PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie budynku od wewnatrz



oland
10-05-2005, 20:13
Mieszkamy w starej kamienicy, ktora jest niestety pod ochrona konserwatora zabytkow. Jak zwykle miasto nie ma piueniedzy zeby cos zrobic, a w domu zimno.... My jako mieszkancy nie mozemy nic zrobic jezeli chodzi o ocieplenie budynku z zewnetrznej strony. Moze ktos z uczestnikow forum wie jak mozna docieplic budynek od wewnatrz?

Sp5es
11-05-2005, 21:55
1) ruszt + wełna + płyta GK
2) przykleić styropian + zrobić zbrojenie 3mm kleju + siatka. Malować farbą

aru
12-05-2005, 08:01
tyle, że z zachowaniem minimalnego odstępu od muru i unożliwieniem wietrzenia tej pustki

rzyraf
12-05-2005, 08:04
i o ile uczyli mnie na termodynamice, mur zostanie pozbawiony grzania, dojddzie do przemarzania i wejdzie grzybek i nieprzyjemne zapaszki, nawet mimo wentylacji - duża część ciepła zostanie zatrzymana na ociepleniu. Ale moze się mylę, jeśli tak - to poprawcie:)
Serdecznei pozdrawiam
Paweł Adamski
http://republika.pl/polskiedomydrewniane

12-05-2005, 09:03
ocieplij styropianem (minimum 10 cm) tak jakbys ocieplal od zewnatrz
tylko bez siatki i tynku
potem dokladnie naloz folie o jak najmniejszej przepuszczalnosci
folie dokladnie pozalepiaj tasma na miejscach laczenia

mozesz nawet zastosowac dwie warstwy folii dla pewnosci



potem wykonaj ruszt pod gipskarton i kladz plyty
gotowe ;)

innej metody nie ma

rzyraf
12-05-2005, 09:09
i mieszkasz w 10 cm styropianu. A co z miejscem łączenia ścian zewnętrznych z wewnetrznymi?

12-05-2005, 09:15
i mieszkasz w 10 cm styropianu. A co z miejscem łączenia ścian zewnętrznych z wewnetrznymi?

jak to co?
oczywiscie tez ocieplic ;)

moze juz nie tak grubo, ale ocieplic a co najwazneijsze zaizolowac folia
sufit tez oczywiscie

wiem ze to wyglada smieszcnie, ale nie ma innego wyjscia
jesli ktos zrobi tak na oko, byle jak to bedzie bardzo zaskoczony ;)


acha ja bede mieszkal w 20 cm styropianu i jestem z tego powodu przeszczesliwy ;) bo bedzie ciepelko ;)

problem jest tylko taki, ze wasi sasiedzi moga miec nagle problemy z grzybami
ale co tam....

Tommco
12-05-2005, 09:45
leonie Czy mówisz serio, czy ten obrazek pod nickiem ma dużo już dopowiedzieć ? :)

T

rzyraf
12-05-2005, 09:52
jak nauczył mnie widok domów znajomych którzy na fali ocieplili sobie 10cm styropianu + siatka i tynk domki bo nie chciało im się ruszać elewacji (częśc domów z rekuperatorami) -całkiem kiepski pomysł. Już uporali się z remontem wewnątrz i pozbywaniem grzyba spod styropianu (mimo folii paro , bardzo wysokiej klasy) i mają ładne nowe elewacje.
Paweł Adamski
http://republika.pl/polskiedomydrewniane

Tomek_J
12-05-2005, 09:53
leonie Czy mówisz serio, czy ten obrazek pod nickiem ma dużo już dopowiedzieć ? :)

Nie. Leoś nie ma po prostu nic do powiedzenia i tylko bawi się forum, zmieniając sobie co chwila obrazki.

