PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka dużą pompa powietrze woda



Dymek10269
30-04-2019, 16:40
Witam mam do ogrzania 250mkw budynku mieszkalnego parter poddasze, podłogowka na 15mkw, reszta grzejniki, ocieplenie styropian 15cm ,na górze wełna 15cm ,dachówka ceramiczna na dachu ,okna dwuszybowe . Jaką dużą pompę ciepła założyć żeby nie musieć dogrzewać w inny sposób, i ile to może mniej-więcej spalić prądu rocznie bo nie wiem ile paneli fotowoltaicznych dołożyć żeby pokryć zapotrzebowanie pompy? Z góry dziękuję za każdą radę

fachman19
30-04-2019, 18:07
Tu może być problem z pompą ciepła ( izolacja dachu w/g normy z 1974r.)

Dymek10269
01-05-2019, 02:06
Tu może być problem z pompą ciepła ( izolacja dachu w/g normy z 1974r.)

Jeżeli chodzi o ten dach to właśnie poddasze gdzie jest tak ocieplone mam około 100mkw w zimę jest tam włączoną tylko podłogowa w kuchni i łazience i wcale nie na Maxa, jak są mega chłody do włączam jeszcze grzejnik w salonie jeden z dwóch i jest ok więc takich dużych strat ciepła nie ma sypialni nie ogrzewam bo ciepło idzie z innych pomieszczeń jednej pokoju nie ogrzewam bo nie jest tam zimno A z niego nie korzystam za bardzo i skrytki też nie muszę ogrzewać i nie jest tam źle

fachman19
01-05-2019, 09:02
A jaka utrzymujesz w te mrozy temperaturę na kotle? Policz ile masz m2 ścian okien i izolacji w dachu ( stropie ) i ile m2 okien To pozwoli określić moc pompy . No i podaj sterfę klimatyczna w której mieszkasz (Wrocław czy Suwałki).

bobrow
01-05-2019, 10:15
Witam mam do ogrzania 250mkw budynku mieszkalnego parter poddasze, podłogowka na 15mkw, reszta grzejniki, ocieplenie styropian 15cm ,na górze wełna 15cm ,dachówka ceramiczna na dachu ,okna dwuszybowe . Jaką dużą pompę ciepła założyć żeby nie musieć dogrzewać w inny sposób, i ile to może mniej-więcej spalić prądu rocznie bo nie wiem ile paneli fotowoltaicznych dołożyć żeby pokryć zapotrzebowanie pompy? Z góry dziękuję za każdą radę

Witam,
jak chcesz wstępnie oszacować moc PC , to wpisz parametry domu na www.cieplowlasciwe.pl.
Jeśli chcesz więcej i dokładniej -zleć zadanie profesjonaliście.
Pzdr

Dymek10269
01-05-2019, 16:45
Witam,
jak chcesz wstępnie oszacować moc PC , to wpisz parametry domu na www.cieplowlasciwe.pl.
Jeśli chcesz więcej i dokładniej -zleć zadanie profesjonaliście.
Pzdr

To może spytam inaczej ponieważ nie znam wszystkich parametrów swego domu (niedawno go kupiłem) wiem że jest zamontowany za duży piec na ekogroszek , jest teraz 37kw myślę że jeśli chodzi o ekogroszek to 20kw w zupełności wystarczy. Więc jeśli moim zdaniem starczy mi piec na ekogroszek 20kw to jeśli chodzi o pompę to odpowiednik jest również 20kw czy liczy się to jakoś inaczej?

bobrow
01-05-2019, 18:19
To może spytam inaczej ponieważ nie znam wszystkich parametrów swego domu (niedawno go kupiłem) wiem że jest zamontowany za duży piec na ekogroszek , jest teraz 37kw myślę że jeśli chodzi o ekogroszek to 20kw w zupełności wystarczy. Więc jeśli moim zdaniem starczy mi piec na ekogroszek 20kw to jeśli chodzi o pompę to odpowiednik jest również 20kw czy liczy się to jakoś inaczej?

