PDA

Zobacz pełną wersję : Wysunięcie ściany elewacyjnej.



Frankai
14-01-2002, 13:20
W fundamencie mam warstwy 25+8+12.
Na razie mam ścianę z betonu komórkowego + kotwy. Wysokość ściany elewacyjnej jakieś 3,5m + 0,5 m już pod podbitką, więc tam nie muszę murować, tylko ocieplę.
Ile mogę dać ocieplenia, aby mur z klinkieru mi ustał.
Chciałbym dać 12cm wełny + 2 cm pustki, czyli połowa cegły by stała na ścianie fundamentowej, a połowa wisiała: 24+12+2+12.
Czy ktoś może pomóc? Widział, wykonał, co mówi teoria? Nie czuję sympati do styropianu.
Irek

15-01-2002, 18:02
To jeszcze raz ja - zastanów się czy nie wystarczy ci 10 cm ocieplenia (nie wiem jaki masz beton komórkowy - trzebaby policzyć wsp. u dla takiej ściany).
Weź pod uwagę, że np. mur-płyta Gullfibera ma lambdę 0,033 w/mk (styropan przeciętnie 0,040) to ma już pewne znaczenie dla izolacyjności ściany. Spróbuj pokalkulować jaki to da wsp. przenikania ciepła, albo podaj odmianę betonu (400, 500 czy 600)-
zobaczymy co z tego wyjdzie.
pozdrawiam - Alek

Frankai
15-01-2002, 23:03
Musiałbym rzucić okiem do projektu co mi tam wpisali (zdaje się, że nie było podane, który beton a jak zauważyłeś ma to wpływ). Z obliczeń im wyszło 0.28. Producent w moim rejonie ma 600 w ofercie, a 500 na zamówienie i tą właśnie zamówiłem i to w dodatku wersję na cienkie spoiny. To 12cm to z nadgorliwości lub z obawy o duże przeszklenia (wyrównać tamte straty, bo Heat Mirror jednak droga). Czy potrzebujesz jeszcze jakieś dane?

Załóżmy 10cm + 2 pustki - to chyba ustoi? Znajomy mówił, że wysunięcie do 1/3 szerokości jest stabilne, a to były ten przypadek (4cm z 12). Potwierdzasz?

16-01-2002, 08:24
Założyłem wariant pesymistyczny i przyjąłem lambdę (wsp. przewodzenia ciepła) dla betonu 0,18 W/mK (normalnie tyle ma odmiana 600 np. dla Ytonga).
Również pesymistycznie zakładając lambdę wełny 0,034 W/mK dostałem wsp. U=0,234 w/m2K (10 cm wełny, bez uwzględniania izolacyjności pustki pow. i warstwy izolacyjnej).
W rzeczywistiości powinno więc byc jeszcze lepiej.
Jak dla mnie - o cieplejszą ścianę nie masz co walczyć, tym bardziej, że takie rozwiązanie ratuje Ci życie...
A przy okazji - dlaczego zdecydowałeś się na beton komórkowy?
Pozdrawiam - Alek

Frankai
16-01-2002, 11:51
Alek - dzięki.
Jako opcja było Porotherm - przeważyła cena i znajomość technologii przez moich fachowców. Poza tym robiłem kiedyś z ojcem instalacje i najlepiej się robiło w "siporeksie". W dodatku mój hurtownik miał w ofercie U-kształtki (sam nie wiedział co to jest :lol: ) i choć mam mur trójwarstwowy, to czemu nie. Jak już wspomniałem robiłem instalacje, a widząc betonowy podciąg i chcąc zrobić bruzdę na rurkę fi20 można się zabić własną pięścią. Miałem ochotę, choć nie znałem szczegółów na rolokasety, a wtedy można skrobną trochę U, by powiększyć przestrzeń między ścianami. Teraz jak już wiem jak to jest z tymi roletami (+ i -) i chyba zrezygnuję.

pitbull
17-01-2002, 08:00
Madrosc bije z Waszych wypowiedzi. Podpisuje sie obydwoma recyma.
10 + 2 to jest to. Ale pamietaj o dobrym zakotwieniu sciany. W koncu 3,5 m to nie w kasze dmuchal a i podpierasz nie na pelnej powierzchni cegly. Aha wentylacja welny, znaczy sie wlot i wylot.

