PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiany w ogrodzeniu przez sąsiada a prawo budowlane



grunt_wysadzinowy
15-05-2019, 20:41
Mam pytanie dotyczące prawa do zmian wspólnego ogrodzenia. Właśnie kończę się budować (kilka dni temu zakończyłem odbiór w pinb). Działkę ogrodziłem metalowymi panelami na podmurówce. Problem polega na tym że sąsiad też się buduje i po zakończeniu stanu surowego podniósł sobie poziom gruntu uszkadzając podmurówkę w moim ogrodzeniu (wygięła się w łuk pod naporem ziemi). Sąsiad twierdzi że nie ma sensu tego naprawiać bo i tak grunt ma być powyżej podmurówki więc ogrodzenie trzeba będzie przerobić. Moje pytanie z tym związane: Czy sąsiad może bez mojej zgody zmienić ogrodzenie jeśli podniesienie poziomu gruntu jest zgodne z projektem? (najchętniej bym nie zmieniał ogrodzenia bo to chociaż trochę ograniczy różnicę poziomów).

dez
15-05-2019, 21:18
Jeśli ogrodzenie jest tylko na Twojej działce to sąsiad nie ma prawa go niszczyć i ingerować w nie. Jeśli natomiast stoi dokładnie na środku granicy to staje się ono waszym wspólnym ogrodzeniem, co nie zmienia faktu że jeśli Ty ponioskes nakłady na jego budowę, a on je zniszczył to masz prawo wezwać go do naprawy.

Jeśli sąsiad chciał podnosić grunt to powinien zrobić po swojej stronie murek oporowy. Inna kwestia że nie miał prawa podnosić poziomu dzialki jeśli nie ma tego w projekcie.

grunt_wysadzinowy
16-05-2019, 04:53
Jeśli sąsiad chciał podnosić grunt to powinien zrobić po swojej stronie murek oporowy.

No właśnie. I co jeśli teraz będzie chciał zastąpić istniejące ogrodzenie znajdujące się na środku granicy innym ogrodzeniem z murkiem oporowym (zakładając że podniesiony grunt jest zgodny z projektem). Czy mogę się nie zgodzić na zmianę istniejącego ogrodzenia?

Bertha
16-05-2019, 11:56
W granicy - czyli dokładnie na linii granicy w ten sposób, że grubośc ogrodzenia jest po połowie na każdejz waszych działek. Jeśli twoje lub sasiada ogrodzenie stoi w całości na właściwej działce, to nie jest "w granicy". To jest twoje lub jego ogrodzenie i na takie nie trzeba pisma z podpisem sasiada . Na szkodę czynioną przez sąsiada są artykuły Kodeksu Cywilnego, bodajze art.415.

dez
16-05-2019, 15:28
Problem w tym że na takie podniesienie gruntu z jednej strony granicy nie powinien wydać zgody żaden urząd.

Na podstawie czego tak twierdzisz? W moim projekcie jest podniesienie terenu z jednej strony działki o 50cm, mam wykonać skarpę przed granicą działki sąsiada.

Sąsiad może zrobić dowolne ogrodzenie do 2,2m po SWOJEJ stronie.

booot
16-05-2019, 15:36
Pozwolenie na podniesienie terenu przy granicy dzialek urzędy wydają niezmiernie rzadko, a już na pewno nie bez wizyty na miejscu.
Jesli niszczy ci płot to poproś o naprawienie. Jesli nie ma zgody na podniesienie terenu a jestem pewny że nie ma to masz fajna karte przetargową.

dez
16-05-2019, 17:20
Sąsiad postawi po swojej stronie a Ty po swojej. Między nimi będą 2 cm. Ciekawe jak będziecie konserwować te płoty. :)

Zrobisz skarpę przed granicą z sąsiadem i ciekawe co zrobi sąsiad jak po tej skarpie będzie spływała woda na jego teren.
Zawiadomi PiNB i będziesz miał kłopot.

Pół metra skarpy ma zalewac sąsiada? Reszta działki dzięki temu zabiegowi będzie płaska więc woda na niej zostanie.

Co do konserwacji to nie każdy płot takich zabiegów wymaga. Ale nawet jeśli to problem przy takim stosunku sąsiad-sąsiad to chyba byłby najmniejszy problem.

grunt_wysadzinowy
17-05-2019, 05:50
Ciągle piszesz "zakładając że podniesiony grunt jest zgodny z projektem".
Problem w tym że na takie podniesienie gruntu z jednej strony granicy nie powinien wydać zgody żaden urząd.


Przejdę się do urzędu miejskiego albo nadzoru i zapytam czy dadzą mi spojrzeć w projekt sąsiadów. Jest to możliwe ?



Czy masz, na piśmie, zgodę sąsiada na postawienie tego płotu w granicy?

Nie mam.

grunt_wysadzinowy
17-05-2019, 05:52
Zrobisz skarpę przed granicą z sąsiadem i ciekawe co zrobi sąsiad jak po tej skarpie będzie spływała woda na jego teren.
Zawiadomi PiNB i będziesz miał kłopot.

Spływająca woda z działki sąsiada na moją może skutkować interwencją PINB? Jaki jest paragraf na to ?

grv
17-05-2019, 08:27
Spływająca woda z działki sąsiada na moją może skutkować interwencją PINB? Jaki jest paragraf na to ?

https://www.prawo.pl/biznes/naruszenie-stosunkow-wodnych-na-gruncie-konsekwencje-prawne,160670.html

grunt_wysadzinowy
17-05-2019, 13:09
Wracając do meritum. Załóżmy że, podniesienie poziomu gruntu jest zgodne z projektem, ogrodzenie stoi równo na granicy i wykonałem je bez żadnego podpisu od sąsiada. Czy w tej sytuacji sąsiad może sobie rozebrać ogrodzenie bez mojej zgody i wykonać nowe?

grunt_wysadzinowy
17-05-2019, 14:15
Aż się prosi przytoczyć:
"Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie"
Skoro Ty postawileś płot w granicy, czyli również na terenie sąsiada, bez jego zgody, to sąsiad może zrobić to samo Tobie. :)
Chyba pora abyście z sąsiadem porozmawiali "w cztery oczy" teraz, a nie na sali sądowej później.

No oczywiście że planuję się dogadać ale próbuję ustalić jaką mam pozycję negocjacyjną.

Czy postawienie ogrodzenia a rozbiórka z postawieniem nowego ogrodzenia to to samo?