PDA

Zobacz pełną wersję : Droga prywatna. Udziały- od kogo można zakupić?



Manitoba123
03-06-2019, 11:28
Witam wszystkich.

Posiadam narożną działkę budowlaną- wjazd od strony południowej (droga gminna) oraz od strony zachodniej ( droga prywatna).
Wjazd chciałabym zaplanować od strony zachodniej (zależy mi na tarasie od wschodu i południa).
Droga publiczna prowadzi do ok 20-25 działek ( działki te nie będą miały dostępu do drogi gminnej- tylko ta prywatna).
W chwili obecnej z drogi tej korzysta 2 właścicieli- reszta działek jest jeszcze niezabudowana. Właściciel drogi i działek sprzedaje właśnie kolejne działki- wraz z udziałami w tej drodze prywatnej.

Moje pytanie brzmi- od kogo mogę kupić udziały w drodze prywatnej? Od każdego z współwłaścicieli?
Jaki udział muszę kupić? Jak najlepiej rozegrać to by mieć dostęp do tej drogi?

Z góry dziękuję za wszystkie porady,

martingg
03-06-2019, 12:42
Najlepiej idź do osoby która sprzedaje te działki. Możesz kupić od kogokolwiek kawałek jego udziału zdaje sie iż wystarczy ci 1m2 tej drogi aby móc mieć tam wjazd, bo zapewne media bedziesz ciągnał od gminnej.

Manitoba123
03-06-2019, 13:09
Czyli mogę kupić od każdego współwłaściciela i pozostali współwłaściciele nie muszą wyrazić na to zgody?
Media mam już podłączone z drogi gminnej.

martingg
03-06-2019, 13:23
Nie, nie musi nikt wyrazić zgody w końcu teoretycznie zapłacili za ten udział wiec jest ich własnością i mogą zrobić co zechcą.

Miesiąc temu okazało się iż sąsiad kupił 20 lat temu działkę obok mnie bez dostępu do drogi publicznej, a że odkupuje od niego kawałek jego działki to przy podziale wyszło i bez dostępu do drogi publicznej czyli de facto bez udziału w drodze prywatnej w której mam udziały nie można zrobić podziału. Sprzedałem mu polowe swoich udziałów czyli ja mam teraz 1/48 i on ma 1/48 udziału w drodze prywatnej ;) która ma 900m2 ~~