Frankai
17-01-2002, 10:10
Kotwy mam i to porządne, co 50cm a na rogach/brzegach gęściej.
Wentylacja będzie. Wloty na dole, wylot w podbitce, gdzie będzie jednocześnie wlot wentylacji dachu. Zdaje mi się też, że w hurtowni klinieru mówili o dodatkowej wentylacji, gdzie jest zakłócana, np. oknem. Chyba im chodziło o wylot pod oknem i może wlot nad. Dowiem się dokładnej jak będę kupował.

pitbull
17-01-2002, 10:29
No to ocien OK
Ale z wlotami i wylotami nie popdalbym w skrajnosci. Wydaje mi sie ze uczciwie wykonany i zabezpieczony wlot i wylot w zupelnosci wystarczy

Frankai
18-01-2002, 23:52
Arek i Pitbull - odkurzmy temat. Na Budmie Paroc i Roben uznają, że 2 cm to absolutne minimum i zalecają dać więcej. Jak dam więcej, to albo muszę uszczknąć z ocieplenia, albo zastosować zawiesia do ściany, bo "wyjdzie" 5cm z 12 (>1/3). Co Wy na to? Planowałem dać 2 warstwy, żeby nie było problemów ze stykami. Czy to może powodować odkształcanie się płyt i zmniejszanie pustki?

19-01-2002, 19:15
Słuchaj kolego. Mam dla Ciebie inną propozycję, a mianowicie co by się stało gdybyś dał zamiast cegły klinkierowej pełnej tj. 250*120*65, cegłę klinkierową połówkową tj. 250*60*65? Cały mur wtedy (o szerokości 6 cm) stałby na fundamencie i nic by nie wystawało. Skoro byłeś na Budmie to zapewne widziałeś że cegły takie mają w ofercie zarówno Roben, Jopek jak i Lode. Pozdrawiam.

Frankai
19-01-2002, 21:27
Mario - wiem od dawna, ale ta połówkowa nie ma kształtek, a ja mam 11 narożników pod kątem 45 stopni, więc albo obcinam 12-tki, albo narożniki są grubsze, albo mam "szewki" na narożnikach. Mogę wszak rozabrać ściankę dociskową na długości ok.30, bo reszta jest w podcieniu (tam jest gdzie się oprzeć) lub wokół garażu (tam 9cm ocieplenia wystarczy). Ścianka ma 7 wartsw bloczków M-1 i prawie w całości jest nad gruntem.

Alanta
20-01-2002, 14:24
Jeśli masz dobrze zakotwioną cegłę, to wystarczy ją oprzeć połową na fundamencie. Przy oknach rzeczywiście przydałyby się wloty i wyloty, roboty niewiele, a ryzyko zawilgocenia wełny jest tego warte.

22-01-2002, 20:47
Frankai, jaki kształt ma twój dom skoro masz 11 narożników pod kątem 45 stopni - gwiazdy?

Frankai
23-01-2002, 09:50
Kształt rzeczywiście jest nietypowy. Nie jest to gwiazda. Przykładowo dwa frontowe narożniki są ścięte i powstają ścianki 1.5m - to już powoduje 4 narożniki. Podcień - 2 dalsze. Ścięta ścianka garażu (3m od granicy) - 2 kolejne; itd. Sorry - chyba tylko 9.

Alanta - boję się. Spec od Robena powiedział mi 1/3 szerokości. Znajomy z branży toż samo; niezależnie. Pamiętaj, że w tym momencie środek ciężkości jest na krawędzi, a jak będzie minimalnie za? Wierzyłabyś kotwom?

Zaciekawił mnie wątek "Czy pustki powietzne przy wełnie są konieczne?". Mam nadzieję, że wejdzie to na spotkanie Forum razem z innym ociepleniem.