PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie panele - dom jednorodzinny 4 osoby



mario9
27-06-2019, 11:20
Witam!

Kilka szybkich pytań... dla 4 osób instalacja 3 kW (9 płyt, około 18m^2 na dachu) wystarczy?
Zamierzam grzać bojler 150 L grzałką elektryczną.... ewentualnie w przyszłości ze 2 zewnętrzne klimatyzacje.

Na ile wyceniacie taką instalację z montażem? Dach od strony poludniowej z małym spadkiem 7 stopni.

Jak jest z opłatami za prąd w takim przypadku? Jeśli konsumuję wszystko z paneli to płacę tylko za zwykłe opaty miesięczne bez zużycia., czy dochodzi mi jeszcze jakaś opłata za to że mogę im naddatek przesyłać?

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość dla początkującego w tej branży.

Jastrząb
27-06-2019, 18:28
Witam!

Kilka szybkich pytań... dla 4 osób instalacja 3 kW (9 płyt, około 18m^2 na dachu) wystarczy?
Zamierzam grzać bojler 150 L grzałką elektryczną.... ewentualnie w przyszłości ze 2 zewnętrzne klimatyzacje.

Na ile wyceniacie taką instalację z montażem? Dach od strony poludniowej z małym spadkiem 7 stopni.

Jak jest z opłatami za prąd w takim przypadku? Jeśli konsumuję wszystko z paneli to płacę tylko za zwykłe opaty miesięczne bez zużycia., czy dochodzi mi jeszcze jakaś opłata za to że mogę im naddatek przesyłać?

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość dla początkującego w tej branży.
Ten dom już stoi? Masz jakieś rachunki? Czy tylko zakładasz takie zużycie prądu?

Podgrzanie 150L wody dziennie, o 40C to jakies 2500KWh rocznie. Czyli taki zestaw paneli to Ci CO ogarnie, nic po za tym. O klimie nie wspomne.
Jedno mycie zmywarką to ponad 1KWh. W skali roku u mnie zmywarka wykręca kilkaset kWh. Pralka, Lodówka.

NIe ma żadnych "naddatków". Tylko przemyśl czy 3kWp nie za mało. Tak bardzo na oko i patrząc na siebie to 2x za mało i to bez tej klimatyzacji.

mario9
27-06-2019, 21:25
Ten dom już stoi? Masz jakieś rachunki? Czy tylko zakładasz takie zużycie prądu?

Podgrzanie 150L wody dziennie, o 40C to jakies 2500KWh rocznie. Czyli taki zestaw paneli to Ci CO ogarnie, nic po za tym. O klimie nie wspomne.
Jedno mycie zmywarką to ponad 1KWh. W skali roku u mnie zmywarka wykręca kilkaset kWh. Pralka, Lodówka.

NIe ma żadnych "naddatków". Tylko przemyśl czy 3kWp nie za mało. Tak bardzo na oko i patrząc na siebie to 2x za mało i to bez tej klimatyzacji.
Tak, dom już stoi, jest to stara konstrukcja domu.
Prognozę mama teraz taką - 189 kWh na miesiąc x12 = 2268 kWh rocznie

Za bardzo nie mam nic do gadania odnośnie wielkości instalacji, bo ankieta gminna n/t zużycia była robiona kiedy jeszcze dwójki dzieci nie było. Wiadomo, że podałem wtedy z lekką górką ale z tego co piszesz wnioskuję że mało.... i teraz nie wiem czy się w to bawić?! Instalacja będzie robiona z dotacji z gminy... za taką instalację +/- mam zapłacić 9 tys. zł
Jaki byłby koszt 100% dla normalnego Kowalskiego bez dotacji?

d7d
27-06-2019, 22:56
2268 kWh to masz małe zużycie prądu.
Przeciętnie jest 3.000-4.000 kWh.
Instalacja PV to bliżej 4 -5 kWp niż 3 kWp.
Koszt instalacji 3 kWp to jakieś 15-18 tys. PLN.
Np. https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kompletne-instalacje/

mario9
28-06-2019, 04:51
2268 kWh to masz małe zużycie prądu.
Przeciętnie jest 3.000-4.000 kWh.
Instalacja PV to bliżej 4 -5 kWp niż 3 kWp.
Koszt instalacji 3 kWp to jakieś 15-18 tys. PLN.
Np. https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kompletne-instalacje/
No nic nie zrobię, podobno powiększenie zestawu nie jest możliwe, bo każdy by sobie chciał powiększyć teraz.
Czyli w sumie jestem jakieś 6-9 tys. do przodu na instalacji... co i tak jest zadowalające + jeszcze jakeś odliczenie od podatku...
Czy po 5 latach mogę sobie do takiego zestawu dołożyć kolejne panele? Trzeba coś wymieniać na większe?
Od zestawu do skrzynki rozdzielczej będzie szedł dodatkowy 3 fazowy przewód + montują dodatkowy licznik?

