PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika schemat instalacji i podłączeń



CityMatic
25-06-2019, 10:01
Witam serdecznie.
Założyłem wątek o temacie "Fotowoltaika schemat instalacji i podłączeń" tylko dlatego, gdyż wielu już w Nas zastanawia się nad samodzielnym montażem tej instalacji, Samym zakupem potrzebnych elementów po mniej lub bardziej atrakcyjnych cenach.
Wielu również z forumowiczów samodzielnie coś takiego zbudowała podłączyła i działa.
Chciałbym, aby te osoby podzieliły się wiadomościami co i jak podłączyć w jakim układzie i do jakich urządzeń, niekiedy sama instalacja paneli i układu elektronicznego powoduje, że bezpośrednio zasilamy grzałki w zasobniku i mamy CWU ...dużo mniej problematyczne niż instalacje solarne.
Mamy instalacje On i Off Grid, mamy instalacje w układach tylko na południe lub tylko na wschód i zachód.

Zdaje sobie sprawę, że wcześniej czy później wątek może się stać kolejnym przedstawianiem swoich racji, ale zawsze z takiego wątku można wyłuskać "ziarna od plew" Bardzo proszę o przedstawianie jeśli oczywiście chcecie się podzielić, swoimi doświadczeniami i schematami podłączeń, czy to działa, czy się opłaca, jak to podłączyć aby działało dobrze i na co trzeba uważać. Niekiedy nawet ustawienie w oprogramowaniu inwertera dużo zmienia, a takie informacje są bardzo cenne.

Pozdrawiam.
Sam jestem zainteresowany jak działają takie panele i w jakiej są konfiguracji ustawione właśnie na wschód i zachód.

Jastrząb
25-06-2019, 12:54
Pare rzeczy z którtymi ja się zetknąłem.
Podział na stringi. Niekoniecznie po równo to optymalnie. Fronius ma stronkę, gdzie podajesz (ich) inwerter i jakie są panele i dostajesz odpowiedź jak najlepiej połączyć w stringi ze względu na sprawność. Jak u innych producentó tego nie wiem.

Ja stosowałem kable 4mm2. Pomiedzy panelami i tak są fabrycznie 4mm2. Dawać kilka, kilkanascie metró 6mm2 nie rozbi żadnej róznicy po za ceną.

Dobre programy do projektowania to wszystko wyliczą i pokażą. PRogramy są drogie, ale ten któego używałem, miał wesje 30dniową, bez żadnych ograniczeń. Doswojej pojedyńczej instalacji polecam użycie.

Mi wchemat, podłączenie, skrzynkę z zabezpieczeniami i papiery do PGE robił uprawniony człowiek ,wiec się nie wypowiem co i jak. Dzięki temu poszło szybko i sprawnie.

Inwertery mają normy. W różnych krajach są różne Ustawienie złej może powodować częstsze wywalanie błędów, np związanych ze złym napięciem AC w sieci.

Działa. Czy się opłaca? Raczej tak.anele 60 stopni od południa.

Montaż mechaniczny to inna para kaloszy, ale jak chcesz mogę podpowiedzieć. U mnie dachówka klasyczna 42 stopnie. Dałem rade 2 ręcami, ale trzeba się odpowiednio zorganizować.

sruba014
29-06-2019, 09:11
Super inicjatywa! Fajnie byłoby umieszczać tutaj fotorelację, video z montażu takiej instalacji. Wyjaśnianie różnych pojęć jak ww. String (co by trafiający tutaj miał ułatwione zadanie i nie musiał szukać po sieci nazewnictwa) itp.

W moim przypadku samodzielnie będę montował tą instalację i jeszcze wielu rzeczy nie wiem (nawet tych najbardziej prostych jak ustalenie ilości stringów, podpięcie do inwertera, pospinanie paneli szeregowo czy wykonanie instalacji odgromowej) ale wierzę, że od Was się dowiem większości z nich.

Czekam na pierwsze wpisy bo instalacja coraz bliżej :)

CityMatic
02-08-2019, 07:52
takie coś znalazłem
433189
433190
Off gird.

Vld
02-08-2019, 09:30
Przed SPD zawsze powinien być bezpiecznik i najlepiej topikowy.

CityMatic
02-08-2019, 10:24
Gdzie na tych obrazkach jest ten Off grid?

