PDA

Zobacz pełną wersję : Bufor do kominka z plaszczem wodnym



donvitobandito
12-05-2019, 07:51
Zdecydowałem się na założenie kominka z plaszczem wodnym Amelia 24kw BS Deco Lewa. Mam do Was pytanie czy założyć w instalacji 1000 litrowy bufor czy go odpuscic I zastosować wymiennik ciepła oraz sprzęgło?
Buduje dom 230m2, gdzie jako główne ogrzewanie to bedzie piec gazowy 28KW kondensacyjny dwofunkcyjny. W kazdym pokoju podlogowka oraz grzejniki wiszace stalowe. Kominek ma sluzyc jako alternatywne zrodlo ciepla odpalane mniej wiecej w 1/3 okresu grzewczego.
Dzięki z gory za odpowiedz.

fajnytoster
12-05-2019, 17:43
Rób bufor!
Miałem wodniaka bez bufora, potem zmodernizowałem instalację dodając bufor - różnica w paleniu jest kosmiczna.
I jeśli jeszcze nie kupiłeś wkładu, zastanów się nad jego zmianą. Wodniak z boczną szybą to fatalny pomysł.

donvitobandito
12-05-2019, 19:09
Muszę mieć szybę boczną, tu żony już nie przekonam ;)

Dlaczego dodałeś bufor- chodziło o to, że przepustnica za często musiała się zamykać?

Jestem jeszcze przed tynkami wewnętrznymi- zaczynam je za tydzień. Teraz hydraulik wyprowadził mi wodę oraz grzejniki (instalacje) wraz z kompletem rozdzielaczy. Po tynkach będzie montował podłogówkę i piec. Powiedz mi Kolego, czy gdybym się zdecydował już teraz mam kupić ten bufor, czy wystarczy na ostatnim etapie podczas montażu podłogówki? Chodzi mi o to, jak mocno bufor wymusza zmianę sposobu instalacji CO.

No i w sumie jeszcze jedno- czy w wypadku tego kominka, na który się zdecydowałem (z boczną szybą) 1000 litrowy bufor ma sens?

fajnytoster
12-05-2019, 23:30
Muszę mieć szybę boczną, tu żony już nie przekonam ;)

Dlaczego dodałeś bufor- chodziło o to, że przepustnica za często musiała się zamykać?

Palenie z buforem jest zupełnie inne niż bez. Wrzucasz drewno, rozpalasz od góry, przepustnica na 100% i lecisz na całość do wypalenia wkładu. Czysto, bezproblemowo, przyjemnie. Bez bufora jest kontrolowanie, czy woda nie podchodzi pod 100oC i czy grzejniki nadążają odbierać ciepło, brak możliwości zakręcenia grzejników i zostawienia ciepła na później, gorące wieczory i zimne poranki, ograniczanie powietrza w kominku, czyli brudna szyba i zasyfiony komin. Chociaż u ciebie aż tak źle nie musi być, bo masz gaz i podłogówkę. Niektórzy twierdzą, że w przypadku podłogówki bufor jest niepotrzebny, bo podłoga jest buforem ciepła. Nie jestem do końca przekonany, ale sam podłogówki nie mam, więc nie mogę się wypowiadać.
Sam koszt bufora jest niewielki w porównaniu z całą instalacją, więc tak czy inaczej, moim zdaniem, warto. Tym bardziej, że i tak już więcej przepłaciłeś, dublując grzejniki i podłogówkę we wszystkich pomieszczeniach :p
Poczytaj tu:
http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/



Jestem jeszcze przed tynkami wewnętrznymi- zaczynam je za tydzień. Teraz hydraulik wyprowadził mi wodę oraz grzejniki (instalacje) wraz z kompletem rozdzielaczy. Po tynkach będzie montował podłogówkę i piec. Powiedz mi Kolego, czy gdybym się zdecydował już teraz mam kupić ten bufor, czy wystarczy na ostatnim etapie podczas montażu podłogówki? Chodzi mi o to, jak mocno bufor wymusza zmianę sposobu instalacji CO.

Co do etapów pracy, zapytaj swojego instalatora jak on sobie to rozplanował i kiedy może zrobić. Bufor instalacji zbytnio nie komplikuje, wystarczy w sumie tylko on i jedna dodatkowa pompa (nie licząc pierdół typu odpowietrzniki), ale warto mieć wcześniej zaplanowane gdzie będzie stał i jak pociągnąć tam rurki, żeby nie robić dwa razy tej samej roboty.



