PDA

Zobacz pełną wersję : Jak połączyć pierwszą warstwę styropianu z xps-em na fundamencie



walent
07-06-2019, 07:40
Witam, tak jak w temacie, fundament mam ocieplony xps-em do którego przylega folia kubełkowa, w planach będzie opaska z kostki, więc cokół będzie prawie zlicowany z kostką (parę cm szczeliny będzie). Pytanie jak połączyć pierwszą warstwę styropianu z tymże xps-em. Jak to robiliście u siebie? Poniżej zdjęcia dla zobrazowania tematu.

431214
431215
431216

CityMatic
07-06-2019, 07:51
Oczyścić i przykleić klejem do XPS np :EOS-em.

walent
07-06-2019, 08:08
Oczyścić i przykleić klejem do XPS np :EOS-em.

Oczyscic masz na myśli, miotełka szpachelka i zdrapywanie syfu, czy są jakieś specjalne preparaty do usuwanie zabrudzonego xps np błotem itd

CityMatic
07-06-2019, 08:15
Oczywiście mechanicznie "miotełka szpachelka i zdrapywanie syfu" .:cool:
Nikt z tego "jeść" nie będzie przed przyklejeniem można zwilżyć jeszcze wodą - np obmieść mokrą miotełką lub pędzlem - będzie większa przyczepność

walent
07-06-2019, 09:12
ok, a pytanie jeszcze bo bede ocieplał 15cm, a na jednej scianie xps z fundamentem ma włąsnie 15 cm, (niestety zauwazylem to juz po kupnie styropianu) wiec jak przyłoze sytyro to sie zlicuje z xps do tego klej to bedzie jakies 1cm wystawał kapinos poza xps ( bede stosował listwy z okapnikiem zamiast startowych) bedzie to ok, czy inne rozwiazanie widzisz? Njlepiej by było tam 20 cm styro dac no ale juz kupilem 15 i wymienic juz nie moge

CityMatic
07-06-2019, 09:15
Będzie dobrze, to wyraźne podcięcie stosuje się lub nie( nie wszystkim to odpowiada) ale oba sposoby to nie błąd tylko estetyka.

walent
07-06-2019, 11:48
Będzie dobrze, to wyraźne podcięcie stosuje się lub nie( nie wszystkim to odpowiada) ale oba sposoby to nie błąd tylko estetyka.
Ok, kolejne temat
Okna mam zlicowanie z murem, ile styropianem wejść na ramę okna? Będę tez stosował listwy dylatacyjne przyokienne.

CityMatic
07-06-2019, 11:57
Ok, kolejne temat
Okna mam zlicowanie z murem, ile styropianem wejść na ramę okna? Będę tez stosował listwy dylatacyjne przyokienne.
Ogólnie od 3 do 5 cm. W zależności od jakości zastosowanych okien i od sposobu ich montażu.
Jednak obecnie okna maja ramki dość dobrze izolowane, dlatego też wejście na tą część okna w w/w rozmiarze spełni swoje zadanie i będzie estetyczne.

walent
07-06-2019, 12:10
Ogólnie od 3 do 5 cm. W zależności od jakości zastosowanych okien i od sposobu ich montażu.
Jednak obecnie okna maja ramki dość dobrze izolowane, dlatego też wejście na tą część okna w w/w rozmiarze spełni swoje zadanie i będzie estetyczne.

Dzięki za szybkie i fachowe odpowiedzi

walent
07-06-2019, 12:29
Dzięki za szybkie i fachowe odpowiedzi
Temat parapety, czy wpuszczać w styropian czy nie? (będą z blachy) Kiedy montaż przed styropianem (mam ciepłe parapety) czy po styropianie, siatce i kleju?

CityMatic
07-06-2019, 12:46
Temat parapety, czy wpuszczać w styropian czy nie? (będą z blachy) Kiedy montaż przed styropianem (mam ciepłe parapety) czy po styropianie, siatce i kleju?

