PDA

Zobacz pełną wersję : Drzwi Martom izolacyjność cieplna?



yah
27-05-2019, 13:30
Remontuję stareńki dom z lat 50, ganek mam zbudowany z jednej cegły więc nie ma co mówić w jego przypadku o izolacji cieplnej, zamierzam go ocieplić 20cm warstwą styropianu grafitowego Swisspor i zastanawiam się nad drzwiami marki Martom. Jako że w wyniku różnych perturbacji okazało się że otwór po wylaniu podłogówki będzie miał ok 209cm więc drzwi będzie trzeba skrócić. Brałem pod uwagę drzwi w opcji nordic lub arctic lecz jak się dowiedziałem są kłopoty ze skróceniem nordic i teraz moje pytanie. Czy faktycznie zauważę równicę między nimi czy 55mm w ciepłej ościeżnicy nordic będzie stanowiło wielką różnicę w codziennym użytkowaniu do 72mm w opcji arctic? Czy to generalnie chwyt marketingowy i różnica będzie dla mnie nie zauważalna?

finlandia
27-05-2019, 15:39
A jaki parametr Ud i klasę przepuszczalności powietrza mają rozważane przez Ciebie drzwi? Wtedy można to liczyć.

Natomiast jeśli pytasz o odczucia to na oko:
- na ogrzewaniu nie poznasz - parę szufel węgla więcej.
- na okno poznasz - od samego patrzenia na grubsze drzwi robi się cieplej na sercu ;)

yah
27-05-2019, 15:49
Drzwi Martom klasy nordic mają 55mm grubości, ud od 0,96 pełne i 1,2 przeszklone. Drzwi klasy arktic mają 72 mm grubości, ud od 0,84 pełne i od 1,0 przeszklone i jakiś próg termiczny co kolejek to znaczy :) A te 55 próg nierdzewny z wypełnieniem XPS

finlandia
27-05-2019, 16:03
Patrząc na takie różnice, to w praktyce żadne. Jakbyś wybierał auto które spala 6,7 i 6,3 na 100km. Więcej można stracić na słabszej / lepszej szczelności, ale pewnie klasy przepuszczalności powietrza firma nie poda..

theme
08-06-2019, 07:14
Skupiłbym się na wydaniu kilku złotych więcej na lepszego montażystę, który nie spaprze montażu i przez to nie obniży deklarowanych parametrów drzwi. Tu różnicę pomiędzy dobrze osadzonymi i źle osadzonymi drzwiami poczujesz - i to nie na oko, ale na stopach jak będzie wiało zimą ;).