12-05-2005, 10:04
do tomka : wez sie ode mnie ... leszczu

do pozostalych:
mowie powaznie
ocieplenie od wewnatrz to ostatecznosc dla tych co wlasnei maaj jakies zabytkowe elewacje np z piaskowca i nie maja pozwolenia na ruszanie tej elewacji

w takim ukladzie pozostaje im tylko albo grzac na maxa
albo ocieplic od wewnatrz- ale to zadanie bardzo trudne i w sumie nikt nie da gwarancji ze sie powiedzie

rzyraf
12-05-2005, 10:18
Wypada się zgodzić:)
Zawsze możecie tez poszukać sponsora tego wydarzenie (nie wiem czy to komunałka czy wspólnota, ...) zapałci za dużą część bądź całość ocieplenia w zamian za piękne reklamy w czasie i po robocie. I ocieplicoe od zewnątrz. Podobno (ale głowy sobie sciąć nie dam) ktoś już tak robił, dając powierzchnie reklamowe w zamian za partycypowanie w kosztach termoremontu. I nie chodzi tu o powszechnie znane obiekty.
Pozdrawiam, życzę powodzenia
Paweł Adamski
http://republika.pl/polskiedomydrewniane

Cezarr
12-05-2005, 10:26
A czy dobrym sposobem nie byłoby postawienie ścianki gk i między nią a ścianę wsypać keramzyt-tyle, że byłoby to raczej docieplenie, a nie ocieplenie. Odpada ryzyko wilgoci w przypadku nieszczelnej izolacji pwilgz wełną i zawilgocenia ściany w przypadku docieplenia nie przepuszczalnym styropianem

12-05-2005, 10:31
A czy dobrym sposobem nie byłoby postawienie ścianki gk i między nią a ścianę wsypać keramzyt-tyle, że byłoby to raczej docieplenie, a nie ocieplenie. Odpada ryzyko wilgoci w przypadku nieszczelnej izolacji pwilgz wełną i zawilgocenia ściany w przypadku docieplenia nie przepuszczalnym styropianem


lepiej nei bierzcie sie za dawanie rad
ocieplenie musi byc paroszczelne
jesli zrobicie je z welny, albo jakis kuleczek, po to aby sciana oddychala, to woda bedzie sie wam lala po murach litrami
nie rozumiecie zjawiska i w kolko powtarzacie schematy- styropian fuj
welna oddychaaaaaaaaa ;)

ja ci tylko poradze ze jesli na prawde nie masz innego wyjscia jak ocieplic od wewnatrz to wynajmij porzadna firme i wymagaj gwarancji
jesli cos sie nie powiedzie to beda robic na swoj koszt ;)

rzyraf
12-05-2005, 10:59
Szukasz samobójców??:)
Pozdrawiam
Paweł Adamski

Tomek_J
12-05-2005, 11:44
do tomka : wez sie ode mnie ... leszczu

do leona: to weź się zacznij zachowywać jak dorosły człowiek... leonie.

surfi
12-05-2005, 14:02
nie rozumiecie zjawiska i w kolko powtarzacie schematy- styropian fuj
welna oddychaaaaaaaaa ;)
leon znasz zjawisko - to tłumacz - to jest forum tzw "wymiany"... Przed czym ma chronić szczelna przegroda styropian+folia ? Bo sciana nadal bedzie przemarzać - ale już nie będąc dogrzewaną (czytaj dosuszaną),czy nie tak? Jak ułoży się izoterma - czy PR (punkt rosy) nie wypadnie na wewn powierzchni muru przy ujemnych temperaturach ? Dotychczas w "dogrzewanej" ścianie PR wystepował wewnatrz muru - teraz przesunie się on chyba w kierunku pomieszczenia...

saia
12-05-2005, 14:10
Mnie Kierownik budowy zdecydowanie odradził

12-05-2005, 14:12
Dotychczas w "dogrzewanej" ścianie PR wystepował wewnatrz muru - teraz przesunie się on chyba w kierunku pomieszczenia...

