PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja PV z "Czyste Powietrze"



grv
11-07-2019, 11:57
Cześć,
Rozważam montaż instalacji PV z pożyczką 100% z programu Czyste Powietrze. Według moich kalkulacji jest to opłacalne, ale może gdzieś się mylę.
Obecnie mam przyłącze z Energii 12,5kW. Rocznie płacę za prąd ok. 3000 zł. Ogrzewanie CO+CWU gaz.
Zgodnie z obliczeniami instalacja w moim przypadku, aby pokryć w 100% zapotrzebowanie na energię powinna być o mocy ok. 5,5kWp. Koszt takiej instalacji to ok. 25000 zł brutto - finansowane z pożyczki. Przy okresie spłaty 10 lat i oprocentowaniu ok, 2,2% miesięczna rata wynosi ok. 250zł (czyli tyle, ile miesięczny rachunek za prąd obecnie). W takim wypadku po 10 latach instalacji powinna się spłacić, a przez ten czas rachunki za prąd będą bardzo małe.
Gdzie tkwi haczyk? Bo wydaje mi się, że to bardzo opłacalna opcja niemalże dla każdego.
Jeszcze jedno - czy taką pożyczkę można odliczyć od podatku ?

Konsultant Viessmann
11-07-2019, 15:00
Witaj, instalacja fotowoltaiczna przy Twoim zużyciu na pewno będzie przynosić korzyści. Ja mam tylko jedno pytanie - skoro pożyczka to dlaczego akurat w ramach programu Czyste Powietrze? Będziesz robić jakąś dodatkową inwestycję? docieplenie, ogrzewanie?

Pytam, bo Czyste Powietrze traktuje na dzisiaj OZE w ostateczności co oznacza, że możliwe że szybciej uzyskasz kredyt w innych bankach, które oferują również dedykowane kredyty pod PV. Jeśli więc inwestycja jest łączona to rozumiem, że wszystko załatwisz za jednym razem jeśli jednak tylko PV to kwestia do rozważenia.

grv
11-07-2019, 15:06
Dziękuję za odpowiedź. Budynek jest nowy, 2-letni. Zamierzam zainstalować jedynie PV, a finansowanie z programu Czyste Powietrze wydaje się najdogodniejsze w porównaniu do ofert komercyjnych.

fotohobby
11-07-2019, 15:49
Witaj, instalacja fotowoltaiczna przy Twoim zużyciu na pewno będzie przynosić korzyści. Ja mam tylko jedno pytanie - skoro pożyczka to dlaczego akurat w ramach programu Czyste Powietrze? Będziesz robić jakąś dodatkową inwestycję? docieplenie, ogrzewanie?

Pytam, bo Czyste Powietrze traktuje na dzisiaj OZE w ostateczności co oznacza, że możliwe że szybciej uzyskasz kredyt w innych bankach, które oferują również dedykowane kredyty pod PV. Jeśli więc inwestycja jest łączona to rozumiem, że wszystko załatwisz za jednym razem jeśli jednak tylko PV to kwestia do rozważenia.

A podasz oprocentowania w tych bankach w stosunku do programu CP ?

Kaizen
11-07-2019, 16:27
Za 3000zł kupisz jakieś 7MWh. Żeby to pokryć PV potrzebujesz z 9KWp. Chyba, że przepłacasz za prąd - to zmień taryfę i/lub sprzedawcę.

grv
12-07-2019, 09:30
Za 3000zł kupisz jakieś 7MWh. Żeby to pokryć PV potrzebujesz z 9KWp. Chyba, że przepłacasz za prąd - to zmień taryfę i/lub sprzedawcę.

7MWh ? Roczne zużycie mam na poziomie 4,7MWh. Taryfa Multizysk-g11k w Energii.

Konsultant Viessmann
12-07-2019, 14:20
A podasz oprocentowania w tych bankach w stosunku do programu CP ?

Są ogólnodostępne... poza tym warto poszukać w mediach, widziałem takie zestawienia kredytów na fotowoltaikę. Kredytów i nie tylko.. są też leasingi.

fotohobby
12-07-2019, 14:41
Są ogólnodostępne... poza tym warto poszukać w mediach, widziałem takie zestawienia kredytów na fotowoltaikę. Kredytów i nie tylko.. są też leasingi.

Fajnie, ze widzialeś .
To powiedz, o ile najtańszy z nich był droższy od preferencyjnego z programu CP.