PDA

Zobacz pełną wersję : Popękany strop na górnym mieszkaniu



Jeremikx07
28-05-2019, 11:54
Witam. Remontuję górne mieszkanie w bliźniaku i mam problem z popękanym stropem. Pomieszczenie 25 metrów kwadratowych (wylana tylko podstawowa posadzka), widoczne pęknięcia, był w tym miejscu nieszczelny dach, więc ok. 5 lat ciekła woda mimo drobnych napraw pokrycia. Według planu jest to strop Kleina na płycie półciężkiej z cegły dziurawki. Zbrojenie fi6mm co spoina. 5 belek rozstawionych co 110 cm. Ściany nośne z gazobetonu (chyba). W innych pomieszczeniach nie ma pęknięć.

Jak wzmocnić taki strop? Jaki orientacyjny koszt? Na dole jest użytkowane przeze mnie mieszkanie, jeszcze niżej garaż. Będę wdzięczny za pomoc.
430847
430848
430849

d7d
28-05-2019, 12:17
Pęknięcie jest prostopadłe do belek stalowych ?
Jakie to belki (szerokość półki) i jaka jest rozpiętość?
Na zdjęciach od spodu widać "odcisk" desek szalowania - dobrze to widzę?

key1
28-05-2019, 12:52
Wygląda na wypełnienie płytę żelbetową (a nie z cegły).
Pęknięcia w tym kierunku raczej nie są groźne.

Jeremikx07
28-05-2019, 13:51
Pęknięcie jest prostopadłe do belek stalowych ?
Jakie to belki (szerokość półki) i jaka jest rozpiętość?
Na zdjęciach od spodu widać "odcisk" desek szalowania - dobrze to widzę?

Witam.
1. Tak - pęknięcia są prostopadłe do belek stalowych
2. Belki długość około 4 metry, to jest pewnie dwuteownik 12 cm (mogę się mylić)
3. Tak - od spodu są ślady po deskowaniu (tak mi się przynajmniej wydaje), Rozpiętość co 110 cm

Jeremikx07
28-05-2019, 13:52
Wygląda na wypełnienie płytę żelbetową (a nie z cegły).
Pęknięcia w tym kierunku raczej nie są groźne.

Witam. Podałem dane z projektu (to co faktycznie jest raczej na pewno się różni od tego, co w projekcie). Niestety wszystkie osoby budujące ten dom już nie żyją.

key1
28-05-2019, 14:08
Jeśli nie zamierzasz obciążać tego stropu, to te pęknięcia nie stanowią problemu i możesz je pozostawić w takim stanie.
To jest tylko opinia wstępna po obejrzeniu zdjęć.

d7d
28-05-2019, 14:17
Witam.
1. Tak - pęknięcia są prostopadłe do belek stalowych
2. Belki długość około 4 metry, to jest pewnie dwuteownik 12 cm (mogę się mylić)
3. Tak - od spodu są ślady po deskowaniu (tak mi się przynajmniej wydaje), Rozpiętość co 110 cm
odp.
1. płyta Kleina (cegła lub żelbetowa - pęknięcie raczej dotyczy przeciążenia belki stalowej ewentualnie jest to oddziaływanie termiczne
2. dwuteownik 12cm - to jest wysokość? Podaj szerokość stopki dolnej.
3. raczej wylewka betonowa niż strop na cegłach
4. raczej nie ma powodu aby wzmacniać ten strop - ale jest to wstępna ocena.

Jeremikx07
28-05-2019, 14:22
odp.
1. płyta Kleina (cegła lub żelbetowa - pęknięcie raczej dotyczy przeciążenia belki stalowej ewentualnie jest to oddziaływanie termiczne
2. dwuteownik 12cm - to jest wysokość? Podaj szerokość stopki dolnej.
3. raczej wylewka betonowa niż strop na cegłach
4. raczej nie ma powodu aby wzmacniać ten strop - ale jest to wstępna ocena.

A jak w praktyce można taki strop wzmocnić?

key1
28-05-2019, 14:47
podpory, ścianki lub taśmy z włókien węglowych

d7d
28-05-2019, 16:21
Stal najlepiej jest wzmocnić poprzez zwiększenie profilu.
Tego stropu betonwego nie ma potrzeby wzmacniać.

E-Rzecznik Śnieżka
09-06-2019, 15:43
Szanowny Panie, Aby dokładnie sprawdzić stan stropu, należy w odpowiednich miejscach wykonać odkrywki i zweryfikować jakość zbrojenia oraz to czy konstrukcja nie jest zawilgocona. Konieczna będzie pomoc fachowca i wykonanie szczegółowej ekspertyzy na miejscu. Wówczas będzie możliwe oszacowanie kosztów i zakresu niezbędnych prac.