PDA

Zobacz pełną wersję : Budynek z kamienia wapiennego – chciałbym uratować



Hesus16
29-04-2019, 19:20
Witam

Chciałbym uratować przed zawaleniem, budynek gospodarczy wykonany z kamienia wapiennego. Niestety czas i erozja skarpy odcisnęło na nim swoje piętno. Jedna ze ścian wyraźnie się przechyla a róg budynku wyraźnie się zapada. Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia budowlanego ale mam sporo zapału i chęć nabycia nowej wiedzy dlatego będę wdzięczny każdemu za wsparcie i wyrażenie swojego zdania na temat. Chciałbym ułożyć chronologiczny plan prac i wybrać odpowiednie techniki. Założeniem jest praca sposobem gospodarskim czyli bez specjalistycznego sprzętu i wielkich nakładów finansowych.
W pierwszej kolejności zdjęcie poglądowe budynku od przodu. Jak widać problem jest po lewej stronie budynku. Podmywana skarpa nie stanowi już oparcia dla fundamentu ? i budynek ciągnie w dół…

429766
429767
429772



Zdjęcie od środka pokazuje pękniecie jakie powstało na wysokości „lewego okna”, jak widać kamienna „oprawa” okna nie „trzyma” już. Drugie foto pokazuje ścianę „krótszą która wyraźnie odchyla się od pionu a od środka ma kolejne pękniecie.

429778
429779




Wydaje mi się że należy:
1 Odkopać róg budynku, naprawić kamienny fundament. Następnie dosypać ziemi na ok 1 metr na około tego rogu i krótszej ściany do wysokości fundamentu i ewentualnie dostawić murek oporowy na końcu skarpy.
2. Krótszą ścianę budynku przewiercić i spiąć z przeciwległą ścianą drutem zbrojeniowym z dospawanym gwintem i podkładkami. Wydaje mi się zę dobrze byłoby to zrobić w dwóch miejscach.
3. Naprawić pęknięcia wewnątrz budynku nad oknem i na krótszej ścianie.

To tyle bardzo ogólnie bo nie jestem pewny ani kolejności tych prac ani dokładnych technik jak tego dokonać. Czy moglibyśmy na podstawie tych punktów ułożyć harmonogram i sposób naprawy ?