PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 222-F-zadana temperatura tylko po restarcie kotła



maska321
11-05-2019, 20:06
Dzień dobry,mam nietypowy problem z piecem.
Woda w kotle nagrzewa się do 70-80st natomiast mimo ustawionych krzywych grzewczych o wartościach 07-1.1 woda w obiegach pozostaje na niskich temperaturach.Przypomina to bardzo problem jaki miałem ostatnio z kotłem(musiała zostać wymieniona pompa cyrkulacyjna ),z tym że teraz prawidłowa temperatura puszczana jest w obiegi zawsze po wyłączeniu i włączeniu kotła...
Rozmawiałem z jednym z Panów techników Viesmana,który na początek zaproponował jedno rozwiązanie.Niestety zmiana ustawienia kodu 90 na wartość 50 zamiast fabrycznego 128(szybsza reakcja kotła na zmianę temperatury)nie pomogła i przed chwila znów musiałem zrestartować kocioł,aby w obiegi poszła zadana cieplejsza woda.Nastąpiło to natychmiast,niestety po restarcie kotła.
Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Najdziwniejsze jest to,że kocioł muszę restartować dwa razy dziennie lub np. raz na dwa dni.
Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
14-05-2019, 15:53
Zmiana kodu 50 jest w tym przypadku zupełnie nie na miejscu.
Ciężko jest diagnozować kocioł nie stojąc przy nim. Serwisant ma możliwość sprawdzenie w diagnostyce kotła co go zmusiło do pracy i dopiero wtedy albo wprowadzić właściwe ustawienia albo jeżeli to usterka to wymienić wadliwy podzespół)

maska321
15-05-2019, 06:56
Rozumiem. Kod 90 ustawiony juz na 128.
Generalnie kociol dziala prawidlowo po jego wlaczeniu i wylaczeniu. Po kilku godzinach tak jakby sie zawieszal....

Konsultant Viessmann
16-05-2019, 19:29
proszę pisać albo tu na forum albo PW, pisanie równolegle utrudnia pisanie odpowiedzi.

kod 90 określa z jakiego czasu kocioł ma uśredniać temperaturę zewnętrzną na podstawie której wyliczy potem temperaturę zasilania. Wartość 128 oznacza, że kocioł będzie uśredniał temperaturę zewnętrzną z okresu 21 h i 20 minut. Wartość tę warto zmienić np w domach szkieletowych gdy ściana to tekturka-styropian-tekturka czyli niema gdzie akumulować ciepła wtedy warto zmienić kod 90 np na wartość miedzy 6 a 12. W domach murowanych wartość 128 powoduje że jak mamy w miarę ciepły i słoneczny dzień który nam wygrzeje ściany to jak potem przyjdzie wieczorny przymrozek to kocioł "nie szaleje" z temperaturą bo wie, że jest jeszcze sporo ciepła zakumulowane w ścianach.

co do opisanej sytuacji:
automatyka pogodowa jak ma sterownik w pomieszczeniu to on mówi do kotła jest w pomieszczeniu mniej niż chce użytkownik to podnieś trochę temperaturę na grzejnikach (i odwrotnie jest za ciepło w pomieszczeniu to obniż temperaturę na grzejnikach). Nawet na tym forum już kilka razy były wypowiedzi dyletantów którzy podpowiadali by zmienić wpływ temperatury pomieszczenia znajdujący się w kodzie B2 z domyślnej wartości 8 na 64. Taka zmiana też może powodować opisane objawy. Oczywiście w tej chwili tylko zgaduję, bez wizyty przy kotle nie mam możliwości stwierdzenia czy to błąd w kodowaniu czy może awaria.

maska321
29-05-2019, 06:42
Witam,
rozumiem i dziękuje za odp.W kodzie B2 nic nie zmieniałem a kod 90 mam ustawiony na wartość 128.
Dziś rano po raz kolejny musiałem włączyć i wyłączyć kocioł, ponieważ temperatura na zasilaniu na wszystkich 3 obiegach byla w granicach 22 stopni-według krzywych grzewczych powinna być od 34-44st w zależności od obiegu(uwzględniając oczywiście krzywe grzewcze) Po ponownym właczeniu kotła kocioł szybko rozpoczął ustawianie na zadaną temp. na zasilaniu.
Czy zna Pan osobę z okolic 3miasta ,która moglaby pomóc rozwiązać zagadkę z kotlem?

Konsultant Viessmann
29-05-2019, 12:16
myślę, że każdy z partnerów serwisowych ze strony https://www.viessmann-serwis.pl/partnerzyserwisowi/pomorskie będzie w stanie zdiagnozować urządzenie i jeśli to awaria to ją usunąć