PDA

Zobacz pełną wersję : podwójna ściana między bliźniakami



marcinekpl
01-07-2019, 14:42
Witam,

mam pytanie co do ścian oddzielających bliźniaki ( w każdym dwa lokale - dom jednorodzinny dwulokalowy w zabudowie bliźniaczej).

mamy podwójną ścianę 18cm z dylatacją pomiędzy nimi (styropian). Ściany ta idzie do wysokości sufitu. Czy to wystarczy aby uznać zabudowę jako bliźniaczą?
mamy wspólny dach, na które jest wejście ma tylko jeden lokal z czterech. Przez brak pionowej ściany po górę dachu sąsiad może chodzić swobodnie po całym poddaszu. I jak nie będzie chodził po belkach to wskoczy mi do łóżka :)

Izolacja jaka jest (na poddaszu nieużytkowym, choć jak pisałem wcześniej jeden z sąsiadów ma wejście które było tam od początku i zostało wykonane przez dewelopera) to wełna położona na płycie GK (na suficie piętra), dach to blachodachówka bez wełny. I teraz pytanie czy ten fakt nie klasyfikuje zabudowy na wielorodzinną?
Znalazłem w internecie że zabudowa bliźniacza powinna mieć oddzielające ściany od fundamentów po dach, a w moim przypadku ściana się kończy jak dach się zaczyna. Czy takie rozwiązanie w ogóle spełnia normy PPOŻ? A co jeśli w taki sposób ktoś zostałby okradziony, gdyż sąsiadów nie dzieli żadna podłoga/strop.

ściana pomiędzy lokalami nie musi być raczej po dach bo jest to ściana w obrębie jednego budynku. Ale czy lokale również nie powinny być oddzielone jakąkolwiek przegrodą na poddaszu?


Pozdrawiam i dzięki z góry za pomoc :)

dwiecegly
02-07-2019, 08:37
To zwykły budynek wielolokalowy (wielorodzinny) tzw blok. Gdzie tu widzisz jakiekolwiek znamiona blizniaka ?
Blizniak to dwa oddzielne budynki ktore po prostu stoją obok siebie. Conajwyżej łaczy je blacha na murku ogniowym, lub niepalne poszycie dachu,

marcinekpl
02-07-2019, 09:24
Witam,

dla mnie to również budynek wielorodzinny, ale w dokumentacji i na projekcie jest nazwa: Dom jednorodzinny dwulokalowy w zabudowie bliźniaczej.

Do tego miedzy lolakami w jednej połówce bliźniaka oddziela nas tylko ściana 24cm z gazobetonu... czyli wszystko słychać.

teoretycznie mamy podwójną ścianę między budynkami z dylatacją pomiedzy (ok 1cm styropianu), a dach jest cały ze względów estetycznych... Tylko jak dach podzielić skoro ściana kończy się na wysokości sufitu?

Czy w takim razie brak ścian po szczyt dachu kwalifikuje zabudowę jako wielorodzinną? Bo nie wiem jak temat ugryźć z deweloperem...
Starostwo przerzuciło projekt bo się podpisało pod nim biuro projektowe, kontroli nie było bo to zabudowa jednorodzinna ( bynajmniej na papierze ).

Mogę coś z tym dalej zrobić?

dwiecegly
02-07-2019, 09:44
To może bardziej łapatologicznie. Czy gdyby zburzyć tą jedną połowkę "bliźniaka" to druga pozostała cześć byłaby kompletnym budynkiem zdatnym do użytkowania? Oczywiście NIE, bo miałbyś dziure w dachu i brak ściany poddasza. Więc - NIE - ten budynek nie jest bliźniakiem. Koniec. kropka. w kazdej definicji budynku blizniaczego pojawia się słowo "samodzielny".

marcinekpl
02-07-2019, 11:07
ja to rozumiem, ale co dalej w takim przypadku? Czy deweloper powinien doprowadzić budynki do poprawnego stanu? Bo podejrzewam że jeśli zgłoszę to do nadzoru budowlanego to oni zobligują mnie (i pozostałych właścicieli) do doprowadzenia budynków do odpowiedniego stanu... A będąc na kredycie nie stać mnie jeszcze na wydawanie kilkunastu tysięcy na przebudowę dachu i poddasza... a później odzyskiwania pieniędzy na drodze sądowej... czyli ponoszenia kolejnych kosztów. Z resztą mogę przebudowywać coś co jest na gwarancji?

