PDA

Zobacz pełną wersję : Kierownik budowy



Kalic
05-07-2019, 11:44
Rozmawiałem z kilkoma (potencjalnymi) kierownikami budowy i praktycznie za każdym razem słyszałem, że pojawia się on w tych najbardziej newralgicznych momentach budowy + ewentualnie na moje zlecenie. Stąd pytanie - ile to jest wizyt dla tych "newralgicznych momentów budowy"? Od jednych słyszałem, że 10 wizyt wystarczy, inny powiedział, że max. 8 wystarczy na całym etapie budowy domu.
I drugie pytanie - ile kierownik budowy bierze za cały proces budowy - zakładając jego wizyty tylko w tych najważniejszych momentach?

d7d
05-07-2019, 16:04
KB powinien być możliwie często a nie tylko w newralgicznych momentach.
Chyba że ekipa jest bardzo dobra i ma swojego kierownika z uprawnieniami.
Zależy czy chcesz mieć formalnie KB czy chcesz aby dbał o całość prac.
Koszt KB to bardzo duży przedział wynagrodzenia - pewnie i 1.000 i 5.000 a może nawet więcej.
Zależy też jaki duży budynek, jaki trudny, jaka ekipa, jaki dojazd, ile wizyt.

d7d
05-07-2019, 16:54
Kto pilnował poprawności wykonania - zgodności z projektem i z wiedzą i zasadami?

Lukasz11
05-07-2019, 17:45
Kolega w zeszlym roku płacił kierownikowi 8 tyś (do stanu SSO). Budowa pod Wrocławiem.

Kierownik bardzo się czepiał i po każdej wizycie składał raport inwestorowi.

d7d
05-07-2019, 18:03
Bardzo się czepiał jakości pracy wykonawców?
M.in. po to jest KB.

Janekk1234
05-07-2019, 20:26
Mój za 10 wizyt bierze 2.5 tys.
Ważny jest głównie na etapie murów i dachu.
Później nie widzę potrzeby żeby przyjezdzal sprawdzał jak kladziony jest gres itp.

d7d
05-07-2019, 21:18
Mój za 10 wizyt bierze 2.5 tys.
Ważny jest głównie na etapie murów i dachu.
Później nie widzę potrzeby żeby przyjezdzal sprawdzał jak kladziony jest gres itp.
Będziesz polegał na swojej wiedzy czy na tym co powie wykonawca?

Janekk1234
05-07-2019, 22:41
Będziesz polegał na swojej wiedzy czy na tym co powie wykonawca?

Będę sam pilnował kolejnych etapów. Mój kieras dopilnował spraw konstrukcji, zwrócił kilka razy uwagę murzarzom i projektantowi, zaproponował nawet zmiany.
to było jego zadanie które zrobił b. Dobrze.

. Teraz nie widzę go aby mi pilnował reszty łatwiejszy he etapów. Nie wiem jak inni kierownicy, mój nie jest od codziennego pilnowania.

Indidual
07-07-2019, 17:58
A jak wygląda kwestia pozwolenia KB na odstępstwa od projektu? Chodzi mi o praktykę. Wielokrotnie na tym forum czytałem, że KB pozwolił komuś na zmianę stropu czy grubości ścian. Właśnie podpisałem umowę z KB, ale on uzależnia odstępstwa od projektu od zgody projektanta. Później jeszcze będę musiał jechać do projektanta żeby mi to na czerwono poprawiła na projekcie i parafował. Wiem, że może takie są przepisy, ale mój projektant też był na bakier z przepisami i moimi uwagami do projektu. Zatem: jak poprawić projekt przy budowie beż zbędnych kosztów i formalności?

Pablo_11
07-07-2019, 19:05
Tylko najpierw ustalmy czy to są poprawki przed czy po złożeniu dokumentów do PnB/zgłoszenia, istotne czy nie istotne?

PS. Nie ma nic gorszego (no prawie nic) jak ekipa wykonawcza z własnym kierownikiem. No chyba, że ekipa naprawdę jest dobra..... tak jak to trochę wyżej napisano...

Indidual
07-07-2019, 19:24
Projekt ma już pozwolenie na budowę (nota bene: bez rzutu parteru, musiałem interweniować w starostwie).
Moim zdaniem są nieistotne. Na przykład projektant, nie wiedzieć czemu, przewidział w projekcie na ściany nośne bloczki Silka E24 kl. 20. O ile mi wiadomo, na domek jednorodzinny bez problemu wystarczy kl. 15 (nawet grubość mogłaby być mniejsza)!

P.S. Kier buda wybrałem niezależnego od ekipy wykonawczej. Wydawał mi się rzetelny, ale teraz nie wiem, czy nie będzie zbyt dużym formalistą?