dobrze kombinujesz
tak wlasnie jest jesli ocieplimy od wewnatrz
tego nie da sie uniknac
chodzi o to w tej szczelnej folii, zeby para, ktora normalnie dyfundowalaby sobie do miejsca gdzie moglaby sie wykroplic napotyka na folie i zostaje w pomieszczeniu

natomiast sztuka polega na tym, aby to co sie jednak dostanie (jakimis tam drogami ) do tych zmnych miejsc gdzie sie wykrapla para- zeby mogla ta para stamtad odparowac. - ale tylko na zewnatrz nie do wewnatrz, bo gdybysmy otwarli droge do wewnatrz to para by z sciany nei odparowywala tylko by do tej sciany dyfundowala i tam sie skraplala

tak wiec nalezy sie z tym oswoic, ze wilgoc ze sciany ma odparowac an zewnatrz
co nie powinno stanowic wielkiego problemu
a jasli by jednak jakis byl, to mozna faktycznie zrobic otwory wentylacyjne w elewacji aby para mogla sobie odleciec

budulec
12-05-2005, 14:12
surfi, niestety co do fizyki budowli to leon jest przed Tobą o co najmniej 2 lata świetlne. Co oczywiście nie oznacza, że z budową również. :D

12-05-2005, 14:14
1) ruszt + wełna + płyta GK
2) przykleić styropian + zrobić zbrojenie 3mm kleju + siatka. Malować farbą

natomiast te dwa przepisy to praktycznei przepisy na zupe grzybowa
zdecydowanie odradzam-

chyba ze pod pojeciem "zbrojenie" kryje sie jakas magiczna zapora dyfuzyjna
szegolnie pierwszy przepis bardzo ciezko strawny

Geno
12-05-2005, 14:27
do tomka : wez sie ode mnie ... leszczu

do pozostalych:
mowie powaznie
ocieplenie od wewnatrz to ostatecznosc dla tych co wlasnei maaj jakies zabytkowe elewacje np z piaskowca i nie maja pozwolenia na ruszanie tej elewacji

w takim ukladzie pozostaje im tylko albo grzac na maxa
albo ocieplic od wewnatrz- ale to zadanie bardzo trudne i w sumie nikt nie da gwarancji ze sie powiedzie

Kiedyś sobie zawitałem na taką budowę - konkretnie kamienica remontowana , przystosowywana na potrzeby TBS. Konserwator Zabytków oczywiście nie pozwolił docieplić z zewnątrz więc ktoś to "zaprojektował" od wewnątrz....więc jak sobie wszedłęm i zobaczyłem jak to łądnie styropian jest a na nim g-k to grzecznie się spytałem majstra kiedy kończą to ja na grzybki przyjdę...ten nieco już poczerwienionu zaczął wykrzykiwać,że to Pan projektant takk wymyślił i będzie "git"....a było tak ,że ekipy kończyły malowanie wnętrz a grzybek włąśnie zaczynał "szaleć" na ościeżach - ogólnie bardzo ładny efekt dekoracyjny :wink:

12-05-2005, 14:34
a co?
projektanci sie nei moga mylic?
;)

dobrze ze sa ubezpieczeni.....
a tak powaznie to w warzawie na bartyckiej jest taki zaklad
gosc sie nazywa T. Brzeczkowski
http://www.wentylacja.com.pl/forum_2004/forum.asp- tu go mozna czesto spotkac i pogadac
chetnie wyskakuje z numeru komorki

on sie przechwala ze on ma sztuke ocieplania od wewnatrz opanowana do perfekcji
i ze tylko od wewnatrz praktycznie ociepla
co sie da
on nie uznaje ocieplen od zewnatrz
taka odchylka zawodowa
ale moze faktycznei jest dobry
pogadac nie zaszkodzi

jan badura2
12-05-2005, 14:55
Lełon z tym Panem Brzeczkowskim byscie pasowali do siebie jak ulał :))

Sp5es
12-05-2005, 18:00
Pan Brzęczkowski potrzebuje jeszcze paru lat edukacji i wyzdrowienia z wstydliwej choroby (głowy).

Najlepiej jakby się foliami odizolował sam siebie od forum.

Tomek_J
13-05-2005, 06:27
IMHO te dwie wypowiedzi: Sp5es o chorobie i Jana Badury o pasowaniu doskonale sie uzupełniają ! :D:D:D

13-05-2005, 08:14
leszczu jestes i tyle.....