Miałem w firmie piecol na „ekogroszek” też 37 kW (na prawie 500m2) , dwa lata temu go zlikwidowałem - prawie cały sezon grzewczy ciągnie T-cap 9 kW, przy dużych mrozach jest odpalany Panas powietrze-powietrze 11kW (w tym roku ani razu...).
Wpisz co wiesz do kalkulatora i zapodaj co wyszło-to pomyślimy

fachman19
01-05-2019, 18:27
Z tego co piszesz to potrzebujesz dwóch pomp ciepła powietrze woda.

wihajster
01-05-2019, 21:11
Witam,
jak chcesz wstępnie oszacować moc PC , to wpisz parametry domu na www.cieplowlasciwe.pl.
Jeśli chcesz więcej i dokładniej -zleć zadanie profesjonaliście.
Pzdr

Bobrow, weź sam spróbuj policzyć cokolwiek za pomocą tego linka, dobrze?

bobrow
01-05-2019, 21:27
Bobrow, weź sam spróbuj policzyć cokolwiek za pomocą tego linka, dobrze?

Liczyłem -do mojej chałupy i do firmy.
Ten kalkulator ( i inne np heat kalkulator) jest moim zdaniem przydatny tylko przy oszacowaniu mocy- reszta jest nie istotna.
Zresztą -kilka osób tu sprawdzało ten parametr z OZC i różnica w mocy była ok 15-20%, a typoszeregi „mocowe” PC są przecież zazwyczaj większe...
Tak jak pisałem- jeśli ktoś chce mieć więcej pewności, niech zamówi profesjonalny audyt (tylko co wtedy, jeśli nie wiadomo z czego i jak była budowana chałupa ...)

wihajster
01-05-2019, 22:09
Liczyłem -do mojej chałupy i do firmy.
Nie zajarzył.

No to może inaczej: kliknij w ten link który podesłałeś i spróbuj policzyć...

Dymek10269
01-05-2019, 22:11
Z tego co piszesz to potrzebujesz dwóch pomp ciepła powietrze woda.

A dlaczego dwie A nie jedna większa bo nie rozumiem?

bobrow
01-05-2019, 22:22
Nie zajarzył.

No to może inaczej: kliknij w ten link który podesłałeś i spróbuj policzyć...

Ok- może przekręciłem nazwę , a tak chyba działa :
http://cieplowlasciwie.pl/

Dymek10269
02-05-2019, 09:50
Ok- może przekręciłem nazwę , a tak chyba działa :
http://cieplowlasciwie.pl/

Za dużo tam informacji żądają , nie wszystkie znam
Jest kalkulator na stronie producenta mojego aktualnego pieca ( pereko) gdzie wpisałem grubość ocieplenia ,wysokosc pomieszczeń ,ilość domowników, jaki posiadam bojler i wyszło mi że potrzebuje kocioł na ekogroszek 18kw, teraz pytanie czy to jest jednoznaczne z pompa ciepła 18kw? Czy jeśli okaże się że jest ona za mała i nie daje rady w 100 % czy mogę dołożyć dodatkową pompę np. 5 KW żeby wspomagała tą 18kw w duże mrozy? Czy one że sobą będą współgrać że będzie wszystko ładnie chodziło?

bobrow
02-05-2019, 09:56
Przy doborze mocy pieca węglowego zawsze masz uwzględnioną sprawność spalania.
Przy ekogrochu sprawność jest min 0.7-czyli jeśli dobór był ok , potrzebujesz 12.5 kW
Czyli standardowo 50W/m2

Dymek10269
02-05-2019, 10:01
Przy doborze mocy pieca węglowego zawsze masz uwzględnioną sprawność spalania.
Przy ekogrochu sprawność jest min 0.7-czyli jeśli dobór był ok , potrzebujesz 12.5 kW
Czyli standardowo 50W/m2

Chodzi o pompę ciepła 12.5 kw ?

bobrow
02-05-2019, 10:06
Chodzi o pompę ciepła 12.5 kw ?