No i w sumie jeszcze jedno- czy w wypadku tego kominka, na który się zdecydowałem (z boczną szybą) 1000 litrowy bufor ma sens?
1000 litrów powinno spokojnie wystarczyć, by pomieścić ciepło z jednego pełnego palenia (a to minimum rozsądnego rozmiaru), tym bardziej, że i tak ponad połowa ciepła ucieknie ci przez szybę na salon. Pytanie raczej, czy ma sens planowanie takiego systemu ogrzewania. Moim zdaniem będziesz notorycznie przegrzewał salon i niedogrzewał pozostałych pomieszczeń (sam salon dostanie mniej więcej tyle energii cieplnej z promieniowania, co pozostałe prawie 200m2 z wody), co skończy się tym, że po 2-3 latach przestaniesz używać kominka do ogrzewania, jak sobie zaplanowałeś, a pozostanie ci sporadyczna rekreacja w dość drogiej zabawce. Bez bufora będzie jeszcze gorzej, bo 24KW to baaardzo dużo dla domu budowanego wg współczesnych norm.

fajnytoster
13-05-2019, 01:26
Obejrzałem sobie jeszcze tą Amelię i wygląda, że zdecydowałeś się na niezły badziew za całkiem spore pieniądze:
- nie ma dolotu powietrza z zewnątrz (tylko w opcji)
- szyba narożna (o tym pisałem wyżej)
- szyba pojedyncza - jeszcze więcej ciepła na salon
- brak wyłożenia paleniska - obniżenie temp. spalania
- niska pojemność wkładu (38 l) - większa możliwość mikrozagotowań
- nie spełnia kryteriów Ekoprojektu
- informacja, że wkład daje średnio 20 kW na wodę i przy tym 4 kW na emisję to ogromna ściema
- szyber na wyjściu do komina zamiast sterowania dolotem
- moc 24 kW - to jak smok w pokoju
- producent o dość wątpliwej reputacji, choć ostatnio podobno z jakością już trochę lepiej
To tyle uwag od laika, decyzję podejmiesz sam.

donvitobandito
13-05-2019, 06:18
Dolot powietrza mialbym już przez nich zamontowany fabrycznie. Co do reszty to pelna zgoda.
Jest może zatem jakis wklad, ktory moglibyscie dla mnie polecic? Dwa wymogi, by byl on narozny lewy I posiadal plaszcz wodny.
Co do bufora to mnie przekonales. Powiedz tylko jak masz rozeiazany temat CWU? Biezesz ją z bufora czy z osobnego zbiornika I czy w takim przypadku ten osobny zbiornik też masz polaczony z buforem?

Kominki Piotr Batura
13-05-2019, 17:26
Dolot powietrza mialbym już przez nich zamontowany fabrycznie. Co do reszty to pelna zgoda.
Jest może zatem jakis wklad, ktory moglibyscie dla mnie polecic? Dwa wymogi, by byl on narozny lewy I posiadal plaszcz wodny.
Co do bufora to mnie przekonales. Powiedz tylko jak masz rozeiazany temat CWU? Biezesz ją z bufora czy z osobnego zbiornika I czy w takim przypadku ten osobny zbiornik też masz polaczony z buforem?Słyszałeś o Defro?

donvitobandito
13-05-2019, 21:22
Po kilkudniowych przemyśleniach, waszych odpowiedziach i mojej dzisiejszej telefonicznej rozmowie, ze specjalistą, którego bardzo cenię, będę się decydował jednak na piecokominek. Jestem przekonany, że to decyzja w 100% trafna.
Temat zatem nieaktualny.

fajnytoster
13-05-2019, 22:26
I bardzo słusznie :) Tylko boczna szybka w piecokominku raczej odpada, ale to dobrze, bo jak mówiłem to jest głupia moda ;)
Jakby ci bardzo zależało, to pieckominek też można zrobić "z dodatkowym płaszczem wodnym" i wpiąć go w instalację. Ale to tylko jeśli ci zależy.

Krakers70
14-05-2019, 07:29
Mam piecokominek z takim wymiennikiem, o którym pisze fajnytoster, ale gdybym miał gaz w domu to bym się w to nie pakował. W razie braku prądu masz unieruchomiony piecokominek i potrzebował byś UPS-a, a skoro już byś miał UPS-a, to co szkodzi podpiąć pod niego zasilanie podłogówki + pieca kondensacyjnego?
Pamiętaj tylko, żeby dobrze dobrać moc paleniska i masę akumulacyjną do zapotrzebowania energetycznego domu, a szybę w palenisku do wielkości i układu salonu.

donvitobandito
14-05-2019, 07:47
No ja jestem pewny, albo inaczej po to robię piecokominek żeby był niezależną instalacją niezależną od prądu i gazu, już bez płaszcza wodnego itp.
A odnośnie tej szyby bocznej w nim, to co myślicie o takiej konstrukcji
http://sklep.kominkigp.pl/kominek-akumulacyjny-piec-ze-steatytu-naro%C5%BCny-szyba-boczna-TULIKIVI-JOKKA-1800-L-classic
Jest to ściema, czy model warty swojej ceny?