Janekk1234
07-07-2019, 22:39
Zmiana grubości ścian nośnych to nie jest takie proste i to musi być policzone.
Zmiany nie istotne omawiałem bezpośrednio z murarzami. Później to będzie wpisane w dziennik i zatwierdzone.

Indidual
07-07-2019, 22:54
Mi chodzi tylko o zmianę klasy z 20 na 15.
Kto ma to później zatwierdzić i jak?

Janekk1234
08-07-2019, 01:25
Mi chodzi tylko o zmianę klasy z 20 na 15.
Kto ma to później zatwierdzić i jak?

Takim czymś bym się nie martwić. Kup te z niższą klasą i nie musisz się nikomu tłumaczyć.

Indidual
08-07-2019, 09:49
Kier bud chce na zmianę klasy bloczków zgodę projektanta. Zmienić kier buda?

d7d
08-07-2019, 12:09
Zmiana grubości ścian nośnych to nie jest takie proste i to musi być policzone.
Zmiany nie istotne omawiałem bezpośrednio z murarzami. Później to będzie wpisane w dziennik i zatwierdzone.


Mi chodzi tylko o zmianę klasy z 20 na 15.
Kto ma to później zatwierdzić i jak?


Takim czymś bym się nie martwić. Kup te z niższą klasą i nie musisz się nikomu tłumaczyć.


Kier bud chce na zmianę klasy bloczków zgodę projektanta. Zmienić kier buda?

To po co Wam KB i projektant? :D

Indidual
08-07-2019, 18:10
Bo inaczej nie zbuduję domu?

d7d
08-07-2019, 22:12
Kierownik chce dobrze dla Ciebie i dla budynku a Ty chcesz go zmieniać.:)
Dlaczego zmieniasz klasę bloczków?

Janekk1234
08-07-2019, 22:47
Bloczki pewnie tańsze dlatego zmienia. Ja takie techniczne niuanse załatwiłem na miejscu z murarzami, projektant dał zielone światło na drobne zmiany. Pod koniec mamy to wpisać do protokół.

d7d
08-07-2019, 23:30
Odpowiedzialność za wprowadzone i podpisane zmiany ponosi projektant i kierownik budowy.
Majster nie ponosi żadnej odpowiedzialności.
Inwestor ponosi odpowiedzialność za zmiany wprowadzane przez siebie (i przez majstra).

Janekk1234
09-07-2019, 06:39
Odpowiedzialność za wprowadzone i podpisane zmiany ponosi projektant i kierownik budowy.
Majster nie ponosi żadnej odpowiedzialności.
Inwestor ponosi odpowiedzialność za zmiany wprowadzane przez siebie (i przez majstra).

Wiem. Projektant pozwolił wprowadzać drobne zmiany na bieżąco. Nie będę mu doopy zawracać jak chcę coś drobnego zmienić.

Indidual
09-07-2019, 08:13
O (braku) fachowości budowlańców z tytułami mógłbym sporo napisać, choć dopiero zaczynam budowę. Dlaczego chcę zmienić klasę bloczków? Ponieważ projektant mi przewymiarował ściany i naraził tym samym na niepotrzebne koszty. Jak sobie wstępnie policzyłem ile tańsze mogłyby być ściany z zachowaniem odpowiednich paramety, to wyszło jakieś 4 tys. Dla mnie to dużo. Nie wie czym się kierował konstruktor? Może wcześniej projektował jakiś blok i tak mu się skopiowało? Jeżeli nie dostanę na piśmie zgody na zmiany od projektanta, to z tym kierbudem nawet gniazdka elektrycznego nie będę mógł sobie zrobić gdzie mi pasuje!

d7d
09-07-2019, 13:27
Pewnie masz rację z przewymiarowaniem ścian.
Silka kl 15 powinna być dobra dla domku.
Grubość ściany to też warunki oparcia stropu i akustyka.
Zapytaj projektanta dlaczego taką dał.

Kalic
09-07-2019, 16:39
Widzę, że temat nieco się rozwinął. A może polecicie godnego zaufania kierownika budowy w okolicach Rokietnicy (wielkopolska), który oprócz wizyt podczas newralgicznych momentów budowy będzie w stanie zajrzeć na budowę także w mniej ważnych momentach. Wiadomo, lepiej dopilnować pracowników również poza spodziewanymi spotkaniami.
Z góry dzięki. Ewentualnie proszę o info na priv.

Indidual
09-07-2019, 17:27
Pewnie masz rację z przewymiarowaniem ścian.
Silka kl 15 powinna być dobra dla domku.
Grubość ściany to też warunki oparcia stropu i akustyka.
Zapytaj projektanta dlaczego taką dał.

