PDA

Zobacz pełną wersję : Ocena zbrojenia



dedert
06-05-2019, 20:49
Majstry zbroją mi już pierwszy strop.
Tak wygląda po dzisiejszym dniu:

430039

Wie ktoś może czy pustak wentylacyjny nie powinien być przypadkiem zdylatowany czy ma być zalany betonem?

430037

Czy te L-ki nie lepiej jakby były na zewnętrznych prętach czy może dać w obu miejscach?

430038

Czy nie było by poprawniej dać również Lki od spodu?:
430040

jajmar
06-05-2019, 21:06
Zeby coś powiedzieć potrzebny projekt, na pierwszy rzut oka strasznie mało prętów nad podporą, (tych odgiętych) na pozostałych brak.......elka i tak źle umieszczona wiec kolejna taka nie wiele pomoże , cały komin powinien być oddylatowany od stropu, ale tu na ścianie kominowej stoi strop........ wiec deko to nie ma sensu

d7d
06-05-2019, 22:29
Komin (pustaki) powinny być oddylatowane.
L-ki powinny być od zewnętrznej strony, górą i dołem.
Pręty odgięte górą przy podporze ... pewnie masz na tym ścianę i wyżej kolejny strop?
Raczej powinno być więcej odgiętych.
Masz co trzecie odgięty a może być co trzecie dołem a reszta górą.
Na bocznych ścianach nie ma odgiętych prętów ?
Boczne ściany są nośne?

dedert
06-05-2019, 22:48
To jest pustak wentylacyjny. Kominowy jest oddzielony deskami ale i tak jest za duży bo w projekcie jest z cegły a zrobię systemowy, który będzie prawdopodobnie o ok 40cm krótszy. Tylko jeszcze nie wiem jaki kupię piec kondensacyjny i jaki dam komin. Rozumiem że otwór pod komin systemowy musi być już docelowych rozmiarów o ok 2-3 cm szerszy? Nie może być te 40 cm większy bo później jak zdecyduje się na mniejszy komin to jak to zaleję?
Nie wiem jak poznać czy ściany zewnętrzne są nośne. Wydaje mi się że raczej tak. Są na nich bloczki 24cm
Czyli te Lki trzeba poprawić. I raczej na pewno mam tak samo zrobione w ławach fundamentowych, czyli po dwie Lki na każdy narożnik na górne pręty, a na dolne już nie. Czy jest to ważny błąd?

dedert
06-05-2019, 22:52
430057

d7d
06-05-2019, 23:18
Pustak wentylacyjny to też komin. Powinien być oddylatowany.
Masz tak zrobione L-ki w ławach to już po temacie.
Czy ważny? To trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
W ławach jest więcej betonu do krawędzi (do szalunku) lub raczej jest to mniejszy błąd ułożenia zbrojenia.
Ale te same błędy to kiepska ekipa która nie zna podstaw budownictwa (konstrukcji).
Gdzie jest Kierownik Budowy ?

Zbrojenie jest w obu kierunkach takie samo?
Jakie są wymiary stropu?

jajmar
06-05-2019, 23:47
Dziwny jest brak zbrojenie górą nad bocznymi ścianami i bardzo małe zbrojenie to odgięte. Odgiąć więcej się teraz nie da, ale łatwo to naprawić dokładając dodatkowe pręty górą na wszystkich ścianach.

dedert
07-05-2019, 06:30
Tak wygląda projekt a te wygięte pręty są póki co na tych ścianach jak na rysunku:

https://images91.fotosik.pl/177/a536dec2be341f13gen.jpg

https://images92.fotosik.pl/177/2749b97cf39ec08agen.jpg

https://images89.fotosik.pl/176/76cbbf76eda7edd9gen.jpg

https://images92.fotosik.pl/177/733ed634e1b6bfbbgen.jpg

Zastanawia mnie czemu w opisie jest B25 na strop a na wieńce B20, będę zalewac z gruchy więc muszę wszędzie dać B25

Czy strzałkę ugięcia robi się w tym przypadku tylko na ścianie szerokiej na 5m, bo na tych pozostałych dwóch 3,75m jest prosto.

https://images90.fotosik.pl/176/789e390ef8e96fa1gen.jpg

Komin pieca w projekcie jest murowany z cegły a ja będę chciał dać systemowe i starał się o gazowe ale nie mam jeszcze wybranego typu komina. Murowany ma wymiar 129x38 cm, to o ile zmniejszyć otwór?

https://images90.fotosik.pl/176/5e72ffa6efe6b4a4gen.jpg

dedert
07-05-2019, 06:43
Tak wyglądała całość przed deskowaniem:

430065

A pustaki wentylacyjne mam keramzytowe murowane w ścianach w taki sposób:

430064

jajmar
07-05-2019, 08:25
Opis nie gra z rzutami, wg rzutów masz stropy jednokierunkowe wg opisu krzyżowo zbrojony. Brak rysunków zbrojeń i efekt jak na zdjęciach ktoś ulepił coś stropo-podobne. Kiepski projekt, kiepskie zbrojenie stropu.