A co mam jeszcze dorysować akumulatory?
https://www.alibaba.com/product-detail/solar-generator-system-1kw-3kw-5kw_60510912638.html?spm=a2700.7735675.2017115.1.a yY1dn (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.alibaba.com%2 Fproduct-detail%2Fsolar-generator-system-1kw-3kw-5kw_60510912638.html%3Fspm%3Da2700.7735675.2017115 .1.ayY1dn)
jest opis więc zamieściłem, jeśli wiesz , że jest źle - popraw. "On" na pewno nie jest bo są dwa liczniki.
433196

CityMatic
02-08-2019, 11:16
Teks zapożyczony:
Aby wytworzyć 2 kW mocy potrzebujemy 8 paneli fotowoltaicznych o mocy min. 250Wp, panele należy podłączyć w sposób szeregowo równoległy.
Wynika to z parametru napięcia wejściowego DC urządzenia. W tym wypadku jest to zakres napięć pomiędzy 45 a 90 V. Pojedynczy panel wytwarza ok. 30-33 V. Wynika z tego, że możemy podłączyć do urządzenia dwa panele fotowoltaiczne połączone ze sobą szeregowo. Dlatego w celu podłączenia całości do inwertera musimy zastosować połączenie równoległe, które nie spowoduje wzrostu napięcia
433202

marcin225
02-08-2019, 11:24
Przed SPD zawsze powinien być bezpiecznik i najlepiej topikowy.

Nie zawsze.

Slak
03-08-2019, 13:51
...
Ciekawe od kiedy Off-grid jest podłączony do sieci AC?

U mnie jest od samego początku...

vvvv
03-08-2019, 16:17
Gdzie na tych obrazkach jest ten Off grid?

Nigdzie. :lol2:
Najlepiej głupio i bezmyślnie przekopiować.


A co mam jeszcze dorysować akumulatory?
https://www.alibaba.com/product-detail/solar-generator-system-1kw-3kw-5kw_60510912638.html?spm=a2700.7735675.2017115.1.a yY1dn (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.alibaba.com%2 Fproduct-detail%2Fsolar-generator-system-1kw-3kw-5kw_60510912638.html%3Fspm%3Da2700.7735675.2017115 .1.ayY1dn)
jest opis więc zamieściłem, jeśli wiesz , że jest źle - popraw. "On" na pewno nie jest bo są dwa liczniki.
433196

A rozumiem, znaczy, że jak są dwa liczniki to nie może być "on". :D

Tylko taka uwaga. W takich instalacjach PV występuje prąd i napięcie, które są zagrożeniem dla życia.

Vld
03-08-2019, 18:10
Nie zawsze.
Rozwiń myśl, kiedy nie musi?

marcin225
03-08-2019, 18:38
Rozwiń myśl, kiedy nie musi?

Spójrz w zalecenia producentów ograniczników. Jest tam napisane przy jakich prądach są wymagane dobezpieczenia.

Vld
03-08-2019, 19:43
Spójrz w zalecenia producentów ograniczników. Jest tam napisane przy jakich prądach są wymagane dobezpieczenia.

Czyli kwestia prądu. Więc skoro mówimy o SPD DC które zapezpiecza przed przepięciami od wyładowania w instalację odgromową, lub nawet ramy paneli, to zakładam, że prądy tam mogą wystąpić "wystarczające" do dobezpieczenia, bez zbędnego poszukiwania w zaleceniach.

marcin225
03-08-2019, 19:48
Czyli kwestia prądu. Więc skoro mówimy o SPD DC które zapezpiecza przed przepięciami od wyładowania w instalację odgromową, lub nawet ramy paneli, to zakładam, że prądy tam mogą wystąpić "wystarczające" do dobezpieczenia, bez zbędnego poszukiwania w zaleceniach.

Skoro tak uważasz to dobezpieczaj :D

Vld
03-08-2019, 20:46
Skoro tak uważasz to dobezpieczaj :D
Tak nieśmiało zapytam, masz instalacje odgromowa do zabezpieczenia paneli i reszty domu? Czy uważasz to za zbędny wydatek?

marcin225
04-08-2019, 11:19
Tak nieśmiało zapytam, masz instalacje odgromowa do zabezpieczenia paneli i reszty domu? Czy uważasz to za zbędny wydatek?

