PDA

Zobacz pełną wersję : Dom parterowy - gorąco w mieszkaniu



zenko112
16-06-2019, 10:47
Mam nowy dom parterowy z podpiwniczeniem. Dach nad parterem jest kopertowy i duży strych. W lecie w mieszkaniu jest bardzo gorąco do 27-28 stopni.
Dom jest z bloczków gazobetonowych 40 cm+ 8 cm styropianu. Okna 2 warstwowe. Strop drewniany docieplony wełną 20 cm.
Mierzyłem temperatury przy temp zewnętrznej 31 C.

Piwnica - 22 C
Parter - 27C
Poddasze ( strych ) - 36C


Co będzie skuteczniejsze w celu obniżenia temperatury w lecie ( podwyższenia zimą) ?

1. Docieplić strop ( dodać 10 cm wełny ) ?
2. Wykonać docieplenie dachu - wełna między krokwiami 20cm - w przyszłości planuję zrobić tam pokój na strychu. ?
3.Założyć rolety zewnętrzne na oknach od południa domu - przez szyby też mocno słońce grzeje. ?

Większość ludzi doradza mi opcję 2. nawet jeżeli nie zrobię tam pokoju to efekt będzie najbardziej odczuwalny

Zenon

Kaizen
16-06-2019, 10:52
Jedyna skuteczna metoda to klima. Inne jako uzupełnienie - dorzuciłbym wełny na strop, bo dosyć łatwo i tanio. Ze 2-3 stopnie też może dać folia okienna ZEWNĘTRZNA na okna najbardziej nasłonecznione - też tanio i nie trzeba siedzieć w ciemności, żeby działały.

wojtektomek
16-06-2019, 11:37
Z aktywnych to tak jak Kaizen napisal, klimatyzacja. Z pasywnych i tanich to pewnie tez tak jak Kaizen napisal.

Co co do alternatyw do rolet zewnetrznych (tudziez folii) co powiecie na markizy zewnetrzne? Plusem jest to, ze jest od razu siatka przeciwowadowa i tez nie siedzi sie w ciemnosci tylko ma sie wglad na zewnatrz. Wg ulotki temperatury spadaja niby "do 10 stopni", ale wiadomo jak to jest z materialami marketingowymi ;). Szukalem opinii na forum i ktos tam pisal, ze dziala (zaluje, ze linkow nie zapisalem, ale jak znajde znowu to zapisze :)).

strusp
16-06-2019, 11:49
Koniecznie zacień okna z południa i zachodu. Markizy od południa spełnią rolę. Na inne kierunki (pd-wsch pd-zach i inne) i tylko rolety zewnętrzne.
Masz bardzo niską pojemność cieplną ścian i dlatego zewnętrzna temperatura powietrza podniesie temperaturę w domu skuteczniej niż przy innych systemach ścian i stropów. Bez klimatyzacji ani rusz.

d7d
16-06-2019, 12:49
Mam nowy dom parterowy z podpiwniczeniem. Dach nad parterem jest kopertowy i duży strych. W lecie w mieszkaniu jest bardzo gorąco do 27-28 stopni.
Dom jest z bloczków gazobetonowych 40 cm+ 8 cm styropianu. Okna 2 warstwowe. Strop drewniany docieplony wełną 20 cm.

Chyba słabe ocieplenie jak na nowy dom.
Standard to raczej 15cm styropianu i bloczki 24cm.
Czy ten bloczek 40cm jest tak "ciepły" że 16cm (=40cm-24cm) zastępuje 7cm styropianu? (15cm-8cm)
Stop drewniany ocieplony tylko 20cm to tez mało.
Dach ma ocieplenie?

zenko112
16-06-2019, 13:23
Ok.dzięki za sugestie.Ściany domu mają U=0.2.beton komórkowy solbet 40 cm.+ Styropian 8 cm.(nie był wymagany ale dałem). Na początku dociepleń strop 10 cm.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-06-2019, 14:10
zenko112
- rozważ zainwestowanie w wentylację machaniczną
- jeśli zostajesz przy wentylacji grawitacyjnej to ( z tego co piszesz ) poddasze jest słabo lub kompletnie niewentylowane .... nie wiem jak z innymi pomieszczeniami, czy mają zapewniony prawidłowy nawiew powietrza i wewiew
- ... poza izolacjami skupiłbym się bardziej na wentylacji

booot
17-06-2019, 06:09
Wszystkie te inwestycje teraz w izolacje g... da. Wyrzuconę kilka albo kilkanaście tysięcy a efekt prawie zerowy, dom może bedzie sie nagrzewał z dobę dłużej ale i tak się nagrzeje.
Tak samo WM, mam i jakoś tym domu przez noc nie idzie wychłodzić ani o 2C.
Chcesz mieć chlodniej to musisz mieć klimę.

kaszpir007
17-06-2019, 06:34
Miałem podobny a nawet jeszcze większy problem , tyle że u nas jest kilkadziesiąt m2 okien od południa. Mieliśmy powyżej 30 stopni w domu :)
Niestety montaż samej klimy u nas nie pomógł , bo klima nie dawała rady bo zyski od słońca były zbyt duże. Dopiero pomógł montaż rolet zewnatrznych ..

