PDA

Zobacz pełną wersję : malowanie tynków cementowo wapiennych



mlody90x
20-05-2019, 19:01
witam, zdecydowałem sie na tynki cementowo wapienne chciałbym je pomalować bez gładzi itp. temat dopiero za 4 tygodnie, dam im czas niech przeschną ale zbieram informacje już dziś :D
trochę informacji na początek: nowo wybudowany dom jednorodzinny parter z poddaszem użytkowym
mam pytanie czy trzeba je jakoś przygotować ? wiadomo że gruntowanie obowiązkowo , 1 raz czy 2 razy ?
kolega mówił że swoje tynki cw przecierał papierem ściernym żeby zbić "piaseczek" faktycznie przejechałem dziś ręką na ścianie na poddaszu coś tam niby jest wyczuwalne ale czy to mam sens ?, weźcie coś podpowiedzcie jak podejść do tematu bo wiadomo chciałoby się żeby to dobrze wyszło, i jaka faraba da najlepszy efekt lateksowa czy akrylowa ? a może inna

Kaizen
20-05-2019, 19:07
Tak, ma sens - znacząco wygładzi ścianę. Nie chodzi o mocne szlifowanie - a lekkie przetarcie żeby odpadły ziarnka piasku, które ledwo się trzymają. Jak tego nie zrobisz to grunt to zwiąże i będziesz miał taki gruboziarnisty papier ścierny (nawet, jak masz drobny piasek kwarcowy na ostatniej warstwie).

mlody90x
20-05-2019, 19:11
dzieki za szybką odpowiedź, podpowiedz jeszcze jakiej granulacji papieru ściernego użyć? i jaka farbę zastosowac ?

Kaizen
20-05-2019, 19:24
dzieki za szybką odpowiedź, podpowiedz jeszcze jakiej granulacji papieru ściernego użyć? i jaka farbę zastosowac ?

Dosyć grubego 60-80. Chyba, że chcesz dopieszczać i gładzić, to drobniejszy. Ja wziąłem pacę z mocowaniem do kija teleskopowego i lepszy papier - czy raczej płótno ścierne, bo papier szybko się przeciera. Nie trzeba tego mocno dociskać, więc kij sprawdza się i bardzo przyspiesza pracę.

E-Rzecznik Śnieżka
05-06-2019, 21:15
Szanowny Panie,
Tynki można delikatnie przeszlifować, aby wyrównać podłoże. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić struktury tynku. Następnym krokiem jest odpylenie powierzchni. Do gruntowania rekomenduję zastosować Śnieżka ACRYL-PUTZ® GU 40 Grunt polimerowy uniwersalny, który zwiększa przyczepność oraz zapewnia prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów.