PDA

Zobacz pełną wersję : kominek, odległość od komina



margen
11-05-2005, 09:57
podczas remontu zaplanowałem że bede miał kominek w miejscu gdzie był piec wegłowy, zostawiłem miejsce. Niestety potem okazało się że przewód ten musze wykorzystać do gazówkie (wkład). nastepny wolny przewód kominowy jest za ścianą około 40 cm od planowanego kominka..

Pytanie.

czy podłaczenie do komina może przechodzić przez sciane? jak daleko od komina może być kominek?

pitbull
11-05-2005, 10:52
Moze przechodzic przez sciane pod warunkiem ze nie przechodzi przez elementy konstrukcyjne. Przy czym trzeba zastosowac wklad grzewczy, bo przy otwartym palenisku bylby klopot z uksztalowaniem komory. Najlepiej jak kominek jest pod przewodem - kwestia ciagu.

margen
11-05-2005, 12:03
czyli kominek z tzw. "kaseta"= wkładem - nie ma problemu taki miał być.

czy są rury podłączeniowe tzw. kolana? chyba taka cienka dymówka nie wystarczy (nawet napewno)? jak ocenić czy będzie "ciąg" - tylko kominiarz czy są jakieś zasady, wzory?

pitbull
13-05-2005, 12:08
Sa kolana z regulowanym katem. Rura stalowa czarna bez szwu. Czym mniej zalaman pod mniejszym katem tym lepiej. Ciag mozesz sprawdzac zapalona gazeta w roznej odleglosci od komory (przy zamknietych oknach). Sprawdz doswiadczenie kominkarza - jego rowniez zapytaj.

Mały
14-05-2005, 14:07
Przy przejściu przez ściane proponuję ocieplić rurę ,żeby uniknąć zjawiska "fukania". Co prawda ono nie musi wystąpić ale lepiej nie czekać aż się stanie.
Chodzi o to ,że w miejscu przejścia przez mur może być częściowo wychłodzona rura i ciąg kominowy może ulegać zakłóceniom.Spowoduje to cofanie spalin do pomieszczenia zwane przez kominiarzy "fukaniem".
Jednak powtarzam ,że to zjawisko nie musi wystąpić ,ale akurat mi sie pare razy zdarzyło.(oczywiście klient winę zwalił na wadliwy kocioł).

margen
20-05-2005, 18:35
Dzieki panowie ze rady!
o wyczystce i ociepleniu bede pamietał!

doszukałem się, długość pozioma cybucha nie może być większa niż 2m, kąt pomiędzy 90'-135'.