Tak-ale to nadal duże uproszczenie.
Wpisz co wiesz i czego się domyślasz , masz izolację, wiesz jakie są okna.
To nie wiesz z czego chałupa jest zrobiona ?
Jak nie wiesz jaka jest izolacja w podłodze , to załóż 0...

asolt
02-05-2019, 10:37
Przy doborze mocy pieca węglowego zawsze masz uwzględnioną sprawność spalania.
Przy ekogrochu sprawność jest min 0.7-czyli jeśli dobór był ok , potrzebujesz 12.5 kW
Czyli standardowo 50W/m2

Moc to moc, a sprawnosc to inna rzecz, jedno z drugim nie powiazane. Nie mozna liczyc ze rzeczywista moc kotła to iloczyn sprawnosci i mocy znamionowej. Producent zawsze podaje moc znamionowa i sprawnosc.

asolt
02-05-2019, 10:40
Za dużo tam informacji żądają , nie wszystkie znam


Powiedziałbym ze zbyt mało i dlatego te obliczenia sa mało dokladne.

okobar
02-05-2019, 10:44
Za dużo tam informacji żądają , nie wszystkie znam
Jest kalkulator na stronie producenta mojego aktualnego pieca ( pereko) gdzie wpisałem grubość ocieplenia ,wysokosc pomieszczeń ,ilość domowników, jaki posiadam bojler i wyszło mi że potrzebuje kocioł na ekogroszek 18kw, teraz pytanie czy to jest jednoznaczne z pompa ciepła 18kw?

kalkulator ze strony do tego pieca wskazuje bardziej marzenia niż rzeczywistość :P


a czy tamte 18 jest 18 w pc? NIE

zanim zaczniesz pisać czasem warto co nieco o pompach poczytać, chociażby podstawy...

bobrow
02-05-2019, 10:49
Moc to moc, a sprawnosc to inna rzecz, jedno z drugim nie powiazane. Nie mozna liczyc ze rzeczywista moc kotła to iloczyn sprawnosci i mocy znamionowej. Producent zawsze podaje moc znamionowa i sprawnosc.

Wszystko ok-tylko trzeba wytłumaczyć ,że przy piecu węglowym (jakimkolwiek) zawsze są straty ...

Dymek10269
02-05-2019, 11:34
Ok- może przekręciłem nazwę , a tak chyba działa :
http://cieplowlasciwie.pl/

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5mm9

bobrow
02-05-2019, 11:52
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5mm9

No , udało się...
Teraz możesz sobie zlecić profesjonalne OZC lub możesz wiedzieć czego mniej/więcej się spodziewać kiedy będziesz rozmawiał z instalatorami.
Zawsze największy miszung jest z mocami oferowanych PC - jedni będą twierdzić , że 9 kW wystarczy, inni że 16kW lub więcej.
Jak będziesz wiedział ile potrzebujesz mocy przy najniższych temp - to nie powinieneś sobie wcisnąć czegoś nieodpowiedniego...
A teraz kwestia „ruskiego mrozu”- masz strefę -18 st , pytanie kiedy było tyle mrozu i jak długo on trwał ?
Zapewne się okaże , że nie ma sensu brać PC z pełną potrzebną mocą dla najniższych temp , ponieważ :
-rzadko kiedy występują
-jak już będzie taki mróz , to nad ranem na kilka godzin, wtedy PC też będzie pracować - ale z mniejszą mocą,
-jest jeszcze kwestia akumulacyjności budynku, przez parę godzin nie spadnie znacznie temp w domu
U mnie np wychodzi z tego kalkulatora ok 11 kW dla -22st/22st i moja PC 9 kW wystarcza ( uwaga-tak naprawdę ma trochę więcej mocy w średnich temp,ma klamoty od 12 kW,natomiast przy -23 st dawała ok 7.5 kW)
Tymczasem

bobrow
02-05-2019, 11:59
Zrób jeszcze symulację z większą izolacją stropu np 30 lub 40cm wełny.
To jest zazwyczaj najtańszy i najłatwiejszy sposób na zmniejszenie strat- wtedy podaj wynik.

