PDA

Zobacz pełną wersję : Studnia chlonna was ej roboty do ZBS 4c



pandzik
02-07-2019, 10:04
Nie mam czasu i chęci wydania tysiąca zł na plastikowa studnie. W czwartek montuje oczyszczalnie. Co myślicie o pospolce i żwirze w dziurze z 1x1.5m, w otulinie z geowlokniny 300g, na górę rura karbowana z deklem(mam tak na dzialce, szerokość ponad 400mm) a w niej przyłącze od oczyszczalni...

czystesrodowsko
02-07-2019, 19:41
Jeżeli z jakiegoś powodu do studni chłonnej popłynie Tobie osad czynny (powodów jest sporo wynikających z różnego typu awarii) to będziesz miał kłopot. Po to studnie chłonne mają średnicę DN1000 z włazem DN600, aby była możliwość wejść i górną warstwę wybrać. Można oczywiście zabezpieczyć kamień geowłókniną, co pomoże w przypadku awarii związanej z dopływem osadu do studni, ale zazwyczaj geowłóknina obrasta mikroorganizmami przy normalnej eksploatacji i trzeba ją cyklicznie wymieniać.

Trzeba jednak zaznaczyć, że aby w SBR doszło do sytuacji przedostania się osadu do odbiornika, musi wystąpić awaria minimum 2 podzespołów, co automatycznie obniża prawdopodobieństwo. Jednak powinieneś być tego świadomy.

Alekko
03-07-2019, 11:01
Nie mam czasu i chęci wydania tysiąca zł na plastikowa studnie. W czwartek montuje oczyszczalnie. Co myślicie o pospolce i żwirze w dziurze z 1x1.5m, w otulinie z geowlokniny 300g, na górę rura karbowana z deklem(mam tak na dzialce, szerokość ponad 400mm) a w niej przyłącze od oczyszczalni...

Ja bym zrobił większą dziurę pod studnię ze 2 x 2 i dałbym więcej żwiru. Wydasz więcej na to, ale to podstawa do dobrego wsiąkania. Geowłóknina tylko na żwir poza studnią, bo do środka to słaby sens. Właz to minimum ze 60cm, abyś mógł coś łopatą pogrzebać lub małymi grabiami.