A kierownik pewnie spal na "żelbecie"...........

dedert
07-05-2019, 09:25
Za bardzo nie wiem o co chodzi, jutro będzie kierownik to dopytam, tylko za pewne będzie bronił swojej racji a ja nie będę miał podstaw do przekonania że jest to słabe.
Z tego co majster mówił to kierownik kazał dawać te gięte pręty w taki sposób, tylko przy dłuższych ścianach:
430067

Kolejna sprawa czy tu nie powinno być gdzieś pociągów w stropach? W stropie na parterze są dwa podciągi w korytarzu a w piwnicy tylko przy schodach połączone ze slupem.

jajmar
07-05-2019, 10:02
Na rzutach masz takie "kreski-strzałki" i pisze Poz1, to pokazuje kierunek pracy stropu - wg rzutów masz stropu jednokierunkowe..... tzn że główne zbrojenie np #12 idzie w kierunku tych strzalek w drugą stronę idzie zbrojenie rozdzielcze np #8co25 - wtedy odginasz co 3 główny pręt na tych ścianach prostopadłych.

Ale w opisie masz wpisane strop krzyżowy i tak masz zazbrojone płyty, to znaczy że strop opiera się na wszystkich ścianach - taki strop powinien mieć na każdej ścianie pręty górą, odgięte lub dołożone. Do tego masz te skośne prety w rogu to też typow zbrojenie stropu krzyżowo zbrojonego.

Poplątanie z pomieszaniem.

Pokaż zdjęcie jak wygląda zbrojenie nad ścianami wewnętrznymi, w każdym rodzaju stropu tu powinno być gęstsze zbrojenie górą niż zbrojenie dołem.

dedert
07-05-2019, 10:29
Ok zobaczę bo możliwe że jeszcze wszystkiego nie zrobili. Rozumiem też że wszystkie otwory i miejsca na kominy muszą być dodatkowo dozbrojone? Może pręty podporowe są rzadko bo siatka jest dość gęsta co 12cm. A podciągi tu nie są potrzebne? I co z tą strzałka ugięcia, ma być na wszystkich sufitach (są dwa 3.75x10) czy tylko na najszerszym 5x10m?
Prętów 8mm nikt mi nie kazał kupować. Czy grubość stropu 14cm ma wpływ na na sposób układania stropu?

jajmar
07-05-2019, 11:28
Z 8mm to byl przykład główne grube drugie cienkie tak się zbroi jednokierunkowo.

Dolna siatka nie ma znaczenia na zbrojenie podporowe one pracuja na inne siły i je się 'osobno' dobiera. Przy 3,75 to cos tam możesz do gory podbić ale mniej niż na 5 metrach.

d7d
07-05-2019, 12:44
Zmień kierownika budowy na takiego który się zna na budowaniu i na konstrukcjach.
W projekcie też masz pustaki postawione na ścianach ?
Odgięcia prętów powinny być na tych "drugich" ścianach.
Jak wspomniał jajmar projekt coś innego pokazuje na rysunkach a o czymś innym jest w opisie.
Po co siatka prętów #12 co w obu kierunkach jeżeli ma być (wg rysunków) jednokierunkowy).
Fakt - wg opisu jest strop zbrojony dwukierunkowo.

Są wieńce ale są średnio potrzebne.
Wieńce wystają w dół o 11cm?
Lepsze były by u-bigle ....

dedert
07-05-2019, 16:08
Chyba tak, wieńce maja 25 cm wysokości więc wystają w dół ze stropu jakieś 11 cm. Wieniec oparty na kształtach keramzytobetonowych. Czy tu lepszy byłby wieniec podniesiony?
Może kierownik w trakcie budowy stwierdził że lepiej zrobić strop krzyżowy, i nie trzyma się tego co napisał w projekcie.

d7d
07-05-2019, 18:12
Wg opisu jest strop zbrojony krzyżowo czyli w obu kierunkach.
Wieniec nie musiał być tak wykonany.
Mogło być bez wieńca ze zbrojeniem obwodym wzdłuż krawędzi płyty.

dedert
07-05-2019, 20:49
Mogło być bez wieńca ze zbrojeniem obwodym wzdłuż krawędzi płyty.
Czyli to że wieniec jest obniżony poniżej stropu nie jest w tym przypadku złe?

1. Czy w takim razie zbrojenie obwodowe powinno być tak wykonane:
430104

2. Czy zbrojenia wokół kominów i innych otworów powinny być takie?:

430105

3. Czy wokół rur również musi być dodatkowe zbrojenie czy tutaj akurat wynika z komina (zdjęcie z internetu):
430106

4. Podciągi można zrobić dodając takie belki jak tu? Wiem że o tym decyduje projektant (w projekcie tego nie ma) ale czy nie uważacie że tu powinny być podciągi chociażby w tym największym suficie 5x10m? (zdjęcie z internetu)
430107

5. Rozumiem że tam gdzie na ścianach zewnętrznych brakuje podpór można dorobić takie Lki (zdjęcie z internetu):

430108

dedert
07-05-2019, 20:56
6. Wokół zejścia do piwnicy nie ma ścian nośnych, są tylko podciągi, czy tu potrzebne są wiec te podpory jak majster zrobił:
430109

