PDA

Zobacz pełną wersję : Nawadnianie - montaż skrzynki zaworowej



Smakor
19-07-2019, 12:34
Mam pytane do praktyków odnośnie montażu skrzynki zaworowej do nawadniania.
Instalacja jest zrobiona, nawet już jej używam ale do tej pory z uwagi na brak wykonania kostki granitowej skrzynka zaworowa była "pajęczyną" leżąca na ziemi.
Teraz chcę wszystko ładnie zakopać i podłączyć. I z tym mam jeden problem:
Jak wszystko doprowadzę do skrzynki to w jaki sposób to zmontować? Zmontowanie wszystkich zaworów poza skrzynką w jedną całość i włożenie jej do środka w praktyce uniemożliwi montaż rur w złączki (trzeba je wsunąć ok 5 cm). Czy każda sekcja powinna być włożona do skrzynki oddzielnie i dopiero po podłączeniu rur łączę sekcje w jeden ciąg? (jak zachować liniowość montażu). Gdzieś na filmie widziałem jak koleś rozkręcał złączki i wsadzał rurę w uszczelkę itp i dopiero to montował, ale to nie wydaje się dobra i pewna metoda montażu złączek skręcanych PE.
Studzienki mam 5-6 zaworowe, jumbo, ale miejsca i tak nie za wiele. A rury zakopane w ziemii poza studzienką nie dają się zbytnio już "manewrować"
Dzięki za wszelki sugestie.

CityMatic
19-07-2019, 14:56
Tego typu studzienka jest bez dna. Wykopujesz otwór większy niż studzienka na głębokość 2 krotnie przekraczającą jej wysokość. . Sypiesz żwir, kamienie rzeczne ,piasek rzeczny na dno do ok 1/2 wys dołka - czyli aby po położeniu skrzynki jej górna zamknięta pokrywą powierzchnia była na równo z gruntem.
Montaż wykonujesz w "wirtualnej" skrzynce Na zmontowane elementy nakładasz skrzynkę i obsypujesz zagęszczając ją w koło gruntem rodzimym.- żwir- materiał przepuszczający zabezpiecza elementy w skrzynce przed wilgocią która zawsze się skrapla na tak zmontowanej instalacji nawadniania, ponadto jest czysto i estetycznie.
432662
Jeśli nie stosujesz dedykowanych elementów łączeniowych to również w ten sposób.
432663

Smakor
19-07-2019, 15:09
Ogólne zasady znam chodziło mi o konkretne praktyczne kroki ułatwiające pracę. Czyli montaż robić jak jest wszystko rozryte i można wszystkim manewrować?

CityMatic
19-07-2019, 15:26
Tak, to jest tak zrobione bo przecież nie ma dna.....gdyby było faktycznie montaż jest utrudniony. Wyznaczasz sobie jedynie zakres w jakim masz się zmieścić i działasz :)