Krakers70
14-05-2019, 07:56
Do grzania salonu ok, chociaż trochę drogo ;)

donvitobandito
14-05-2019, 08:50
No dobra, a słyszałem, że są piecokominki mogące ogrzać bez żadnej elektroniki nawet ok. 300m2. Jest to prawda?

Jeżeli tak to może ktoś podesłałby tu link do takiego piecokominka- chodzi mi o to jak on w ogóle wygląda.

Krakers70
14-05-2019, 09:07
Jest to prawda. Tylko piecokominek jest niesterowalny, co oznacza, że (jak pisałem wyżej) musisz dobrać jego parametry do domu, który ma ogrzewać. Ta zabaweczka, którą podlinkowałeś jest za słaba i ma za małą masę akumulacyjną. Do tego cholernie droga, no ale stearyt kosztuje ;) Zacznij od ustalenia zapotrzebowania energetycznego Twojego domu. Do niego dopasuj resztę. Do tego trzeba przemyśleć lokalizację kominka w salonie i rozmiar szyby. Im większa szyba, tym większa bieżąca emisja ciepła, a więc większy salon i strefa wypoczynku bardziej odsunięta od paleniska.
Poza tym, jeżeli chcesz mieć piecokominek z szybą boczną, to raczej skłaniał bym się ku projektowi na zamówienie.
A wyglądać może jak chcesz, w granicach rozsądku oczywiście ;) Luknij na sąsiedni temat o piecyku ceramicznym. I na bloga Piotra Batury.

donvitobandito
14-05-2019, 12:03
Ten specjalista z którym rozmawiałem telefonicznie to właśnie Pan Piotr Batura ;)

Zamówię za to piecokominek u niego i myślę, że będę zadowolony:)

Jeszcze raz dzięki Wam wszystkim za pomoc!

Krakers70
14-05-2019, 14:08
Zacznij od postawienia drewutni i kupienia drewna ;) Potem na spokojnie kończ budowę.
Powodzenia :)

asolt
14-05-2019, 15:46
Zamówię za to piecokominek u niego i myślę, że będę zadowolony:)

!

Sadze ze nie bedziesz zadowolony, nie chodzi o ten konkretny kominek ale o idee (sens) jego stosowania. Przy obecnie obowiazujacych WT kazdy kominek przegrzeje salon, Nie da sie nim sterowac. Jezeli ktos lubi tropiki, niezdrowe zresztą w zimie to jego wybór

Remiks
14-05-2019, 18:39
asolt ma w pewnym sesie rację, jeśli ktoś lubi 19 stopni w salonie w zimowy wieczór (a są tacy) to piecokominek nie jest dla niego (ja lubię tropiki, i chyba jakoś na zdrowie nie wpłynęło) ;-) Wbrew pozorom piecokominkiem da się sterować choćby ilością opału;-) Podłogówka też raczej słabo sterowalna.

Kaizen
14-05-2019, 18:53
Przy obecnie obowiazujacych WT kazdy kominek przegrzeje salon,

Piecokominek ważący tonę "wchłonie" 1/4kWh na każdy stopień. Czyli wrzucony do niego kilogram drewna podgrzeje go o 4*. Zatem 10kg drewna to ledwie 40* średnio. Dużo cieplej w środku, dużo mniej na zewnątrz. Duża grubość "ścian" przekłada się na spory czas "podróży" ciepła od paleniska do powierzchni i co za tym idzie łagodne grzanie przez długi czas.

Remiks
14-05-2019, 19:03
Zapomniałeś o szybie;-)

donvitobandito
14-05-2019, 19:58
Generalnie jestem już na niego zdecydowany. Tak mam, że pomyślę, wybiorę, to raczej nie żałuje ;)
Nie chodzi o udowadnianie co dla kogo lepsze. Ja poczytałem o wszystkich technologiach związanych z kominkami, pogadałem że znajomymi i osobami, które coś na ten temat wiedzą, włączając w to Was oczywiście.
Wniosek: w moim przypadku najlepszy będzie piecokominek bez dwóch zdań.

asolt
14-05-2019, 21:01
asolt ma w pewnym sesie rację, jeśli ktoś lubi 19 stopni w salonie w zimowy wieczór (a są tacy) to piecokominek nie jest dla niego (ja lubię tropiki, i chyba jakoś na zdrowie nie wpłynęło) ;-) Wbrew pozorom piecokominkiem da się sterować choćby ilością opału;-) Podłogówka też raczej słabo sterowalna.