7. Jak połączyć różne wysokości wieńca ze zbrojeniem ścian nośnych:
430110

W taki sposób?:
430111

8. Odstęp pomiędzy prętami to 12 cm, więc pomiędzy podporowymi wychodzi jakieś 36cm. Sugerujecie dodać jeszcze jeden pręt po środku?:

430112

dedert
07-05-2019, 20:59
9. Widziałem jak Łukasz Budowlaniec łączy Lki w taki sposób (4 szt na narożnik):
430113

Czy to właściwe czy lepsze/mocniejsze jest takie:
430114

dedert
07-05-2019, 21:50
Znalazłem jeszcze takie foto (z internetu): rozumiem że ten pręt wzdłuż przy zagięciu też musi być?
430116

jajmar
07-05-2019, 22:00
Zmień kierownika budowy na takiego który się zna na budowaniu i na konstrukcjach.
.

Pełna zgoda z tym zdaniem.

Masz skopany projekt stropu i ktoś lepi z tego jakaś dziwną hybrydę. Ty namieszałeś w wątku fotki swoje i nie.

Masz za dużo namotane żeby sie dało na odległość doradzać.

d7d
07-05-2019, 22:47
9. Widziałem jak Łukasz Budowlaniec łączy Lki w taki sposób (4 szt na narożnik):
430113

Czy to właściwe czy lepsze/mocniejsze jest takie:
430114

Żadne z nich nie jest dobre.
Wewnętrzne powinny być połączone do zewnętrznych krawędzi
Te L-ki są za krótkie (chyba że to tylko symbol).
Długość takich ramion to ok 40-50d czyli dla #12 L=50-60cm.
Albo można dać hak (np. 20cm) pod kątem 90 stopni dla każego pręta zbrojenia wieńca i wtedy nie potrzeba elek.

Zmień kierownika budowy !! Ile mu płacisz ??
Nie możesz pytać się o każdą rzecz.
Ekipa też jest bardzo słaba.
Co to za fachowiec ten "Łukasz Budowlaniec" ??

dedert
07-05-2019, 23:03
Czyli takie będzie ok?
http://bi.gazeta.pl/im/8/11063/z11063968IH,Sposoby-na-polaczenie-zbrojenia-law-w-naroznikach-.jpg

Problem polega na tym że w projekcie nie ma rysunku stropu więc ekipa nie ma się do czego odnieść, robią to co im kierownik powiedział przy ostatniej wizycie jak murowali ściany. Tak na prawdę praca kierowników w naszym rejonie wygląda że przychodzą tylko 2 razy na budowę, na początku i na końcu, a wszyscy robią co chcą. Mój przyjeżdża do ważniejszych prac i tłumaczy majstrom niekompletny projekt. Na wizytę zbrojenia przyjedzie jutro i zobaczymy co powie, ja chcę się po prostu do tego przygotować. Możliwe że doradzi to o czym wy piszecie.
Łukasz Budowlaniec z youtube.

dedert
07-05-2019, 23:59
Czy uważacie że strop jest na tyle skopany że nie można go w prosty sposób poprawić? Dodanie i poprawienie L-ek oraz dodatkowych podpór to chyba nie jest dużo pracy. Grubość stropu to 14cm, (jak rozmawiam ze starszymi znajomymi to mówią że to sporo, kiedyś się robiło 8-10 cm i stoi do dziś), siatka tez wydaję się dosyć gęsta 12x12.
Ponownie pytanie - czy podpory mają być tak jak tutaj narysowałem? Jeśli tak będę się tego trzymał. Interesują mnie jeszcze podciągi ale to już jutro kierownik powie
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430104&d=1557258431

d7d
08-05-2019, 09:35
Czyli takie będzie ok?
http://bi.gazeta.pl/im/8/11063/z11063968IH,Sposoby-na-polaczenie-zbrojenia-law-w-naroznikach-.jpg

Górne rozwiązanie (a) jest poprawne.
Dokumentacja pewnie jest na takim poziomie na jakim była zapłata za projekt.
Z KB pewnie podobnie.
KB tłumaczy jak zrobić tylko dlaczego jest kompletnie źle zrobione i musisz pytać się na FM ?

d7d
08-05-2019, 09:38
Czy uważacie że strop jest na tyle skopany że nie można go w prosty sposób poprawić? Dodanie i poprawienie L-ek oraz dodatkowych podpór to chyba nie jest dużo pracy. Grubość stropu to 14cm, (jak rozmawiam ze starszymi znajomymi to mówią że to sporo, kiedyś się robiło 8-10 cm i stoi do dziś), siatka tez wydaję się dosyć gęsta 12x12.
Ponownie pytanie - czy podpory mają być tak jak tutaj narysowałem? Jeśli tak będę się tego trzymał. Interesują mnie jeszcze podciągi ale to już jutro kierownik powie
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430104&d=1557258431

Tak, siatka #12 co 12x12cm jest gęsta.
Grubość jest dobra. 8-10cm to raczej bajki.
"Podpory" wyglądają mniej więcej dobrze.

