PDA

Zobacz pełną wersję : Dom Minimum



SamoBudowa
30-04-2019, 16:07
Witam


Temat budowy domu "chodzi" za mną od lat. Jakiś czas temu rozważałem budowę w technologii paneli SIP ale uznałem, że prostsze i bardziej efektywne jest budowanie w bardziej tradycyjnej technologi bloczków gazobetonowych [znana, powszechnie używana, przetestowana]

Na forum większość tematów odnosi się do pełnowymiarowych domów "pełną gębą" 150m2+ , ciekawi mnie ilu przyszłych budowlańców rozważa rozwiązania "mikro" w rodzaju "domu za 25 tysięcy" [budynek gospodarczy/domek letniskowy z poddaszem użytkowym] - przykład

https://youtu.be/C39L1Mx6DAQ

Można się spierać czy jest to "dom" sensu stricte - ze względu na wielkość, inny status prawny, itd. Tak czy inaczej zapewnia dach nad głową iumożliwia realizowanie podstawowych funkcje życiowych.

Jestem obecnie na etapie tworzenia zarysów projektu.

Założenia
- powierzchnia użytkowa 25m2 parter + 22m2 poddasze [dach płaski]
- SSO - 20 tysięcy złotych [bez kosztów robocizny i gruntu]
- robocizna: fundamenty, ściany z bloczków, 2 wieńce
- modularność tj. możliwość konfigurowania projektu / dobudowywania kolejnych "modułów" do istniejącego budynku

Szukam osób zainteresowanych tematem / praktyków którzy podobny budynek zrealizowali i obecnie użytkują

429837

gnago
30-04-2019, 16:26
podstawowe funkcje życiowe..... No dzięki frajerstwu narodu sqrwielizmowi i głupocie polityków i pracodawców namnożyło nam się minimalistów mieszkaniowych. Znaczy się bezdomnych. Przejdź się po ROD-ach tych podmiejskich a i w miejskich można zastać "pałace:" cało rocznie zamieszkane . przez rozwodników i emerytów . Oni trochę inaczej od bezdomnych rozumieja minimalizm i ,sądzę bliższe twym chęciom

SamoBudowa
01-05-2019, 08:44
Co cię ugryzło? Jak ktoś nie ma 100 tysięcy to buduje za 50, jak ktoś nie ma 50 to buduje za 30. Jak cię stać albo chcesz być bankowym niewolnkiem przez 25 lat to postaw sobie pałac z mansardami i ogrzewanym garażem. Poźniej spłacaj kredyt, płać za ogrzewanie i popatrz jak twoje jedyne dziecko [na więcej cie nie stać] wyjeżdza na emigrację.

Dzietność w Polsce 1.48, przeciętnej rodzinie wystarczy dom z 2 sypialniami.....

Kaizen
01-05-2019, 09:09
Dzietność w Polsce 1.48, przeciętnej rodzinie wystarczy dom z 2 sypialniami.....

W domach nie mieszkają zazwyczaj single. W domach mieszkają zazwyczaj większe rodziny. Bywa, że wielopokoleniowe. Pewnie również dlatego, że dom wychodzi taniej przy wyższej jakości i jeszcze z "bajerami" typu daleko od sąsiada, ogród i warzywniak.

Mieszkanie w budynku gospodarczym czy altanie da się przeżyć latem. Choć też komfort słaby.

SamoBudowa
01-05-2019, 13:57
Czy ktoś mieszka w dużym czy w małym domu to kwestia indywidualnego wyboru "jak sobie zbudujesz tak sobie pomieszkasz".

Jeżeli ktoś buduje większy bo chce, może i go stać to jego sprawa.

Mój post jest skierowany do tych których interesują mniejsze budynki mieszkalne.

Rozważanie dlaczego ktoś wybrał takie a nie inne rozwiązanie nie jest przedmiotem tego postu.

gambit565
01-05-2019, 14:36
Mój post jest skierowany do tych których interesują mniejsze budynki mieszkalne.


Twoj post jest skierowany do tych, ktorych interesuja obiekty rekreacji indywidualnej, budynki gospodarcze i samowole budowlane. Nie jest skierowany do tych ktorych interesuja domy jednorodzinne.

