PDA

Zobacz pełną wersję : Czy możliwe jest kupno nowych drzwi bez dokupywania ościeżnic?



lairapi
05-07-2019, 12:27
Dzień dobry, przychodzę z nietypowym pytaniem, jako że nie znam się na remontach. W pokoju który wynajmowałam mój kot podrapał drzwi - są do wymiany. To te drzwi: https://www.castorama.pl/drzwi-pelne-classen-classic-70-lewe-bialy-lakier-id-1003139.html . Właściciel twierdzi, że nie wystarczy kupić samych drzwi, tylko trzeba dokupić do nich ościeżnice: https://www.castorama.pl/oscieznica-baza-lewa-3-zawiasy-biala-id-88559.html i https://www.castorama.pl/oscieznica-belka-gorna-70-cm-3-zawiasy-biala-id-88550.html . Właściciel chce mi potrącić kaucje zarówno za drzwi, klamkę, robociznę (zgadzam się z tym) i za ościeżnicę (której nie zniszczyłam) W pokoju są takie same drzwi jak w pierwszym linku, tylko że zniszczone. Czy wystarczy kupić same drzwi (koszt 200 zł + 50 zł klamka, robocizna), czy faktycznie trzeba dokupić do nich ościeżnice i zapłacić aż 450 zł? Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo wydaje mi się, że właściciel chce mi potrącić za dużo pieniędzy.

finlandia
05-07-2019, 12:34
A możesz zrobić zdjęcie "swoich" drzwi? To pomoże na dokładniejsze odpowiedzi.
Z zamieszczonych linków (casto się cieszy), ale nie wynika nic konkretnego (poza tym, że się da).

lairapi
05-07-2019, 13:06
Dziękuję za odpowiedź.
Niestety już tam nie mieszkam i nie mogę porobić zdjęć. Kiedyś zrobiłam takie zdjęcie https://zapodaj.net/3306256e14ddb.jpg.html

patrick99
05-07-2019, 13:23
co za bzdura. właściciel ewidentnie szuka dodatkowego zarobku, jeżeli faktycznie nie zniszczyłaś ościeżnicy, to absolutnie nie ma żadnej podstawy do wymiany.
jeżeli to są dokładnie te same drzwi, z tym samym rozstawem zawiasów, to ściąga stare drzwi i 1:1 zakłada nowe, cała filozofia.
błąd, że nie zrobiłaś tego sama przed zdaniem pokoju/mieszkania, więc teraz to może być ciężka przeprawa.

Kaizen
05-07-2019, 13:58
Zależy, czy współczesne drzwi pasują do tej futryny. Jeżeli to futryna z PRL to trzeba wymienić futrynę albo kombinować z nakładkami albo drzwiami na zamówienie.

Jeżeli to te same drzwi, to zamek, szyld i klamkę można przełożyć. Ale to nie są te same drzwi - zobacz kształt żłobień.

finlandia
05-07-2019, 15:23
Dziękuję za odpowiedź.
Niestety już tam nie mieszkam i nie mogę porobić zdjęć. Kiedyś zrobiłam takie zdjęcie https://zapodaj.net/3306256e14ddb.jpg.html

Nie spotkałem się z takimi ciemnymi przebarwieniami pod zadrapaniami, więc nie wiem co to za drzwi.. . Po zdjęciu ciężko zgadnąć czy to nie jest jakaś" obca" produkcja (np. czeska) która bardzo ogranicza bezproblemową wymianę samego skrzydła. . One wyglądają na jakieś "bogatsze" niż te z casto.

Też uważam, że właściciel szuka pretekstu do zatrzymania kaucji. W praktyce dobry efekt da pomalowanie ich białą farbą, za którą zapłaci mniej niż 50zł..

d7d
05-07-2019, 15:41
Ościeżnica wygląda na stalową więc nowe drzwi muszą pasować do starej ościeżnicy.
Jeżeli stare drzwi były fabrycznie malowane to można jest ponownie pomalować.
Trzeba też przygotować podłoże i wyprawić pozostałości po zadrapaniach.

mazwoj
05-07-2019, 16:07
Dla mnie też ktoś tu szuka zarobku. Wymiana samego skrzydła powinna się udać, ale musisz mieć do tego wymiary takie jak:
-grubość drzwi
-grubość samego felca
-wysokość montażu zawiasów i ich średnica
-szerokość i wysokość drzwi
-j.w w felcu
-wysokość zamka np mierzona od podłogi
-itd itd

Tak dobierzesz skrzydło. Możesz szukać w popularnych firmach typu Porta, DRE, Erkado, Invado itd itd, albo w sieciówkach jak Casto, Obi, Leroy.
Możesz też poszukać po portalach aukcyjnych czy ktoś nie sprzedaje takich antyków.

Dobrą praktyką będzie też drapak dla kota ;).

d7d
07-07-2019, 15:37
Kto ma kupić te drzwi, dostarczyć i pomalować?
Wynajmujący czy Najemca?
Wymiana ościeżnicy jest kłopotliwa i kosztowna. Lepiej tego nie robić.

key1
07-07-2019, 20:01
Można kupić same drzwi bez ościeżnicy.
Tak kupowałem (ale nie w Casto)

finlandia
08-07-2019, 06:27
Można kupić same drzwi bez ościeżnicy.
Tak kupowałem (ale nie w Casto)
W tym temacie raczej chodziło czy kupione skrzydło będzie pasowało do ościeżnicy.
A zarówno wyjaśnienia jak i fotka nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Nie mówiąc już o "satysfakcji" właściciela drzwi, bo jego interesuje chyba tylko zatrzymanie kaucji za wynajem...

mazwoj
10-07-2019, 07:33
Tak czy siak takie czy inne skrzydło można kupić osobno i dopasować je do ościeżnicy. Czasem przekłada się zawiasy na inne lub na inną wysokość tak aby pasowały do ościeżnicy. Oczywiście jak reszta wymiarów się zgodzi. Poza tym pytanie jak duża jest kaucja i czy opłaca się brnąć w wymianę drzwi, bo jak znam życie kupi się skrzydło za 200zł, okaże się że trzeba przerobić za 50zł i to tego wyjdzie tak że nie wyszło i jeszcze ościeżnica za 150zł dojdzie. Finał taki, że pracy dużo, a kaucja mniej więcej na podobnym poziomie. Ja bym może pomyślał o negocjacji aby właściciel potrącił część kaucji.

lairapi
12-07-2019, 12:48
Dziękuję wszystkim za pomoc :) Kaucję udało się odzyskać :)