PDA

Zobacz pełną wersję : Program "Mój prąd"



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

grv
23-07-2019, 13:46
Dzisiaj został ogłoszony program rządowy dopłat do instalacji fotowoltaicznych "Mój prąd".
https://www.money.pl/gospodarka/moj-prad-nowy-rzadowy-program-do-wziecia-5-tys-zl-na-panele-sloneczne-6405650062559361a.html
Zgodnie z nim będzie można otrzymać jednorazową dopłatę do 50% kosztów instalacji, maksymalnie 5000 zł.
Warunkiem wypłaty jest podpisanie umowy z ZE.

Czy ktoś ma informacje na temat łączenia tego programu z np."Czyste powietrze" ?

adam_mk
23-07-2019, 14:42
Bajeczki dla małych dzieci...
5000 to ma być 50% ?
Wyjęli by swoje paskudne łapska z mojej kieszeni!!!

Adam M.

Stermaj
23-07-2019, 18:13
Zmieniam licznik na dwukierunkowy i inkasuję pięć kwitów, czysty zysk.

d7d
23-07-2019, 18:28
Bajeczki dla małych dzieci...
5000 to ma być 50% ?
Wyjęli by swoje paskudne łapska z mojej kieszeni!!!

50% z max. 10.000 PLN to jest max. 5.000 PLN
To matematyka a nie bajka.
Raczej nie z twojej kieszeni.

adam_mk
23-07-2019, 19:54
A z czyjej?
Przecież oni mają tyle ile z nas zedrą!!!
Dodadzą do czegoś.
Do masła, paliwa, prądu czy do wszystkiego.
Albo dodrukują i złocisz znowu po łbie dostanie.
Dolar za 5zł.
Ty tego nie rozumiesz?

Adam M.

Stermaj
23-07-2019, 20:03
A z czyjej?
Przecież oni mają tyle ile z nas zedrą!!!
Dodadzą do czegoś.
Do masła, paliwa, prądu czy do wszystkiego.
Albo dodrukują i złocisz znowu po łbie dostanie.
Dolar za 5zł.
Ty tego nie rozumiesz?

Adam M.

Adam takie życie. Trzeba komuś zabrać, aby komuś dać. Ale jak ze stołu pańskiego kapie to trzeba brać i nie gadać, że zabierają bo i tak będą zabierać.
Ale odbiegamy od tematu. Wytyczne szczegółowe pewnie się ukarzą.

d7d
23-07-2019, 21:03
A z czyjej?
Przecież oni mają tyle ile z nas zedrą!!!
Dodadzą do czegoś.
Do masła, paliwa, prądu czy do wszystkiego.
Albo dodrukują i złocisz znowu po łbie dostanie.
Dolar za 5zł.
Ty tego nie rozumiesz?

Ty nie rozumiesz. Zawsze myślisz że z kogoś zdzierają.
A najbardziej z Ciebie.
To, czy będzie te 5.000 PLN a max. 50% z 10.000 kosztów instalacji PV czy nie będzie to podatki z tego tytułu nie wzrosną i nie zedrą z Ciebie.
Koszty "Do masła, paliwa, prądu " nie są i nie będą uzależnione od istnienie tej dotacji.
To nie są czasy sterowanej gospodarki PRL-u.
Obudź się.

Dotacja powinna być w większej kwocie niż 5.000 PLN.

adam_mk
23-07-2019, 23:29
No jasne...
Jakby było tak ze 20 000 to by starczyło.
WSZYSTKIM!

Zawsze się zastanawiałem skąd biorą się idioci, którzy uważają, że rząd "daje".
Przecież ma tylko tyle - ile zabierze!
WSZYSTKIM!

Nie. To nie są czasy sterowanej gospodarki PRLu.
To tylko czasy sterowanej gospodarki!

Adam M.

adam_mk
23-07-2019, 23:34
Jeżeli podatki nie wzrosną (jawne czy ukryte) to MUSI znaczyć, że komuś czegoś "nie dadzą" aby "dać" te dopłaty.
Komu "zabiorą" (to znaczy przestaną dawać tego co dawali)?
Kto się ostatnio żadowi naraził?
Niepełnosprytni czy nauczyciele?
No, chyba że emeryci... Coś słabo umierają...
Lepiej umierają ci co powinni jeszcze pracować!
Na złość PISowi?

Adam M.

adam_mk
23-07-2019, 23:43
Adam takie życie. Trzeba komuś zabrać, aby komuś dać. Ale jak ze stołu pańskiego kapie to trzeba brać i nie gadać, że zabierają bo i tak będą zabierać.
Ale odbiegamy od tematu. Wytyczne szczegółowe pewnie się ukarzą.

Wiesz?
Najchętniej zabrałbym TOBIE.
WSZYSTKO.
Tak dla edukacji...
A potem niecałą połowę rozrzuciłbym wokół.
Niech łapie kto chce i umie. Co mnie obchodzi - komu się uda?
(reszta to gratyfikacja za mój trud)
Trzeba komuś zabrać - więc czemu akurat nie TOBIE?
Nadajesz się!

Niezły niewolnik jesteś... Stół Pański widzisz dobrze...
Podobają Ci się takie wytyczne?

Adam M.

Jastrząb
24-07-2019, 08:41
Bajeczki dla małych dzieci...
5000 to ma być 50% ?
Wyjęli by swoje paskudne łapska z mojej kieszeni!!!

Adam M.
5000PLN to jest 50%. Z 10.000.
Co nie zmiania faktu, że średnia instalacja prosumencka ma coś koło 5KWp w tym kraju, wieć połowy kosztów takiej z cała pewością nie pokryje. Ale dali, więc ciemny lud to kupi.

Ale.
Czemu Ty sie przejmujesz swoją kieszenią? Przeca już za minutkę już za momencik skonstruujesz i wdrożysz generator gazu Browna, do tego akumulatory Faradaya w słoikach po ogórkach i rozbijesz bank! Kasy będziesz miał tyla że Ci mogą zaglądać ile zechcą Ty to będziesz miał w przysłowiowej pompie. Ba, będą Cię błagać żebyś tego nie zaczął sprzedawać bo PGE padnie w pół rok. No maks rok ;-)

grv
24-07-2019, 09:25
Panowie, to nie działa tak wprost - "tym zabierzemy, to tym damy". Makro- i mikro-ekonomia jest dużo bardziej skomplikowanym mechanizmem.
Daj my na ten przykład opłaty emisyjne - rząd musi płacić za emisję oraz regulacje EU zobowiązują nas do osiągnięcia pewnego pułapu OZE.
Można to osiągnąć na wiele sposobów - każdy niestety wymaga nakładów finansowych. Jednym z pomysłów może być np. taki program, dzięki któremu rząd dopłaci prywatnym prosumentom do mikroinstalacji, dzięki czemu np. niezdecydowani będą bardziej skłonni zainwestować w takie instalacje, co z kolei przełoży się na większy udział OZE w rynku globalnym, mniejsze zapotrzebowanie energetyczne z elektrowni w szczycie (kolejne oszczędności) itd.
Tak więc jak sami widzicie nie jest to taki prosty mechanizm, a tego typu programy dopłat poprzedzone są wieloma analizami.
Taki mały OT :) Co do meritum - czy macie jakieś informację o możliwości łączenia tego programu z innymi ?

d7d
24-07-2019, 10:45
Panowie, to nie działa tak wprost - "tym zabierzemy, to tym damy". Makro- i mikro-ekonomia jest dużo bardziej skomplikowanym mechanizmem.
...
Taki mały OT :) Co do meritum - czy macie jakieś informację o możliwości łączenia tego programu z innymi ?
Masz rację co do mikro- i makro- ...
Sam ustawodawca jeszcze nie wie czy będzie można łączyć czy nie. :D

Czy dopłaty z programu „Mój prąd” będzie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną i preferencyjną pożyczką z programu „Czyste powietrze”?
Nie jest jeszcze przesądzone, czy dotację z programu będzie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, w tamach której można obecnie odpisywać od podatku dochodowego instalacje fotowoltaiczne o wartości do 53 tys. zł.
Taki scenariusz jest jednak bardzo prawdopodobny.
W ocenie rzecznika Ministerstwa Środowiska mniej prawdopodobne jest, że dotację będzie można łączyć z preferencyjną pożyczką z programu „Czyste powietrze”, ale to także nie jest obecnie wykluczone.
Szczegóły zostaną określone w regulaminie programu, który zostanie opublikowany na stronie NFOŚiGW.

https://wysokienapiecie.pl/21408-program-moj-prad-czyli-dotacje-instalacji-pv-przewodnik-co-gdzie-kiedy-jak-ile/

lukasz1006
24-07-2019, 10:50
czy instalacja wykonana samemu tez sie kwalifikuje?

d7d
24-07-2019, 10:58
Poczekaj na szczegóły.
Faktury VAT będziesz musiał posiadać na materiały a co robocizną to jeszcze nie wiadomo.

CityMatic
24-07-2019, 12:25
Morawiecki zapomniał dodać, że od 5 tyś. dotacji trzeba jeszcze zapłacić podatek. To jest żałosne.
Zapewne będzie tak, jak z innymi dopłatami uzależnionymi od dochodu , warunków, ilości mieszkańców itp, itd.
Kwota "do" nie bierze się znikąd jedni może i dostaną te 5 tyś, inni dostaną mniej, a i tak będą musieli (sami zakupią, zamontują przeprowadzą odbiór instalację FV)
Skusi ich to 5 tyś, i nawet jeśli nie będąc wcześniej tym zainteresowanymi to właśnie się zainteresują.
A przy okazji będzie można się wykazać i przed Radą UE i przed wyborami.

kubek86
24-07-2019, 15:04
Morawiecki zapomniał dodać, że od 5 tyś. dotacji trzeba jeszcze zapłacić podatek. To jest żałosne.
Zapewne będzie tak, jak z innymi dopłatami uzależnionymi od dochodu , warunków, ilości mieszkańców itp, itd.
Kwota "do" nie bierze się znikąd jedni może i dostaną te 5 tyś, inni dostaną mniej, a i tak będą musieli (sami zakupią, zamontują przeprowadzą odbiór instalację FV)
Skusi ich to 5 tyś, i nawet jeśli nie będąc wcześniej tym zainteresowanymi to właśnie się zainteresują.
A przy okazji będzie można się wykazać i przed Radą UE i przed wyborami.