SamoBudowa
01-05-2019, 14:37
429860

Wszystkie wymiary w mm

Fundament. 8000 x 4000 [wylewany do gruntu]

Szerokość 300mm, Wysokość 1200 [z tego 1000 w gruncie]


Beton 9m3 x 260zł/m3 = 2340zł [+transport]
Pręty zbrojeniowe 12 - 110m - 100kg x 2.8zł/kg = 280zł [+ transport]
Drut wiązałkowy
Drewno na szalunki
Folia budowlana

Koparka - kilka godzin [3-4]? ew ręcznie łopatą - do skutku

SamoBudowa
01-05-2019, 14:49
Idź się mądrzyć gdzie indziej "inkwizytorze budowlany".

Że też zawsze przylezie taka maruda i zaczyna się mądrzyć co kto może budować i jak. "To dom a to nie dom"

Nie interesuje cię temat, nie czytaj. Nie chcesz pomóc, nie przeszkadzaj. Sio.

Dulin7
01-05-2019, 20:21
Pewnie mieszka frustrat w kawalerce i zazdrosci:) przy tak malym metrazu nie baw sie w poddasza uzytkowe bo schody stropy itd robia koszta. Zrob domek do 35m zabudowy i do tego antresola jako sypialnia i juz masz domek dla 2+1 na poczatek.
Dom dla mnie to tylko dodatek do korzysci jakie daje mieszkanie calkowicie u siebie na wlasnej dzialce bez sasiada za sciana bez proszenia sie o remonty bez utrzymywania prezesow w spoldzielniach robisz co chcesz chcesz owoce sadzisz drzewo chcesz warzywa zakladasz warzywnik chcesz rozpalic grilka rozpalasz chcesz postawic dzieciom basen piaskownice domek stawiasz. I chocby to byl domek 35m to wole taki niz wieksze mieszkanie gdzie na swoim to jestes tylko do drzwi wyjsciowych .

Miror
02-05-2019, 05:15
Na twoim miejscu rozważył bym płytę fundamentową zamiast fundamentu tradycyjnego. Ten musi mieć ławę która mozna zalać prosto do gruntu jeśli się nie obsypuje. Sciany fundamentowe muszą mieć już deskowanie, beton to nie plastelina. W rzypadku płyty pod dom szkieletowy, wyjdzie ci mniej materiału niż tradycyjny fundament.
Ściany zrobiłbym w technologii szkieletowej, przekrój np. 145x45 obite płytą ( poszukaj alternatywy dla drogiej osb), wiatroizolacja i z zewnątrz jakąś deskę na elewacje. Szkielet wypelniony wełną, 15cm, później w kierunku wnętrza paroizolacja, ruszt drewniany 50x50 w nim instalacje i wełna 50 mm i plyta gips karton.
Ewentualnie zastanowił bym się nad scianami z bloczka komórkowego 18 cm bądź 24 cm.
Szkielet ma zaletę szybkiej budowy i daje możliwość rozbudowy.

SamoBudowa
02-05-2019, 10:37
429886


Pierwsza kondygnacja
Bloczki solbet optimal 500 - 590 x 240 x 300 - 330szt x 13.90 = 4587 (+transport]
Zaprawa do spoin na cemencie białym - 10 x 21zł/worek = 210zł
[zużycie 5kg /m2 x 50m2 = 250kg]

Wieniec 300 x 300
Beton 2.16m3 x 260m3 = 561 zł (+transport]
Pręty zbrojeniowe 12 - 110m - 100kg x 2.8zł/kg = 280zł

Emulsja gruntująca - 120zł
Izolacja fundamentów [papa] 150zł

Drewno na szalunek juz jest - z fundamentów


Razem - 5908 zł (+transport materiałów)



Miror. Rozważałem ale po zastanowieniu zrezygnowałem na rzecz bardziej tradycyjnej konstrukcji.

gnago
02-05-2019, 18:20
Byłem gościem w takiej "altance" . Mutacja kanadyjczyka ocieplony w miarę, opalanie z kominka, zimą wkład starcza na dobe. Na oko metrów będzie 60 z użytkowym poddaszem. Jak dla jednej osoby aż nadto ( mieszkanie zostawione lepsiejszej połówce z dziećmi) a z powodzeniem zmieściłaby się mała rodzinka dwie sypialnie na górce. Dla mnie jeden minus to widzimisię właściciela. łazienka w domku a przybytek dumania na zewnątrz, owszem pełny wc z ogrzewaniem nad osobnym małym szambem. No ale wykonanie domku jeszcze przed rozwodem jako blisko miejska dacza

gnago
02-05-2019, 18:49
429886


Pierwsza kondygnacja
Bloczki solbet optimal 500 - 590 x 240 x 300 - 330szt x 13.90 = 4587 (+transport]
Zaprawa do spoin na cemencie białym - 10 x 21zł/worek = 210zł
[zużycie 5kg /m2 x 50m2 = 250kg]