mario9
28-06-2019, 07:44
W takim razie ten bojler na prąd to raczej kiepski interes...Gmina proponuje mi 2 panele solarne płaskie w sumie 2m^2 wraz z instalacja za 5 tys. zł. Może tak ten temat rozwiązać?

mitch
28-06-2019, 08:01
jeszcze jakeś odliczenie od podatku...

Tylko od tej kwoty, na którą nie dostałeś dofinansowania.


Czy po 5 latach mogę sobie do takiego zestawu dołożyć kolejne panele? Trzeba coś wymieniać na większe?
Od zestawu do skrzynki rozdzielczej będzie szedł dodatkowy 3 fazowy przewód + montują dodatkowy licznik?
Jak instalacja przejdzie na Twoją własność, będziesz mógł z nią zrobić co chcesz. Jak będzie konkretnie to rozwiązane, to zależy od tego, co gmina sobie wymyśliła i na ile porządnie firma będzie to montowała. Prawidłowo powinni zrobić tak jak napisałeś (przewód 5-cio żyłowy), a co do licznika to zależy co gmina wymyśliła w SIWZ.

W takim razie ten bojler na prąd to raczej kiepski interes...Gmina proponuje mi 2 panele solarne płaskie w sumie 2m^2 wraz z instalacja za 5 tys. zł. Może tak ten temat rozwiązać?
Ciężko cokolwiek doradzać, skoro nic nie napisałeś o swoim domu. Co do solarów, najpierw się zorientuj ile to kosztuje na wolnym rynku, żeby nie wyszło, że zapłacisz tyle samo, a papierów od diabła.

mario9
28-06-2019, 08:06
No właśnie nie znam cen rynkowych dlatego pytam tutaj wykonawców i inwestorów.

Jastrząb
28-06-2019, 12:01
No właśnie nie znam cen rynkowych dlatego pytam tutaj wykonawców i inwestorów.
cena rynkowa to jakies 4500PLN za KWp. Oczywiście gmina płaci jakiejś firmie pewnie po 8000 PLN za kWp jak znam życie. Ot jak nasze piniądze są marnowane.
Jak dobrze poszukasz, pewnie znajdzie oferty po 4000PLN. CHoc przy ,ałej instalacji może ty być trudne. Same panele brutto 23% w detalu to kupisz za 5-6 tys. Pare tysięcy za falownik.
Wiec to jest złoty interes głównie dla firmy która to montuje.
Jak montowałem sam w tamtym roku to mi wyszło po 3600PLN za kWh. Ale duzy zestaw. Ceny wtedy były brutto 23% i nie załapałem się na odliczenie podatku.

To instalacji się nie tkniesz. Ale zawsze możesz dołożyć drugą równoległa, osobny falownik. I dołożyć możesz nawet dzień po instalacji tej gminnej.

Konsultant Viessmann
28-06-2019, 14:53
Witaj, średnio przyjmij, że 1 kW mocy zajmuje około 5-5,5 m2.
Dla Twojej informacji - może zainteresują Cię nasze pakiety - gotowe zestawy fotowoltaiczne. Zobacz:TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/instalacja-fotowoltaiczna/pakiety-fotowoltaiczne/pakiety-fotowoltaiczne-vitovolt-300.html)
Do końca czerwca są w promocji!

Sprawdź jakiej mocy potrzebuje Twój budynek i czy instalacja zmieści się na dachu!

Pozdrawiam!

Kaizen
28-06-2019, 15:08
W takim razie ten bojler na prąd to raczej kiepski interes...Gmina proponuje mi 2 panele solarne płaskie w sumie 2m^2 wraz z instalacja za 5 tys. zł. Może tak ten temat rozwiązać?