Następny co go pupcia boli. Nawet po odprowadzeniu podatku jest to zawsze coś. :P

Kaizen
24-07-2019, 15:14
Daj my na ten przykład opłaty emisyjne - rząd musi płacić za emisję

Radio Erewań?
Rząd nie płaci za emisje - rząd pobiera opłaty za emisje. I połowę uzyskanych pieniędzy musi wydać na cele "eko"

cuuube
24-07-2019, 16:17
...Co do meritum - czy macie jakieś informację o możliwości łączenia tego programu z innymi ?





dofinansowanie będzie udostępniane w formie dotacji, której maksymalna wysokość wyniesie do 5 tys. zł na mikroinstalację, ale nie będzie można przekroczyć poziomu 50 proc. kosztu kwalifikowanego.

Inwestycja dofinansowana z programu Mój prąd nie będzie mogła zostać zakończona przed ogłoszeniem konkursu, ale musi być zakończona na dzień składania wniosku o dofinansowanie.

Nabór wniosków ma być prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w trybie ciągłym, do wyczerpania środków.

Proces przyznawania dofinansowania ma być prowadzony w ramach „szybkiej ścieżki” obejmującej złożenie wniosku, podpisanie umowy i wniosek o płatność.





https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101165/program-moj-prad-rzad-szykuje-dotacje-dla-prosumentow




.
Decydować będzie kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu 1 mld zł, czyli 200 tys. prosumentów


Minister podkreślił, że prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 roku ulgi w PIT, jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem.


https://www.wnp.pl/energetyka/rzad-doplaci-1-mld-zl-do-fotowoltaiki-liczy-sie-kolejnosc-zgloszen,349996_1_0_1.html

adam_mk
24-07-2019, 16:41
Czemu Ty sie przejmujesz swoją kieszenią? Przeca już za minutkę już za momencik skonstruujesz i wdrożysz generator gazu Browna, do tego akumulatory Faradaya w słoikach po ogórkach i rozbijesz bank! Kasy będziesz miał tyla że Ci mogą zaglądać ile zechcą Ty to będziesz miał w przysłowiowej pompie. Ba, będą Cię błagać żebyś tego nie zaczął sprzedawać bo PGE padnie w pół rok. No maks rok ;-)

Bo leję paliwko do autka, chlebek kupuję, masełko...
W TYM schowają haracz poprzez koszt energii, inflację, wzrost cen (i VATu).
Naprawdę tego nie widzisz?
Zwykle co biedniejsi bardziej po ... no, po łbie dostają.

Adam M.

Jastrząb
25-07-2019, 08:27
Bo leję paliwko do autka, chlebek kupuję, masełko...
W TYM schowają haracz poprzez koszt energii, inflację, wzrost cen (i VATu).
Naprawdę tego nie widzisz?
Zwykle co biedniejsi bardziej po ... no, po łbie dostają.

Adam M.

Nie zrozumiałeś.

Ty dzięki swoim wiekopomnym wylazkom zniszczysz system i rozbijesz bank! Co Cię będzie wtedy obchodzić cena chlebka czy masełka. Paliwa nie wspomne, przecież będziesz miał auto które jeżdzi za darmo na gaz browna. Czekam z niecierpliwością na produkcyjne rozwiązania, sam to od Ciebie kupie.

lukasz1006
25-07-2019, 08:39
https://drive.google.com/file/d/1jECEXijOOjOhijo4KfuhbQbmxsaxNS2b/view

abes99
25-07-2019, 09:38
Wiadomo może coś, czy program obejmie też instalacje montowane w mieszkaniach w blokach? Chcę spróbować zawnioskować do wspólnoty o udostępnienie miejsca na dachu, mieszkanie mam na ostatniej kondygnacji. Wspólnota całkiem ok, więc jest szansa, że wyrazi zgodę. Fajnie byłoby się załapać chociaż na takie dofinansowanie, bo raczej wszystkie programy są kierowane do właścicieli domków jednorodzinnych. BTW, ulga termomodernizacyjna też dotyczy tylko domków, prawda?

vvvv
25-07-2019, 09:45
Wiadomo może coś, czy program obejmie też instalacje montowane w mieszkaniach w blokach? Chcę spróbować zawnioskować do wspólnoty o udostępnienie miejsca na dachu, mieszkanie mam na ostatniej kondygnacji. Wspólnota całkiem ok, więc jest szansa, że wyrazi zgodę. Fajnie byłoby się załapać chociaż na takie dofinansowanie, bo raczej wszystkie programy są kierowane do właścicieli domków jednorodzinnych. BTW, ulga termomodernizacyjna też dotyczy tylko domków, prawda?

Jak Ci wspólnota wyrazi zgodę to tak. Z tego co czytałem to nie tylko dla domów ten mój prąd.

abes99
25-07-2019, 09:47
Właśnie na razie też się nie natknąłem na info, że tylko dla domków, więc jest nadzieja ;). Ale ostatecznego regulaminu chyba brak. Chcę zlikwidować gaz w mieszkaniu i przejść z podgrzewaniem wody (pewnie będzie Velis Evo 80l albo 100l) i kuchnią na prąd. Fotowoltaika przyspieszyłaby decyzję :D...

vvvv
25-07-2019, 09:54
Właśnie na razie też się nie natknąłem na info, że tylko dla domków, więc jest nadzieja ;). Ale ostatecznego regulaminu chyba brak. Chcę zlikwidować gaz w mieszkaniu i przejść z podgrzewaniem wody (pewnie będzie Velis Evo 80l albo 100l) i kuchnią na prąd. Fotowoltaika przyspieszyłaby decyzję :D...

Na razie to nfośigw dostał tylko slajdy. :D Zresztą masz licznik w domu to OSD wystawi Ci papier.

covallus
25-07-2019, 14:37
cześć.

Pojawiło się dziś tak: http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1450,program-moj-prad-zalozenia-szczegolowe.html

Poniżej przedstawiamy szczegółowe założenia przygotowanego przez Rząd programu:


Dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2kW do 10kW;
Wysokość dofinansowania w formie bezzwrotnej do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaiczne (PV), nie więcej niż 5 tys. zł;
Koszty kwalifikowane – koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej;
Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”;
Instalacja PV obejmuje panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem;
Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej;
Wnioski o dofinansowanie składane będą z formie papierowej. Można je przesłać np. pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW;
Kwalifikacja kosztów od dnia 23.07.2019 (datą poniesienia wydatku jest data opłacenia faktury);
Projekt nie może zostać zakończony (instalacja przyłączona przez OSD) przed ogłoszeniem naboru, natomiast projekt musi być zakończony na moment składania wniosku o dofinansowanie. To znaczy wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji);
Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie, który po zatwierdzeniu staje się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o płatność;
Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć: fakturę za zakup i montaż instalacji PV, dowód zapłaty faktury, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej (wzór dokumentu zostanie opublikowany wraz z ogłoszeniem naboru na stronach NFOŚiGW);
Dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją);
Projekt nie może dotyczyć wzrostu mocy już wcześniej zainstalowanej instalacji PV;
Beneficjent zobowiązany jest do zgody na ewentualne przeprowadzenie kontroli instalacji w okresie 3 lat od dnia wypłaty dofinansowania;
Beneficjent zobowiązany jest do zgody na przetwarzania i opublikowanie swoich danych osobowych (imię, nazwisko, miejscowość, moc instalacji);
Nie przewiduje się stosowania zabezpieczeń udzielonego dofinansowania.

jajmar
25-07-2019, 14:49
Ciekawe kiedy nastąpi oficjalne ogłoszenie naboru. Z tekstu powyżej wynika że można już montować instalacje ale warto zaczekać ze zgłoszeniem do PGE.

homeboy
25-07-2019, 16:18
Mi wykonawca najpierw kazał podpisać wniosek o przyłączenie i złożył w Tauronie, mówiąc że dopiero jak Tauron zaakceptuje, to mogą montować instalację. Z Tauronu żadnej informacji nie dostałem, aż dzisiaj rano zadzwonił serwisant że zaraz przyjedzie wymienić licznik na dwukierunkowy. Więc od dziś mam licznik dwukierunkowy. Napisałem do wykonawcy, zapytał kiedy chcę montować instalację. Zastanawiam się, czy to że mam już licznik dwukierunkowy oznacza z punktu widzenia programu "Mój prąd" że inwestycja jest "przyłączona przez OSD" i nie załapię się na dotację, czy można jeszcze opóźnić "przyłączenie" ? Bo przecież nic na dachu jeszcze nie mam.

cuuube
25-07-2019, 16:49
Tak się zastanawiam patrząc na te wytyczne ...czy oni nie szukają frajerów? Załóż instalację , a my ci później zwrócimy... Czy nie będą szukać dziury w całym i sporą część ludzi odrzucą bo ' coś tam , coś tam ' . I wtedy delikwent zostanie z pustą sakiewką , a liczba instalacji znowu podbije statystyki nierządu wobec 15% OZE , bez wydawania wielkiej kasy . I tak zrobią sobie dobry wynik , bo załóżmy , że te 200 tyś chętnych założy choćby po 2/3 kWp...

adam_mk
25-07-2019, 19:05
Tak sobie myślę - że Ty dobrze myślisz.