Wieniec 300 x 300
Beton 2.16m3 x 260m3 = 561 zł (+transport]
Pręty zbrojeniowe 12 - 110m - 100kg x 2.8zł/kg = 280zł

Emulsja gruntująca - 120zł
Izolacja fundamentów [papa] 150zł

Drewno na szalunek juz jest - z fundamentów


Razem - 5908 zł (+transport materiałów)



Miror. Rozważałem ale po zastanowieniu zrezygnowałem na rzecz bardziej tradycyjnej konstrukcji.

A może dłużyca prosto z lasu za ok 300 złociszy za metr bieżący, na konstrukcje starczy te 10 m . Wszystkie ściany tylko osłonowe wypełnione czym chcesz. Dach z płyt warstwowych beż konieczności więźby starczy tylko górna belka dachu i górne ścian metr za 40 do 80 złociszy. to samo na ściany. I tynk perlitowy bo akustycznie ścian nie ma . W 30 000 stan zamknięty

SamoBudowa
28-06-2019, 19:47
Trochę to trwało ale mam już obliczenia budynku na I strefę wiatru/ II strefę przemarzania [czyli większość obszaru Polski]

W skrócie: fundament wylewany, ściany z bloczków 500, 2 wieńce, dach płaski.

Przyjęte rozwiązania wynikają przede wszystkim z założenia aby projekt był wykonany w technologii znanej i sprawdzonej i do tego możliwej do ogarnięcia przez osobę ogólnie rozgarniętą [stąd bloczki + wieńce], jest na ten temat mnóstwo materiałów na YT.


Odstępstwa od ogólnie stosowanych rozwiązań wynikają z chęci:
- uproszczenia kontrukcji
- ułatwienia procesu budowy
- zmniejszenia ciężaru budynku
- ułatwienia adaptacji projektu do własnych potrzeb

key1
28-06-2019, 22:40
Załóż dziennik, będę odwiedzał i kibicował.
Powodzenia.

Frofo007
28-06-2019, 23:11
A z czego strop poddasza oraz strop dachu? Pytam ponieważ z tego co się orientuje to te "płaskie" dachy to wcale nie jest aż taki pikuś.

Odnośnie kosztów fundamentu to brakuje jeszcze chyba:

Styropianu
Dysperbitu
Instalacji kanalizacyjnej w gruncie
Piachu zasypowego, kosztu wypożyczenia zagęszczarki
Prętów gwintowanych, śrub i podkładek powiększonych (do szalunków)

I pewnie jeszcze sporo innych rzeczy, które niestety kosztują.

Co do szalunków fundamentu - jak rozumiem ma być cały wylewany. Będą bardzo duże parcia na szalunek bo ten beton w szalunku ważyć będzie jak jakieś 15 średnich samochodów. Bez doświadczenia różnie to może wyjść.

Myślę, że lepsza byłaby już płyta fundamentowa, zbrojenie np. 2 razy siatka zgrzewana - pewnie byłoby mniej roboty.
Ponadto jeśli zostosowaćby XPS (niestety droga sprawa) pod płytą to w płycie można puścić instalacje wod-kan, ewentualnie też kable elektryczne i co najważniejsze ogrzewanie elektryczne podłogowe. Płyta akumulowałaby energię w taniej taryfie i być może udawałoby się tanio ogrzać taki domek prądem.

SamoBudowa
29-06-2019, 09:14
Fundament wylewany bezpośrednio do gruntu - 12m3 betonu, zbrojony
Materiał drożej niż bloczki ale odpada koszt robocizny, więc suma sumarum może być taniej.


Strop poddasza mocowany na wieszakach, dach oparty na wieńcu.
Oba stropy z drewna konstrukcyjnego 45 x 220, klasa C18 lub wyższa


Wykonanie podłogi to odrębny projekt. Do wykonania wg. indywidualnych preferencji. Co kto ma pod ręką i na co go stać.