Ja uzyskuję dokładnosc równą histerezie czyli +-0.25 oC, a kol homelogic przedstawiał wykresy ze swojego domu +-0,1 oC (co prawda sterownik PID, ale sie da). Czy tak małe wahania swiadczą o słabej sterowalnosci, sądze ze nie. Mało tego mam pytania od moich klientów którzy maja regulatory strefowe o wiekszej histerezie czy da sie zmiejszyc tą histerezę. Dlatego uwazam ze twierdzenia o słabej sterowalnosci podłogówki to mit, a w kazdym razie moje regolutory o nie wiedzą i sterują temperatura jak mają nakazane.
Czy taką dokaldnosc regulacji mozna osiagnąc kominkeim przez jaką kolwiek regulacją czy to dopływem powietrza czy iloscią opału wątpię.
Dlaczego piszesz o 19 oC, wiekszosc obliczen ozc i projektów podłogówek wykonuję dla 21 oC, czasem dla 20 oC czasem dla 22 oC i rzadko dla 23 oC.
!9 oC sobie nie przypominam.

Kaizen
14-05-2019, 21:05
Ja uzyskuję dokładnosc równą histerezie czyli +-0.25 oC, a kol homelogic przedstawiał wykresy ze swojego domu +-0,1 oC (co prawda sterownik PID, ale sie da).

Dasz namiary na te legendarne wykresy?

asolt
14-05-2019, 21:24
Dasz namiary na te legendarne wykresy?

Niestety linki są nieaktualne, mozna by napisac do autora by je ponowił. Czy okreslenie legendarne ma swiadczyc to jedynie wymysł mojej wyobrazni? Gdybym ich nie widział to bym o nich nie pisał,i to pisał wielokrotnie. Nie jestem mitomanem, chociaz wielu to sugerowało. Jak bede miał czas to poszukam postów homelogic w których były te wykresy przedstawiane.

asolt
14-05-2019, 21:26
Wniosek: w moim przypadku najlepszy będzie piecokominek bez dwóch zdań.

Chcącemu nie dzieje sie krzywda, jednak starozytni Rzymianie mieli rację tworząc taką zasade prawniczą.

Remiks
14-05-2019, 21:29
Ja uzyskuję dokładnosc równą histerezie czyli +-0.25 oC, a kol homelogic przedstawiał wykresy ze swojego domu +-0,1 oC (co prawda sterownik PID, ale sie da). Czy tak małe wahania swiadczą o słabej sterowalnosci, sądze ze nie. Mało tego mam pytania od moich klientów którzy maja regulatory strefowe o wiekszej histerezie czy da sie zmiejszyc tą histerezę. Dlatego uwazam ze twierdzenia o słabej sterowalnosci podłogówki to mit, a w kazdym razie moje regolutory o nie wiedzą i sterują temperatura jak mają nakazane.
Czy taką dokaldnosc regulacji mozna osiagnąc kominkeim przez jaką kolwiek regulacją czy to dopływem powietrza czy iloscią opału wątpię.
Dlaczego piszesz o 19 oC, wiekszosc obliczen ozc i projektów podłogówek wykonuję dla 21 oC, czasem dla 20 oC czasem dla 22 oC i rzadko dla 23 oC.
!9 oC sobie nie przypominam.

Piszesz oczywiście o temp. powietrza nie podłogówki i zrób to w średnio izolowanym domku. Czytaj ze zrozumieniem co napisałem. Użytkownik kominka, piecokominka musi zdawać sobie sprawę z tego jak to działa. Podłogówka utrzymujaca jakąś zadaną temp w dobrze ocieplonym domu i odpalenie kominka to skok temp. jak by nie zaklinać rzeczywistości. Mam płytę fundamentową z funkcją grzania i od 5 lat jest w gotowości do odpalenia, dlaczego, dlatego że mam piecokominek. Nie lubię w zimowe wieczory temp. w okolicach 19 a i 21 też, lubię 24 a może 26 ale za to w nocy w sypialni już nie w trakcie dnia też wolę 21 i widzisz piecokominek daje radę a podłogówka też?

asolt
14-05-2019, 22:16
Piszesz oczywiście o temp. powietrza nie podłogówki i zrób to w średnio izolowanym domku. Czytaj ze zrozumieniem co napisałem. Użytkownik kominka, piecokominka musi zdawać sobie sprawę z tego jak to działa. Podłogówka utrzymujaca jakąś zadaną temp w dobrze ocieplonym domu i odpalenie kominka to skok temp. jak by nie zaklinać rzeczywistości. Mam płytę fundamentową z funkcją grzania i od 5 lat jest w gotowości do odpalenia, dlaczego, dlatego że mam piecokominek. Nie lubię w zimowe wieczory temp. w okolicach 19 a i 21 też, lubię 24 a może 26 ale za to w nocy w sypialni już nie w trakcie dnia też wolę 21 i widzisz piecokominek daje radę a podłogówka też?