bobrow
02-05-2019, 12:04
A jaki jest rok budowy tego domu ?
Jeśli ma ok 10 lat, to nie chce mi się wierzyć- że nie ma izolacji podłogi parteru...

bobrow
02-05-2019, 14:46
Dymek,
jeszcze proszę , podaj ile ton ekogrochu idzie Ci rocznie

Dymek10269
02-05-2019, 15:39
Dymek,
jeszcze proszę , podaj ile ton ekogrochu idzie Ci rocznie

Jeśli chodzi o rok domu to około 80mkw jest stare budownictwo 1910 i jeśli chodzi o ocieplenie podłogi z tego co wiem to nie jest ocieplona A reszta to budynek z 2015 roku ale podłoga również nie jest ocieplona, wiem że w jednym pokoju jest tylko dużo styropianu pod wylewką bo była różnica poziomu ale to jest około 18mkw , ekogroszek idzie mi strasznie dużo ponieważ piec mam dużo za duży dlatego zmieniam bo teraz mam 37kw i idzie 9 ton węgla na cały rok

bobrow
02-05-2019, 16:04
Jeśli chodzi o rok domu to około 80mkw jest stare budownictwo 1910 i jeśli chodzi o ocieplenie podłogi z tego co wiem to nie jest ocieplona A reszta to budynek z 2015 roku ale podłoga również nie jest ocieplona, wiem że w jednym pokoju jest tylko dużo styropianu pod wylewką bo była różnica poziomu ale to jest około 18mkw , ekogroszek idzie mi strasznie dużo ponieważ piec mam dużo za duży dlatego zmieniam bo teraz mam 37kw i idzie 9 ton węgla na cały rok

9 ton to naprawdę sporo-nawet przy gorszej niż zwykle sprawności...
To szybko policzymy-załóżmy ,że jednak ćmisz ten przewymiarowany piec i sprawność zamiast "standardowych" 70% jest np 60%.
Z jednego kg ekogrochu średnio uzyskujemy w idealnych warunkach ok 8kWh czyli :

(9 000 kg x 8kWh) x 60%=72 000kWh x0,6= 43 200kWh lub masz te 70% sprawności tj (9 000kg x 8kWh) x0,7=50 400 kWh ,a jeśli masz sprawność 50% to zużywasz 36 000kWh

Nie wiem czy to jest możliwe , aby piec na ekogroch mógł mieć tak niską sprawność.Ja miałem zasypowy Cichewicz Logica coś 27 kW i kiedy porównałem spalanie ze zużyciem na PC -to wyszło mi ,że miałem sprawność na węglu coś o 40% (przy znacznie przewymiarowanym piecu ,do tego nie czyściłem go w środku zbyt często).

U mnie przy podobnej izolacji ścian (ale lepszej stropów i posadzki) rocznie idzie na CO+CWU ok 20 000-22 500 kWh .
Twoja strefa jest cieplejsza-jak dołożysz izolacji na strop i może zamontujesz zewnętrzne rolety z izolacją kilku mm , to możesz zejść znacznie ze zużycia kWh (na czymkolwiek).

Opisz jeszcze jak paliłeś tj temp ,jak często czyściłeś piec (tj wyczystki) ,itp

bobrow
02-05-2019, 16:23
Te 9 ton trochę mną wstrząsnęło-pomimo dużego przewymiarowania i trochę gorszej sprawności to i tak baaardzo dużo...
Wygląda to na bardzo duże straty-może warto pomyśleć o profesjonalnym audycie OZC i termomodernizacji , a następnie o PC ?
Gdybyś miał niższe zużycie-był bym "odważniejszy" w określeniu mocy PC.
Wg mnie najpierw termomodernizacja-potem dobór PC.
Powodzenia