Wg mnie: wpuszczać w styropian i pod okno, jest specjalny rowek w ramie okna - wyjdzie estetycznie i dobrze. W styropian po obu stronach 2-3 cm (nic nie będzie pękać czy się brudzić jak co nie którzy twierdza),żadnych plastikowych wykończeń czy ramek.
Dobrze wygięty parapet i osadzony jest estetyczny przez lata.
Parapety osadzać po styropianie przed siatka i klejem (obróbka i montaż parapetu równoczesna z ociepleniem) Gdy przyjdzie tynk elementy te estetycznie się wykańcza.

walent
07-06-2019, 13:08
Wg mnie: wpuszczać w styropian i pod okno, jest specjalny rowek w ramie okna - wyjdzie estetycznie i dobrze. W styropian po obu stronach 2-3 cm (nic nie będzie pękać czy się brudzić jak co nie którzy twierdza),żadnych plastikowych wykończeń czy ramek.
Dobrze wygięty parapet i osadzony jest estetyczny przez lata.
Parapety osadzać po styropianie przed siatka i klejem (obróbka i montaż parapetu równoczesna z ociepleniem) Gdy przyjdzie tynk elementy te estetycznie się wykańcza.

oki, temat jeszcze taki:)
Jak daleko dojść styropianem do membrany, maksymalnie ile się da czy zostawić jakąś szczelinę, (skosy mam lane i ocieplone 20 cm styropianem) frezować styropian do skosu czy nie trzeba? Ostatnią warstwę styropianu będę musiał dać pionowo (80 cm) bo jak dam poziomo to się licuje z murłatą, i kolejną warstwę styropianu musiałbym mocować od murłaty do membrany (30 cm), a tak jak dam w pionie, to już do murłaty nie muszę przytwierdzać bo 50 cm będzie na kleju dobrze myślę?

431227

CityMatic
07-06-2019, 13:31
Chętnie bym napisał :) ale dam linka https://receptynadom.pl/poprawnie-ocieplic-murlate-styropianem/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Freceptynadom.pl%2 Fpoprawnie-ocieplic-murlate-styropianem%2F)- tak jest najlepiej miejsce połączenia z murłatą najlepiej skleić pianką .
Dużo pisania abym dobrze wyjaśnił i aby nie było zbyt dużo pytań :)
Pozdrawiam

walent
07-06-2019, 15:51
Chętnie bym napisał :) ale dam linka https://receptynadom.pl/poprawnie-ocieplic-murlate-styropianem/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Freceptynadom.pl%2 Fpoprawnie-ocieplic-murlate-styropianem%2F)- tak jest najlepiej miejsce połączenia z murłatą najlepiej skleić pianką .
Dużo pisania abym dobrze wyjaśnił i aby nie było zbyt dużo pytań :)
Pozdrawiam

Dzięki za wszelkie informacje, będe je wdrażał

walent
07-06-2019, 15:52
W poniedziałek zacznę przygodę z ociepleniem, pewnie po drodze wyjdzie jeszcze kilka tematów i problemów , wiec będę się nimi tutaj dzielił

walent
10-06-2019, 06:32
Robiłem test przyczepności styropianu, no i wczoraj minęły 3 doby, i przy zrywaniu styropianu, klej został na ścianie ( porotherm) a styro odczepił się od kleju. Tj dobry wynik? Bo np na filmikach styropian się łamał i nie odchodził od kleju, a mi odszedł ...

Robinson74
11-06-2019, 15:46
No to pewnie zły wynik.

walent
13-06-2019, 07:07
No to pewnie zły wynik.

Test powtarzam, bo z nieuwagi robiłem na styropianie DACH/PODŁOGA a nie FASADA.

walent
13-06-2019, 07:29
A co w przypadku takim jak u mnie, przy obróbce okna, krawędzie otworów okna, pokrywają mi się z krawędziami płyt izolacyjnych nie wychodzi mi ta eLka (pistolet). U mnie teraz wyjdzie tak że kolejna warstwa styropianu licuje się z dolną poziomą krawędzią okna, w innym przypadku tak samo mam że mi się licuje z górną poziomą krawędzią okna. Czyżbym musiał całą warstwę przycinać, żeby się nie licowała z oknem??? A może wystarczy dodatkowe zbrojenie siatką, na rogach okna, przyklejając pasy pod kątem 45 st. o wymiarach 20/35?