PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany działowe, cegła pełna czy bk+ceglane płytki



55555
10-05-2019, 13:12
Proszę o opinie i o pomoc w oszacowaniu kosztów 1m3, marzy mi się ceglany korytarz z jednej strony w parterowym domku oraz w kilku innych miejscach pojedyncze ściany. Reszta ścian biała.
Na razie jestem na etapie fundamentów więc mogę wybudować z czego chcę, ale budżet mocno napięty.

Opcja 1: Wszystko gazobeton, tam gdzie chce mieć cegłę dać ceglane płytki.
Opcja 2: Wybudować te ściany ceglane ze zwykłej cegły i nie tynkować, zagruntować jakimś lakierem. Reszta gazobeton + tynk.
Opcja 3: Wszystko wymurować z cegły, część zatynkować część nie, niezatynkowane zagruntować.

Która opcja jest najbardziej ekonomiczna? Jak duża różnica jest akustycznie między cegłą a gazobetonem (że jest na korzyść cegły już wiem)?
Stosując zwykłą cegłę budowlaną można liczyć na dobry efekt? Trzeba jakiś specjalnych zabiegów? A może trzeba jakieś specjalne cegły dekoracyjne by to dobrze wyglądało?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

jajmar
10-05-2019, 18:55
Mam u siebie opcje nr2. Część ścian działowych widocznych z cegły, tynkowane z gazobetonu. Jak szukałem materiału na te działówki zaczynaliśmy od klinkierów, skończyło się na zwykłej cegle pełnej ze względu na wygląd. Jako zabezpieczenie nie lakier a używałem preparatu Sarsil do impregnacji cegły. Nie zrobiło się "lustro"

55555
10-05-2019, 21:13
Błagam pokaż zdjęcia :)

A jak mają się koszty ściany z nieotynkowanej cegły do otynkowanego gazobetonu? Liczyłeś to może? Ekipa brała drożej za cegle?

jajmar
10-05-2019, 22:42
Co do ceny nie pomiatam dokładnie ale drożej brali za murowanie , gazobeton działowy coś koło 15-20 zł a te 30-35za m2. Jakoś tak. Robilem to ze 4 lata temu. Murujesz trochę drożej ale nie tynkujesz. Warto dobrze elektrykę przewidzieć. Mam spro tych wstawek, nam to pasuje.

55555
11-05-2019, 08:06
Faktycznie słabe te fotki, jeśli możesz cyknąć lepsze będę bardzo wdzięczny. Może w jakimś dobrym oświetleniu?

Podałeś niskie ceny to koszt samych materiałów?

Na cenę ściany z cegły składa się: cegła+zaprawa+impregnat+robocizna
na cenę ściany z gazobetonu: pustaki+klej+tynk+gładź+farba+robocizna

Mam problem żeby to policzyć, nie wiem ile zaprawy/kleju, tynku gładzi.
Po niedzieli będę się układał z wykonawcami odnośnie kosztów robocizny.

jajmar
11-05-2019, 09:22
To co podałem to sama robocizna.

55555
19-05-2019, 16:23
Po rozmowie z budowlańcami, wstępnie wycenili mi robotę na 1,5zł od cegiełki, nie wiedzą ile powiedzieć bo to dla nich nietypowe zlecenie.
Namierzyłem też cegielnie gdzie mają cegiełki tradycyjnie wyrabiane, ręcznie formowane wypiekane w piecu.
A nie z foremki suszone na słońcu, muszę się wybrać i to obejrzeć, liczę że będą nierówne i o różnych odcieniach, 1,1zł netto za sztukę.
Jeszcze tego nie przedyskutowałem z budowlańcami ale chciałbym żeby fuga była w puszczona z 1cm, tak by cegła trochę wystawała.
Tak jest u Ciebie? Czy na równo? Słabo widać na zdjęciach, nie jestem pewien.

jajmar
19-05-2019, 20:49
1,5złza sztukę to strasznie drogo........m2 wyjdzie cię ponad 80zł za robotę. Nie wiem jak sobie wyobrażasz te ściany ale my zdecydowanie nie chcieliśmy ani wyglądu ani "technologii" klinkierowej - idealna fuga itd..........ściany miały być bardziej surowe.
m2 ściany na gotowo wyjdzie cię ze 180-200 zł , wg mnie bardzo drogo.

