PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa glebinowa wlacza sie co chwilę.



Przemek201906
17-06-2019, 11:31
Witam, Proszę o poradę - mam instalacje do podlewania ogrodu: studnia z pompa głębinowa, za tym wyłącznik ciśnieniowy pc-59, dalej podział do podlewani ogrodu(dysze + linie kroplujące) oraz wyjście do podłączenia węża. W tym roku po uruchomieniu systemu zaczęły się problemy, początkowo pompa nie wlączała sie po otworzeniu kranu - trzeba było resetować pc-59. Przy innych ustawieniach cisnień start stop- teraz min 3, max 7, przy bezczynnosci ok 4 - pompa co chwile odpala. W tym czasie nie jest uruchomione ani podlewania ani otwarty wąż. Przy otwarciu weza nie widac spadku cisnienia na sterowniku.
Wydawało mi się, że ten sterownik działą w taki sposób iż wlącza pompe przy spadku do ustawionego minimum po otworzeniu gdzie zaworu. Poradzono mi aby puscic wode na kilka godzin przez wąż bez żadnych ograniczeń aby wypłukać możliwe zanieczyszczenia które mogłyby powodować nieszczelności w systemie ale dlaczego nie widać spadku ciśnienia na pc-59. Taki problem zaczął się w tym sezonie - poprzenio pc był wykrecony na zime, teraz był pozostawiony. Czy może być uszkodzony pc po przedmuchaniu przed zimą.
Pozdrawiam

CityMatic
17-06-2019, 11:52
Może uszkodził się zawór zwrotny za pompą - a jeśli go nie ma to wiesz co zrobić( trzeba założyć bo ten na pompie już nie trzyma słupa wody i stąd problem)

agb
17-06-2019, 13:18
Jak jest manometr to łatwo sprawdzić czy zawór zwrotny trzyma czy nie.

CityMatic
17-06-2019, 13:39
Jak jest manometr to łatwo sprawdzić czy zawór zwrotny trzyma czy nie.

Nie, wg dokumentacji pc59 ma manometr który ma wskazówkę zablokowaną we wskazaniach ujemnych więc wszystko co przed nim nie jest na manometrze widoczne(w tym spadek ciśnienia, a taki pojawi się gdy uszkodzony będzie zawór zwrotny na pompie czy na instalacji za nią, a przed automatem ) .
431575

Przemek201906
17-06-2019, 14:56
Zaworu zwrotnego nie mam. Ciśnienie na manometrze jest na poziomie 4, min ciśnienie dla uruchomienia pompy ok 3. Spadku do 3 nie widać.

d24
29-11-2023, 06:47
Mam podobny problem jak w temacie. Osprzęt pompa głębinowa, hydrofor, i sterownik pc59. U mnie występuje zawór zwrotny. Objawy: przy zalewaniu hydroforu (w momencie osiągnięcia ustawionego min ciśnienia -ok 2 bary) pompa włącza się na kilka sekund, po czym wyłącza się (nie osiąga zadanego ciśnienia). W ciągu kilku sekund znowu się załącza i tak aby osiągnąć 4 bary musi załączyć się trzykrotnie. A więc albo zawór zwrotny, albo sterownik, albo jeszcze coś innego... Czy we własnym zakresie mogę sprawdzić co jest przyczyną?