Dymek10269
02-05-2019, 16:41
Te 9 ton trochę mną wstrząsnęło-pomimo dużego przewymiarowania i trochę gorszej sprawności to i tak baaardzo dużo...
Wygląda to na bardzo duże straty-może warto pomyśleć o profesjonalnym audycie OZC i termomodernizacji , a następnie o PC ?
Gdybyś miał niższe zużycie-był bym "odważniejszy" w określeniu mocy PC.
Wg mnie najpierw termomodernizacja-potem dobór PC.
Powodzenia

Zanim robiłem nowa część budynku opalałem jakieś 150mkw zwykłym kopciuchem i spalał naprawdę mało , trochę palilem drewnem trochę węglem z tego co kojarzę do było to około tony węgla i 5 metrów drewna na całą zimę i było ciepło więc stara cześć nie ma wielkich strat ciepła bo było ok, moje wielkie spalanie zaczęło się jak rozbudowałem budynek (nowa część jest jeszcze lepiej ocieplona niż stara) i wymieniłem piec na tego 37kw , nie było mnie w Polsce i firma która wszystko budowała poleciła żonie taki duży piec ze będzie dobry , kobieta się nie znała i się zgodziła,
Pewnie jeszcze ma znaczenie że przekrój komina też jest dużo za mały jak na ten piec bo to tylko 14 cm A ze strony producenta wynika że powinno być ponad 20 cm, nowa część nie ma wielkich strat ciepła dowodem może być to że zima mam włączone wszędzie grzejniki na nowej części A grzeje tylko podłogowa która jest tylko w łazience i kuchni , jak są wielkie mrozy to rozkręcam tylko jeden z dwóch grzejników które mam w salonie i to starcza , powiedziałbym że nawet jest za ciepło jak dla mnie ale z żona tak lubi wiec musiałem się przyzwyczaić ;) , jeżeli chodzi o czyszczenie pieca to przyznam się że nie jest za często czyszczony,

Dymek10269
02-05-2019, 16:49
Moja kotłownia nie jest idealnie zrobiona rurki od wody nie ocieplone jak w kotłowni mam ze 30 robi ciepła przez to, przed wymiana pieca na pompę ciepła oczywiście naprawie te niedociągnięcia

asolt
02-05-2019, 17:56
Wszystko ok-tylko trzeba wytłumaczyć ,że przy piecu węglowym (jakimkolwiek) zawsze są straty ...

Owszem zawsze sa straty i szanujący sie producent zawsze je podaje w postaci sprawnosci. I przy tych własnie stratach podaje tez moc kotła. Dlatego tez nie mnozymy sprawnosci i mocy nominalnej kotła. to bład, zdarza sie ze palimy opałem który odbiega od zalecen producenta i wtedy moc osiągana przez kocioł bedzie mniejsza od nominalnej. Ale dalej to nie bedzie iloczyn sprawnosci i mocy nominalnej. Ile ta moc bedzie mniejsza? to moze okreslic badanie w laboratorium, wyliczenie tego jest trudne , a jezeli juz to mało dokladne. Tylko badania laboratoryjne okresla to dokladnie, ale nie ma to wiekszego sensu bo opał moze byc róznej jakosci. Z drugiej strony kotły mogą pracowac nie tylko z mocą nominalną ale i maksymalną poprzez odpowiedni dozowanie ilosci powietrza do spalania. Okreslanie mocy kotła jako mniejszej od mocy nominalnej/znamionowej w celu doboru mocy pomy ciepła to zadanie dosc karkołomne, niedokładne i tak faktycznie bez sensu. Ogolnie metoda porównawcza w celu doboru mocy urzadzenia grzewczego czy tez okreslenia zapotrzebowania na ciepło/opał prowadzi czasem do duzych przekłaman. Ma jednak jedną zaletę jest darmowa, tylko co to nam daje skoro jest niedokladna.

kulibob
02-05-2019, 18:33
Ten kalkulator pereko ma bardoz mało opcji nawet niemamszans wpisac parametrów swojego domu ale wg tego co jest najbliższe prawdzie to potrzebuję 14kW :)

Mam 10kW a w szczycie sezonu chodzi na 30%

bobrow
02-05-2019, 18:55
Asolt-dziękuję za wykład, a co napiszesz Dymkowi ?