Chyba że jest na to jakiś inny sposób?

d7d
02-07-2019, 11:24
Załącz zdjęcia rzutów budynku

key1
02-07-2019, 11:24
Budynek wielorodzinny jest wtedy gdy ma więcej niż 2 lokale mieszkalne na budynek.
Budynek jednorodzinny ma do 2 lokali na budynek.

Bliźniak to dwa budynki jednorodzinne, czyli może mieć 4 lokale (i 2 wejścia).
Każda z połówek bliźniaka musi być niezależnym budynkiem jednorodzinnym, mieć własne fundamenty, ściany i dach.

Jeśli tak nie jest - to masz budynek wielorodzinny, 4 lokalowy.

marcinekpl
02-07-2019, 13:38
432044

wygląda to tak od góry. Każdy lokal ma swoje wejście, nie mamy wspólnej klatki schodowej czy wiatrołapu lokal 1A i 1B to jedna połówka, 2A i 2B to druga.

Pomiędzy budynkami jest podwójna ściana, pomiędzy lokalami pojedyncza (pominę fakt że wszystko przez nią słychać... ale podobno na to nie ma normy choć PKN uważa że powinno być minimum R52 lub wyższa, no ale deweloper ma inne zdanie...), częścią wspólną są chodniki aby druga połówka "bliźniaka" miała dostęp do drogi

jeśli chodzi o rzut z boku to wszystkie ściany i pojedyncze jak i podwójne kończą się +- na wysokości sufitu(stropu poddasza) tak jak wcześniej pisałem sąsiad może po legarach przejść w każde miejsce budynku po poddaszu (pomiędzy legarami jest izolacja z waty, a pod nią GK)

key1
02-07-2019, 13:44
A jak jest w projekcie?

marcinekpl
02-07-2019, 13:47
Też tak. A jak zadzwoniłem do nadzowu to mi powiedzieli że domów jednorodzinnych oni nie weryfikują bo się podpisuje architekt/inżynier, a później kierownik budowy. I za dużo się buduje żeby byli wszędzie...

I teraz co dalej z tym zrobić? Skoro w teorii mieszkam w domu jednorodzinnym, a w praktyce wychodzi że w wielorodzinnym... Plan zabudowy jest na jednorodzinną, czyli co? zburzyć? Przekształcić na wielorodzinną? ale co jeśli plan zabudowy nie pozwala na taki budynek?

Rozbierać dach i stawiać ściany, przez co stracę gwarancję na mury i dach?
Jakaś opcja żeby deweloper za to odpowiedział, a nie moja kieszeń? :/

key1
02-07-2019, 14:42
W tej sytuacji od dewelopera raczej niczego nie uzyskasz, chyba że z dobroci serca... :)

Spytaj w starostwie dlaczego wydali pozwolenie na budowę bliźniaka ze wspólnym poddaszem i wspólnym dachem.
Możesz się starać o unieważnienie pozwolenia na budowę jako wydanego z rażącym naruszeniem prawa, a w konsekwencji o wyeliminowanie pozwolenia na użytkowanie.
Wg mnie szanse na to są nikłe, ale może jakiś prawnik się tego podejmie.

marcinekpl
02-07-2019, 14:51
ale ja już tam mieszkam, a sprawa ze ścianami teraz wyszła bo deweloper sprzedał ten lokal na którym było wejście na poddasze...

key1
02-07-2019, 15:26
Tak właśnie zakładałem, że budynek jest już użytkowany i dlatego unieważnienie pozwolenia na budowę jest mało prawdopodobne.

Kwestia poddasza:
Czy poddasze jest użytkowe? Czy nabyłeś do niego jakieś prawa?