Potwierdził mi telefonicznie, że co do klasy to pomyłka. Jeżeli chodzi o grubość ścian, to argumentuje, że cieńsze mogą być podatne na wyboczenie. Mogą, ale nie muszą, obliczeń nie widziałem...

d7d
09-07-2019, 19:33
Ma rację co do podatności na wyboczenie ale to nie znaczy że nie mogą być cieńsze, np. 18cm zamiast 24cm.
Zależy od wysokości ścian, od schematu statycznego i ścian poprzecznych.

Indidual
13-07-2019, 10:27
Projektant wziął pieniądze za projekt i nie odpowiada na moje prośby. Czyli jeżeli napisałbym oświadczenie, że odpowiedzialność za wszystkie zmiany w MOIM domu biorę na siebie, to mogę dokonać zmiany bez zgody projektanta?

forgetit
13-07-2019, 10:47
Oczywiście, że tak. Tylko jest kilka warunków:
1. 5lat studiów
2. 2 lata praktyki
3. Egzamin na uprawnienia

i możesz zmieniać wszystko co Ci się podoba

d7d
13-07-2019, 12:53
Projektant wziął pieniądze za projekt i nie odpowiada na moje prośby. Czyli jeżeli napisałbym oświadczenie, że odpowiedzialność za wszystkie zmiany w MOIM domu biorę na siebie, to mogę dokonać zmiany bez zgody projektanta?

Odpowiedzialność bierze na siebie Kierownik Budowy.

d7d
13-07-2019, 12:55
A może polecicie godnego zaufania kierownika budowy w okolicach Rokietnicy (wielkopolska), który oprócz wizyt podczas newralgicznych momentów budowy będzie w stanie zajrzeć na budowę także w mniej ważnych momentach. Wiadomo, lepiej dopilnować pracowników również poza spodziewanymi spotkaniami.

Może wystarczy dobry Inspektor Nadzoru.
Budowę masz systemem gospodarczym?
Do każdego etapu inna ekipa?

piotr_bzyk
09-11-2019, 20:47
Co prawda nie jestem budowlańcem ale też pracuję w branży technicznej (motoryzacja). Pracowałem w warsztatach oraz serwisach i mogę zdradzić, że branże tego typu żądzą się swoimi prawami. Jest multum zagadnień (w mojej branży), którymi straszy się klientów, bądź wciska się im mit jakości. W rezultacie rozbijamy się o drogie naprawy które mogą zamknąć się w drobnych, o łopatologiczne naprawy w cenach technologicznie zaawansowanych oraz straszenie mało świadomych klientów którzy wyciągają papier z portfeli. Mimo, że jestem na początku drogi z budową swojego domu, czytając fora, nie mogę odrzucić wrażenia, że budowlanka, rządzi się podobnymi prawami. Wystarczy stworzyć ideologię która skłoni potencjalnych interesantów do sypania groszem. Ilekroć spotykam się ze znajomymi, słysząc dyskusję na temat o tym co jest lepsze a co gorsze, nie potrafię odrzucić wrażenia, że jest to wpływ chwilowej mody a nie uwarunkowań technicznych czy inżynieryjnej kalkulacji.

KUBEK1978
10-11-2019, 08:47
W tym roku ja zacząłem budowe i jestem w szoku jakimi prawami rządzi się budowlanka. Pomijając wiele faktów to szara strefa i trzeba uważać na wielu oszustów. Co do KB to mam pytanie bo zatwierdził mi strop nad schodami gdzie można teraz się w głowe walnąć i nie jest to zgodne z dok. Strop powinien być cofnięty o 30 cm. Teraz z ekipą muszę się użerać o to a KB chyba powinien ponieść jakieś konsekwencje tylko jakie ??? Akurat nie było mnie w tej kluczowej sytuacji na budowie i tak zostało zalane. Nie wiem czy to można wyciąć. te 10-20 cm

Paulina 1
10-11-2019, 09:22
Czy zna ktos dobrego architekta budowy w Wieliczce?kierownika budowy

boconek03
11-11-2019, 09:25
Architekta czy kierownika.
Jak kierownika to Rafał Drzymała polecany tutaj wielokrotnie.

jarpol
05-12-2019, 19:51
- ile kierownik budowy bierze za cały proces budowy

Wrocław i okolice zadzwoń 537396821

Jaro106
05-12-2019, 20:09
- ile kierownik budowy bierze za cały proces budowy

Wrocław i okolice zadzwoń 537396821
U mnie była to kwota 3000 zł pod warunkiem że budowa nie będzie trwałą dłużej jak 2 lata ale to było 4 lata temu teraz pewnie wziął by więcej.przy ważnych etapach budowy sam zaznaczał że chce być i mam mu dać znać jak będzie dany etap wykonywany , parę razy sam do niego dzwoniłem jak fachowcy nie wiedzieli jak mają co nieco robić lub sam miałem jakieś wątpliwości , nigdy nie było problemu. ilości wizyt nie pamiętam ale pewnie kilkanaście się nazbierało.