PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebny sposób prowadzenia pionowych tras kablowych



krzysiek.j
10-07-2019, 09:57
Szanowni Forumowicze,

Jestem na etapie planowania instalacji elektrycznej w moim domu. Oznaczyłem już więszość punktów i tras kablowych poziomych, ale rozbiłem się na tzw. pionach instalacyjnych, czyli miejscach gdzie z każdej kondygnacji kable schodzą do rozdzielni głównej.

Dom ma trzy kondygnacje: piwnicę, parter i poddasze. Rozdzielnia znajduje się w piwnicy, czyli będą do niech wchodziły wszystkie przewody z parteru i poddasza. W instalacji będzie ogrom różnych kabli: zasilanie, oświetlenie, instalacja EIB/KNX, alarm, kamery i sieć komputerowa, antenówka. Instalacja jest robiona w architekturze "gwiazdy", co oznacza, że z każdego punktu przewód idzie prosto do rozdzielni. Wszystkie kable będę układał w korytach metalowych BAKS w systemie podpodłogowym.

Mam problem dotyczący prowadzenia pionów instalacyjnych: nie wiem jak je zrealizować:

Czy wystarczy jesli w pionie pójdzie peszel 60mm i do niego wkładam wszystkie kable (oczywiście peszli musi być więcej), ale wtedy kable w peszlu będą swobodnie zwisały i nie będą w żaden sposób przytwierdzone, więc martwię się, że to może powodować uszkodzenia w takiej instalacji.

Czy mam to zrobić na jakimś systemowym rozwiązaniu do prowadzenia pionowych tras kablowych (np. OBO Bettermann), ale wszystkie kable mają iść podtynkowo, więc dodatkowo w takim systemie musiałbym każdy przewód umieszczać w mniejszym peszlu, np. 10mm, żeby tynk nie przychodził bezpośrednio na kabel.

Rozwiązaniem może też być rura PVC odpowiedniego przekroju, w której poprowadzę poszczególne przewody, ale tutaj mam wątpliwość jak w przypadku dużego peszla.

Będę wdzięczny za podpowiedź, komentarze i doświadczenia.

Pozdrawiam,
Krzysiek.