dedert
08-05-2019, 12:19
Rozmawiałem z hydraulikiem dziś żeby zrobił przepusty na rury, ale powiedział że będzie wiercił bo z doświadczenia wie że podczas montażu rur i tak nie wychodzi tak jak się zostawiło przepusty a często jest tak że się inwestor zmienia usytuowanie toalet czy prysznicy. Tylko że będzie wiercił w prętach. Czy to się jakoś zabezpiecza później żeby nie rdzewialy?

dedert
09-05-2019, 07:36
Zapomniałem że jakis czas temu pożyczyłem od kolegi jego projekt oryginalny z archona od kolegi, na tym domu projektant wzorował się robiąc dla mnie projekt indywidualny (Dom Pod Jarząbem) i tam zerknąłem na rysunek zbrojenia stropu bo też ma monolit i projekt potwierdza wasze rady. Są robione podpory na wszystkich ścianach w tym zewnętrznych i gęściej bo co drugi pręt (24 cm -ale my już raczej nie będziemy tego zagęszczać bo i tak czasu braknie. Grucha przyjedzie o 15ej a to jedyny termin kiedy może przyjechać w tym tyg), zagęszczenie krzyżowe jest narożników też jest gęstsze i z 7 prętów a nie z 3 jak u mnie. A jego dom ma nad stropem tylko stryszek a u mnie jest parter i drugi strop i dopiero strych. Ma też zagęszczenia w tym dużym pokoju 5x10 zrobione z 6 prętów leżących blisko siebie (chociaż kolega mówi że dał tam belkę 6x8 z jakimś prętem naprężonym w środku - coś w typie strunowego podciągu).
Także dokładamy podpory ale nie będą to takie jak niżej bo wyginarka nie jest w stanie wygiąć do środka:
430153

więc będzie to coś takiego:
430154

d7d
09-05-2019, 11:05
Coś takiego jak na dole to mało da.
Zależy od głębokości zakotwienia i średnicy pręta.
Powinno być ja na tym wyżej.
Nie ma pojęcia "nie da się".
Zrób hak prosty bez tego dolnego małego zagięcia w lewo i gez lewego w dół.
Zwykłe L

dedert
09-05-2019, 18:39
Zrobiliśmy coś takiego jak na ścianie dłuższej.

430180

Wiem że może za rzadko ale już trudno.
Obawiałem się że te kształtki keramzytobetonowe nie wytrzymają bo jedna mi pękła jak się na niej wsparlem. Ale póki co wszystkie są. Czy te kształtki to dobry pomysł przy monolicie?

d7d
09-05-2019, 21:37
Kształtki mogą być.
Pręty odgięte powinny być zgodnie z projektem.
W projekcie nie ma bo ktoś nieudolnie kopiowa z innego lub nie miał zleconego aż takiego zakresu opracowania.
Wszystko zależy od zakresu zlecenie i trochę od umówionego wynagrodzenia.

dedert
10-05-2019, 00:15
Mnie nie było jak kierownik oglądał zbrojenie ale powiedział majstrowi gdy ten zapytał czy robić te podpory to powiedział że nie potrzeba, więc tu nie chodziło o wynagrodzenie. A czy pod wieńce leżące na kształtach powinny być położone podkładki dystansowe? U mnie już nie bardzo było miejsce bo podobno za wysoko by się podniosły więc w niektórych miejscach wieńce opierały się na strzemionach, w innych na supełkach drutu wiązałkowego. Tak czy siak myślałem by samemu dać jakieś minimalne podkładki ale już nie chciałem wcinać się majstrowi bo może miał pomierzone wysokości i nie chciałem mu psuć.

d7d
10-05-2019, 06:35
Odnośnie wynagrodzenia dla KB - może mało chciał lub dostaje bo jest delikatni mówiąc "średni" ?
Zbrojenie musi mieć otulinę. Słusznie myślałeś a ekipa potwierdza że się nie zna albo że ma to gdzieś.
Takie zbrojenie przed zabetonowaniem powinien odbierać KB i potwierdzać poprawność lub wymagać wprowadzenia poprawek.

gambit565
10-05-2019, 08:34
I tak powstal kolejny strop na Janusza. Ale nie martw sie- bedziesz zadowolony bo majster mowil, ze zawsze tak robi i wszyscy sa zawsze zadowoleni.
Dostales tutaj tyle uwag nt. tego stropu, ze mi juz dawno zapalilaby sie czerwona lampka i skonsultowalbym to z kims kto ma odpowiednie uprawnienia, wiedze i doswiadczenie. Tutaj tego ewidentnie zabraklo.
A z otulina to takie przedszkole, ze az oczy bola od czytania.

dedert
10-05-2019, 18:15
Wierzę że będzie dobrze. Bo co mogło by się stać przy takiej ilości stali, mocnego betonu z gruszki? Kiedyś zalewali z betoniarki i domy też stoją. Nie chcę mi się wierzyć że mój strop będzie gorszy od tego z lat 80-90tych :P

d7d
10-05-2019, 19:59
Stal była gorsza, beton był gorszy ale wykonawcy byli lepsi.
Przecież to wykonawca z KB i projektantem skopali sprawę.
Będzie stać!