Tomek_J
13-05-2005, 09:05
leszczu jestes i tyle.....
A ty jesteś leon ! :D

surfi
13-05-2005, 09:33
surfi, niestety co do fizyki budowli to leon jest przed Tobą o co najmniej 2 lata świetlne. Co oczywiście nie oznacza, że z budową również. :D
do budulca: nie zauważyłem,żebyś się wypowiadał w temacie.Nie widzę też błędu w moich spostrzeżeniach. Szansa na brak grzyba na murze dociśniętym "płaszczem leona" wydaje się mizerna. A jeśli chcesz coś wnieść do dyskusji - słuchamy - mów. ... lub giń 8)

budulec
13-05-2005, 09:50
surfi:
napisałem już na ten temat tyle, że to wszystko przypomina już zdartą płytę. Jeśli masz ochotę możesz przejrzeć moje wcześniejsze posty.
Pozwolę sobie przyjąć rolę biernego obserwatora.
pzdr

pzw
13-05-2005, 12:24
leon znasz zjawisko - to tłumacz - to jest forum tzw "wymiany"... Przed czym ma chronić szczelna przegroda styropian+folia ? Bo sciana nadal bedzie przemarzać - ale już nie będąc dogrzewaną (czytaj dosuszaną),czy nie tak?
To dosuszanie, o którym piszesz niesie ze sobą więcej szkody niż korzyści. Wynika to między innym z faktu, że powietrze o temperaturze pokojowej zawiera w sobie o wiele więcej pary wodnej( w stanie gazowym ) od tego na zewnątrz ( szczególnie zimą, gdy na dworze mróz). Część tej pary wodnej wchłoną ściany i ze względu na różnicę ciśnienia parcjalnego , spowodowaną różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz , będą ją transportowały w głąb muru. Łatwo sobie teraz wyobrazić obszar muru, gdzie para wodna osiągnie temperaturę punktu rosy i będzie następowało tam wykraplanie - tym większe, im więcej rozgrzanej pary wodnej będzie miało kontakt z wychłodzoną ścianą.
W momencie, kiedy odizolujemy termicznie feralną ścianę od wnętrza, jej temperatura i wilgotność będzie się zmieniała w takt zmian pogodowych.
I o to nam chodzi, bo wychłodzone ( zmrożone) powietrze zewnętrzne, mimo wilgotności względnej 80 - 90 % ma w 1 m3 obiętości kilka czy nawet kilkanaście razy mniej pary wodnej od tego wewnątrz i nawet jeśli dojdzoe do kondensacji, to będzie ona na dużo niższym poziomie ilościowym.
Tak rozumując, należałoby użyć styropianu, bo jest on izolacyjny cieplnie i prawie wcale nienasiąkliwy, a więc nie wchłaniałby w siebie ewentualnej wilgoci - w przeciwieństwie do wełny. Odseparowana ściana w miesiącach letnich dosychałaby i jakoś by to było.
Nie pisze nic o foliach, bo sie na nich nie znam i prawde m ówiąc jakoś mi nie pasują - chociaż nie wiem czemu ?

13-05-2005, 13:08
wy tu jezyki strzepicie a oland temat olal i juz sie nie interesuje zagadnieniem ;)

oland
13-05-2005, 20:20
Nie olalem tematu;). Dopiero dzisiaj dostalem maila ze ktos cokolwiek odpowiedzial na forum. Dziekuje za wszystkie posty, chociaz szczerze mowiac jestem jeszcze glupszy niz przedtem. Daliscie mi jednak pare watkow ktore mozna pociagnac i sprawdzic. Tak na marginesie to w akt Muratorze jest temat docieplen od wewnatrz. Reklamuja jekas plyte "klimatyczna". Chronia niby przed wszystkim( nie wiem ryko jak to sie ma do fizyki :( ). Moze ktos ma jakies doswiadczenia z tym tematem. Dodam jeszcze ze koszt tego jest calkowicie nieciekawy i oscyluje w granicach 130 zl za m2. Pozdr., i jeszcze4 raz dzieki za odzeew.