Adam M.

kryzys
25-07-2019, 19:18
A ja proponuję już dziś odnotować ceny tych paneli oraz całego sprzętu i ogólnie ile dziś biorą firmy oraz to zapisać tu w przyklejonych i wrócimy do dyskusji za np 5 miesięcy ileż to ceny instalatorzy podniosą , strzelam od siebie że o 50 % ,obstawiajcie .

jajmar
25-07-2019, 19:21
Mi wykonawca najpierw kazał podpisać wniosek o przyłączenie i złożył w Tauronie, mówiąc że dopiero jak Tauron zaakceptuje, to mogą montować instalację. Z Tauronu żadnej informacji nie dostałem, aż dzisiaj rano zadzwonił serwisant że zaraz przyjedzie wymienić licznik na dwukierunkowy. Więc od dziś mam licznik dwukierunkowy. Napisałem do wykonawcy, zapytał kiedy chcę montować instalację. Zastanawiam się, czy to że mam już licznik dwukierunkowy oznacza z punktu widzenia programu "Mój prąd" że inwestycja jest "przyłączona przez OSD" i nie załapię się na dotację, czy można jeszcze opóźnić "przyłączenie" ? Bo przecież nic na dachu jeszcze nie mam.

Z tego co piszą już się nie załapiesz na "Mój prąd".

Konsultant Viessmann
26-07-2019, 14:09
Ciekawe kiedy nastąpi oficjalne ogłoszenie naboru. Z tekstu powyżej wynika że można już montować instalacje ale warto zaczekać ze zgłoszeniem do PGE.

Prawdopodobnie, wnioski w formie papierowej będzie można składać już na przełomie sierpnia/września.

gb987t
01-08-2019, 20:31
Do poczytania: https://www.gov.pl/web/energia/program-moj-prad-zalozenia-szczegolowe

cuuube
02-08-2019, 08:15
Zaczyna się...

"Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Polską Zieloną Sieć (PZS), zapowiedziana w ubiegłym tygodniu dopłata do instalacji fotowoltaicznych w programie Mój Prąd realnie zmniejszy nakłady inwestora jednak nie o 5 tys. zł, ale o około 3,7 tys. zł.

Mniejsza, realna dotacja ma wynikać z nałożenia się różnych instrumentów pomocowych przeznaczonych na te same cele i dla tej samej grupy docelowej, a także z opodatkowania.

Z kalkulacji przedstawionej przez Polską Zieloną Sieć wynika, że efektywna pomoc, jaką inwestor otrzyma dzięki tej dopłacie, wyniesie najprawdopodobniej od 3600 zł do 3760 zł. ". https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101232/na-jaka-dotacje-mozna-realnie-liczyc-w-programie-moj-prad

d7d
02-08-2019, 09:27
To jest gdybanie PZS nie poparte obliczeniami.
Może mają takie ale w tym artykule tego nie ma.

raxon
02-08-2019, 09:43
No ciekawe ciekawe co z tego wyniknie bo zapowiada się obiecująco. Jeśli na instalacje wydam 16 tys, dostanę 5 tys zwrotu to wyjdzie mnie ona 11 tys. ALE to 11 tys można odpisać od podatku, a 18% z 11 tys to ok 2 tys więc realny koszt powinien wynieść te 9 tysięcy złotych. Generalnie jest to wielki impuls dla inwestora, a przynajmniej dla mnie:D Otrzymałem kilka wycen w tym jedna na PV 3 KWp z inwerterem 1 fazowym. Całość na kwotę 12 tys. Dla kogoś kto ma instalacje 1f to cena świetna bo po dotacjach wyjdzie ok 6 tys.
Oczywiście możemy narzekać że źle że nie dobrze, ale Niemcy biorą dotacje i PV robią. Te pieniądze na dotacje to zdaje się pochodzą z unii więc masło od tego nie zdrożeje, a jeśli my tych pieniędzy nie weźmiemy to wezmą je inni.

cuuube
02-08-2019, 10:11
Tia ... Pieniądze z Unii , a słyszał , że ta unia przyblokowała dotowanie programu czyste powietrze bo jest źle prowadzony ? Jak widać nie... Bo by nie pisał propagandowych bajek , że zablokowali jeden program , a dali na drugi podobny będący w dodatku kiełbasą wyborczą , wykluczającą na starcie sporą część osób będących zainteresowanych rozbudową .
Z tej kiełbasianej wrzutki będzie tyle efektu co z czystego powietrza , polecam odszukanie danych ile czego jest , a ile powinno.
Widziałeś wytyczne mojego prądu ? Nie ?
A już kupujesz Pv bo jesteś pewien , że się załapiesz , brawo ty. Dla nierządu to co na papierze jest nic nie warte , a co dopiero coś czego nikt nie widział.

raxon
02-08-2019, 12:28
Gdzieś przeczytałem że mój prąd będzie finansowany z UE, fakt nie sprawdziłem tego.

Myślę że coś tam już wiedzą zwłaszcza że już chyba można wnioski składać. Wg mnie założenia są bardzo proste.
https://www.gov.pl/web/energia/program-moj-prad-zalozenia-szczegolowe

Faktem jest że 5 tys to nie dużo, ale jeśli ktoś montuje 3 KWp to ta dotacja jest wysoka. Jeśli ktoś zamontuje 10 KWp to ta piątka to wiele nie wnosi.

CityMatic
02-08-2019, 13:27
No ciekawe ciekawe co z tego wyniknie bo zapowiada się obiecująco. Jeśli na instalacje wydam 16 tys, dostanę 5 tys zwrotu to wyjdzie mnie ona 11 tys. ALE to 11 tys można odpisać od podatku, a 18% z 11 tys to ok 2 tys więc realny koszt powinien wynieść te 9 tysięcy złotych. Generalnie jest to wielki impuls dla inwestora, a przynajmniej dla mnie:D Otrzymałem kilka wycen w tym jedna na PV 3 KWp z inwerterem 1 fazowym. Całość na kwotę 12 tys. Dla kogoś kto ma instalacje 1f to cena świetna bo po dotacjach wyjdzie ok 6 tys.

Zapomniałeś jeszcze , że od dotacji będziesz musiał zapłacić podatek, i zapytać w US czy cześć poniesionych kosztów (jak to sobie obliczyłeś) możesz odpisać od podatku. Bo może okazać się, że instalacje dotowane przez Państwo (w jakiejkolwiek wysokości - Ty sobie założyłeś, że dostaniesz maxa czyli 5 tyś, a co się stanie jak dostaniesz 1 tyś?) nie można odpisać od podatku - faktura jest jedna a nie z rozbiciem na częśc "Twoją" i "dotowaną"

ps Może jestem zbyt dużym pesymistą i chciałbym się mylić , ale chodzę już po tym świecie troszkę i wiem, że nic nikt nikomu nie daje za darmo.

hsmnyyy
02-08-2019, 13:37
A jak to jest w przypadku jak panele i falownik kupie sobie we własnym zakresie a usługę montażu zlecę firmie zewnętrznej? Dostanę w takim wypadku dofinansowanie?

raxon
02-08-2019, 13:45
Zapomniałeś jeszcze , że od dotacji będziesz musiał zapłacić podatek, i zapytać w US czy cześć poniesionych kosztów (jak to sobie obliczyłeś) możesz odpisać od podatku. Bo może okazać się, że instalacje dotowane przez Państwo (w jakiejkolwiek wysokości - Ty sobie założyłeś, że dostaniesz maxa czyli 5 tyś, a co się stanie jak dostaniesz 1 tyś?) nie można odpisać od podatku - faktura jest jedna a nie z rozbiciem na częśc "Twoją" i "dotowaną"

ps Może jestem zbyt dużym pesymistą i chciałbym się mylić , ale chodzę już po tym świecie troszkę i wiem, że nic nikt nikomu nie daje za darmo.

Ja to widzę tak. Dotacja jest Do 5000 zł lub 50%. Jeśli wydamy 8000 zł to dostaniemy 50% czyli 4000 zł. Jeśli wydamy 15 tys to nie dostaniemy 50% tylko 5 tys.
Instalatorzy twierdzą że dalej można odpisać PV od podatku ale nie pełna kwotę tylko pomniejszoną o datacje. Chyba mówią prawdę bo czytałem też o tym na jakiejś rządowej stronie ale już nie pamiętam której ale jak ktoś jest zainteresowany to pewnie sobie znajdzie. W powyższej formie to wygląda bardzo atrakcyjnie bo okres zwrotu ok 4 lat dla niewielkiej instalacji. Oczywiście zdaję sobie sprawę że dziś mówią o dotacji a po wyborach trzeba będzie zapłacić podatek od otrzymanej kwoty bo nasi politycy są zdolni do wszystkiego. Na dzień dzisiejszy nic o podatku nie wiadomo, ale nawet jak będzie to dalej źle to nie będzie wychodzić.

CityMatic
02-08-2019, 14:24
Ja to widzę tak. Dotacja jest Do 5000 zł lub 50%. Jeśli wydamy 8000 zł to dostaniemy 50% czyli 4000 zł. Jeśli wydamy 15 tys to nie dostaniemy 50% tylko 5 tys.
Instalatorzy twierdzą że dalej można odpisać PV od podatku ale nie pełna kwotę tylko pomniejszoną o datacje. Chyba mówią prawdę bo czytałem też o tym na jakiejś rządowej stronie ale już nie pamiętam której ale jak ktoś jest zainteresowany to pewnie sobie znajdzie. W powyższej formie to wygląda bardzo atrakcyjnie bo okres zwrotu ok 4 lat dla niewielkiej instalacji. Oczywiście zdaję sobie sprawę że dziś mówią o dotacji a po wyborach trzeba będzie zapłacić podatek od otrzymanej kwoty bo nasi politycy są zdolni do wszystkiego. Na dzień dzisiejszy nic o podatku nie wiadomo, ale nawet jak będzie to dalej źle to nie będzie wychodzić.
Obyś miał rację, fajnie by było .
"Instalatorzy twierdzą że.." to jest rozbrajające, ale cóż - wykładnią są Urzędy Skarbowe i co najśmieszniejsze ich interpretacja, a więc każdym urzędzie inna.
Chciałbym, aby tych instalacji było jak najwięcej wtedy ceny byłyby bardziej przystępne - pamiętam jakie były ceny instalacji solarnych a teraz :lol2:

Kaizen
02-08-2019, 14:41
To jest gdybanie PZS nie poparte obliczeniami.
Może mają takie ale w tym artykule tego nie ma.

