PDA

Zobacz pełną wersję : PV na działce bez budynku mieszkalnego



prez991
15-07-2019, 16:08
Witam, może Wy rozjaśnicie trochę moją niewiedzę, bo trudno znaleźć konkretne informacje w całym internecie.

Otóż mam działkę budowlaną, na której nie ma żadnych stałych zabudowań, a większą jej część porastają chaszcze.
Chciałbym tę wolną przestrzeń przeznaczyć pod instalację PV, niech sobie stoi i pomalutku zarabia, zamiast obrastać trawą. Tak, mam na działce prąd.
Problem jest tego typu, że całą wyprodukowaną energię chciałbym odsprzedać do sieci, bo nie mam możliwości jej bieżącego wykorzystania, to też nie nadaję się do programu "przechowywania" w sieci 80% wyprodukowanej energii na później.

Moje pytanie brzmi: czy jest to w ogóle możliwe? Jak to zrobić? Czy jako osoba fizyczna mogę w ten sposób odsprzedać energię? Czy może mam założyć firmę w tym celu, zrobić jakieś przekształcenia gruntu, projekty etc.?
Widuję działki niewiele większe od mojej, w całości pokryte panelami, więc w jakiś sposób musi się udać.
Bardzo proszę o pomoc, jeśli coś wiecie na ten temat.

ksysju
15-07-2019, 18:24
Witam

Oczywiście, że jest możliwe.
Mając tzw. mikroinstalacje. ( do 40kW ) robisz tylko zgłoszenie.
Po prostu na zgłoszeniu zaznaczasz odpowiednie opcje.

prez991
22-07-2019, 18:35
Mikroinstalacja - tego słowa mi brakowało. Teraz znalazłem informacje. Dziękuję, zaczynam zagłębiać się w temat.

d7d
22-07-2019, 18:47
Chcesz sprzedawać prąd z PV jako przedsiębiorca ?

marcinbbb
22-07-2019, 21:02
Ma nadzieje że sprzeda prąd a tej sprzedaży nie ma, to co odda do sieci musi odebrać tym samym licznikiem (na działce). I tu tkwi szczegół.

prez991
24-07-2019, 18:10
Chcesz sprzedawać prąd z PV jako przedsiębiorca ?

Jeszcze nie wiem jak jest korzystniej.


Ma nadzieje że sprzeda prąd a tej sprzedaży nie ma, to co odda do sieci musi odebrać tym samym licznikiem (na działce). I tu tkwi szczegół.

Otóż całe sedno w tym, że jest opcja gdzie nie muszę odbierać.

marcinbbb
24-07-2019, 18:32
Otóż całe sedno w tym, że jest opcja gdzie nie muszę odbierać.

Ciekawe jaka skoro mam panele od 5 lat i tej opcji nie znam?

vr5
30-07-2019, 18:06
Ciekawe jaka skoro mam panele od 5 lat i tej opcji nie znam?

Nie musisz znać.
Jest tak (do 50 kW):

W zgłoszeniu podajesz, że nie jesteś Prosumentem oraz że wytworzoną energię elektryczna zamierzasz zaoferować

- sprzedawcy energii elektrycznej
lub
- sprzedawcy zobowiązanemu

(cokolwiek by to oznaczało)