dedert
10-05-2019, 21:16
Myślicie że robili kiedyś takie zbrojenie podporowe? Co się pytam starszych kolegów w pracy to pierwsze słyszą. A co tu może być skopane skoro dorobilismy te dodatkowe pręty na wszystkich ścianach zewnętrznych, wewnątetrznych nośnych oraz dodatkowe zagęszczanie którego kierownik też nie kazał robić. Zabrakło tylko podkładek w niektóre miejsca pod wieńce zewnętrzne ale w większości miejscach wieniec i tak był uniesiony dzięki mocowanych do nich prętów podporowych. Co się może złego stać i za ile lat? Woda dostanie się przez kształtki i rozsadzi mi otuline wieńca? Poproszę o wyjaśnienie skutków

gambit565
10-05-2019, 21:44
...
Moze mieli po prostu pojecie o tym co robia? Ale nie martw sie, pewnie jestes zamoznym czlowiekiem wiec stac cie na robienie dwa razy niz raz a tak jak powinno sie robic zgodnie z wiedza i stanem techniki

dedert
10-05-2019, 22:10
Takie odpowiedzi mnie nie przekonują. Proszę podać przykłady co zostało skopane i jakie będą tego skutki.

d7d
10-05-2019, 22:45
Kiedyś tez odginało się zbrojenie nad podporami środkowymi. Nad skrajnymi rzadziej.
To wynika ze statyki a nie ze starych lub z nowych czasów.
Kiedyś belki (podciągi) zbroiło się na ścinanie prętami odgiętymi.
Teraz tylko strzemionami.

Nie ma sensu opisywanie co masz źle a co masz dobrze.
Co to zmieni w sytuacji już wykonanego stropu ?

dedert
11-05-2019, 08:40
Bo wkurzają mnie takie komentarze typu, "masakra, beznadzieja, wszystko się zawali, .." bez podawania konkretnych wyjaśnień dla czego. Pręty dodatkowe zostały dodane wg projektu analogicznego domu z archona. Jedyne zastrzeżenia można mieć do tych wieńców zewnętrznych, które gdzieniegdzie mogą opierać się na betonowych kształtkach. Oczywiście jeśli po zdjęciu szalunków okaże się że gdzieś wyjdą mi pręty w ścianach to wtedy majster dostanie zje***, ale póki co zrobił to co mu kazałem. Po części jestem w stanie go i jego ekipę zrozumieć, gdy ma kilka robót w następnych dniach i nie przykłada tak wagi do estetycznych niuansów jak ja gdyż budowa by się przeciągała w nieskończoność. Mam na myśli niuanse typu nie usunięte pianki zaklejające otwory w niektórych miejscach, czy jakieś śmieci z stropu ale wolałem już to sam zrobić widząc że są zmęczeni, bo to będzie mój dom i na pewno zrobię to dokładniej. I to potwierdza mój kolega robiący w budowlance że łatwo jest siedzieć inwestorowi i patrzeć i pokazywać błędy podczas gdy ekipa po prostu robi po 10 godzin dziennie i w następnym dniu idzie do kolejnej roboty, więc nie będą się nad "wszystkim spuszczać". I to akurat rozumiem. W każdym bądź razie, jak spotykam znajomych którzy się budują czy budowali i rozmawiam z nimi o szczegółach ich budowy to najczęściej słyszę: "ja się niczym nie przejmowałem, za mnie majstry wszystko łatwili, miałem spokojną głowę". A ja sobie wtedy myślę że ja bym tak nie mógł, kto wie ile mu popełnili błędów o których nie powiedzieli. Może i teraz ma spokojna głowę ale za 10-15 kat wyjdą jakieś krzaczki typu pęknięcia czy wykwity na ścianach i wtedy spokojna głowa się skończy.

jajmar
11-05-2019, 09:37
Zawalić się nie zawali, może się coś rysować, co też potrafi spędzać sen z oczu inwestora.
Co do "rozumienia" ekipy to deko tego podejścia nie rozumiem, wiesz to jakby abecadłu wykonywania pewnych prac że musi być uprzątnięte zanim sie wylewa beton. To nie widzimisię to konieczność. A że gdzieś wyjdzie zbrojenie - też się zdarza. U mnie w czasie betonowania jednego z rdzeni który trzyma belkę kalenicową zawiesil sie beton i po rozszalowaniu była dziura....gole pręty na długości z 50cm......... a sam pilnowałem , widzialem jak wibrują itd. Słup miał ponad 4 m, wysokości to sie stało u samej góry. I co? NIepowinno a się zdarzyło. Opierdziel w tym momencie nie wiele pomaga.

d7d
11-05-2019, 11:43
Ekipa zmęczona to nie pracuje mnie, po 8h dziennie.
Trzeba pewnie więcej tedy zapłacić?
Zmęczenie ekipy nie usprawiedliwia błędów.
Sprzątanie szalunków jest obowiązkiem.
Sprzątanie po sobie tez.