Te 5000 zł dopłaty ma być opodatkowane, jak rozumiem. Czyli fiskus z tego zabierze co najmniej 18% czyli 900 zł.
Realnie zyskujesz 4100zł. Czyli jak kupisz instalację za 10 000 to "swoje" 5000 zł odpisujesz od podstawy opodatkowania i realnie płacisz 5000zł.

Bez dopłaty zapłaciłbyś, po odliczeniu od podstawy opodatkowania, 8200 zł. Więc tak naprawdę przez dopłatę niby 5000 zł zyskujesz 3200zł.

Wszystkie wyliczenia dla osoby mieszczącej się w pierwszym przedziale podatkowym.

d7d
02-08-2019, 16:37
Bez dotacji płacisz z własnych 8.200 zł (z 10.000 zł - 18% podatku).
Z dotacją płacisz z "własnych" 10.000 - 5.000 + 900 = 5.900 zł ?
To zyskałeś 4.100 zł ?

Kaizen
02-08-2019, 17:05
Bez dotacji płacisz z własnych 8.200 zł (z 10.000 zł - 18% podatku).
Z dotacją płacisz z "własnych" 10.000 - 5.000 + 900 = 5.900 zł ?
To zyskałeś 4.100 zł ?

Skąd Ci się wzięło 4100zł? 8200 - 5900=2300
Ale zapomniałeś swoich 5000 zł odliczyć od podstawy opodatkowania. I wychodzi różnica miedzy wersjami 8200 zł - 5000 zł =3200 zł.

d7d
02-08-2019, 17:44
Zyskałeś 4.100 zł w stosunku do układu bez odpisu podatkowego.
Lub zyskałeś tak jak napisałeś : 2.300 zł.różnicy między jednym a drugim systemem.
Czy będzie można odliczyć 18% podatku od swoich 5.000 zł to jeszcze nie jest pewne.
Jeżeli tak to będzie tak jak pisałeś 8.200 zł w jednym i
1. 5.000 zł własnych - ulga pdatkowa od tego = 900 zł - to płacisz 4.100 zł z własnych
2. dostajesz 5.000 zł i płacisz 900 zł podatku - zostaje 4.100 "do ręki" na instalację.

Ile zapłaciłeś z własnych za całą instalację kosztującą brutto 10.000 zł ?

raxon
02-08-2019, 19:59
Obyś miał rację, fajnie by było .
"Instalatorzy twierdzą że.." to jest rozbrajające, ale cóż - wykładnią są Urzędy Skarbowe i co najśmieszniejsze ich interpretacja, a więc każdym urzędzie inna.
Chciałbym, aby tych instalacji było jak najwięcej wtedy ceny byłyby bardziej przystępne - pamiętam jakie były ceny instalacji solarnych a teraz :lol2:

Według Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 r. ulgi termomodernizacyjnej (pozwalającej odliczyć instalację fotowoltaiczną od podstawy podatku), jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem. “Mój prąd” nie będzie się łączyć z dotacją w programie „Czyste Powietrze”.

Wychodzi więc na to że można odliczyć kwotę pomniejszoną o 5 tys.


Zyskałeś 4.100 zł w stosunku do układu bez odpisu podatkowego.
Lub zyskałeś tak jak napisałeś : 2.300 zł.różnicy między jednym a drugim systemem.
Czy będzie można odliczyć 18% podatku od swoich 5.000 zł to jeszcze nie jest pewne.
Jeżeli tak to będzie tak jak pisałeś 8.200 zł w jednym i
1. 5.000 zł własnych - ulga pdatkowa od tego = 900 zł - to płacisz 4.100 zł z własnych
2. dostajesz 5.000 zł i płacisz 900 zł podatku - zostaje 4.100 "do ręki" na instalację.

Ile zapłaciłeś z własnych za całą instalację kosztującą brutto 10.000 zł ?


Może inaczej
1. FV na 10000. Moj prad zwraca 5000. Nasz koszt to 5000 który wrzucamy w koszt uzyskania dochodu i dostajemy zwrot 900zł. Koniec końców instalacja kosztuje 4100.
2. FV na 10000. Moj prad zwraca 5000. Od uzyskanych 5000 płacimy 900zł podatku ale nasz pozostały koszt to 5000 który wrzucamy w koszt uzyskania dochodu i dostajemy zwrot 900zł. Koniec końców mamy 10000-5000+900-900 czyli z kieszeni wyciągamy 5000 na instalację.

kryzys
02-08-2019, 20:07
A mnie ciekawość dalej zżera ileż to instalatorzy-firmy podniosą ceny na te zestawy bo to normalna patologia z tym jest niestety , przykładów sporo no kotły na węgiel po dopłatach zdrożały o 100-150 procent .

cuuube
02-08-2019, 21:22
A mnie ciekawość dalej zżera ileż to instalatorzy-firmy podniosą ceny na te zestawy bo to normalna patologia z tym jest niestety , przykładów sporo no kotły na węgiel po dopłatach zdrożały o 100-150 procent .

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18089252#18089252

kryzys
03-08-2019, 07:06
No właśnie tego się obawiałem , że też te programy zawsze działają na korzyść firm i banków a nigdy Kowalskiego , lepiej jak by niczego nie dotowali a najlepiej jak by odradzali montaż być może ceny stałyby w miejscu a najlepiej jak by nie żądali papierów od firm montujących i umożliwiliby samodzielny montaż i odbiór przez ZE nic więcej .

d7d
03-08-2019, 11:40
To nie systemy działają na korzyść firm i banków.
To jest "zwykła" pazerność tych firm i banków.

Bulik1975
19-08-2019, 15:08
Za dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi należy uznać każdą płatność (w tym darowiznę) w gotówce oraz w każdej innej formie – dokonaną przez osobę trzecią – inną niż płatność dokonaną przez nabywcę lub konsumenta za towary lub usługi. Pod warunkiem, że jest związana z konkretną dostawą lub usługą. Obowiązek opodatkowania takiej darowizny będzie istniał również w przypadku, gdy w wyniku dopłaty świadczona usługa lub towar będący przedmiotem dostawy będzie bezpłatny. Wtedy podstawą opodatkowania będzie kwota otrzymanej darowizny.

Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Proste wyliczenie:
Instalacja kosztuje 20.000 zł netto czyli 21.600 brutto

Darowizna 5000 zł brutto czyli 4.100 zł netto po odliczeniu podatku

Wartość dla ulgi termo 18% z 20.000 - 4.100 = 15.900
Odliczenie w PIT z kwoty 15.900 zł

czyli 2.862 zł

Łącznie otrzymujemy = 4.100 plus 2.862 = 6.962 zł

Nasza instalacja kosztuje 21.600 brutto - 6.692 zł = 14.908 zł

Kaizen
19-08-2019, 15:33
Proste wyliczenie:

Proste?


Instalacja kosztuje 20.000 zł netto czyli 21.600 brutto

Darowizna 5000 zł brutto czyli 4.100 zł netto po odliczeniu podatku

Wartość dla ulgi termo 18% z 20.000 - 4.100 = 15.900

Czemu z 20 000, a nie 21600zł? I czemu odejmujesz 4100 a nie 5000?
Od podstawy opodatkowania odliczasz tę część kosztów instalacji, którą zapłaciłeś z własnej kieszeni - czyli 16600zł. Podatku, który zapłaciłeś od dopłaty nie możesz odliczyć od podstawy opodatkowania, bo nie jest kosztem kwalifikowanym.

Czyli instalacja kosztuje w takim przypadku 21 600 zł - 5 000 zł + 900 zł - (0,18 * 16 600)=14 512 zl.
Bez Mój Prąd kosztowałaby 21 600 * 0,82 = 17 712 zł czyli na dobrą sprawę zyskujesz 3 200 zł.

mitch
19-08-2019, 18:11
ez Mój Prąd kosztowałaby 21 600 * 0,82 = 17 712 zł czyli na dobrą sprawę zyskujesz 3 200 zł.
A i to przy założeniu, że jesteśmy w pierwszym progu podatkowym, bo jeśli ktoś wpada w drugi, to zysk jest jeszcze mniejszy. Ale lepszy rydz, niż nic. Zawsze to będzie na parę paneli więcej :)

Storczyk1987
28-08-2019, 08:44
Też jestem ciekaw, czy firmy fotowoltaiczne wykorzystają ten program i zwiększą ceny. Wydaję mi się jednak, że tworzy się coraz większa konkurencja, przez co nie mają zbyt dużej możliwości do takich manewrów. Pożyjemy, zobaczymy :D

robert26
29-08-2019, 09:35
Mam juz zgloszenie do tauron, licznik moze byc za 2-3 tygodnie, Czyli mimo ze jeszcze nie mam instalacji juz nie bedede sie kwalifikowal mimo tego ,ze instalacje zalozone po 23.07 sie niby kwalifikuja. I wlasnie dowiaduje sie , ze "moj prad" bedzie opozniony. Moze na poczatku wrzesnia , a moze bedzie jak z umowami na prad pol roku opoznienia... Czyli jak zwykle sa dotacje , jest sukces , juz ludzie wydaja otrzymane pieniadze pobudzajac gospodarke, dzieci z tego dobrobytu sie rodza , europa nam zazdrosci .....tylko jeszcze wniosku zlozyc nie mozna , a jak bedzie mozna to bedzie tak prosty ze moga byc problemy z jego wypelnieniem bez specjalicty. Super zrodlo . https://biznesalert.pl/program-moj-prad-opozniony-nfosigw-mikroinstalacje-oze-w-polsce-energetyka/