Kwestia ściany pomiędzy lokalami jest osobną sprawą:
Nie ma wymagań prawnych, żeby ściana pomiędzy lokalami była podwójna.
Możesz ją wygłuszyć we własnym zakresie,

marcinekpl
02-07-2019, 15:49
Między lokalami wiem że nie musi być podwójna, ale żeby mogla mieć izolację rzędu R1 30-40dB. Ale skoro to wielorodzinna zabudowa to powinna być spełniona norma R1 52dB
Co do poddasza jest nieużytkowe.

Czyli do piętra mieszkam w bliźniaku, a od poddasza w czworaku?
I jeśli mieszkam w czworaku to nie musi być ściany na poddaszu i mam zbyt niską izolację akustyczną, a jeśli mieszkam w bliźniaku to brakuje mi 2 kawałków ściany i izolacja jest ok bo nic jej nie normuje?

key1
02-07-2019, 16:06
Jeśli pozwolenie na budowę było wydane na dom jednorodzinny, to mieszkasz w jednorodzinnym.
Roszczenia możesz kierować do starostwa, które taką decyzję wydało.

Możesz też zagrozić pozwem deweloperowi, ale argumentów tutaj specjalnie nie masz, więc skuteczność tego kroku jest trudna do przewidzenia.

marcinekpl
03-07-2019, 10:52
A jak jest w projekcie?

chyba jednak w projekcie jest inaczej. jeśli dobrze rozumiem to 2 ciągłe linie i po środku przerywana to ściana murowana?

jeśli tak to nie ma wymurowanych ścian oddzielających bliźniaka i lokale... znalazłem takie coś. Jeden rzut z boku to rzut pomiędzy lokalami, a drugi to rzut pomiędzy budynkami.


rzut pomiędzy lokalami
432076


rzut pomiędzy połówkami bliźniaka
432077

dajcie znać czy mam rację czy to nie oznacza pełnych ścian, bo już się pogubiłem....



dodatkowo znalazłem opis pokrycia dachu:
-blachodachówka
- łaty 5*10cm
- membrana dachowa wodoszczelna, wiatroszczelna o wysokiej paroprzepuszczalności zbrojona siatką,
- konstrukcja drewniana dachu
- płyta osb gr 1,2cm
- wełna mineralna gr 30cm / montowana na ruszcie
- folia paroizolacyjna PE
- płyta GK1,25cm na stalażu systemowym

mógłby mi ktoś to zaznaczyć na moich zdjęciach? bo ja nie kojarzę w ogóle płyty osb na dachu, przejdę się dzisiaj do sąsiada raz jeszcze

marcinekpl
04-07-2019, 10:32
Witam,

byłem na poddaszu. Jeśli chodzi o płytę osb to jest tylko ścieżka do dojścia do konwertera od anteny
Dodatkowo zdziwiło mnie odprowadzenie od kotła - 3 rury są "gołe" a jedna która należała do dewelopera w otulinie
żadnych ścianek nie ma. Zastanawia mnie również czy może nie być zabezpieczona wełna, w niektórych miejscach ściemniała.
Żadnej ścianki po dach nie ma.

Zastanawia mnie jeszcze fakt że nie wiało mocno, a szczelina między dachem a murem się powiększała i pomniejszała - nagrałem krótki filmik

W projekcie mam napisane tak:
Wentylacja pomieszczeń z kotłem:
Pomieszczenia z kotłami wyposażone będą w wentylację naturalną nawiewno-wywiewną wg. PN-B-02431 z kwietnia 1999 roku "Kotłownie wbudowane napaliwa gazowe o gestości względnej mniejszej niż 1".

Wentylacja ogólna pomieszczeń z kotłami będzie realizowana z wykorzystaniem murowanych kanałów wentylacyjnych wywiewnych o wymiarach 120*160mm z kratka wentylacyjną 11x20cm montowaną pod stropem. Projektuje się wywiew o powierzchni minimalnej 200cm2. Wywiew zakończony elementem zabezpieczającym przed opadami atmosferycznymi typu "parasol".


I do tego jest rysunek że rura odprowadzająca spaliny jest zabudowana, a u mnie jest na wierzchu. Nie będzie się przez to skraplać woda na rurze? Spełnia to wymogi PPOŻ? Ta rura idzie przecież przez drewnianą zabudowę dachu... Na dachu mam tylko wyprowadzoną cienką rurę z "parasolem" - nie ma murowanego komina.