SamoBudowa
29-06-2019, 09:33
Jednym z głównych założeń jest aby budynek można było dostosować do indywidualnych potrzeb we własnym zakresie [Ilość drzwi/ okien, układ pomieszczeń, położenie schodów]

Stąd też otwarty plan i konstrukcja stropu poddasza którą można łatwo przerobić w dowolnym momencie,

Kaizen
29-06-2019, 10:04
Fundament wylewany bezpośrednio do gruntu - 12m3 betonu, zbrojony

Jak to sobie wyobrażasz? Ława ma zazwyczaj 60 cm. Na tym stawia się ścianę 24cm. Nie da się takiego czegoś zalać w gruncie - trzeba szalować a to pracochłonne i kosztowne. Stąd popularność bloczków fundamentowych.

SamoBudowa
29-06-2019, 13:11
Szerokości 400, głębokość 1000, zbrojenie 6 x fi12, 6 x fi8, ściany wykopu wyłożone folią budowlaną.

// Sprawdzono warunek I stanu granicznego podłoża dla gruntu składającego się z piasku średniego oraz dla gruntu składającego się z gliny piaszczystej //

Miror
30-06-2019, 05:50
Moim zdaniem w kwestii potanienia konstrukcji już mało co można wymyśleć. Po drodze dochodzą jeszcze inne koszty o ktorych nie pomyslisz jeśli nie masz doswiadczenia. Pomysł z fundamentem wydaje się być chybiony, tracisz sporo kasy na drogi beton a on jest najdrozszy w tej zabawie, grunt się obsypuje zmiesza z betonem. Koła nie wymyslisz po co stosować jakieś niesprawdzone technologie skoro są znane od dziesięcioleci ?
Podstawa taniej budowy to prostota konstrukcji, mały metraż, stosowanie prostych, tanich i sprawdzonych technologii, liczenie i porównywanie rożnych rozwiązań. Ale najwazniejsze to masz w temacie tego działu! Samorobstwo! Na tym możesz zaoszczędzić ze 40 procent kosztów (tak na oko). I tyle nic wiecej ponad to nie wymyslisz. Szkoda eksperymentować bo mozesz wpieprzyc się dopiero w koszta jak ci taki fundament przyjdzie poprawiać.

Frofo007
30-06-2019, 09:23
Mój kolega zrobił chyba najtańszy fundament z możliwych - ponawiercał spalinowym świdrem otwory, włożył w nie rurę PCV, zbrojenie i zalał betonem. Na to już szła konstrukcja lekkiego domku drewnianego zabezpieczona wpierw przed wilgocią.

Jeśli grunt nie jest jakiś trudny to myślę, że są to z 3 dni pracy dla 2 osób + koszt rur PCV (ale może być szalunek z drewna to wyjdzie jeszcze taniej) + trochę betonu i stali zbrojeniowej.

Konstrukcja ścian drewniana, ocieplenie wełną, w środku karton-gipsy. Elewacja - deska elewacyjna. Myślę, że to są najtańsze rozwiązania i pewnie sprawdzone.

Sam osobiście jestem zwolennikiem domów murowanych, jednak taki domek jak opisałem ma jeszcze jedną zaletę - zawsze można go przenieść w inne miejsce.

SamoBudowa
30-06-2019, 16:21
Grunt się nie miesza z betonem bo wykop jest wyłożony folią budowlana. Jeżeli grunt jest zbyt luźny aby zrobić wykop którego ściany się nie obsuną to siłą rzeczy w ogóle nie ma tematu i trzeba robić konwencjonalnie.

Nie jestem fanatykiem żadnego konkretnego rozwiązania. Przy zbliżonych cenowo rozwiązaniach wybieram prostsze tj. takie które nie wymaga wykwalifikowanej siły roboczej / wysiłku fizycznego.

Fundament wylewany do gruntu. 1-2 dni na wykonanie zbrojenia i przygotowanie szalunku, 1 koparko/dzień na zdjęcie humusu i wykopanie rowów, zalanie betonem.

Fundament z bloczków. 1 koparko/dzień na wykopanie rowów, wykonanie zbrojenia ławy, zalanie ławy, przygotowanie zaprawy i wymurowanie ok 400 bloczków, wykonanie izolacji przeciwilgociowej, obsypanie fundamentów.

Kaizen
30-06-2019, 16:45
Grunt się nie miesza z betonem bo wykop jest wyłożony folią budowlana.