Na taśmie produkcyjne pracuje zmęczona ekipa a Ty ich usprawiedliwisz jak kupisz źle zmontowaną pralkę?

dedert
11-05-2019, 13:37
Płacę za etapy a nie za czas. Jak coś się przedłuży to jest raczej problem majstra

d7d
11-05-2019, 13:40
No to problem pracy przez 10h i zmęczenia ekipy jest ich problemem i niestety także twoim bo robią coś źle bo są zmęczeni.

dedert
12-05-2019, 08:39
U mnie w czasie betonowania jednego z rdzeni który trzyma belkę kalenicową zawiesil sie beton i po rozszalowaniu była dziura....gole pręty.. .
I jak sobie z tym poradziłeś? U mnie używali listwy wibrujacej, bo majster powiedział że jak jest listwa to wibrator nie potrzebny i teraz się zastanawiam czy to wystarczy bo też mam dwa podciągi i słup. Mówili że słup opukali ale listwa raczej w podciągach nie zawibruje tak dobrze jak wgłębny. Zobaczymy

MiśYogi
12-05-2019, 09:00
Słupy wibruje się mniejszymi wibratorami, pierwszy beton idzie na płytę, dopiero drugi idzie na słup, bo w pierwszym rzucie idzie kruszywo, które potrafi ostro namieszać. Po zawibrowaniu, słup dokładnie się opukuje, słychać, czy doszedł wszędzie beton, jeśli trzeba, robi się wcześniej otwory do odprowadzania powietrza, kosze do zalewania betonu itd. Zrobiliśmy latem trudno dostępną belkę, to potem przychodzili robić zdjęcia, tak dobrze wyszło. Ale, nie zawsze wychodzi idealnie, trzeba się w tym liczyć.

dedert
12-05-2019, 11:48
U mnie też pompa na początku wyrzuciła kupkę samych kamieni na zbrojenie, nie spodobało mi się to, ale zostało to rozgarnięte. Przypuszczam że jakby to zostało to w tym miejscu było by słabsze.

d7d
12-05-2019, 12:19
U mnie używali listwy wibrujacej, bo majster powiedział że jak jest listwa to wibrator nie potrzebny i teraz się zastanawiam czy to wystarczy bo też mam dwa podciągi i słup. Mówili że słup opukali ale listwa raczej w podciągach nie zawibruje tak dobrze jak wgłębny. Zobaczymy
Listwa nie zawibruje betonu w słupach.
Nie nadaje się do tego.
Ale Majster wie najlepiej ;)

dedert
12-05-2019, 12:52
Słup mieli opukać, ja po skończeniu pracy gruszki musiałem jechać do pracy ale mówili że opukali słup. Tylko zastanawiam się co z podciągami i wieńcem, tam chyba też powinien być wgłębny bo miały grubość ok 25 cm. Zobaczymy. Wieńce mam opuszczone więc po zdjęciu deskowania będzie coś widać.

MiśYogi
12-05-2019, 13:13
Tylko zastanawiam się co z podciągami i wieńcem, tam chyba też powinien być wgłębny bo miały grubość ok 25 cm. Zobaczymy. Wieńce mam opuszczone więc po zdjęciu deskowania będzie coś widać.

Wszystko da się zawibrować, ale potrzebna jest sensowna ekipa, odpowiedni beton i dość czasu. Jeżeli nie wejdzie wibrator, to się go przykłada do zbrojenia i pomaga prętem i młotkiem. Kamienie zazwyczaj lecą na początku, większość o tym wie i leje do połowy, potem normalny beton na to. Czasami się trafia przy murkach, że tych kamoli jest dużo i potem to trzeba ratować ręcznie. Da się, ale trzeba mieć chęci, ludzi i czas. Jeśli ktoś ma potem dziurę 50 x 50, to znaczy, że czegoś zabrakło.
Wiem, co mówię, bywało, że walczyłem ponad godzinę, żeby poprawić 10 metrów fundamentu. W międzyczasie poszła fotka do głównego biura, przyjechał ktoś z firmy i pytał, gdzie to było? :-D

dedert
12-05-2019, 13:25
Beton B25. U mnie poleciała dość pokaźna kupa kamieni na starcie (grubość ok 2-3cm) i wszystkie ułożyły się pod zbrojeniem (i to jeszcze w zagęszczeniu) także był problem żeby to stamtąd wydobyć. Ja osobiście bym rozrzucił te kamienie cieniej na szerszym polu a nie uwalił taką kupę w jednym miejscu.
Odnośnie tych L. Dawaliśmy po 4 na narożnik ale nie tak jak tutaj na zdjęciu z youtube, że schodzą się aż 3 pręty. Czy to nie za grubo z technologicznego punktu widzenia?
430265

d7d
12-05-2019, 13:50
Trzy razem skręcone to lekka przesada.
Można było dwa powiązać a trzeci dać z otuliną 2cm od tych dwóch.
Nie zawali się.

forgetit
09-06-2019, 12:20
Jeżeli nie wejdzie wibrator, to się go przykłada do zbrojenia i pomaga prętem i młotkiem.