PS1
Mogę nie być na bieżąco w dyskusji-korzystam z uroków grillowej pogody na tej Majówce
PS2
A gdzie mnożyłem moc czegokolwiek ze sprawnością ?

asolt
02-05-2019, 21:03
A gdzie mnożyłem moc czegokolwiek ze sprawnością ?

Post 14 kol. Dymek "obliczył" moc kotła na 18 kW, w poscie nr 15 podałes moc kotła na 12,5 kW. Monoząc 18x0,7= 12,6 kW. Własnie w tym poscie mnożyłes, co prawda zaokrągliłes do 12,5 kW, niemniej jednak było mnożenie, nie chodzi o to ze sie czepiam, a tylko to ze to wprowadzanie w błąd. Forum ma pomagac, a nie mnozyc nieprawdziwe teorie. Cały problem sie bierze z tego ze niektórzy rozpaczliwie bronią sie przed dokladnymi obliczeniami ozc i kombinują jak przysłowiowy kon pod góre. A przeciez obliczenia mozna podac w kilku wariantach dla róznych temperatur zewnetrznych. Mając dokładne dane mozna doradzic i obliczyc opłacalnosc danego rozwiazania. Ale nic na siłe, to inwestor musi zadecydowac.

bobrow
02-05-2019, 21:38
Asolt - ale zapomniałeś dodać , że napisałem jeśli dobrze podali...

asolt
02-05-2019, 22:56
Asolt - ale zapomniałeś dodać , że napisałem jeśli dobrze podali...

Niewazne czy dobrze lub niedobrze podali, nie mnozy sie i juz. Nie rozumiem dlaczego sie upierac przy tym co nieprawidłowe.
Wracając do meritum, bez dokladnych wyników to tylko gdybanie, jezeli sie przypadkiem dobrze dobierze moc pompy to ok, jezeli nie to tez bedzie działało, czy optymalnie i efektywnie nie wiadomo, ale raczej nie.

Dymek10269
02-05-2019, 23:01
Generalnie znalazłem taką pompę , w opisie pisze że można przewymiarować i jeżeli nie ma potrzeby to nie chodzi na pełną moc więc nie ma większego poboru mocy , tak jest faktycznie czy bajki piszą żeby sprzedać ? A drugie pytanie czy tras pompa wigilię jest dobra i godna uwagi za te pieniądze?

Dymek10269
02-05-2019, 23:01
Generalnie znalazłem taką pompę , w opisie pisze że można przewymiarować i jeżeli nie ma potrzeby to nie chodzi na pełną moc więc nie ma większego poboru mocy , tak jest faktycznie czy bajki piszą żeby sprzedać ? A drugie pytanie czy tras pompa wigilię jest dobra i godna uwagi za te pieniądze?

Link do pompy

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-mitsubishi-powietrze-woda-do-250m2-7701135374?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

Kaizen
02-05-2019, 23:58
Link do pompy

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-mitsubishi-powietrze-woda-do-250m2-7701135374?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

Niby prawie prawda. To znaczy pompy inwerterowe tak działają, że mają zmienną moc. Ale COP zależy również od % obciążenia (czyli w tych samych warunkach inny będzie COP, gdy PC produkuje 1kW, a inny gdy 12kW). Do tego uczciwie liczony COP zawiera prąd pobierany przez elektronikę, grzałkę karteru, pompę obiegową - więc im mniejsza moc sprężarki w danej chwili, tym większy narzut tego pradu zużywanego poza sprężarką i niższy COP.

Ale to anonimowa oferta. Niby firma, niby ma stronę - ale na niej nie ma wymaganych prawem danych - klik (http://www.krppl.pl/blog/czy-firma-musi-poda%C4%87-swoje-dane-na-stronie-internetowej). Telefon komórkowy. Brak modelu pompy. Jeden komentarz na Allegro a konto ma ponad 14 lat.. Jak dla mnie śmierdząca oferta. Cena też zbyt atrakcyjna.

bobrow
03-05-2019, 08:32
Asolt- rzeczywiście chlapnąłem z mocą i sprawnością.
Sprawność ma przecież znaczenie przede wszystkim przy zużyciu.
A co myślisz o tych 9 tonach u Dymka ,gdzie w części przed rozbudową miał bardzo małe zużycie ?