Za 5000zł masz 14285 kWh prądu po 0,35zł/kWh co wystarcza do ogrzania 100l dziennie do 55* przez ponad 7 lat.
Panele wymagają serwisowania, zasobnik droższy, prąd trzeba dostarczać do pompy i to głównie w drogiej strefie, gdy słonko świeci. No i nie całą wodę ogrzejesz nimi - jak latem zaspokoją 100% zapotrzebowania, to w zimie większość będziesz i tak grzał czym innym (czyli nie za prawie darmo).
No i trzeba robić zabezpieczenia przed przegrzaniem - co zrobić z ciepłem, jak w wakacje wyjedziesz na dwa tygodnie na urlop i nie będzie poboru CWU?

mario9
28-06-2019, 22:17
A ile kWh mi weźmie grzałka ogrzewająca codziennie 150 l c.w.u. przez okres 1 miesiąca?

vr5
29-06-2019, 12:44
@mario9

Solary to były dobre 10 lat temu (zlikwidowałem w 2017 r.). Skup się raczej na PV i pompie ciepła.

Kaizen
29-06-2019, 14:12
A ile kWh mi weźmie grzałka ogrzewająca codziennie 150 l c.w.u. przez okres 1 miesiąca?

Tu masz kalkulatorek (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM) - dla CO wpisz 0.

mario9
30-06-2019, 06:02
Pompa ciepła i gaz to raczej na nowe termo-budownictwo, a nie do starego domu z lat 80-siatych ocieplonego styro i po wymianie okien i drzwi. Wolę zostać przy węglu i wspierać to co mamay jeszcze nasze.

vr5
30-06-2019, 08:31
Pompa ciepła i gaz to raczej na nowe termo-budownictwo, a nie do starego domu z lat 80-siatych ocieplonego styro i po wymianie okien i drzwi. Wolę zostać przy węglu i wspierać to co mamay jeszcze nasze.

Jeśli można do domu z lat 30-tych, to chyba też można do domu z lat 80-tych.

Dzięki PV i PC odciążamy nasze stare dogorywające sieci przesyłowe i elektrownie i do tego nie zatruwamy pozostałych mieszkańców naszego kraju.

Nasze to mamy punkty sprzedaży węgla... Bo coraz więcej go sprowadzamy.

mario9
04-07-2019, 07:30
Byłem w Gminie i powiedzieli że mają jeszcze dotacje na pompę ciepła do ogrzewania cwu... ktoś ma? Jak to wychodzi?

Konsultant Viessmann
04-07-2019, 11:59
Byłem w Gminie i powiedzieli że mają jeszcze dotacje na pompę ciepła do ogrzewania cwu... ktoś ma? Jak to wychodzi?

Słuszna uwaga! Poza tym, można wspierać nasze montując pompy ciepła - instalatorzy, projektanci, idąc dalej - nasz własny prąd z indywidualnych instalacji PV na własnym dachu ...
"Naszego sprowadzanego węgla" bym nie przeceniał.

vr5
04-07-2019, 18:10
@mario9

No to niewielki wybór. Po co PC tylko do cwu?

Może Gmina chce się wykazać ile dobrego zrobiła dla swoich mieszkańców.

d7d
04-07-2019, 19:41
@mario9
No to niewielki wybór. Po co PC tylko do cwu?
PC do cwu jest zła lub ekonomicznie nieuzasadniona?

vr5
05-07-2019, 08:01
Takie coś kosztuje zaledwie kilka tysięcy złotych i po otrzymaniu jakiejś "ulgi" z Gminy, lub funduszy unijnych może @mario9 odciąć się od jakiejś znacznej dotacji.
Gdyby to była porządna klima to będzie miał pożytek, bo w okresie przejściowym można dogrzewać sporą część domu.

Jeśli dostanie PC z poborem ciepła z wnętrza domu, to moim zdaniem "mogiła"

Zgadzam się z Tobą - PC do cwu jest ekonomicznie uzasadniona, ale nie można tego "brać "jak leci".
Na rynku jest sporo PC do grzania wody, ale ja bym unikał rozwiązań z poborem ciepła prosto z wnętrza domu.

abes99
05-07-2019, 10:58
Jeśli dostanie PC z poborem ciepła z wnętrza domu, to moim zdaniem "mogiła"

