PDA

Zobacz pełną wersję : Czym się różnią rodzje grubości kory?



ezg2014
11-05-2019, 14:45
Zamierzam wysypać korą obszar wzdłuż płotu. Wcześniej posadzę tam rośliny. Szukając kory , zorientowałem się, że są różne grubości kory (i w związku z tym różne ceny). Czym te kory się różnią? Co wysypać? Czy różnice dotyczą tylko wyglądu?

Elfir
11-05-2019, 15:45
wygląd i ciężar (np. większe kawałki są trudniej zwiewane)

alek16
11-05-2019, 18:43
...a mniejszą frakcją pokryjesz większy obszar.

Mike8
04-08-2020, 21:50
Drobniejsza frakcja jest droższa, ozdobna, służy do ściółkowania bliżej miejsc eksponowanych, grubsza, na odwrót - ma spełniać swoją rolę (trzymać wilgoć, chronić przed mrozem), a niekoniecznie musi być widoczna. Stosowana z dala, pod ogrodzeniami, drzewami, krzewami.
Są też inne różnice - dobra kora powinna być przekompostowana. Eliminuje to w większym stopniu różne mikroorganizmy i szkodniki, które niekoniecznie chcielibyśmy mieć w naszym ogrodzie. Poza tym zmniejsza ilość garbników. W Polsce raczej nie ma czasu na kompostowanie, liczy się kasa. ;)
Inna sprawa to sama zawartość kory- kupując najtaniej w hurcie można znaleźć dosłownie wszystko.
Stosując korę trzeba stosować wiosną nawozy azotowe.

Nayri
05-08-2020, 07:53
Ja kupuję dosyć duże ilości kory ostatnio i zdecydowanie im drobniejsza, tym tańsza. Im grubsza, tym droższa i - moim zdaniem - ładniej wygladajaca.

Mike8
05-08-2020, 11:36
Oczywiście to jest kwestia gustu. Też miałem jednego klienta, który kazał zamienić korę. Wyglądało to okropnie, no ale co mi do tego, nie mój dom, nie mój ogród. Klient chce to ma.

Nayri
05-08-2020, 12:21
Ja to widzę tak: grubsza kora kosztuje więcej, ale dłużej się rozkłada. Więc docelowo wydam mniej, niż na drobniejsza, bo później będę musiała ją uzupełnić. Dodatkowo wychodze na plus z samym chociażby czasem, który pochłania sypanie kilkuset 80-litrowych worków kory na rabaty.

Wygląd to na pewno kwestia gustu. Mnie się najbardziej podobała naprawdę duża kora, ale jej worek kosztował 35zl, więc popodziwialam i kupiłam tańsza:)
I tak najfajniejszy jest ten zapach po rozsypaniu kory z worków:)

Elfir
05-08-2020, 12:54
u nas kora to max 12-14 zł!

Nayri
05-08-2020, 13:03
Ja wlasnie kupuję za 13 zl/ 80 litrów, mąż na jakimś skladzie znalazł. Ale dosyć duża jest, a w cenie o wiele mniejszej z LM czy Castoramy:) No i już nam nawet przywoza po kilkadziesiąt worków pod dom, jak dzwonimy:)
Raz przywieźli 30 worków drobniejszej (czyli tańszej). Mąż zadzwonił i z następną dostawą przywieźli o 30 worków więcej, a te "lipne" wzięli z powrotem:)

Elfir
05-08-2020, 14:14
Ta drobniejsza bardziej nadaje się na obsypywanie rabat bylinowych.
Ale akurat u ciebie z powodu nachylenia to tylko duża ma sens.

nie szukaliście kory w big-bagach?

Nayri
05-08-2020, 14:22
No u nas bez spadku to tylko tarasy sa:)
Ale dzieci za to maja frajdę zjeżdżając z górki na bok garażu rowerkami i hulajnogami

Mike8
16-08-2020, 19:01
Nie mylić drobnej kory (sortnp20-40mm) z pyłem i odpadami (niesort)