Pytajnick
03-05-2019, 09:10
Cena też zbyt atrakcyjna.

Sporo takich "atrakcyjnych" ofert obdzwoniłem i wcale mnie nie zdziwi fakt, że autor tej ma zapewne na myśli - cena tytułowa to 60% plus 40% po zamontowaniu maszyny.

asolt
03-05-2019, 11:07
Asolt- rzeczywiście chlapnąłem z mocą i sprawnością.
Sprawność ma przecież znaczenie przede wszystkim przy zużyciu.
A co myślisz o tych 9 tonach u Dymka ,gdzie w części przed rozbudową miał bardzo małe zużycie ?

Co mysle?, mysle ze te obliczenia są bez sensu. Całosc ma 250 m2, w wyniku jest podane 180 m2, ciepłowlasciwe okresliło jakosc izolacji jako znakomitą (???), zapotrzebowanie na ciepło to ok. 21000 kWh, rzeczywiste zuzycie opału 9 ton. Nic a nic sie nie zgadza. Dom składa sie z dwóch czesci, jak to ujac w cieplewlasciwym nie wiadomo. Jezeli ma byc PC to nie tylko trzeba okreslic jej moc ale i do jakiej temp. minimalnej. Trzeba tez wymienic/zamienic grzejniki na niskotemperaturowe. To wszystko wymaga dokladnych obliczen. W tym konkretnym przypadku ciepłowlasciwe nic a nic nie pomoglo a jedynie zaciemniło sytuacje. Po co było cokolwiek liczyc. Ja wiem ze intencje masz dobre, ale jak to mówią "dobrymi checiami piekło jest wybrukowane".
Rozumiem ze kazdy chce jak najtaniej, ale gdybanie, przypuszczenia, szacunki nic tu nie pomogą. Dyskusja, merytoryczna dyskusja co zrobic, tylko po obliczeniach. Jezeli inwestor ich nie chce to jego sprawa, ale w niczym mu to nie pomoze. Ile bedzie głosów tyle opinii.

Dymek10269
03-05-2019, 20:47
Powiedzcie mi jeszcze koledzy ile kosztuje taki raport OZC co wchodzi w jego skład? Czy po takiej usłudze będę wiedział jaka pompa jest najlepsza do parametrów mojego domu I czy to będzie wiarygodne?

Kaizen
03-05-2019, 21:36
COP zależy głównie i przede wszystkim, po pierwsze od temperatury zasilania a po drugie od temperatury zewnętrznej i to są jedyne wartości na które trzeba zwracać uwagę.

Nie wyobrażasz sobie, że przy tej samej temperaturze zasilania, temperaturze zewnętrznej, wilgotności pompa może pracować z różną mocą? Czy twierdzisz, że czy pracuje w domu o obciążeniu w takiej sytuacji 2kW czy 4kW będzie pracowała z tą samą sprawnością?

Taki wykres widziałeś:
https://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2012/07/Sprawno%C5%9B%C4%87-a-cz%C4%99stotliwo%C5%9B%C4%87-i-moc-zpr%C4%99%C5%BCarki.jpg
?

Tu do poczytania (https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-dobrac-moc-pompy-ciepla-czyli-festiwal-copow/)

asolt
03-05-2019, 22:47
Co do reszty tematu polecam zdecydowanie zgłoszenie się do audytora energetycznego bo inaczej będzie kupa...
Najbliższego można znaleźć tutaj :.
https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/inwestycje-energooszczedne-w-msp/lista-certyfikowanych-audytorowekspertow-ds-energetyki/

Especially for you :)

Arturo po co komu audyt efektywnosci w małych lub srednich firmach. Z tego ciagłego banowania wszystko sie Tobie miesza.