Mam :) Mam też kompleksową ochronę przeciwprzepięciową w związku z tym.

vr5
04-08-2019, 14:56
Wydaje mi się że w #4 schematy nie są kompletne.

Brakuje baterii, brakuje wyjścia na sieć AC.
Przy off grid powinny być baterie, bo bez baterii nie może to pracować stabilnie.

Hosola ma w ofercie falowniki hybrydowe, ale by pracowały wyspowo muszą być baterie.

Jeśli jest to fragment instalacji mogącej pracować wyspowo, to co ze schematu z prawej stron jest prawdopodobnie układem odłączającym instalację od sieci NN w przypadku zaniku napięcia z sieci AC dostawcy.

CityMatic
07-08-2019, 11:18
Pytanie
Czy takie coś będzie działało prawidłowo?
Panele z orientacją na wschód czyli max w czasie wschodu i do południa............panele z orientacją na zachód czyli max na zachodzie od południa stopniowo do zachodu Słońca.
Połączone po 4 Panele szeregowo, a następnie ze sobą równolegle i do przetwornicy.
433345

vr5
08-08-2019, 08:15
Te schematy są kompletne ponieważ pokazują instalację ON-GRID.
To po prawej stronie obok licznika energi to jest zabezpieczenie przedlicznikowe.
Gdyby to miało pracować wyspowo to odlączenie instalacji byłoby za licznikiem energii. (patrząc od strony ZE)
Ten drugi licznik po lewej jest licznikiem energii wyprodukowanej przez instalację PV.

W poście #5 napisałeś:

"Gdzie na tych obrazkach jest ten Off grid?"

Więc pewnie uważasz, że są kompletne. A ja uważam, że nie.

CityMatic
08-08-2019, 08:26
Mi się wydaje że po każdej czwórce paneli wypadałoby dać diodę i dopiero łączyć te czwórki równolegle.

Coś takiego?
433367

vr5
08-08-2019, 10:05
Jak się dokładnie przyjrzysz, np. temu pierwszemu, to przeczytasz że jest to ON-grid.
Tam nie ma co się domyślać czy "uważać" :)
Nawet podali typ inwertera pracującego w tej instalacji On-grid.
https://www.enfsolar.com/pv/inverter-datasheet/6625

Podtrzymuję - schemat nie jest zbyt przejrzysty.

Firma produkuje inwertery przeznaczone wyłącznie do sieci AC, ale też falowniki hybrydowe, co nie znaczy że tu jest taki, czy inny.

Kolega @CityMatic "nie wyssał z palca" off grid

vr5
08-08-2019, 14:05
Ja Cię zupełnie nie rozumiem.
W jakim celu to wszystko piszesz?
Co z tego że ta firma produkuje też hybrydy?
Na schemacie wyraźnie napisali że jest to ON-grid i inwerter zastosowany jest ON-gridowy.
Tam niczego nie brakuje.
Chiczyk zwyczajnie zrobił "bubu" wkładając te schematy do swojej OFF-gridowej oferty.

Tak, teraz przyjrzałem się dokładnie.
Ściślej mówiąc skopiowałem i powiększyłem. Masz 100 % racji. Wystarczy zauważyć, że zastosowano inwerter Hosola 3000 TL, a to jest inwerter on grid.

Jak się lepiej powiększy to da się zauważyć, że chyba w ramce jest "3000 TL on grid solar inwerter". Przy mniejszym (przy małym obrazku) "N" sprawia wrażenie "ff"

Można dyskutować czy schemat jest przejrzysty,czy nie. Na pewno nie jest wyraźny.
Można też się zastanawiać, dlaczego "urwano" przewody AC.
Może jednak czegoś brakuje...

CityMatic
08-08-2019, 14:16
Tak.
Są nawet takie diody do nabycia w obudowie do łączenia bezpośrednio w linię MC4
Przykładowo taka:
https://allegro.pl/oferta/dioda-mc4-15a-pv-tuv-najtaniej-6933860135 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fofer ta%2Fdioda-mc4-15a-pv-tuv-najtaniej-6933860135)
:lol2:Dzięki

vr5
08-08-2019, 16:38
Te "urwane" przewody ja odczytuję jako wyjście na instalację wewnętrzną AC domu.

