PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedaż nieruchomości z niekompletnymi dokumentami.



bartoszMC
14-07-2019, 17:42
Witam forumowiczów

Chciałem prosić o radę.
Kilkanaście lat temu odziedziczyłem nieruchomość, którą teraz chciałem sprzedać.

Nie chciałbym narażać się na ewentualne problemy prawne, dlatego zastanawiam się, jakie dokument i ustalenia powinienem poczynić przed sprzedażą.

Nieruchomość to dom i garaż wolnostojący.

Posiadam PnB wydane przez gminę w 1987 roku. Nie posiadam natomiast żadnego dziennika budowy, ani dokumentu potwierdzającego odbiór / dopuszczenie do użytkowania.

Na działce znajduje się również garaż wolnostojący, który powstał najprawdopodobniej w 1990 / 1991 roku. Co do garażu nie posiadam żadnych dokumentów (choć nie jest to jednoznaczne z tym, że na pewno ich nie było).

Oba budynki znajdują się na mapie ewidencyjnej Starostwa.
Oba są zgłoszone do podatku od nieruchomości.

Zastanawiam się więc, w jaki sposób najprościej ustalić stan faktyczny, gdzie i jak szukać ewentualnych dokumentów by nie narazić się na problemy np. ze strony PINB?

Odwiedziłem już urząd gminy, gdzie poinformowano mnie że mogę złożyć podanie o przeszukanie archiwum gminnego w poszukiwaniu dokumentów (zgłoszenie lub pozwolenie na budowę garażu, odbiór domu).

Kolejne pytanie to, czy jeśli nic się tam nie znajdzie to uprawnione będzie domniemanie, że wszystko jest ok, czy tylko tyle, ze dokumenty te mogą być w Starostwie Powiatowym (archiwum po Urzędzie Rejonowym), lub jeszcze gdzie indziej.

Przy czym pracownik urzędu zapytał mnie, czy dokumenty te są mi potrzebne przy sprzedaży;)

Wiem, że Prawo Budowlane z przed 1994 roku nie nakładało na właściciela obowiązku zachowywania takowej dokumentacji zaś archiwizacji dokumentów przez urzędy jedynie przez 5 lat.

Będę wdzięczny za wskazówki. Może ktoś miał podobną sytuację.

pozdrawiam