A dlaczego ma nie dawac, oczywiscie ze nie projektuje do 24 oC , ale nie to problem podwyzszyc Tz.
Jezeli chodzi o to czy uzytkownik kominka czy piecokominka zdaje sobie sprawe jak to ma działac w jego nowym domu bo glownie takimi sie zajmuje to z wielu moich rozmow z inwestorami wyniki ze niestety nie zdają sobie oni sprawy jak działa kominek w domu ocieplonym zgodnie z WT2017 i coraz czescie WT2021. Ich wizja dzialania kominka opiera sie bądz doswiadczeniach z porzedniego domu z kominkiem nieocieplonego lub słabo ocieplonego, lub z checia posiadania kominka przez blokersa czyli kogos koto cale zycie mieszkał w bloku i braku jego doszwiadczen i z kominkiem i podłogówką i dobrze ocieplonym domem. Po prostu nie musi sobie zdawac sprawy i ogolnie niewiele wiem o tym.
Jak juz kiedys pisałem jest to owczy ped do posiadania kominka calkiem dla mnie niezrozumiały. Niedawno miałem klienta który bedzie ogrzewał elektrycznie (bufor z grzałkami + wodna podłogówka) komin zbyteczny bo nie bedzie ani kominka ani zadnego innego kotła. Komin ma jednak byc bo jakby dom wygladał. Na takie chcenie argumentów mi brak.

Kaizen
14-05-2019, 22:30
Czy okreslenie legendarne ma swiadczyc to jedynie wymysł mojej wyobrazni?

Taki jednorożec. Istnieje wiele wykresów, zdjęć, pomiarów dowodzących bezwładności podłogówki, przywoływanych np. w tym wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?354927-Projekt-ogrzewania-domu-czy-to-b%C4%99dzie-poprawnie-dzia%C5%82a%C5%82o&p=7801123&viewfull=1#post7801123). A Ty znalazłeś tylko jeden dowodzący przeciwnej tezy i nie potrafisz jeszcze go udostępnić. Urasta do legendy - jeden by wszystkie obalić.

donvitobandito
14-05-2019, 22:37
Owczy ped to jest obecnie na podłogówkę człowieku! Wiele osób montuje ją, nigdy wczesniej nie mieszkajac z takim ogrzewaniem.
Są może osoby, ktorym to pasuje, ale osobiscie w zyciu nie kupilbym domu tylko z takim ogrzewaniem.
Asolt Ty tlumaczysz ludziom jak kominek dziala? Spoko I tak mozna zarabiac ;)

asolt
14-05-2019, 22:41
Taki jednorożec. Istnieje wiele wykresów, zdjęć, pomiarów dowodzących bezwładności podłogówki, przywoływanych np. w tym wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?354927-Projekt-ogrzewania-domu-czy-to-b%C4%99dzie-poprawnie-dzia%C5%82a%C5%82o&p=7801123&viewfull=1#post7801123). A Ty znalazłeś tylko jeden dowodzący przeciwnej tezy i nie potrafisz jeszcze go udostępnić. Urasta do legendy - jeden by wszystkie obalić.

Nie udostepnie bo nie jestem jego autorem, gdybym wiedział nie bedzie do niego dostepu to bym go skopiował. To ze Ty go nie widziałes nie oznacza ze nie istnieje. Ale ok napisze do homelogica, moze udostepni powtórnie. Nie wiem czy dla Ciebie będzie wiarygodny. Nie musi zresztą byc. gdyby nie dało sie sterowac podłogówką nie miałbym zapytan o regulatory z histerezą 0,1 oC i to zapytania od uzytkowników regulatorów o wiekszej histerezie, nIektórym przeszkadzają wahania rzedu 0,4 lub 0,5 oC i chca miec mniej. W to tez nie musisz wierzyc. Przeciez rację masz tylko Ty.

Kaizen
14-05-2019, 22:46
gdyby nie dało sie sterowac podłogówką nie miałbym zapytan o regulatory z histerezą 0,1 oC i to zapytania od uzytkowników regulatorów o wiekszej histerezie, nIektórym przeszkadzają wahania rzedu 0,4 lub 0,5 oC i chca miec mniej. W to tez nie musisz wierzyc. Przeciez rację masz tylko Ty.

To, że ludzie szukają rozwiązania dowodzi tylko, że jest problem. A nie to, że to, w czym upatrują rozwiązanie rozwiąże go. Jak patrząc na taki wykres nie widzisz że temperatura powietrza zaczyna rosnąć po ponad dwóch godzinach od rozpoczęcia grzania, to... sam nie wiem. I żadna histereza tego nie zmieni.



https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404847


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404848

asolt
14-05-2019, 22:51
Owczy ped to jest obecnie na podłogówkę człowieku! Wiele osób montuje ją, nigdy wczesniej nie mieszkajac z takim ogrzewaniem.
Są może osoby, ktorym to pasuje, ale osobiscie w zyciu nie kupilbym domu tylko z takim ogrzewaniem.
Asolt Ty tlumaczysz ludziom jak kominek dziala? Spoko I tak mozna zarabiac ;)