Jastrząb
29-08-2019, 09:43
Mam juz zgloszenie do tauron, licznik moze byc za 2-3 tygodnie i wlasnie dowiaduje sie , ze "moj prad" bedzie opozniony. Moze na poczatku wrzesnia , a moze bedzie jak z umowami na prad pol roku opoznienia... Czyli jak zwykle sa dotacje , jest sukces , juz ludzie wydaja otzrymane pieniadze pobudzajc gospodarke.....tylko jeszcze wniosku zlozyc nie mozna , a jak bedzie mozna to bedzie tak prosty ze moga byc problemy z jego wypelnieniem bez specjalicty. Super zrodlo . https://biznesalert.pl/program-moj-prad-opozniony-nfosigw-mikroinstalacje-oze-w-polsce-energetyka/

A może wogóle, jak wybory pójdą dobrze. Musi zostać na zbilansowany budżet :P

kryzys
29-08-2019, 10:03
Też jestem ciekaw, czy firmy fotowoltaiczne wykorzystają ten program i zwiększą ceny. Wydaję mi się jednak, że tworzy się coraz większa konkurencja, przez co nie mają zbyt dużej możliwości do takich manewrów. Pożyjemy, zobaczymy :D

To masz jak w banku że firmy to wykorzystają i będą windować ceny do obrzydliwych ,tak zawsze działają dotacje ,wystarczy popatrzeć na ceny kotłów ekogroszek lub pellet gdzie ceny ich dorównują pompą ciepła 12-60 tys jedynie wyjątki są po ok 8 tys ale też pewnie będą wyrównywać w górę .

d7d
29-08-2019, 10:58
To masz jak w banku że firmy to wykorzystają i będą windować ceny do obrzydliwych ,tak zawsze działają dotacje ,wystarczy popatrzeć na ceny kotłów ekogroszek lub pellet gdzie ceny ich dorównują pompą ciepła 12-60 tys jedynie wyjątki są po ok 8 tys ale też pewnie będą wyrównywać w górę .
Prawdopodobnie tak będzie.
Ale jest nadzieja - fotowoltaika to teraz modne zajęcie więc firm instalacyjnych będzie więcej i może ceny automatycznie spadną.

Konsultant Viessmann
30-08-2019, 12:32
No i mamy to! Ruszył nabór wniosków do programu Mój Prąd! Szczegóły na NFOŚiGW!
Nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym, począwszy od 30 sierpnia do 20 grudnia br. lub do wyczerpania alokacji środków.

Szczegółowe informacje o nowym programie „Mój Prąd” udzielają doradcy z Wydziału Projektu Doradztwa Energetycznego NFOŚiGW

miecio 301
31-08-2019, 11:02
Z wcześniejszych warunków skorzystania z tej formy dofinansowania zapisanych na stronie NFOŚiGW była informacja że przyłączenie do OSD musi nastąpić po ogłoszeniu naboru czyli po 30.08. obecnie nic takiego już nie znalazłem, jak Wy to rozumiecie, czy jeżeli licznik dwukierunkowy był zamontowany przed tym dniem ogłoszenia to czy taki beneficjent po spełnieniu obecnie podanych warunków może liczyć na dotację

cuuube
31-08-2019, 11:11
Program ma trwać do 20 grudnia http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101422/dotacje-na-fotowoltaike-w-programie-moj-prad-rusza-nabor-wnioskow , a i tak może zostać zamknięty z dnia na dzień paragraf 13 pkt 2 programu :lol2: . Także prognozuję sztuczne zapchanie ZE wnioskami o przyłączenie , i niewyrobienie sie we wskazanym terminie i tak oto państwo na koszt suwerena podbuduje sobie ilość mocy w systemie , ale to i tak nie pozwoli im dobić do zakładanego planu 15% OZE w miksie , a kary już blisko .

jajmar
31-08-2019, 11:35
Z wcześniejszych warunków skorzystania z tej formy dofinansowania zapisanych na stronie NFOŚiGW była informacja że przyłączenie do OSD musi nastąpić po ogłoszeniu naboru czyli po 30.08. obecnie nic takiego już nie znalazłem, jak Wy to rozumiecie, czy jeżeli licznik dwukierunkowy był zamontowany przed tym dniem ogłoszenia to czy taki beneficjent po spełnieniu obecnie podanych warunków może liczyć na dotację

Z informacji podanych do prasy wynika że można (bylo) wcześniej wymienić licznik na 2 kierunkowy. Ale w pp_moj pra_30.08 w punkcie 7.3 podpunkt 2 piszą "dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie". Gdzieś czytałem że zakończenie to wymiana licznika , czyli z tego wynika że kto ma licznik dwukierunkowy po 23 lipca a przed 30.08 nie łapie się na Mój prąd. Sam czekam z gotową instalacją na zgloszenie do PGE od końca lipca.

miecio 301
31-08-2019, 11:53
Jakos tego nie mogłem znależć

Punkt 7.3 PP podpunkt 2 i 3 rozwiał moje wątpliwości, montaż licznika przed 30.08 odpada

elcow
02-09-2019, 09:23
Zapis z strony NFOŚiGW:
"Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej"

Czy osoba zatrudniona na etat, która dodatkowo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, na ktora aktualnie jest licznik energii może starać się o dotacje w ramach tego programu?

d7d
02-09-2019, 10:55
Czy osoba zatrudniona na etat, która dodatkowo prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, na ktora aktualnie jest licznik energii może starać się o dotacje w ramach tego programu?
TAK - licznik jest na osobę fizyczną
NIE - licznik jest na działalność gospodarczą.

elcow
02-09-2019, 11:16
Dzięki za info

rumburak
03-09-2019, 11:13
Czy ktoś może mi wyjaśnić jak rozumieć zapis: kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej opatrzona adnotacją “Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
Czy to wystawca faktury ma na niej dokonać jakichś zapisów, czy chodzi o to żeby na kopiach faktur własnoręcznie podopisywać takie teksty ? Nie za bardzo rozumiem ten zapis a doradcy regionalni nfośigw odpowiadają że nie znają założeń programu "Mój Prąd".

CityMatic
03-09-2019, 11:35
Czy ktoś może mi wyjaśnić jak rozumieć zapis: kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej opatrzona adnotacją “Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
Czy to wystawca faktury ma na niej dokonać jakichś zapisów, czy chodzi o to żeby na kopiach faktur własnoręcznie podopisywać takie teksty ? Nie za bardzo rozumiem ten zapis a doradcy regionalni nfośigw odpowiadają że nie znają założeń programu "Mój Prąd".

Na fakturze ma być dopisana adnotacja przez wystawiającego fakturę.

mitch
03-09-2019, 11:41
Czy ktoś może mi wyjaśnić jak rozumieć zapis: kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej opatrzona adnotacją “Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
Czy to wystawca faktury ma na niej dokonać jakichś zapisów, czy chodzi o to żeby na kopiach faktur własnoręcznie podopisywać takie teksty ? Nie za bardzo rozumiem ten zapis a doradcy regionalni nfośigw odpowiadają że nie znają założeń programu "Mój Prąd".
Wykonujesz kopię faktury (xero), a następnie na niej wykonujesz dowolną techniką adnotację "Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd". Wystawca faktury nie powinien umieszczać takich zapisów na fakturze. Zresztą, przecież zapis jednoznacznie określa, co należy zrobić. Dlaczego wszyscy się zachowują, jakby nigdy w życiu nie mieli do czynienia z urzędami? :o

Na fakturze ma być dopisana adnotacja przez wystawiającego fakturę.
A wystawiający fakturę ma szklaną kulę i wie, że faktura już w momencie wystawienia została zgłoszona. No nie róbcie sobie jaj.

CityMatic
03-09-2019, 11:45
I tu pojawiły sie dwie różne odpowiedzi - :(
Napiszę tak, jak ktoś kupuje poszczególne elementy instalacji (wszystko oddzielnie) to uwierz mi nie trzeba wiele zachodu jak wystawca faktury umieści ten zapis podczas jej wykonywania.
Zapewne gdy firma wykonuje całą instalację pod klucz wraz z odbiorami można tego nie pisać

mitch
03-09-2019, 11:51
I tu pojawiły sie dwie różne odpowiedzi - :(
Napiszę tak, jak ktoś kupuje poszczególne elementy instalacji (wszystko oddzielnie) to uwierz mi nie trzeba wiele zachodu jak wystawca faktury umieści ten zapis podczas jej wykonywania.
Zapewne gdy firma wykonuje całą instalację pod klucz wraz z odbiorami można tego nie pisać
Rozumiem. Niemniej słowo adnotacja mówi samo za siebie. Adnotacja jest to (domyślnie ręczna) informacja dopisana przez przekładającego lub odbierającego kopię faktury, zazwyczaj wykonana już na kopii. Ale zawsze można być świętszym od papieża, why not? :D

kubek86
03-09-2019, 12:24
Na fakturze ma być dopisana adnotacja przez wystawiającego fakturę.

Bzdura. Ty sobie opisujesz fakturę, tak jak napisał @mitch.


Tylko weź pod uwagę że do tego programu można zaliczyć wydatki poniesione po 27.08.2019 a program wszedł w życie 30.08.
Faktury wystawione pomiędzy 27 a 30 nie mogą mieć tej adnotacji bo program nie został jeszcze ogłoszony.

W regulaminie jest


1) okres kwalifikowalności kosztów od 23.07.2019 r. do 31.12.2025 r., przy czym:
a) rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego
(data opłacenia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego);
b) zakończenie przedsięwzięcia rozumiane jest jako przyłączenia mikroinstalacji do sieci;
c) koszty kwalifikowane: zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji objętych
przedsięwzięciem (panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem) - wymaganym
elementem instalacji są liczniki dwukierunkowe (koszt licznika nie jest kosztem kwalifikowanym).

No a co z fakturami po 23.07 a przed 27.08?

CityMatic
03-09-2019, 12:30
Tylko weź pod uwagę że do tego programu można zaliczyć wydatki poniesione po 27.08.2019 a program wszedł w życie 30.08.
Faktury wystawione pomiędzy 27 a 30 nie mogą mieć tej adnotacji bo program nie został jeszcze ogłoszony.