Też tak myślę, ale schemat, to schemat (zwłaszcza elektryczny, nawet jeśli jest blokowy). Powinien być kompletny, to nie wiersz, gdzie nauczyciel każe w pracy domowej napisać "co miał na myśli poeta pisząc...".

A to prostokątne "pudło" z napisem w środku AC to pewnie sieć NN, a nie jakiś UPS...

Stermaj
08-08-2019, 17:01
Pytanie
Czy takie coś będzie działało prawidłowo?
Panele z orientacją na wschód czyli max w czasie wschodu i do południa............panele z orientacją na zachód czyli max na zachodzie od południa stopniowo do zachodu Słońca.
Połączone po 4 Panele szeregowo, a następnie ze sobą równolegle i do przetwornicy.
433345

Jeżeli chcesz pod tą przetwornicę podłączyć bojler to nie będzie to działało, pomijając już sprawę diod.
Zwykle bojler ma moc grzałki większą niż moc 4 paneli i to spowoduje że przetwornica za bardzo będzie chciała obciążyć panele, na których napięcie "przysiądzie" i przetwornica zapewne się wyłączy lub będzie pulsować czyli załączać i wyłączać.

vr5
08-08-2019, 19:36
Jeżeli chcesz pod tą przetwornicę podłączyć bojler to nie będzie to działało, pomijając już sprawę diod.
Zwykle bojler ma moc grzałki większą niż moc 4 paneli i to spowoduje że przetwornica za bardzo będzie chciała obciążyć panele, na których napięcie "przysiądzie" i przetwornica zapewne się wyłączy lub będzie pulsować czyli załączać i wyłączać.

Jest za mało danych o przetwornicy, grzałce i panelach (a właściwie nie ma żadnych), by wyciągać takie wnioski.
Jeśli to wszystko jest "spasowane" to będzie działać.
Przyjmując, że mamy po 4 panele każdy 250 W (tylko 250 W) oraz inwerter grzałka dedykowana do tego zestawu to będzie działać.
Przy 2 kW w panelach warto jednak się zastanowić czy nie zmontować "prawdziwej" PV on grid podłączonej do sieci ZE.

Cena falownika (ale z drugiej ręki) z certyfikatem pewnie będzie trochę wyższa.
Widziałem na jednym z portali falowniki 3-4 kW z certyfikatami NC RfG w granicach 2000 zł.

Stermaj
08-08-2019, 20:22
Jest za mało danych o przetwornicy, grzałce i panelach (a właściwie nie ma żadnych), by wyciągać takie wnioski.
Jeśli to wszystko jest "spasowane" to będzie działać.
Przyjmując, że mamy po 4 panele każdy 250 W (tylko 250 W) oraz inwerter grzałka dedykowana do tego zestawu to będzie działać.
Przy 2 kW w panelach warto jednak się zastanowić czy nie zmontować "prawdziwej" PV on grid podłączonej do sieci ZE.

Cena falownika (ale z drugiej ręki) z certyfikatem pewnie będzie trochę wyższa.
Widziałem na jednym z portali falowniki 3-4 kW z certyfikatami NC RfG w granicach 2000 zł.

Tak będzie działać pod warunkiem dodania solidnego kondensatora na wejściu do falownika (przetwornicy) aby pokrywał chwilowe udary prądowe występujące podczas pracy takiej przetwornicy i pełnym oświetleniu obydwu zestawów co nie jest możliwe, ze względu na położenie. Wystarczy, że chmurka przesłoni troszkę słoneczko i wszystko idzie się "paść" Panel słoneczny zachowuje się jak źródło prądowe. Przy danym oświetleniu daje stały, no prawie stały prąd niezależnie czy jest zwarte czy pracuje w punkcie mocy maksymalnej. Zobacz na parametry dowolnego panelu. Mam dwa panele i tak się zachowują. Nie da się tego "spasować". Spasować można do jednego natężenia oświetlenia.
Do grzania wody w bojlerze zastosowałbym przetwornicę utrzymującą na wejściu napięcie mocy maksymalnej jaką można przy danym oświetleniu uzyskać. Można to załatwić dla uproszczenia, stałą wartością napięcia dla danego zestawu. Czyli panel o napięciu mocy maksymalnej np 30V nie obciążamy poniżej np 27V. To tak przykładowo trzeba to sprawdzić a może już ktoś to wyliczył i nie trzeba robić ponownie "doktoratu". Grzałki oczywiście dobrane do napięcia mocy maksymalnej zestawu.

