PDA

Zobacz pełną wersję : Komin - odpada cegła klinkierowa



mazi_dg
01-07-2019, 09:20
Cześć,
przeszukałem czeluści internetu ale nie znalazłem choćby podobnego tematu, dlatego piszę.

Mam dom w stanie surowym zamkniętym. Podczas burzy na jednym z kominów odspoiła się cegła klinkierowa do której była przymocowana "czapka blaszana" (opierzenie) i blacha zaczęła działać jak żagiel i jedną częścią podnosiła się do góry i opadała w dół uderzając cegłą o pozostałe na kominie. Dla lepszego wyobrażenia sytuacji załączam zdjęcia:

431993431994431995431996

Po zaistniałem sytuacji od razu zdemontowałem blachę oraz luźne cegły, żeby nie pospadały z dachu. Teraz wykonawca będzie dokonywał naprawy w ramach reklamacji i mam pytania:
1. Domurować tylko te cegły które się odspoiły czy może zdemontować górny rząd cegieł i położyć nowy?
2. W jaki sposób zweryfikować czy cegły zostały wymurowane zgodnie ze sztuką? Mam pewne obawy, ponieważ średniej prędkości wiatr spowodował usterkę.
3. Czy istnieje ryzyko że pozostałe cegły po czasie lub przy kolejnej wichurze odspoją się?
4. Co zostało zrobione źle ? Tutaj mam dwa typy: jeden to że przy murowaniu był upał, pełne słońce (tak było) i zaprawa została "spalona"; dwa - przy wierceniu kołków pod mocowanie blachy cegła się obruszyła z uwagi na udar w wiertarce (to jest domniemanie).

Proszę o wasze opinie.

Kaizen
01-07-2019, 19:19
Masz zdjęcia obróbek blacharskich tuż po montażu?
Czy komin już zimował?
Czy ta zaprawa łatwo się kruszy?

mazi_dg
01-07-2019, 21:17
Niestety nie zrobiłem zdjęć obróbek :/
Komin zimował. Został wybudowany w lipcu 2018. Cegła odspoiła się w marcu 2019 podczas silnych wiatrów. Zaznaczę że nie były to huragany;)
Nie sprawdzałem czy łatwo się kruszy, czym to najlepiej sprawdzić ? Domniemam że nie powinna się zachowywać jak tynk w starym budownictwie.
Za dwa dni mam spotkanie z kierownikiem budowy wykonawcy (nie moim) i obawiam się że powie że wszystko jest ok i wystarczy domurować to, co odpadło. Tylko ja nie jestem przekonany, że ten klinkier został położony zgodnie ze sztuką.
M.

Kaizen
01-07-2019, 22:25
Skoro zimował, to szybciej bym obstawiał, że to kwestia podciekania i zamarzania wody - czyli nieprawidłowa obróbka blacharska. Ale to wróżenie z fusów.

mazi_dg
02-07-2019, 08:02
Rozumiem. A jak zweryfikować czy wystarczy domurować to co odpadło czy należy zdjąć cała rajkę ?

mazi_dg
15-07-2019, 14:39
Decyzja zapadła - ściągnięto ostatnią rajkę cegieł i wymurowano nową. Zaprawa wyglądała na przesuszoną i zdaniem kierownika robót było zagrożenie że reszta cegieł nie trzyma się dobrze.
Temat zamknięty.
M.

Kominki Piotr Batura
28-07-2019, 15:24
Decyzja zapadła - ściągnięto ostatnią rajkę cegieł i wymurowano nową. Zaprawa wyglądała na przesuszoną i zdaniem kierownika robót było zagrożenie że reszta cegieł nie trzyma się dobrze.
Temat zamknięty.
M.Raczej nie...Temat wróci jak się popatrzy na niezgodny z instrukcją i chyba niechlujny montaż komina....