55555
20-05-2019, 09:57
Jaka cena za robociznę jest właściwa? Chciałbym ścianę o starym wyglądzie, stąd cegła tradycyjnie wyrabiana i trochę cofnięta zaprawa/fuga.

Janekk1234
04-06-2019, 20:17
Ja jak wspomniałem murzarzom o ściance z cegieł to mnie lekko wyśmiali. Poza tym nie mieli czasu już na takie pierdoły.
Wybór okładzin kamiennych jest tak duży że chyba lepiej zrobić ściankę z suporexu i potem dać na to jedną z tych okładzin kamiennych.

55555
21-06-2019, 22:33
Po co mam mieć imitację jak mogę mieć oryginalną prawdziwą cegłę.
Cenowo lepiej i tak nie wyjdzie, do tego akustyka gorsza.
Rozumiem jak remont ale ja te ściany stawiam od zera.
Cegłę mam już zresztą kupioną, piękny mocny kolor o wielu odcieniach.
Ręcznie formowana, wypiekana w piecu.
I dwie palety takiej mocno wypieczonej lekko popękanej, na co 4/5 cegiełkę.

Słabych fachowców widocznie miałeś. Moi się nie śmiali i chcą się podjąć, ale na jesieni, w tedy więcej czasu mają.
Między czasie znalazłem gości co stawiają tylko z cegły i w niej się specjalizują ale najbliższe terminy za rok.

Prawdopodobnie zdecydujemy się na biały cement do tej cegiełki.

bcgarage
27-06-2019, 14:15
431879

Cena cegły 3zł/szt, robota własna. Nie liczę piasku, cementu, wapna i prądu. Pięknie wychodzi, żadna fuga, cegła nie jest idealna, żadna nie jest taka sama. Ale... ile roboty z tym....

Oczywiście całość potraktuję szczotką drucianą na szlifierce lub wypiaskuję i polakieruję żeby odcień violetu wydobyć

55555
30-06-2019, 09:23
No ładnie, nie wiedziałem że można bez fugi. Twoja cegła taka mocno ciemna tak?
Dużo czyszczenia będziesz miał. Przetarłbyś kawałek/kilka cegieł i zrobił zdjęcie z bliska?

Moje cegiełki na razie leżakują, na zdjęciach zwykła tradycyjna i druga mocno wypieczona/spękana.
431955431954

ślubnej cegła z białą fugą się podoba, coś takiego
http://www.bordelet.com.pl/kominki-z-cegly/foto/kominek_z_cegly_14m.jpg

Więc chyba w coś takiego będę celował, ale jest jeszcze trochę czasu może się zmienić.
Teraz na dach czekam, a działówki potem.

bcgarage
29-07-2019, 13:56
Za fugę robi zaprawa którą murowałem. Kwestia ładnego dopracowania. Ściana jest już gotowa, ale muszę ją wypiaskować żeby osiągnąć to co zamierzałem. A kolor taki ciemniejszy, pod violet wpadający, to fakt.

budowa_od_zera
19-05-2020, 14:31
Podejrzewam, że już wybudowałeś z tej cegły. Ale przestrzegam innych, bo te białe kropki, które widzisz w cegle to jest margiel. Dlatego ta cegła jest taka tania. Margiel to najbardziej szkodliwa domieszka, bo rozsadza cegłę. Właśnie jestem po lekturze mnóstwa opracowań, bo chcę budować dom z cegły i jak tak dalej pójdzie to będę się doktoryzowała z ceramiki :)

klaudiusz_x
19-05-2020, 20:14
Zwykłą ścianę można obrzucić farbowanym tynkiem.
Później palcem zrobić cegiełki, czy inne wzory.
Poszukaj na YT.
Pzdr.