Więc w twoim przypadku - klima + rolety w oknach od południa i innych mocno nasłonecznionych.

zenko112
17-06-2019, 10:52
Dodam , że od południa mam wykusz ( nie wystaje dach nad wykusz) przez co operacja słońca jest ogromna przez 3 okna o pow. 4m2. Od zachodu mam drzwi balkonowe o pow 2m2.

Zastanawiam się ,czy założyć rolety na te 3 okna od wykuszu czy markizy zewnętrzne ( zawsze trochę światła przepusczają) ?

zenko112
18-06-2019, 08:48
Miałem podobny a nawet jeszcze większy problem , tyle że u nas jest kilkadziesiąt m2 okien od południa. Mieliśmy powyżej 30 stopni w domu :)
Niestety montaż samej klimy u nas nie pomógł , bo klima nie dawała rady bo zyski od słońca były zbyt duże. Dopiero pomógł montaż rolet zewnatrznych ..

Więc w twoim przypadku - klima + rolety w oknach od południa i innych mocno nasłonecznionych.

1 .roleta na okno 130x140 ~520 zł
2. Markiza zewnętrzna ( szmaciak) ~też około 500 zł

koszt podobny więc pewnie będe się decydować na roletę. Chociaż chodzi po głowie mi pomysł kupienia kawałka materiału , rolki i przymocowania w upalny dzień po zewnętrznej stronie okna aby sprawdzić rezulatat. zanim wydam 500 zł x 3 ( na 3 okna na wykuszu).
Z tego co czytałem markiza odbija przed szybą 70 % energi cieplnej

Kaizen
18-06-2019, 08:59
1 .roleta na okno 130x140 ~520 zł

Co to za roleta? Na zewnętrzną za tani, na wewnętrzną za drogo.

zenko112
18-06-2019, 12:42
Co to za roleta? Na zewnętrzną za tani, na wewnętrzną za drogo.

Sprawdzałem tutaj :
http://konfigurator.roletyalu.pl/cennik-rolet-zewnetrznych
wychodzi z 400 zł

cuuube
18-06-2019, 16:27
Mam nowy dom parterowy z podpiwniczeniem. Dach nad parterem jest kopertowy i duży strych. W lecie w mieszkaniu jest bardzo gorąco do 27-28 stopni.
Dom jest z bloczków gazobetonowych 40 cm+ 8 cm styropianu. Okna 2 warstwowe. Strop drewniany docieplony wełną 20 cm.
Mierzyłem temperatury przy temp zewnętrznej 31 C.

Piwnica - 22 C
Parter - 27C
Poddasze ( strych ) - 36C


Co będzie skuteczniejsze w celu obniżenia temperatury w lecie ( podwyższenia zimą) ?

1. Docieplić strop ( dodać 10 cm wełny ) ?
2. Wykonać docieplenie dachu - wełna między krokwiami 20cm - w przyszłości planuję zrobić tam pokój na strychu. ?
3.Założyć rolety zewnętrzne na oknach od południa domu - przez szyby też mocno słońce grzeje. ?

Większość ludzi doradza mi opcję 2. nawet jeżeli nie zrobię tam pokoju to efekt będzie najbardziej odczuwalny

Zenon

27°C na dole ? Przy murach 48cm ? Ja mam modernizowany dom ze ścianą 30cm +12cm styro grafitowego i zwykłymi oknami i mam na parterze 25°... Zamykasz Ty okna w taki skwar czy otwarte na full ?
27° mam na poddaszu gdy nie jest włączona klima . 4 okna połaciowe na pd/zach i 3 na pn/wsch dodatkowo 2 w ścianach szczytowych do tego 32cm wełny 034.

Tomek W
19-06-2019, 11:56
W tej chwili proponowałbym dołożenie wełny na strop . Musisz jednak wiedzieć że jeżeli masz dużo przeszkleń od strony południowej czy też okien połaciowych w dachu to wówczas zyski termiczne przez same okna będą duże. Montaż rolet zewnętrznych w przypadku okien wydaje się być zasadny.
W kswetii doziolowania stropu to polecalbym Ci skalną wełnę TOPROCK SUPER
www.rockwool.pl/produkty/toprock-super