To która firma tak wibruje beton. Pytam, żeby klientów przestrzec

dedert
17-06-2019, 22:12
Co do zbrojenia to nie wiem, ale wiem że opukiwanie drewnianych szalunków ponoć jest poprawne z braku wibratora.

Apacer
17-06-2019, 23:30
Przy zalewaniu słupów trzeba uważać by nie dotykać za bardzo wibrą zbrojenia, bo wam wyjdzie beton bokiem i rozpierdzieli szalunki

dedert
02-07-2019, 21:19
Wczoraj rozszalowałem sam słup i dwa podciągi idące od niego. Widać kilka pustych przestrzeni i pręty, strzemiona. Oceńcie jak to wygląda i co można z tym zrobić. Lub jaki będzie miało to wpływ na wytrzymałość konstrukcji. Jest to w miejscu otworu na schody. Kierownik jak dowiedział się że nie będę robił schodów wylewanych tylko ażurowe lekkie to powiedział że ten słup można sobie odpuścić, a majster na to że słup powinien być bo opierają się na nim dwa podciągi. Jest to w tym miejscu zaznaczone na czerwono. Czy faktycznie ten słup nie był potrzebny?

https://images91.fotosik.pl/211/7aaf1869b7b24c0dgen.jpg (https://images91.fotosik.pl/211/7aaf1869b7b24c0d.jpg)

https://images91.fotosik.pl/211/3a8a89ef41417191gen.jpg (https://images91.fotosik.pl/211/3a8a89ef41417191.jpg)

https://images91.fotosik.pl/211/4db894de70262857gen.jpg (https://images91.fotosik.pl/211/4db894de70262857.jpg)

https://images91.fotosik.pl/211/13dedcc0907fcb13gen.jpg (https://images91.fotosik.pl/211/13dedcc0907fcb13.jpg)

https://images89.fotosik.pl/211/e469c810940df92egen.jpg (https://images89.fotosik.pl/211/e469c810940df92e.jpg)

https://images89.fotosik.pl/211/e469c810940df92egen.jpg (https://images89.fotosik.pl/211/e469c810940df92e.jpg)

https://images92.fotosik.pl/212/7a5111b5c72db2dagen.jpg (https://images92.fotosik.pl/212/7a5111b5c72db2da.jpg)

https://images90.fotosik.pl/211/4fa33d840c72327agen.jpg (https://images90.fotosik.pl/211/4fa33d840c72327a.jpg)

dedert
11-08-2019, 23:04
Chciałbym uzupełnić te ubytki przy zbrojeniach. Może ktoś polecić jakąś masę? PCI Nanocret R3 lub Ceresit Cd30 się nada?

fighter1983
14-08-2019, 06:55
geolite 40

Dulin7
16-08-2019, 10:08
Tez mam problem z rakiem w 1 miejscu. Przy polaczeniu rdzenia z nadprozem widac ubytek i zbrojenie. Widoccznie beton zatrzymal sie na pretach i jest pustka. Czym to najlepiej zalatwic?czy mozna przez widoczna dziure napuscic do srodka np kotwe chemiczna i z wierzchu np sika rep? Czy trzeba odkuc zeby odslonic cala pustke ? Kotwa chemiczna przyszla mi do glowy poniewaz jest aplikowana z wyciskacza a wiec mozna przez dziure wlozyc koncowke i wypelnic ubytek co przy nakladaniu szpachla typowo zaprawy naprawczej jest raczej niemozliwe.

d7d
16-08-2019, 14:07
Kierownik jak dowiedział się że nie będę robił schodów wylewanych tylko ażurowe lekkie to powiedział że ten słup można sobie odpuścić, a majster na to że słup powinien być bo opierają się na nim dwa podciągi. Jest to w tym miejscu zaznaczone na czerwono. Czy faktycznie ten słup nie był potrzebny?

Majster ma rację a KB nie zna się.
Decyzję o usunięciu słupa może podjąć projektant konstrukcji budynku.

Robinson74
16-08-2019, 18:42
Rozmawiałem z hydraulikiem dziś żeby zrobił przepusty na rury, ale powiedział że będzie wiercił bo z doświadczenia wie że podczas montażu rur i tak nie wychodzi tak jak się zostawiło przepusty a często jest tak że się inwestor zmienia usytuowanie toalet czy prysznicy.
Mój powiedział to samo.

MiśYogi
16-08-2019, 19:48
Mój powiedział to samo.

Trochę szkoda, że tak się dzieje, bo ustawiony przepust na pewno nie ingeruje w zbrojenie, a wiercony często.
Podobają mi się w związku z tym szalunki styropianowe. Rura do wiercenia, potem przepust, który zostaje na swojej pozycji.

Dulin7
17-08-2019, 06:19
Podpowie ktos cos w mojej sprawie?

MiśYogi
17-08-2019, 13:01
Podpowie ktos cos w mojej sprawie?

Jeśli to by trafiło na mnie, podstemplowałbym, co konieczne, skuł i zalał jeszcze raz ten kawałek. Masz wtedy gwarancję, że będzie na 100% dobrze. Zrobić raz i zapomnieć! Czasami trzeba zrobić kosz do zalewania, czasami dwa kosze, ale tylko jeden do zalewania. Potem rozszalowujesz, młotkiem zbijasz ten nadmiar, szlifujesz minimalnie i masz element, jak z fabryki.