:yes:

kubek86
03-09-2019, 13:49
Masz rację datą początkową dla kosztów jest 23.08.

To nie chodzi o to czy mam rację czy nie. Mało kto czyta warunki programu. Po prostu szkoda, żeby komuś 3200 przepadło.

kubek86
03-09-2019, 13:59
Jeżeli ktoś chce skorzystać z tego programu i nie czyta jego warunków, sam sobie szkodzi.
No i jeśli jego jedynym źródłem informacji o tym programie jest to forum to, delikatnie mówiąc, jest osobą nierozsądną. :)

:yes:

miecio 301
09-09-2019, 09:59
Jakos tego nie mogłem znależć

Punkt 7.3 PP podpunkt 2 i 3 rozwiał moje wątpliwości, montaż licznika przed 30.08 odpada

Pojawiła się poprawka "PROGRAM PRIORYTETOWY" jest szansa na dotacje dla tych którzy nie zakończyli projektu przed 23.07

7.3 Warunki dofinansowania
1) kwota dotacji: do 5 tys. zł, nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych;
2) dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed dniem 23.07.2019 r.;
3) dofinansowanie udziela się na projekty zakończone przed dniem złożenia wniosku
o dofinansowanie;

jajmar
09-09-2019, 12:02
Pojawiła się poprawka "PROGRAM PRIORYTETOWY" jest szansa na dotacje dla tych którzy nie zakończyli projektu przed 23.07

7.3 Warunki dofinansowania
1) kwota dotacji: do 5 tys. zł, nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych;
2) dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed dniem 23.07.2019 r.;
3) dofinansowanie udziela się na projekty zakończone przed dniem złożenia wniosku
o dofinansowanie;

Przecież to wszystko jest od początku , co tu się zmieniło?

miecio 301
09-09-2019, 13:08
Raczej nie to samo, wcześniej: dzień ogłoszenia naboru to 30.09

7.3 Warunki dofinansowania
1) kwota dotacji: do 5 tys. zł, nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych;
2) dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed dniem ogłoszenia naboru wniosków;
3) dofinansowanie udziela się na projekty zakończone przed dniem złożenia wniosku
o dofinansowanie;

miecio 301
09-09-2019, 14:06
raczej 30.08

Mój błąd, oczywiście 30.08

jajmar
09-09-2019, 14:50
Teraz widzę faktycznie dopisali datę w punkcie 2.

Ja mam taka sytuacje że mam Fv częściową z 10.07.2019 i końcową z września 2019 (9900zł ) czekam na wymianę licznika , ciekawe czy sie załapie. na 4950 dofinansowania.

Maciej Loret
09-09-2019, 18:47
Witam,

nie bardzo rozumiem (sprzeczne informacje na różnych portalach). Zamierzam skorzystać z dofinansowania "Czystego Powietrza" - ale nie z fotowoltaiki. Czy mogę wówczas skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki w "Moim Prądzie"?

jajmar
09-09-2019, 22:21
Witam,

nie bardzo rozumiem (sprzeczne informacje na różnych portalach). Zamierzam skorzystać z dofinansowania "Czystego Powietrza" - ale nie z fotowoltaiki. Czy mogę wówczas skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki w "Moim Prądzie"?

Czytałeś ino o tym programie? Wg mnie masz szanse się złapać. pp_moj_prad itd.........
7.3 podpunkt 9 434430

niktspecjalny
10-09-2019, 05:20
Witam.

Mam rozumieć ,że idąc z ciekawości na zebranie w mojej miejscowości o fotowoltaice jestem z automatu wciągnięty w w/w program z dotacją włącznie?

jajmar
10-09-2019, 19:30
Witam.

Mam rozumieć ,że idąc z ciekawości na zebranie w mojej miejscowości o fotowoltaice jestem z automatu wciągnięty w w/w program z dotacją włącznie?

Nikt w nic nikogo nie wciąga z automatu.

Maciej Loret
10-09-2019, 20:05
Czytałeś ino o tym programie? Wg mnie masz szanse się złapać. pp_moj_prad itd.........
7.3 podpunkt 9 434430

Witam,

dziękuję bardzo. Tego nie zauważyłem. :(

niktspecjalny
11-09-2019, 05:34
Nikt w nic nikogo nie wciąga z automatu.

Prowadzisz takie spotkania? Zapisałem się z ciekawości na rozmowę indywidualną . Jaki jest faktyczny koszt tej inwestycji? Czy np. 20000 zł - 5000 + ?

mitch
11-09-2019, 06:44
Prowadzisz takie spotkania? Zapisałem się z ciekawości na rozmowę indywidualną . Jaki jest faktyczny koszt tej inwestycji? Czy np. 20000 zł - 5000 + ?
Koszt instalacji - Mój Prąd (na tę chwilę 5000) - ulga termomodernizacyjna (w uproszczeniu, przy założeniu że jesteś w I progu podatkowym: po rozliczeniu PITa za 2019 otrzymasz zwrot 17,75% od kwoty instalacji pomniejszonej o 5000 zł za Mój Prąd).

Oczywiście założyłem, że spotkanie dotyczy instalacji zakładanych na komercyjnych zasadach, bez dofinansowań, a Prezydentowi nie wypisze się długopis.

niktspecjalny
11-09-2019, 07:26
Koszt instalacji - Mój Prąd (na tę chwilę 5000) - ulga termomodernizacyjna (w uproszczeniu, przy założeniu że jesteś w I progu podatkowym: po rozliczeniu PITa za 2019 otrzymasz zwrot 17,75% od kwoty instalacji pomniejszonej o 5000 zł za Mój Prąd).

Oczywiście założyłem, że spotkanie dotyczy instalacji zakładanych na komercyjnych zasadach, bez dofinansowań, a Prezydentowi nie wypisze się długopis.

Dzięki za wytłumaczenie.Jak dojdzie do spotkania po wcześniejszej rozmowie tel.zapytam o te niuanse finansowe.Bo co z tego jak coś mi zaproponują , a ja i tak nie spełnię w/w warunków.

jajmar
11-09-2019, 08:57
Prowadzisz takie spotkania? Zapisałem się z ciekawości na rozmowę indywidualną . Jaki jest faktyczny koszt tej inwestycji? Czy np. 20000 zł - 5000 + ?

Nie wiem o jakie spotkania pytasz. Jeżeli chodzi o Mój prąd to tylko jestem jednym którzy chcą z tego skorzystać. Nie zajmuje się ani dotacjami ani montażem fotowoltaiki.

cuuube
11-09-2019, 21:29
http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/ licznik

mitch
12-09-2019, 06:25
Istotna informacja dla zamierzających skorzystać z programu Mój Prąd:

https://www.podatki.gov.pl/media/5262/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-z-9-wrze%C5%9Bnia-2019-r-w-sprawie-ulgi-termomodernizacyjnej.pdf

W skrócie: nie ma podatku PIT od dotacji udzielonych w ramach programu Mój Prąd. Czyli np. dla tych co mają budynki nowe (oddane do użytku w 2019 r) przy maksymalnym wykorzystaniu dotacji zostanie w kieszeni 887,50 zł więcej, niż do tej pory myśleliśmy - całe 5 000 zł.

Hanss
12-09-2019, 07:47
Mam takie zapytanie... czy instalacja na gruncie (VAT 23 % - osoba prywatna) wykonana przez firmę z branży kwalifikuje się pod program "Mój prąd" i pod ulgę termomodernizacyjną czy wyłącznie instalacje zamontowane na dachu ( VAT 8% ) ?

mitch
12-09-2019, 08:07
Mam takie zapytanie... czy instalacja na gruncie (VAT 23 % - osoba prywatna) wykonana przez firmę z branży kwalifikuje się pod program "Mój prąd" i pod ulgę termomodernizacyjną czy wyłącznie instalacje zamontowane na dachu ( VAT 8% ) ?
Jak trochę poczekasz, to instalacja na gruncie będzie opodatkowana VAT 8%. Taka instalacja kwalifikuje się do programu "Mój Prąd" (także teraz, z VAT 23%). Natomiast chyba warto poczekać na podpisanie Ustawy wprowadzającej 8% VAT, bo nawet jeśli teraz wybudujesz instalację, to zysk z produkcji za ten rok prawie na pewno będzie niższy niż różnica między stawkami 23% i 8%.
Co do ulgi termomodernizacyjnej, jednak nie jestem pewien czy instalacja na gruncie podpada pod nią. Teoretycznie, jeśli instalacja służy budynkowi mieszkalnemu, to powinna się kwalifikować, ale 100% pewności nie mam.

Hanss
12-09-2019, 08:45
Dziękuję za odpowiedź, a orientujesz się może kiedy w ogóle ta ustawa ma wejść w życie ?

mitch
12-09-2019, 08:53
Zapewne koło pażdziernika/listopada.

axel83
18-09-2019, 15:12
U mnie dotacja za instalacje 2.24 kWh już na koncie. Papiery wysłane poleconym 10 września :)

miecio 301
18-09-2019, 15:39
To program działa
Licznik dwukierunkowy miałeś montowany przed 30.09 czy po

axel83
18-09-2019, 15:55
To program działa
Licznik dwukierunkowy miałeś montowany przed 30.09 czy po
Licznik założony 4 września, specjalnie zwlekałem co nie było konieczne

miecio 301
18-09-2019, 15:59
A przy takiej mocy to cała kwota dotacji czy jakaś proporcja

axel83
18-09-2019, 16:01
A przy takiej mocy to cała kwota dotacji czy jakaś proporcja
Fv na nieco ponad 10tys więc zwrot całych 5000

miecio 301
18-09-2019, 16:06
Dzięki za odp.