Zgadzam się z Tobą - PC do cwu jest ekonomicznie uzasadniona, ale nie można tego "brać "jak leci".
Na rynku jest sporo PC do grzania wody, ale ja bym unikał rozwiązań z poborem ciepła prosto z wnętrza domu.
Możesz rozwinąć temat? Mamy zamontowaną (choć jeszcze nie odpaloną) PC CWU (Hevalex 2,5kW + zasobnik 200l) - po otrzymaniu 4k dotacji wyszło nas to niewiele więcej niż sam bojler z grzałkami. Czerpnią powietrza do PC CWU mam wyprowadzoną na klatkę schodową z otwartymi korytarzami, a wyrzutnię chłodnego powietrza z PC do pomieszczenia technicznego, piwniczki i spiżarki przy kuchni (w tych wszystkich pomieszczeniach są też wywiewy wentylacji mechanicznej). Zakładam, że w sezonie zimowym w trakcie pracy PC CWU pewnie chwilowo będzie nawiewane chłodniejsze powietrze z rekuperacji, ale chyba w ogólnym bilansie nie będzie aż tak źle?

vr5
05-07-2019, 13:40
@abes99
Wg mnie to wygląda tak:
Jeśli Twój bojler w zimie będzie potrzebował do ogrzania około 9 kWh energii, a Twoja pompa w tym czasie będzie miała realny COP = 3, to prądu pobierze około 3 kWh, a 6 kWh z powietrza, które zasysa. Jeśli zasysała by z "dworu" i wyrzucała zimne (zimniejsze) na zewnątrz to nie stracisz nic, a wręcz zaoszczędzisz sporo energii elektrycznej.

W lecie, zwłaszcza w upały sytuacja jest korzystna, bo przyjemny chłodek się przydaje.

W powyższych postach odniosłem się do postów Kolegi @mario9, który czeka na 3 kW w fotowoltaice. Jeśli by mu mieli przyznać albo te 3 kWp, albo PC do cwu tego typu co Twoja to sugeruję by cierpliwie czekał na 3 kWp. Nawet jeśli dostanie wspomniane 3 kWp i PC to na pewno na kolejną do ogrzewania domu nie ma co liczyć.
Chociaż różnie może się zdarzyć - jeśli jest leśniczym, a córka podrośnie....

Nawiązując do informacji z Twojej "stopki" - myślę że powinien jak najprędzej ocieplić dom.

mario9
05-07-2019, 22:52
PC nie, węgiel nie, panele solarne nie... normalnie co niektórym nie idzie dogodzić.... A tu takie coś znalazłem w internecie odnośnie grzania cwu - fotowoltaika kontra solary
https://www.youtube.com/watch?v=XR4IVEEL214&t=189s

vr5
06-07-2019, 08:11
PC nie, węgiel nie, panele solarne nie... normalnie co niektórym nie idzie dogodzić.... A tu takie coś znalazłem w internecie odnośnie grzania cwu - fotowoltaika kontra solary
https://www.youtube.com/watch?v=XR4IVEEL214&t=189s

To masz dylemat - czy wydać 5000 zł, czy wydać 9000 zł.
Za 5000 zł będziesz miał ciepłą wodę prawdopodobnie przez pół roku, a za 9000 zł przez cały rok i może "coś skapnie" na darmowe zagrzanie wody w czajniku...

Miałem takie rury, jak w filmie przez Ciebie wyszukanym i je zlikwidowałem.

Nie wiem, dlaczego unikasz solidnego docieplenia domu. I to niezależnie od oglądania się, która dotacja lepsza. Weź przykład z Kolegi @abes99

mario9
08-07-2019, 16:18
Nie mam żadnego dylematu, zastanawiam się czy nie wziąć dodatkowo tych solarów ale chyba zostanę przy rozwiązaniu PV + ogrzewanie cwu paliwem stałym lub gazem.

vr5
08-07-2019, 20:29
Nie mam żadnego dylematu, zastanawiam się czy nie wziąć dodatkowo tych solarów ale chyba zostanę przy rozwiązaniu PV + ogrzewanie cwu paliwem stałym lub gazem.

Cena za solary - 5000 złotych z dotacją wydaje mi się dość wysoka. PV 3kW za 9000 zł "pod klucz"na dzisiejsze czasy jest do przyjęcia.
Chociaż to ślimacze tępo realizacji - zestaw powinien już być na dachu i się amortyzować.
Jesienią może znajdziesz "za własne pieniądze" firmę, która zrobi PV nieco drożej, ale uzyskasz odpis od podatku i być może wyjdziesz finansowo podobnie jak z Gminy.