PDA

Zobacz pełną wersję : Zimna piwnica i pokój nad nią.



ficust
13-05-2019, 09:25
Witam wszystkich,

Mam problem z zimną piwnicą w domu jednorodzinnym.

Piwnica poosiada w sumie 4 pomieszczenia.
We wszystkich jest zimno poza kotłownią, gdzie nagrzewa piec.

W jednym pomieszczeniu mam pralnie i jest tam kaloryfer, ale niestety nie daje on za dużo, chociaż liczba żeber jest odpowiednia do pomieszczenia.
Mimo grzania temperatura nie jest znacząco wyższa i szybko po zakończeniu grzania się wychładza.
Chciałbym zapytać jak zaradzić takiej sytuacji, jak ogrzać te pomieszczenie?

Piwnica jest w gruncie tak na 70cm do 100 cm. Ściany zewnętrzne nie są izolowane styropianem.
W stropie nad piwnicą mam 10 cm styropianu zalanego posadzką na tym płytki i ogrzewanie podłogowe, w salonie mam panele.
W salonie gdzie nie ma ogrzewania podłogowego panele są strasznie zimne, jest to właśnie nad pralnią.

Te 10 cm styropianu jest wystarczające?
Bo nie wiem co jest przyczyną, że podłoga w salonie jest taka zimna.

No i co z tą pralnią, aby było w niej cieplej?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Tomek

rigmec
18-05-2019, 18:18
W jednym pomieszczeniu mam pralnie i jest tam kaloryfer, ale niestety nie daje on za dużo, chociaż liczba żeber jest odpowiednia do pomieszczenia.
No właśnie nie jest odpowiednia bo gdyby była to było by tam ciepło. Ile ma lat ten dom że jesteś tym zaskoczony. Obecnie trendy jest dom na płycie a płyta na izolacji. Ty tego nie masz więc musisz grzać. Grzać i wietrzyć.
Pytasz czemu pomieszczenie się wychładza. Temperatura ścian piwnicy to temperatura gruntu (pożycz pirometr i sprawdź) i żeby się szybko nie wychładzało musiałbyś nagrzać też grunt ale masz za mały kaloryfer. Jedyne co pozostaje to odkopać dom i zaizolować fundamenty. Grubo.

gnago
18-05-2019, 18:59
Znaczy się ściany piwnicy wystają obkop i ogać je styro do głębokości tych dwóch trzech sztychów łopaty. Przy dzisiejszych zimach starczy. A będziesz miał w piwnicach te 10 stopni. Musisz wymóc wentylację wszystkich pomieszczeń tak aby był nadmuch z kotłowni do wszystkich pomieszczeń zimą

adam_mk
18-05-2019, 20:44
Gruby tynk PERLITOWY w tych piwnicach.
Tak z 5cm.

Adam M.

rigmec
19-05-2019, 10:32
Pudrowanie pryszcza. Nie rozwiąże problemu zimnej podłogi. Wszystko i tak rozbija się o kasę. Dobrze (drożej) izolacja od ław do ścian i to tak ze 20cm, zabezpieczyć obróbką blacharską i niech czeka na ocieplenie ścian. Gorzej (taniej choć to złudzenie) to izolacja (paroprzepuszczalna np.tynk perlitowy) od środka.

rigmec
19-05-2019, 10:36
W wersji wypas robisz obie rzeczy na raz, kolejność dowolną.
Z jakiegoś powodu nie mogę edytować mojego postu powyżej.

strusp
19-05-2019, 11:49
10cm styroduru na ściany zewnętrzne pod ziemią -dawanie więcej nie ma sensu ekonomicznego.
Zastanów się czemuś nie dał ogrzewania podłogowego do salonu, jak robiłeś to gdzie indziej. Będziesz miał znacznie zimniejszą podłogę i tyle.Poprawi się to trochę, jak ocieplisz ściany zewnętrzne(ograniczysz mostek na wieńcu i stropie nad piwnicą).
Jak nie dasz tynku perlitowego na ściany piwnic, to po ociepleniu piwnic będziesz mógł bardziej zagrzać pralnię ale kosztem roszenia ścian- tego chcesz uniknąć.