ZDJĘCIA
https://drive.google.com/open?id=1-04yLJlqLcWQF7ZQZzZjUHzWvsk-PeKG

key1
04-07-2019, 10:47
Za niezgodność z projektem deweloper może jak najbardziej odpowiadać.
PINB może go zmusić do doprowadzenia do zgodności z projektem.

marcinekpl
04-07-2019, 11:13
Za niezgodność z projektem deweloper może jak najbardziej odpowiadać.
PINB może go zmusić do doprowadzenia do zgodności z projektem.

Ale na tych rzutach dachu to są ścianki? Ta jedna pojedyncza wygląda mi jakby tak ale tej podwójnej to nie jestem przekonany.

A co do OSB to nie powinna być na całej powierzchni strychu/poddasza? Żeby zabezpieczyć wełnę?

I jak dobrze rozumiem to powinienem mieć rurę od pieca w kominie ( a nie jak na zdjęciach gołą) i na dachu komin i w nim wyprowadzenie?

jajmar
04-07-2019, 13:01
Ale na tych rzutach dachu to są ścianki? Ta jedna pojedyncza wygląda mi jakby tak ale tej podwójnej to nie jestem przekonany.

A co do OSB to nie powinna być na całej powierzchni strychu/poddasza? Żeby zabezpieczyć wełnę?



Nie pokazałeś żadnego rzutu a przekroje. Z nich nie wynika ściana na poddaszu , ale pokaż rzuty. Wełna nie wymaga zabezpieczenia szczególnie OSB, a że gdzieś robi się czarna to może oznaczać jakiś przeciek.

key1
04-07-2019, 13:27
Wygląda mi, że to wcale nie jest poddasze, a po prostu konstrukcja dachu, z wentylowaną przestrzenią pomiędzy wiązarami.

Wtedy opis pasuje, a połówki dachu są konstrukcyjnie niezależne (z zastrzeżeniem, że blacha oraz kontrłaty są wspólne - bo nie są elementami konstrukcyjnymi).

Ścianek rozdzielających nie ma - to są tylko osie.
I jest to w miarę zgodne z projektem.
Falowanie - to jest falowanie membrany, normalna sprawa.

marcinekpl
04-07-2019, 13:31
Nie pokazałeś żadnego rzutu a przekroje.

Tylko że nie ma w projekcie rzutu poddasza, jest jedynie dach, na którym zaznaczone są kanały wentylacyjne, kalenica i dylatacja przez środek dachu

key1
04-07-2019, 14:17
To potwierdza moje przypuszczenie.
Tam nie ma poddasza.

jajmar
04-07-2019, 14:33
Tylko że nie ma w projekcie rzutu poddasza, jest jedynie dach, na którym zaznaczone są kanały wentylacyjne, kalenica i dylatacja przez środek dachu

Ale na przekroju ktory wstawiłeś jest opis że pokrycie i kontralty (wg mnie powinno być łaty) nie wpływają na samodzielna prace obu budynków.

Z ciekawości po co drążysz temat oddziałania tych budynków czy mieszkań, są jakieś z tym problemy, urzędowe czy użytkowe czy tylko tak dla sportu to analizujesz?

marcinekpl
04-07-2019, 15:00
Dla sportu to raczej nie :)

1. izolacja akustyczna jest straszna, słychać normalne rozmowy zza ściany - podobno dla ściany między lokalami w jednym budynku jednorodzinnym nie ma normy akustycznej, choć PKN i ITB uważa że powinna być wykonana z minimum R1 52dB, tu pewnie sprawa rozstrzygnie się o sąd

2. co z PPOŻ skoro nie ma ściany po górę dachu? Zastanawia mnie czy brak przegrody po dach między budynkami nie zmienia tej zabudowy z jednorodzinnej na wielorodzinną

3. teraz mam sąsiada w porządku, a wiem czy ktoś inny się nie wprowadzi za jakiś czas i będzie nocami po suficie mi chodził

