PDA

Zobacz pełną wersję : Działka na dom a brak MPZP



freedom18
14-06-2019, 20:43
Witajcie.
Za jakiś czas planuję się zacząć budować. Jestem na etapie poszukiwania działki i mam do was kilka pytań.
Z tego co patrzyłem na stronie gminy nie ma w mojej wiosce MPZP. W sąsiednich jest ale u mnie nie.
Chcę kupić działkę około 25 arów na domek letniskowy, dom i staw.
Znalazłem już kilka fajnych działek na geoportal i mam zamiar przejść się po ludziach i popytać czy sprzedają.

Wyglądało by to tak że kupię działkę zrobię mostek, część na początek ogrodzę i postawie domek letniskowy 35m2 (bez pozwolenia na budowę tylko zgłoszenie) żeby mieć gdzie mieszkać, po jakimś czasie około 1 roku chciałbym zacząć budowę domu i stawu za domem.

I jak to teraz rozgryźć ?

Zebym dostał decyzje o warunkach zabudowy, domu jednorodzinnego i stawu muszę złożyć wniosek w którym potrzeba plan zagospodarowania a go nie ma ?
jak i domek letniskowy. to jak bez ? Nawet nie wiem czy jest sens składać wniosek bo nie wiem czy to działka rolna ;/ i trzeba było ją najpierw odrolnić i bulić przez 10 lat.

Też nie chcę kupić działki na której dostanę teraz zezwolenie na budowę domku letniskowego a za rok jak złoże wniosek o warunki zabudowy domu i stawu dostanę odmowę.

Oriętuję sie też ktoś jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać decyzje o warunkach zabudowy ?

Z góry dzięki
Pozdrawiam

key1
14-06-2019, 21:14
Budować się możesz także tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania.
Wystarczy, że dostaniesz decyzję o warunkach zabudowy.
Jeśli sąsiednie działki są zabudowane, to jest duża szansa, że na twojej też to będzie możliwe (zasada dobrego sąsiedztwa)

freedom18
14-06-2019, 21:33
a Dzięki. taka działka bez planu to jest działką rolną czy budowlaną? Pytam bo te budowlane dużo droższe a może bym gdzieś znalazł taką jako rolna za 15/20 tyś

Kaizen
14-06-2019, 22:08
a Dzięki. taka działka bez planu to jest działką rolną czy budowlaną?

Aktualny status sprawdzisz w ewidencji gruntów. Ale w praktyce to ważne, co jest w MPZP/WZ, bo nikt nie zmienia klasyfikacji przed zbudowaniem domu. Więc będzie najprawdopodobniej rolna (gorzej, jak leśna - a może być taką nawet, jak nie wygląda).

freedom18
14-06-2019, 22:55
Mogę to sprawdzić jakoś internetowo te działki? czy są rolne?
Tzn jeśli dajmy że nie ma MPZP a w ewidencji gruntów jest uznana jako rolna a ja składając wniosek o WZ będę spełniał wszystkie warunki to dostanę decyzje ? Czy jakieś opłaty dodatkowe za to będą?

key1
15-06-2019, 20:10
W gminie możesz potwierdzić czy nie ma planu, i od razu się dowiedzieć o szanse na pozytywne WZ. To możesz zrobić nie będąc właścicielem. I te informacje są istotne.

W starostwie możesz się dowiedzieć jak działka jest opisana w ewidencji. Do tego będzie potrzebne pełnomocnictwo od właściciela.

Urzędy pobierają niewielkie opłaty za wydanie wypisów.

To jest częsta sytuacja: działka użytkowana rolnie, brak planu, zabudowa możlwa na podstawie wz.

key1
15-06-2019, 20:11
(zduplikowany post)