Konsultant Viessmann
20-09-2019, 14:30
Szybko idzie z tym programem!
Liczba wniosków rośnie błyskawicznie! Ministerstwo Energii już wydało pierwszy milion złotych! Zostało 999.
Wdrożenie programu jest silnym impulsem dla dalszego rozwoju energetyki prosumenckiej i prawdopodobnie znacząco przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

tkaczor123
20-09-2019, 14:50
U mnie dotacja za instalacje 2.24 kWh już na koncie. Papiery wysłane poleconym 10 września :)
Na jakich podzespołach ta instalacja za 10 tys jeśli możesz napisać, bo zastanawiam się żeby w domu rodziców założyć zaplace 10 tys, zwrot 5 tys czyli instalacje 2.2 bez roboty własnej mam za 5 później ja rozbuduje o dodatkowe panele chyba że inwenter 2 kW.

axel83
20-09-2019, 15:25
Na jakich podzespołach ta instalacja za 10 tys jeśli możesz napisać, bo zastanawiam się żeby w domu rodziców założyć zaplace 10 tys, zwrot 5 tys czyli instalacje 2.2 bez roboty własnej mam za 5 później ja rozbuduje o dodatkowe panele chyba że inwenter 2 kW.

Panele 7x longi lr6-60PE 320W
Inwerter Sofar Solar 2200 TL
Instalacja na blachodachówce
Całość śmiga super - wyniki w przeliczeniu na 1 kwp instalacji mam najwyższe w porównaniu do okolicy na pvmonitor.
Dodatkowo od pozostałych 5000 masz jeszcze zwrot 18% w rozliczeniu pita

tkaczor123
20-09-2019, 16:19
Panele 7x longi lr6-60PE 320W
Inwerter Sofar Solar 2200 TL
Instalacja na blachodachówce
Całość śmiga super - wyniki w przeliczeniu na 1 kwp instalacji mam najwyższe w porównaniu do okolicy na pvmonitor.
Dodatkowo od pozostałych 5000 masz jeszcze zwrot 18% w rozliczeniu pita

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zacna oferta kWp wychodzi wtedy coś ok. 2.5 tys bez własnej pracy. Szkoda tylko że inwerter 2.2. zastanawiam się czy nie sprzedac quada i nie sfinalizować transakcji.

Konsultant Viessmann
24-09-2019, 10:31
Witajcie! To ja dzisiaj z nowymi informacjami odnośnie programu. Nie wiem, czy czytaliście portale branżowe dzisiaj rano, ale pojawiła się ciekawa informacja o zmianach wniosków.
według pierwotnego regulaminu programu instalacje, które są wykonane przez właścicieli, którzy mają do tego odpowiednie kwalifikacje nie mogą zostać zakwalifikowane do dopłaty w ramach tego programu. Taką oficjalną informacje w pytaniach i odpowiedział czytamy na stronie NFOŚiGW.

Jedna z redakcji podała, że Urząd postanowił jednak zmienić regulamin i po analizie przedstawionego pytania w kontekście celów realizacji programu „Mój Prąd”, Departament merytoryczny wdrażający program Moj Prąd w NFOSiGW postanowił dokonać modyfikacji zasad udzielania dotacji poprzez dopuszczenie montażu instalacji fotowoltaicznej samodzielnie przez osoby posiadające stosowne uprawnienia – na budynku będącym ich własnością.
Wprowadzenie tej modyfikacji zasad udzielania dotacji wymaga dostosowania wzoru wniosku. Zmiana wzoru wniosku umożliwiająca złożenie wniosku przez osoby samodzielnie montujące instalację PV zostanie opublikowana do 14.10.2019 r.

bzado
26-09-2019, 10:01
Dziękuję za odpowiedź, a orientujesz się może kiedy w ogóle ta ustawa ma wejść w życie ?

Podobno już uchwalili
https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/rowne-stawki-vat-na-domowe-instalacje-fotowoltaiczne,2630345,4206

Tylko nie bardzo rozumiem tego zdania:

"Kolejne ułatwienia dla prosumentów energii mogą wejść w życie na początku roku - powiedziała w czwartek w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz"

Mogą - przecież uchwalili czyli wejdzie
na początku roku - 2 tygodnie wakacjo legis później miesiąc na podpis prezydenta to przecież wcześniej niż początek roku 2020

Może ktoś mądrzejszy w nowomowie urzedniczej wyjaśni o co tu chodzi ?

mitch
26-09-2019, 10:14
"Kolejne ułatwienia dla prosumentów energii mogą wejść w życie na początku roku - powiedziała w czwartek w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz"
[...]
Może ktoś mądrzejszy w nowomowie urzedniczej wyjaśni o co tu chodzi ?
Słowo "kolejne" jest kluczem. Nie chodzi o VAT 8%. Zresztą, w linku który wkleiłeś jest to wyjaśnione pogrubioną czcionką, żeby nikt nie miał wątpliwości o co chodzi.

Kasia i Konrad
26-09-2019, 20:20
A przeczytałeś linkowany przez Ciebie tekst?
Tam jest m.in. że mogą zlikwidować opusty i zastosować rozliczanie 1:1.

I wprowadzić opłatę 4,5 zł/mies za każdy kW falownika ☹️
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101505/wirtualny-prosument-i-opust-11-kolejne-zadania-minister-emilewicz?fbclid=IwAR0KkXjQtuYrhdUGfP7VweYHMUKywZu mxF5QRcS7zuW1KCRu1IoXQ-EPO8o

fotohobby
26-09-2019, 21:21
I wprowadzić opłatę 4,5 zł/mies za każdy kW falownika ☹️
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101505/wirtualny-prosument-i-opust-11-kolejne-zadania-minister-emilewicz?fbclid=IwAR0KkXjQtuYrhdUGfP7VweYHMUKywZu mxF5QRcS7zuW1KCRu1IoXQ-EPO8o

Ciekawe, czy spółki energetyczne tak łatwo opust oddadzą

Kasia i Konrad
27-09-2019, 05:27
A to 4.5 to skąd wziąłeś?
W tekście tego nie ma.
W raporcie jest

vvvv
27-09-2019, 07:31
I wprowadzić opłatę 4,5 zł/mies za każdy kW falownika ☹️
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101505/wirtualny-prosument-i-opust-11-kolejne-zadania-minister-emilewicz?fbclid=IwAR0KkXjQtuYrhdUGfP7VweYHMUKywZu mxF5QRcS7zuW1KCRu1IoXQ-EPO8o

Pozwolę zacytować


Przewidziano przy tym dwie możliwości dla prosumentów. Pierwsza ma być dedykowana prosumentom z wysokim współczynnikiem autokonsumpcji. W tym przypadku przewidziano opust 1:1 na opłacie za energię czynną, ale brak opustu na opłatach dystrybucyjnych oraz brak zaproponowanej tzw. prosumenckiej opłaty stałej za moc.

W drugim przypadku, dla prosumentów wprowadzających do sieci spore ilości energii w stosunku do swojego zapotrzebowania, przewidziano opust 1:1 na energii i dystrybucji, ale dodatkowo opłatę stałą za moc.


43,3% (nie przewymiarowana instalacja–proponowany system)

Po co to wszystko? No trzeba zmodernizować sieć, a szczególnie stacje trafo, na których współczynnik jednoczesności jest przekroczony. Kasa na to wszystko była już pobierana od dawana, ale się rozeszło. No a teraz, żeby nie było afery i żeby nie obciążać tych co nie są prosumentami to się wprowadza takie rzeczy. Tylko to nie koniec a dopiero pewnie początek "dobrych zmian", które są oczywiście w interesie ZE. :yes:

vvvv
27-09-2019, 10:11
Masz link do tego raportu?

Nie do mnie ale odpiszę.

https://www.gov.pl/attachment/c15444c9-b0bb-4745-a4c9-2bf69933e43f

Zwróć uwagę na porównanie rozliczeń prosumenta po wprowadzeniu zmian.

No i jeszcze coś takiego.


... wskazano, że prosumenci będą pobierać mniejszą ilość energii z sieci – docelowo
na poziomie ponad 7 TWh. Ta wielkość energii nie zostanie dostarczona przez sprzedawców energii tym prosumentom i tym samym sprzedawcy nie wygenerują na tej niedostarczonej energii marży
...

masa marży rocznej w sektorze sprzedaży energii ulegnie zmniejszeniu o ponad 31 mln złotych

Ciekawe jaką nową pozycję wymyślną na rachunku.

vvvv
27-09-2019, 10:42
Opłata marżowa. :)

P.S.
Dziękuje za link.
Już zaczynam prace na systemem hybrydowym żeby zdążyć przed wprowadzeniem tych "udogodnień"

Nie ma za co. Ciekawy dokument. :D
Dokładnie trzeba coś ruszyć.

cuuube
27-09-2019, 10:54
Wróble ćwierkają o mocowej i atomowej .

vvvv
27-09-2019, 11:00
Wróble ćwierkają o mocowej i atomowej .

Mocowa to już chyba jest zatwierdzona. Z tą atomową to pewnie też niedługo. Tylko czekać pewnie jeszcze na jakąś od likwidacji węglówek. :mad:

cuuube
27-09-2019, 11:09
Tak . 1X 2020r
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!&p=7837878&viewfull=1#post7837878

cuuube
27-09-2019, 16:07
https://www.gov.pl/attachment/c15444c9-b0bb-4745-a4c9-2bf69933e43f


wskazano, że prosumenci będą pobierać mniejszą ilość energii z sieci – docelowo
na poziomie ponad 7 TWh. Ta wielkość energii nie zostanie dostarczona przez sprzedawców energii tym prosumentom i tym samym sprzedawcy nie wygenerują na tej niedostarczonej energii marży



to jest w tej koncepcji zapisane ?

adam_mk
27-09-2019, 18:58
Prosument i fotowoltaika to wrzód na dupie energetyki!
Energetyka ma ZARABIAĆ na produkcji i dostarczaniu prądu a nie robić ludziom dobrze.
Ktoś tu miał jakieś złudzenia?
Kombinują jak mogą. Obciążają za moc bierną, kombinują opłaty stałe i co się da.
I tak jak brali stówę co miesiac tak będą ją brali dalej.
NAWET WTEDY jak CAŁY PRĄD sobie sami "zrobicie".
Chcielibyście, aby Wam dopłacali?
Za to, że robicie im same problemy?