4. martwią mnie te rury od pieca na wierzchu bez żadnej izolacji, czy też braku tego murowanego komina - może zimą skrapla mi się na niej woda i przez wełna jest ciemniejsza - ale to znowu będę czekał do zimy...

key1
04-07-2019, 15:15
Re1.
Dopuszczenie 2 lokale w domu jednorodzinnym to dla zalegalizowania sytuacji, gdy w części domu mieszkają rodzice a w drugiej części dziecko. Jako że są jedną rodziną, to nie powinni sobie przeszkadzać.
Budowanie domów jednorodzinnych dwulokalowych z założeniem ich sprzedaży to obejście prawa.
Wiedziałeś co kupowałeś.
Hałasy od sąsiada to normalna sprawa jeśli ktoś ma sąsiada za ścianą.


Re2. PPOŻ jest raczej w porządku. Wełna jest niepalna.
A ściana dochodzi do dachu.
A że nie do szczytu dachu - dlaczego musiałaby?


Re3. To nie jest poddasze użytkowe i nikt z niego nie powinien korzystać inaczej niż w trybie serwisowania instalacji.
To że sąsiad jest nieprzewidywalny to wiadomo. Godziłeś się na to kupując mieszkanie w domu z sąsiadem.

Re4. Nie wszystkie rury muszą być izolowane.
Nie wiadomo do czego są wykorzystywane te rury nieizolowane. Masz też rury izolowane. Być może wszystko jest ok.

marcinekpl
04-07-2019, 16:00
Uwielbiam powiedzenie wiedziałeś co kupowałeś :)
A co ja budowlankę kończyłem albo prawo? :)
Jak sam napisałeś jest to obejście prawa. Jestem z bloków i tam mniej słyszałem sąsiadów choć miałem ich z każdej strony i z góry i z dołu. Teraz już wiem więcej więc drugi raz takiego błędu nie zrobię.

A rura bez izolacji to od pieca gazowego

key1
04-07-2019, 16:16
Można wziąć eksperta do obejrzenia/odbioru mieszkania. To nie kosztuje dużo.

Że to jest "obejście prawa" to jest moje osobiste zdanie. Mieści się to w granicach prawa.
Przeczytaj o falandyzacji prawa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Falandyzacja_prawa

Zobacz jak deweloperzy potrafią wybudować apartamentowce zaklasyfikowane jako domy jednorodzinne dwulokalowe w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23751883,siedem-blokow-zamiast-37-domow-jednorodzinnych-w-skawinie.html

Deweloperzy niszczą w ten sposób miejsca o charakterze jednorodzinnym.

Ale to klienci decydują, czy deweloper może tak robić czy nie.
Gdyby nikt nie kupował - to żaden deweloper by tak nie budował.
Jesteś klientem, który na to pozwolił, a nawet wzmocnił ten niekorzystny trend.

---
Jeśli ta rura doprowadza powietrze do pieca to może tak być.

marcinekpl
04-07-2019, 16:54
---
Jeśli ta rura doprowadza powietrze do pieca to może tak być.

To rura odprowadzająca spaliny, piec jest z zamkniętą komorą spalania więc nie musi mieć doprowadzenia powietrza

A co do tego że to przez kupujacych. To predzej bym powiedział ze przepisy na to pozwalają. Ja nie zleciłem mu budowy tego, tylko kupiłem już gotowe. Ja byłem przekonany że to czworak bo tak caly czas był nazywany, po czym okazało się że to czterolokalowy bliźniak

key1
04-07-2019, 22:35
To rura odprowadzająca spaliny, piec jest z zamkniętą komorą spalania więc nie musi mieć doprowadzenia powietrza

czyli doprowadzająca powietrze i odprowadzająca spaliny. Może być jak jest.



Ja byłem przekonany że to czworak bo tak caly czas był nazywany, po czym okazało się że to czterolokalowy bliźniak
Tak, a w agencji towarzyskiej jest fajne towarzystwo, np do brydża ;)

marcinekpl
05-07-2019, 05:44
Wiesz nie wszystkich stać na domy wolnostojące ;)
Szkoda tylko że nie ma izolacyjności ta ściana jak międzylokalowa w bloku...

Ok dzięki za pomoc. Pozdr