Dulin7
17-08-2019, 20:31
Podstemplowane jeszcze jest a wiec tu nie ma problemu. Wiec skuc az do miejsca gdzie rdzen jest pelny i od tego poziomu pownownie zalac. A w gore skuwac to co zatrzymalo sie na pretach nadproza ?Moglbys przyblizyc temat koszy do zalewania? Nie kojaze zbytnio co to jest. Buduje sam i caly wieniec lacznie z nadprozami i 3 pozostalymi slupami wyszedl ok a tu taki babol :( zalewanie brakujacej czesci zrobic jakas zaprawa naprawcza do betonu czy jakies b30 z wora?

MiśYogi
17-08-2019, 21:25
Skuć na prosto równy kawałek, zostaje tylko zbrojenie. Na to szalunek z dziurą z boku, do tego lej (dwa trójkąty i prostokąt, z boku jakieś płyty do przykręcenia). Lej ma mieć górną krawędź ponad dziurę, zalewasz do pełna betonem, wibrujesz. Po rozszalowaniu można to skuć zwykłym młotkiem, odpada, bo tam nie ma zbrojenia.
Jeśli masz dojście od góry, to bez leja. Jeśli to jest coś długiego, dwa leje, na końcach, a jeden lejesz beton, drugi służy do odpowietrzenia.

Nie spotkałem się na budowie z sytuacją, gdy ktoś z nadzoru mówi, że można zalepić. Zawsze każą skuwać. Wiem, że się to robi w niektórych firmach, ale po cichu, żeby nikt nie zobaczył. Może i są dobre materiały, ale ja nie znam tych środków i osobiście nigdy nie widziałem w oficjalnym zastosowaniu do łatania konstrukcji.

Dulin7
17-08-2019, 21:48
Tak tez zrobie. Skuje i bedzie spokoj.

dedert
29-09-2019, 20:41
a skąd wiesz że możesz mieć pustkę w rdzeniu? U mnie wygląda jeden słup tak, nie mam pewności czy są jakieś pustki, majstry nie używali buławy do wibrowania, ale mieli opukiwać szalunek. Jak widać nie do końca wyszło:

https://images89.fotosik.pl/257/07e0f75dab76f8e7gen.jpg (https://images89.fotosik.pl/257/07e0f75dab76f8e7.jpg)

https://images90.fotosik.pl/257/2ed4be59a8c71d0egen.jpg (https://images90.fotosik.pl/257/2ed4be59a8c71d0e.jpg)

https://images90.fotosik.pl/257/7c57fb960d48ad45gen.jpg (https://images90.fotosik.pl/257/7c57fb960d48ad45.jpg)


Będziemy niebawem zbroić drugi strop parteru, i czekam na rysunki kierbuda od projektanta. Mam tu dwa narożne okna i wykusz który pierwotnie miał być oparty słupami (murowanymi, później chciałem żelbetowe) a w ostateczności chciałbym zdecydować się na całkowite oszklenie wykuszu czyli bez słupów.

Wykusz miałby wyglądać tak (zdjęcie z sieci):
http://i.imgur.com/QT4nXG2.jpg

Z tego co znalazłem w sieci, zbrojenie balkonu, na którym miała by być lukarna wygląda jak na zdjęciu poniżej:

https://images89.fotosik.pl/257/d6090eb59b2aba5fgen.jpg (https://images89.fotosik.pl/257/d6090eb59b2aba5f.jpg)

Czy orientuje sie ktoś czy w tym przypadku strop zamiast 12 czy 14 cm powinien być grubszy żeby utrzymać to co nad nim?
Czy to zbrojenie podporowe (te wygięte belki) powinny byc zagięte i zachodzić za wieniec? U mnie w pierwszym stropie były proso ucięte i opierały się czy też nawet wchodziły w belkę wieńca:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430039&d=1557172035

Kolejna sprawa. Czy pręty kratownicy 12x12 mogą wchodzić w wieniec tak jak u mnie czy lepiej uciąć je przed wieńcem (czy wchodzące pręty nie osłabiają wieńca)?:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430038&d=1557172012

Czy poprawne zbrojenie otworów powinno wyglądać tak?:

https://teklastructures.support.tekla.com/sites/default/files/dita/images/ts_2019/2019/Graphics/pl-pl/GUID-C850BE4E-925D-4615-A952-F238E156F1FC-publishing.gif

Czy może tylko zagęścić pręty po obwodzie dołem jak tu:
http://strzecha.eu/forabud/irbis_zbrojenie_03.jpg

KUBEK1978
11-11-2019, 12:23
U mnie majstry robili stropy i druty wchodziły na wieniec do końca aż do krawędzi ściany i chyba tak powinno być .Jak na razie żadnych pęknięć i co ciekawe jak deszcz leje to woda stoi na stropie jak w basenie ,a pod spodem suchutko nawet strop nie jest wilgotny od spodniej strony.