Nie, opis działania kominka nie nalezy do mojej działalnosci. To jest przy okazji omawiania wyników obliczen ozc i opłacalnosci wyboru nosnika i zródła ciepła i sposobu ogrzewania,.Co do podłogówki to jej instalacja nie jest obowiązkowa, ale tak ok 99% moich klientów ją wybiera, ten 1% to instalacja mieszana. Ale tez miałem jeden przypadek calkowitego braku podłogówki, ale tylko dlatego ze inwestor sam sobie wykonał instalację grzejnikową.

asolt
14-05-2019, 22:53
To, że ludzie szukają rozwiązania dowodzi tylko, że jest problem. A nie to, że to, w czym upatrują rozwiązanie rozwiąże go. Jak patrząc na taki wykres nie widzisz że temperatura powietrza zaczyna rosnąć po ponad dwóch godzinach od rozpoczęcia grzania, to... sam nie wiem. I żadna histereza tego nie zmieni.

Opisz te wykresy, tzn sposób regulacji i histereze regulatora. Bez opisu instalacji wykres nie mówi nic.

Kaizen
14-05-2019, 22:58
Opisz te wykresy, tzn sposób regulacji i histereze regulatora. Bez opisu instalacji wykres nie mówi nic.

Czego nie widzisz? Podłoga odpalona o 22:00 i jej temperatura rośnie do 24. Dopiero wtedy zaczyna grzanie ograniczać termostat pilnujący temperatury wylewki z histerezą 0,1* a chwilę później temperatura powietrza zaczyna rosnąć. Grzanie wyłączone o 6 rano - temperatura powietrza zaczyna spadać dopiero około 9:00. Kolejne grzanie w okienku dziennym przez dwie godziny.

Jak widać bezwładność podłogi w takim trybie pozwala uzyskać amplitudę temperatury powietrza 0,5* bez jej pilnowania, grzejąc tylko w taniej strefie G12. Bez pilnowania temperatury powietrza - bo jak, jak temperatura powietrza zaczyna wzrastać po dwóch godzinach od włączenia ogrzewania a spadać po trzech od wyłączenia?
A to dom szkieletowy. W cięższych bezwładność jest jeszcze większa.


Naprawdę nie potrafisz tego przeczytać z wykresu? Opis masz jak klikniesz w tę niebieską ikonkę z dwoma białymi trójkącikami obok nicka. Cytowałem też w wątku, który linkowałem kilka postów wcześniej. Na pewno już to czytałeś.

asolt
14-05-2019, 23:26
Czego nie widzisz? Podłoga odpalona o 22:00 i jej temperatura rośnie do 24. Dopiero wtedy zaczyna grzanie ograniczać termostat pilnujący temperatury wylewki z histerezą 0,1* a chwilę później temperatura powietrza zaczyna rosnąć. Grzanie wyłączone o 6 rano - temperatura powietrza zaczyna spadać dopiero około 9:00. Kolejne grzanie w okienku dziennym przez dwie godziny.

Jak widać bezwładność podłogi w takim trybie pozwala uzyskać amplitudę temperatury powietrza 0,5* bez jej pilnowania, grzejąc tylko w taniej strefie G12. Bez pilnowania temperatury powietrza - bo jak, jak temperatura powietrza zaczyna wzrastać po dwóch godzinach od włączenia ogrzewania a spadać po trzech od wyłączenia?
A to dom szkieletowy. W cięższych bezwładność jest jeszcze większa.


Naprawdę nie potrafisz tego przeczytać z wykresu? Opis masz jak klikniesz w tę niebieską ikonkę z dwoma białymi trójkącikami obok nicka. Cytowałem też w wątku, który linkowałem kilka postów wcześniej. Na pewno już to czytałeś.

Nie mowie o grzaniu okresowym a o regulacji ciagłej. Bez zadnych limitów czasowych, wykresy homelogica jak moje obserwacje dotycza tylko i wyłacznie regulacji ciągłej.
Czy myslisz ze wszyscy grzeją okresowo. Przy kotle gazowym, przy buforze z grzalkami, przy PC z G11 i PV grzanie i regulacja jest ciągła i dokladna a szczegolnie dokladna przy regulacji strefowej. I przy takiej własnie regulacji mozna osiągnąc takie małe wahania. Mam klientów ktorzy najpierwmieli pgodówke (kocioł) gazowy lub regulację jednopunktową, po przejsciu na regulację strefową twierdzą ze nie wrocili by do poprzedniego sposobu regulacji. Dlaczego? ano dlatego ze umozliwia róznocowanie temperator w poszczegolnych pomieszczeniach, ze są minejsze wahania temperatury, jezeli są przegrzania to są mniejsze niz przy pogodówce.