vr5
08-08-2019, 22:43
@Stermaj

Jak pisałem - za mało danych i nie na co spekulować. Jeśli to jest przetwornica dedykowana do podłączenia pod bojler, to powinno działać. Na rysunku na wyjściu z urządzenia jest prąd zmienny, co by mogło wskazywac, że może być podłączone do grzałki w bojlerze, jak dla prądu zmiennego o czystej sinusoidzie.
Jednak jeśli nie wiemy co to jest, to jest to "wróżenie z fusów".

Podobne urządzenie:

https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-grzalek-mppt-panele-sol-a-v-t-8348724325

Stermaj
09-08-2019, 06:42
@Stermaj

Jak pisałem - za mało danych i nie na co spekulować. Jeśli to jest przetwornica dedykowana do podłączenia pod bojler, to powinno działać. Na rysunku na wyjściu z urządzenia jest prąd zmienny, co by mogło wskazywac, że może być podłączone do grzałki w bojlerze, jak dla prądu zmiennego o czystej sinusoidzie.
Jednak jeśli nie wiemy co to jest, to jest to "wróżenie z fusów".

Podobne urządzenie:

https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-grzalek-mppt-panele-sol-a-v-t-8348724325

Spekulacje spekulacjami, ale ta część dyskusji idzie w dobrym kierunku. Trzeba zastosować właściwe urządzenia do konkretnych potrzeb a dyskusja to wykazuje. Ja napisałem jak to sobie wyobrażam na podstawie swoich skromnych doświadczeń z panelami. Skoro są urządzenia dedykowane do konkretnych rozwiązań to nie ma co wyważać otwartych drzwi. Ważne tylko, aby wiedzieć, że są i je stosować w odpowiednich układach pracy.
Do grzania wody trzeba właśnie zastosować takie urządzenie jak podałeś a nie przetwornicę np z 12 czy 24V na 230V co sugerował rysunek. No ale to był rysunek zapewne tylko poglądowy.

CityMatic
09-08-2019, 07:42
Nie wiem teraz o czym piszecie, ale urządzenie , jest nazywa się AZO Przetwornica Solarna Solar Boost MPPT-3000 3kW sprzedawana jest i na portalu aukcyjnym i poza nim od kilku lat, sprawdza się z bojlerami elektrycznymi z normalnymi grzałkami, a po zagrzaniu wody przełącza się na drugie gniazdo zasilając inne urządzenie na 230V.

Moje pytanie dotyczyło orientacji wschód /zachód tylko dlatego , że instalacja FV która obecnie pracuje zajmuje mi południową cześć dachu.

Stermaj
09-08-2019, 08:10
Nie wiem teraz o czym piszecie, ale urządzenie , jest nazywa się AZO Przetwornica Solarna Solar Boost MPPT-3000 3kW sprzedawana jest i na portalu aukcyjnym i poza nim od kilku lat, sprawdza się z bojlerami elektrycznymi z normalnymi grzałkami, a po zagrzaniu wody przełącza się na drugie gniazdo zasilając inne urządzenie na 230V.

Moje pytanie dotyczyło orientacji wschód /zachód tylko dlatego , że instalacja FV która obecnie pracuje zajmuje mi południową cześć dachu.

Myślę, że nie ma problemu, aby zrobić tak jak piszesz. Stosując diody nie ma obaw i można łączyć równolegle stringi zorientowane w różna strony świata.

vr5
09-08-2019, 09:55
@CityMatic

To urządzenie podane przez Ciebie pracuje na tej samej zasadzie, jak urządzenie o którym pisałem, a więc będziesz zadowolony.
Takie rozwiązanie jest łatwiejsze w obsłudze od instalacji solarnej.
Jeśli możesz, to w bojlerze wymień grzałkę na podwójną. Nie jest droga - za podwójną (2 x 1500 W) płaciłem 4 lata temu około 60 zł. Ceny się raczej nie zmieniły.

sruba014
17-08-2019, 10:16
Tutaj fajny film od czego w ogóle zacząć z systemem PV, mam nadzieje, że chłopak będzie nagrywać więcej https://www.youtube.com/watch?v=h_14DGVIBgM