No to sobie psujesz wymagany prawem uziom fundamentowy dając izolację elektryczną. Cytat z opracowania Edwarda Musiała:
Badano wpływ folii polietylenowej używanej do innych celów. Chodzi o polietylenową folię budowlaną, o grubości ok. 0,3 mm, układaną z niewielką zakładką (20 cm) na podłożu gruntowym przed wylaniem fundamentów, aby chronić wylewaną mieszankę betonową przed zanieczyszczeniem gruntem rodzimym i nadmiernym odwodnieniem bezpośrednio po wylaniu i w okresie pielęgnacji świeżego betonu. Obecność tej folii trwale zwiększa rezystancję uziemienia uziomu fundamentowego nawet dwukrotnie, jak wykazały pomiary sprawdzające w porównywalnych warunkach: 4,9÷6,5 Ω z folią zamiast 3 Ω bez folii


Fundament wylewany do gruntu. 1-2 dni na wykonanie zbrojenia i przygotowanie szalunku, 1 koparko/dzień na zdjęcie humusu i wykopanie rowów, zalanie betonem.

A potem odkopujesz ścianę fundamentową, żeby zrobić termoizolację i hydroizolację? To chyba szpadlem?

Janekk1234
30-06-2019, 21:54
Dobry temat.
Fundament lany w ziemię po wcześniejszym nawiercie, i dluzyce prosto z lasu. Dodałbym jeszcze dach z płyty warstwowej. Masz od razu gotowy dach.

SamoBudowa
01-07-2019, 00:36
Impedancja pętli zwarcia większa o 3Ω w sieci TT to nie koniec świata. Można zostawić dolną część wykopu odsłoniętą więc bednarka w betonie będzie miała jak najbardziej kontakt z gruntem. Można dodać dodatkowe uziomy. Kto w ogóle używa teraz TT? O ile się orientuję jest TN-S, TN-C-S.

Żadnej hydroizolacji/termoizolacji z zewnątrz nie przewiduję.

//poprawiono wpis dotyczący impedancji

Kaizen
01-07-2019, 00:58
Impedancja pętli zwarcia na poziomie 6Ω w sieci TT to nie koniec świata. Można zostawić dolną część wykopu odsłoniętą więc bednarka w betonie będzie miała jak najbardziej kontakt z gruntem. Można dodać dodatkowe uziomy. Kto w ogóle używa teraz TT? O ile się orientuję jest TN-S, TN-C-S.

Nie wiem, czemu wspominasz o impedencji pętli zwarcia i o TT skoro nic o tym nie pisałem.

SamoBudowa
01-07-2019, 01:14
Tak czy inaczej uziom da się zrobić bez problemu.

Miror
01-07-2019, 13:39
A jak wyjedziesz tą ściano-ławą ponad teren ?

SamoBudowa
01-07-2019, 19:09
Dobry temat.
Fundament lany w ziemię po wcześniejszym nawiercie, i dluzyce prosto z lasu. Dodałbym jeszcze dach z płyty warstwowej. Masz od razu gotowy dach.

Co masz na myśli mówiąc o nawiercie? Dłużyce w jakiej formie?

Co do konstrukcji dachu - założyłem użycie takiego samego materiału jak na strop parteru [45 x 220 minimum C18]. Dach zimny, kryty żywicą epoksydową z matą szklaną.


Płyty warstwowe - jak najbardziej. Jako dach jedno- lub dwuspadowy.

432015

SamoBudowa
01-07-2019, 19:09
W szalunku.

Janekk1234
01-07-2019, 19:46
Co masz na myśli mówiąc o nawiercie? Dłużyce w jakiej formie?

Co do konstrukcji dachu - założyłem użycie takiego samego materiału jak na strop parteru [45 x 220 minimum C18]. Dach zimny, kryty żywicą epoksydową z matą szklaną.




432015

nawiert wcześniej tu w tym temacie ktoś opisywał. prosty szybki tani sposób na fundament słupowy. extra sprawa. a dłużyca też tu w temacie pisano , z tego co zrozumiałem miałoby to być od razu prosto z lasu jako element konstrukcji...

nie bawiłbym się w żywice i maty szklane na dach. od tego jest papa. ale najlepiej dach zrobić z płyty warstwowej można nawet samemu taką zbić. bierzesz płytę pur na 20 cm grubą - jest tego sporo z odzysku w cenie 300pln za m3 , i robisz z tego kanapkę. dechy jako element konstrukcji a blachodachówka na wierzch.
z takich płyt można zrobić również ściany. przy dobrej organizacji , można takie płyty - kanapki na budowie zrobić, za niewielkie pieniądze. obijać od razu deską elewacyjną na zewnątrz ściany, a od wewnątrz albo kartongips albo deska