Kaizen
14-05-2019, 23:33
Nie mowie o grzaniu okresowym a o regulacji ciagłej. Bez zadnych limitów czasowych, wykresy homelogica jak moje obserwacje dotycza tylko i wyłacznie regulacji ciągłej.

No to powodzenia, jak podstawie linii prostych udowodnisz sterowalność podłogówki. To tak, jakby powiedzieć, ze tankowiec płynący prosto jest super zwrotny: Proszę bardzo, ustawiłem ster na wprost, płynie prosto, więc jest zwrotny jak żbik..


I przy takiej własnie regulacji mozna osiągnąc takie małe wahania.

A niech pojawi się na drodze takiego tankowca przeszkoda. Ot, przygrzeje słoneczko, ktoś odpali piekarnik. I temperatura powietrza wzrośnie o stopień. A może i o dwa. Masz coś takiego na wykresie? I jak potem układ sterowany temperaturą powietrza z histereza 0,1 dochodzi do stanu równowagi?

asolt
14-05-2019, 23:52
No to powodzenia, jak podstawie linii prostych udowodnisz sterowalność podłogówki. To tak, jakby powiedzieć, ze tankowiec płynący prosto jest super zwrotny: Proszę bardzo, ustawiłem ster na wprost, płynie prosto, więc jest zwrotny jak żbik..



A niech pojawi się na drodze takiego tankowca przeszkoda. Ot, przygrzeje słoneczko, ktoś odpali piekarnik. I temperatura powietrza wzrośnie o stopień. A może i o dwa. Masz coś takiego na wykresie? I jak potem układ sterowany temperaturą powietrza z histereza 0,1 dochodzi do stanu równowagi?

Zalezy co kto rozumie przez sterowalnosc, dla zdecydowanej wiekszosci priorytet to niezmiennosc temperatury w czasie a nie szybka reakcja na zmiane temperatury zadanej. Taka jest stosunkowa rzadka. Co do piekarnika to zeby był w kazdym pokoju, ze by słonko przygrzalo pokoje pólnocne to faktycznie byłby problem. Ale ok przegrzania w niektorych pomieszczniach mogą nastapic ale ich czas ich trwania i wielkosc przegrzania jest mniejsza przy regulacji strefowej i ciagłej jednoczesnie.
A tak przy okazji byłes kiedy w domu z regulacją strefową i ciagła bez zadnych stref czasowych. Rozmawiałes z uzytkownikiem o jego obserwacjach. Jezeli moze nadszedł czas abys zweryfikował swoje terorie z praktyką. na razie udowadniasz ze cos nie działa jak opisuję bo tak wg twoich terorii nie moze działac. Masz kable, masz regulatory strefowe (a przynajmniej mi sie tak zdaje) odzałuj na na tę I taryfe, pusc te kable bez kaganca czasowego, poobserwuj. POdaj tu wyniki swoich obserwacji zobacz ze tewykresy ktore wkleiłes bedą sie róznija od tych Twoich. Moze nie teraz bo sezon grzewczy sie skonczył ale moze nastepnej zimy. Lubisz sprawdzac, sprawdz i to.

donvitobandito
15-05-2019, 07:04
Asolt czytałeś co napisałeś:

"Zalezy co kto rozumie przez sterowalnosc, dla zdecydowanej wiekszosci priorytet to niezmiennosc temperatury w czasie a nie szybka reakcja na zmiane temperatury zadanej"

Bo jeżeli takie głupoty piszesz dla kasy to jeszcze rozumiem. W przeciwnym razie masz jakiś problem i ten problem na 100% ma nazwę medyczną.

Krakers70
15-05-2019, 07:40
donvito wyluzuj. W tym dziale na stałe urzęduje kilku forumowiczów, których w głowę piecze fakt, że ludzie budują kominki. Boksować się z nimi nie ma sensu, no chyba, że chcesz potrenować erystykę. Argumenty już dawno się wyczerpały, dyskusja kręci się w kółko, została tylko ambicja żeby moje było na wierzchu. A to już jak zauważyłeś podpada bardziej pod psychologię, abo socjologię niż pod systemy grzewcze.

asolt
15-05-2019, 07:58
Asolt czytałeś co napisałeś:

"Zalezy co kto rozumie przez sterowalnosc, dla zdecydowanej wiekszosci priorytet to niezmiennosc temperatury w czasie a nie szybka reakcja na zmiane temperatury zadanej"

Bo jeżeli takie głupoty piszesz dla kasy to jeszcze rozumiem. W przeciwnym razie masz jakiś problem i ten problem na 100% ma nazwę medyczną.

