.
Z racji wymiarów działki dom musi być z poddaszem użytkowym. Przeglądając wiele różnych projektów trafiliśmy tylko na dwa które spełniają nasze wymagania:
- duża kotłownia (z racji ogrzewania paliwem stałym ) blisko drzwi wejściowych lub z osobym wejściem z zewnątrz.
- sypialnia od północy z garderobą lub możliwością jej adaptacji
- wejście od południa
- taras na północny wschód
- maksymalnie 100m2

https://z500.pl/projekt/717/Z177,maly-wygodny-i-praktyczny-dom-na-waska-dzialke.html
zmiany, które chcielibyśmy wprowadzić w tym projekcie to:
-zamurowanie otworu drzwiowego z kuchni do jadalni
-usunięcie łazienki przynależącej do sypialni i zamiana jej na garderobę

https://pracownia-projekty.dom.pl/ajr_20_wersja_c_z_wiata_ce.htm
zmiany, które chcielibyśmy wprowadzić w tym projekcie to:
- usunięcie wiaty/pergoli na auto

Który projekt według was byłby lepszy i tańszy w budowie? Wiem, że kosztorysy które podają na stronach z projektami mijają się z rzeczywistościa. Co ewentualnie można zlikwidować/zmienić żeby wyszło taniej?

ciężkiprzypadek
29-04-2019, 17:55
Ile osób ma mieszkać w domku?
Macie dziwne założenia i do tego oba projekty są zupełnie inne.
W jednym domu ma być otwarta kuchnia a w drugim już chcecie ją oddzielić od salonu.
Tak samo z pokojami...w pierwszym są 4pokoje a w następnym już 3.

Kotłownia 4-5m2 jest stanowczo za mała na paliwo stałe. 21wiek a Wy z ogrzewaniem cofacie się do 20.
Proponuję jeszcze raz to przemyśleć i porządnie się zastanowić nad tym czego chcecie.

jdzej
29-04-2019, 18:15
Dom ma być dla 3 osób ( w przyszłości może 4) - w domu musi być sypialnia, pokój dla dziecka, pokój gościnny i ewentualnie gabinet (jeżeli jest możliwość), dlatego rozbieżność w projektach. Akurat kuchnia czy jest otwarta czy zamknięta na salon nie ma większego znaczenia a oddzelenie kuchni od salonu miałoby tylko zwiększyć ilość szafek w kuchni . Kotłownia w tych projektach ma 5-6m2 i z tego co się dowiedziałem jest wystarczająca do pieca na paliwo stałe. Póki co inne metody ogrzewania nie wchodzą w grę. Jeżeli chodzi o dziwne założenia odnośnie lokalizacji sypialni czy tarasu to podyktowane jest tym, że wole widok z sypialni czy tarasu na łąki i las niż na domy sąsiadów.

MiśYogi
29-04-2019, 18:55
Aż sobie rozrysowałem te projekty po swojemu. W ten drugi nie wierzę. To się nie zmieści w szerokości 6 m, więc ja bym zapomniał o takim projekcie.


W pierwszym, wymiary się zgadzają. Ale też jest projekt naciągany. Zobacz choćby na te nieszęsne drzwi. Otwierasz drzwi z przedsionka i już nie możesz wejść do pokoju po lewej. Ten sam problem jest kotłownią. Teraz ubikacja pod schodami. Tam się nie da usiąść w ten sposób, jak jest na planie. Poza tym, drzwi z kuchni mają znaczenie strategiczne ;-) Otwierasz drzwi do tej łazienki i wtedy można wyjść z pokoju tylko przez kuchnię. :-)

Ja nie mówię, że nie da się nic zrobić na takiej powierzchni, da się, ale trzeba zrezygnować z pokoju na dole, wyrzucić kominek, na który i tak brak miejsca, jest sam komin. :-) Zrobić inne ogrzewanie, zlikwidować te korytarze i wtedy da się mieszkać w tak małym domku.

casual
30-04-2019, 07:53
Koszty budowy pewnie w obu przypadkach podobne, bo projekty bez udziwnień, zależą raczej od zaangażowania własnego i rejonu budowy.
Przemyślcie to paliwo stałe, bo przy inwestycji circa 500 tys wygospodarowanie 15 tys dodatkowo na pompę ciepła warte przemyślenia.
Przykładowo w takim projekcie:
https://www.dobredomy.pl/projekt/denis/
możecie mieć albo dodatkowy pokój (gabinet/gościnny) albo kotłownię. Kwestia wyboru.