Wiem o czym piszę, zajmuję sie tym zawodowo, wiem o co pytają klienci i jakie są ich priorytety. Nikt z nich nie oczekuje rekacji w minucie jezeli zmieni nastawę w regulatorze strefowym bo chce podniesc czy zmniejszyc temperature w danym pomieszczeniu. Tego sie nie da z powodu nie tylko bezwładnosci podłogówki ale głownie parametrów cieplnych budynku a dokladniej stałej czasowej. Zresztą zmiany nastaw są stosunkowo rzadkie. Najwazniejsze aby regulator pilnował temparatury zadanej.
Podaj tą nazwę medyczną, czy aby nie jestes lekarzem danej specjalnosci, zawsze tak diagnozujesz zdalnie?

Kominki Piotr Batura
15-05-2019, 08:37
I bardzo słusznie :) Tylko boczna szybka w piecokominku raczej odpada, ale to dobrze, bo jak mówiłem to jest głupia moda ;)
Jakby ci bardzo zależało, to pieckominek też można zrobić "z dodatkowym płaszczem wodnym" i wpiąć go w instalację. Ale to tylko jeśli ci zależy.Niekoniecznie odpada, jeśli zrobić to mądrze....http://blog.kominki-batura.pl/pies-czy-kot-czyli-piecokominek-do-zadan-specjalnych/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpies-czy-kot-czyli-piecokominek-do-zadan-specjalnych%2F)

Kominki Piotr Batura
15-05-2019, 09:13
Wiem o czym piszę, zajmuję sie tym zawodowo, wiem o co pytają klienci i jakie są ich priorytety. Nikt z nich nie oczekuje rekacji w minucie jezeli zmieni nastawę w regulatorze strefowym bo chce podniesc czy zmniejszyc temperature w danym pomieszczeniu. Tego sie nie da z powodu nie tylko bezwładnosci podłogówki ale głownie parametrów cieplnych budynku a dokladniej stałej czasowej. Zresztą zmiany nastaw są stosunkowo rzadkie. Najwazniejsze aby regulator pilnował temparatury zadanej.
Podaj tą nazwę medyczną, czy aby nie jestes lekarzem danej specjalnosci, zawsze tak diagnozujesz zdalnie?Może nie medyczny to problem, ale pisanie nie na temat....Wklejasz się z reklamą w niewłaściwym wątku...:)

fajnytoster
15-05-2019, 16:34
Niekoniecznie odpada, jeśli zrobić to mądrze....http://blog.kominki-batura.pl/pies-czy-kot-czyli-piecokominek-do-zadan-specjalnych/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpies-czy-kot-czyli-piecokominek-do-zadan-specjalnych%2F)

Dlatego nie napisałem "odpada", ale "raczej odpada" :)
Sam w podlinkowanym też piszesz: "Palenisko z boczną szybą. To zwykle nie najlepszy pomysł dla piecokominka."
Chodzi raczej o to, że nie da się sensownie zrobić tego, co żony oglądają w katalogach i chcą koniecznie mieć u siebie, bez żadnych negocjacji ;) , tzn. ogromne , im szersze, tym lepsze przeszklenie z giętą szybą, z buzującym w środku wielkim ogniem, i to jeszcze używane do celów grzewczych. A to wszystko w domku budowanym zgodnie z WT2021.
Ludzie kupują nie rozsądkiem, ale oczami i wyobrażeniami z katalogów, a potem jest to źródłem frustracji i pisaniny po wiadomych wątkach na forum muratora.

Kominki Piotr Batura
15-05-2019, 18:50
Dlatego nie napisałem "odpada", ale "raczej odpada" :)
Sam w podlinkowanym też piszesz: "Palenisko z boczną szybą. To zwykle nie najlepszy pomysł dla piecokominka."
Chodzi raczej o to, że nie da się sensownie zrobić tego, co żony oglądają w katalogach i chcą koniecznie mieć u siebie, bez żadnych negocjacji ;) , tzn. ogromne , im szersze, tym lepsze przeszklenie z giętą szybą, z buzującym w środku wielkim ogniem, i to jeszcze używane do celów grzewczych. A to wszystko w domku budowanym zgodnie z WT2021.
Ludzie kupują nie rozsądkiem, ale oczami i wyobrażeniami z katalogów, a potem jest to źródłem frustracji i pisaniny po wiadomych wątkach na forum muratora.Ostatnio popełniłem trójstronne palenisko akumulacyjne (z dwoma słupkami). Można! Tylko powietrze trzeba prowadzić z góry i z dołu na szyby, żeby były czyste. To skomplikowany manewr, ale po kilku dniach w laboratorium sytuacje opanowałem....Innych problemów nie widzę, bo intensywne przegrzewanie trwa raptem kilkadziesiąt minut, a potem już tylko stabilne promieniowanie cieplne....Uśmiech na twarzy jednej z żon bezcenny...Musze pojechać fotek narobić, bo blisko chaty robiłem....

G69
16-05-2019, 04:17
Bo jeżeli takie głupoty piszesz dla kasy to jeszcze rozumiem. .

Pełne zrozumienie przyjdzie jak się już pomieszka z ogrzewaniem podłogowym.