maaszak
30-04-2019, 14:41
Mam wąską działkę i podobne parametry WZ: budynek max 7,5 m szerokości. Swego czasu przeglądałem setki projektów i faktycznie bardzo ciężko znaleźć cokolwiek. Tym bardziej, że chcę parterówkę. Niestety (lub stety, ale zaciskając pasa) musiałem się zdecydować na projekt indywidualny.
Sam rozrysowywałem sobie różne koncepcje domu. Przy takich ograniczeniach powierzchni nie wyobrażam sobie ogrzewania na paliwo stałe. Szkoda miejsca. U mnie gazu też nie będzie. Będzie prąd i kable grzejne - liczę się z trochę większymi rachunkami (ale przy powierzchni ok 100m2 i pod warunkiem dobrego, szczelnego ocieplenie nie zbankrutuję), a poza tym sam komfort.

Z177 - jak wskazał MiśYogi ten WC pod schodami to jakiś absurd. Gdyby wybrać sensowniejszy sposób ogrzewania niż paliwo stałe to można było przenieść WC do pom.gosp. a pod schodami zrobić schowek ala spiżarka. Dobrze zauważyliście, że na piętrze jedna z łazienek jest do likwidacji, bo przy tej powierzchni to kolejny absurd. Widać projektant słusznie przewidywał, że w tym WC pod schodami i tak nikt nie będzie chciał siedzieć.
Ten drugi projekt jest już bardziej poukładany.

pandzik
30-04-2019, 15:12
A co w tym drugim jest poukładanego? Gniot jak ten pierwszy. Wydać kilkaset tys zł aby mieć pokoje po 7m2 ...Koszmar. 7.5m to wystarczająca szerokość do zaprojektowania wygodnego domu. Pod jednym warunkiem, że to będzie dom piętrowy lub parterowy. Nie z poddaszem.

Mój madokładnie 7.5m szerokosci i pokoje dzieci mają ponad 16m2 a sypialnia 20.

MiśYogi
30-04-2019, 18:43
Gniot jeden i drugi. Przećwiczyłem to dwa lata i doszedłem do kilku wniosków.
Przy tak małej powierzchni, nie ma miejsca na kotłownię. Nie ma też miejsca na dodatkowy pokój na parterze. Nie ma miejsca na trzy łazienki, jest na dwie. Lepiej jest otwierać przestrzeń, więc taka częściowo otwarta jest dobra. Można machnąć drzwi zasuwane, pokombinować coś lekkiego.

Rozrysuj ten domek w programie i zobacz sam, co z tego wyjdzie? Założyłeś wariant maksymalnie upakowany, a to się nie uda. Narysuj dom, ściany zewnętrzne 48 cm, wewnętrzne 12 cm, wstaw meble normalnej wielkości i zaraz się okaże, że powstaną klitki, a w niektórych miejscach będziesz miał problem z poruszaniem się.

maaszak
01-05-2019, 22:48
A co w tym drugim jest poukładanego? Gniot jak ten pierwszy. Wydać kilkaset tys zł aby mieć pokoje po 7m2 ...Koszmar. 7.5m to wystarczająca szerokość do zaprojektowania wygodnego domu. Pod jednym warunkiem, że to będzie dom piętrowy lub parterowy. Nie z poddaszem.

Mój madokładnie 7.5m szerokosci i pokoje dzieci mają ponad 16m2 a sypialnia 20.

Gniot, ale trochę mniejszy gniot niż pierwszy. Lepsze to np. trochę bardziej otwarta przestrzeń.
Teraz zauważyłem, że drugi ma tylko 6m szerokości... wydawało mi się, że oba mają po 7m szerokości...

W projekcie, który sobie dla siebie opracowałem też mam 7,5 m szerokości. Starałem się, żeby pokoje dla dzieci to min. 10m2 - u mnie wyszły 3 pokoje po kolejno nieco ponad 12, 13 i 14 (16,5 licząc z garderobą) m2. Próbowałem rózne układy i doszedłem do podobnego wniosku Mniej niż 7m i robi się ciasno.