Adam M.

vvvv
27-09-2019, 21:06
to jest w tej koncepcji zapisane ?

Tak w tej koncepcji.

cuuube
27-09-2019, 21:40
Jeszcze nie przebrnąłem przez to coś.
To rocznie sobie liczą ? Gdzie o tym napisali (str) ?

Ładne kilka mld zł im brakuje

vvvv
27-09-2019, 22:00
Jeszcze nie przebrnąłem przez to coś.
To rocznie sobie liczą ? Gdzie o tym napisali (str) ?

Ładne kilka mld zł im brakuje

To jest całość, po "nasyceniu rynku", str 69. No będzie im brakowało z każdym rokiem coraz więcej, bo prosumenci nie kupują energii to mają dołek i trzeba to jakoś zasypać. No a to tylko ich "strata". Gdzie reszta, jak modernizacja sieci? Może zrobią za free. No nic zobaczymy. Ja tak czy siak miałem kupować jakiś magazyn, Zresztą moim celem jest pobieranie najmniejszej ilość z sieci. Mam cel wyznaczony, zobaczymy co wyjdzie.

cuuube
27-09-2019, 22:33
Dzięki za podpowiedz


...Gdzie reszta, jak modernizacja sieci? Może zrobią za free... co masz na myśli ?

vvvv
27-09-2019, 23:32
Dzięki za podpowiedz

co masz na myśli ?

Np. stacje trafo. Współczynnik jednoczesnosci jest na wielu zapewne przekroczony. Widzę to po swojej okolicy. Domów masę a stare trafo jakie było takie jest. Będzie potrzebne kiedyś nowe. Najlepiej z odczepami i automatyka. Nie wiem ile to kosztuje ale to chyba nie sa tanie rzeczy. Lepszym rozwiązaniem chyba byłoby sprzedawać prąd np. bezpośrednio sąsiadowi. Jak masz kogoś w miarę blisko co nie ma PV i jest możliwość to kabel oraz podlicznik. Nie obciażasz sieci tylko na to to nikt nie pozwoli ale ja osobiście uważam ze to dobra opcja. .

adam_mk
28-09-2019, 09:52
Dobra - dla kogo?
WOLNOŚCI I NIEZALEŻNOŚCI OD PAŃSTWA CI SIĘ ZACHCIEWA?!!!

Adam M.

tkaczor123
29-09-2019, 09:42
Dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją ) jak się ten zapis ma, chyba nie wychodzą na dach sprawdzić datę produkcji?;). Pewnie jakieś oświadczenie firmy montującej bo nie spełnienie tego zapisu - brak 5 tys na koncie.

vvvv
30-09-2019, 07:58
Dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją ) jak się ten zapis ma, chyba nie wychodzą na dach sprawdzić datę produkcji?;). Pewnie jakieś oświadczenie firmy montującej bo nie spełnienie tego zapisu - brak 5 tys na koncie.

Twoje oświadczenie. Jest we wniosku.

Oświadczenie o zgodności mikroinstalacji z Programem Priorytetowym
Oświadczam, że mikroinstalacja fotowoltaiczna objęta niniejszym wnioskiem o dofinansowanie:
a) dotyczy montażu nowych urządzeń, wyprodukowanych nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem jej
montażu

mpalys
30-09-2019, 21:32
https://www.gov.pl/attachment/c15444c9-b0bb-4745-a4c9-2bf69933e43f

Tak sobie pobieżnie przestudiowałem ten raport i nie wiem jak to wszystko rozumieć
Piszą że przy obecnym systemie opustu 0,8 te 20% to mało na utrzymanie "systemu" i energetyka dopłaca...
Wg ich kalkulacji opust powinien być 0,6 by energetyka nie dopłacała do prosumentów

Przeliczyłem więc na własnym przykładzie wg proponowanego wariantu 2

Oczywiście rozumiem że przy obecnie dobrze przewymiarowanej instalacji nic nie zapłacę(nie licząc obecnych opłat), a w nowej wersji tak czy owak wyrwią ode mnie dodatkową kasę :(

ale:

Falownik mam 6kW - opłaty rocznej wyszło by 6kW*4,5PLN*12mies=324PLN/rok
obecnie po obliczeniu poborów itd koszt 20% magazynowania kosztował mnie ok 1MWh
Gdyby mi zabrakło powiedzmy te 1000 kWh w magazynie i musiał bym dokupić prądu o cenie średniej powiedzmy 0,45 PLN/kWh kosztowało by mnie to 450PLN.
Wychodzi więc w tej wersji że ja zyskam na tym 126PLN, a energetyka jest na plusie zamiast na minusie :)

Jak więc to 1000kWh jak oni sprzedają to tracą dopłacają, a jak mi oddają na 1:1 to ja jestem na + i oni są na +???
Wychodzi na to że nie umieją sprzedać energii po cenie 45gr/kWh z przesyłami by na tym zarobić?

adam_mk
30-09-2019, 22:07
Co liczysz
DODAJ planowane 150% podwyżki...
Od razu czas zwrotu Ci się zmniejszy!!!
Ale też od razu Cię skubną.
No, i mała korekta tak od 1:0,5 do 1:0,7
Oczywiście 1:0,7 jak masz 1kWp.

Adam M.

jajmar
01-10-2019, 07:26
435388

~1/3-1/4 wniosków odrzucona,

fotohobby
01-10-2019, 08:49
Ciekawe, z jakich przyczyn

jajmar
02-10-2019, 21:54
Ciekawe, z jakich przyczyn

Przyczyn nie podają, tzn ja nie znalazłem aby ktoś podawał.

cuuube
02-10-2019, 22:12
Dane jakoś z przed tygodnia
https://images90.fotosik.pl/259/358747cdb3024496m.png (https://images90.fotosik.pl/259/358747cdb3024496.png)

fotohobby
02-10-2019, 22:17
Czyli większość to instalacje oddane przed wejsciem programu. Teraz takich wniosków bedzie już coraz mniej.

Stafik73
03-10-2019, 09:11
Czy może ktoś z osób które już dostało dofinansowanie wrzucić spis wszystkich potrzebnych dokumentów,certyfikatów, uprawnień itp. żeby uniknąć odrzucenia wniosku.

mojave
04-10-2019, 09:04
jak długo czekaliście na oświadczenie osd z Tauronu?

homeboy
08-10-2019, 08:23
jak długo czekaliście na oświadczenie osd z Tauronu?

Ja czekam już dwa tygodnie. Zawsze do tej pory, gdy coś załatwiałem w Tauronie, to "gubili papiery" i trzeba było składać ponownie. Ciekawe, czy i tym razem :bash:

jajmar
08-10-2019, 08:41
Ja czekam już dwa tygodnie. Zawsze do tej pory, gdy coś załatwiałem w Tauronie, to "gubili papiery" i trzeba było składać ponownie. Ciekawe, czy i tym razem :bash:

Ja czekam na oświadczenie z PGE. PGE też mi już raz zgubiło złożone papiery.........widać to powszechna praktyka.

Wujor
08-10-2019, 10:54
Jakie dokumenty trzeba im dostarczyć , tzn. Tauronowi czy PGE?

jajmar
08-10-2019, 11:38
Jakie dokumenty trzeba im dostarczyć , tzn. Tauronowi czy PGE?

Zależy co chcesz od nich uzyskać.

Wujor
08-10-2019, 11:56
Zależy co chcesz od nich uzyskać.

Mam juz instalacje PV no i pasuje zamontowac ten licznik dwukierunkowy.

jajmar
08-10-2019, 12:01
435701 idzie jak burza

jajmar
08-10-2019, 12:05
Mam juz instalacje PV no i pasuje zamontowac ten licznik dwukierunkowy.

To składasz dokumenty, deklaracje zgodności zamontowanych urządzeń, wniosek o przyłączenie jako postument, (na druku ZE) schemat instalacji, i oświadczenie wykonawcy. I czekasz na odp ZE. Z tym co przyjdzie idziesz do biura obslugi i podpisujesz nową umowę i znowu czekasz na wymianę licznika. Jak Ci wymienią licznik składasz wniosek o potwierdzenie przyłączenie i czekasz.............. ogólnie to podłączanie się jako postument to czekanie.

Wujor
08-10-2019, 12:06
Wogóle , to ma kto jaki link do informacji, jakie dokumenty należy dołączać na poszczególnych etapach ?

mibas
08-10-2019, 14:25
To składasz dokumenty, deklaracje zgodności zamontowanych urządzeń, wniosek o przyłączenie jako postument, (na druku ZE) schemat instalacji, i oświadczenie wykonawcy. I czekasz na odp ZE. Z tym co przyjdzie idziesz do biura obslugi i podpisujesz nową umowę i znowu czekasz na wymianę licznika. Jak Ci wymienią licznik składasz wniosek o potwierdzenie przyłączenie i czekasz.............. ogólnie to podłączanie się jako postument to czekanie.

najwyraźniej wszystko zależy od ZE.
W Tauronie żona złożyła przygotowane i podpisane przeze mnie dokumenty w biurze Tauronu, tam przy niej zostały pobieżnie przejrzane, czy wszystko jest, po czym usłyszała, że mają 30 dni na rozpatrzenie i że będą się kontaktować. Po dwóch tygodniach zadzwoniła ekipa z Tauronu aby dopytać szczegóły umiejscowienia licznika, ale jak usłyszeli, że skrzynka licznikowa jest w ogrodzeniu to stwierdzili że przyjadą takiego i takiego dnia wymienić licznik. I wymienili. Trwało to 2 i pół tygodnia w sumie, potem pocztą przyszedł aneks do umowy. I tyle.

Wujor
08-10-2019, 14:36
najwyraźniej wszystko zależy od ZE.
W Tauronie żona złożyła przygotowane i podpisane przeze mnie dokumenty w biurze Tauronu, tam przy niej zostały pobieżnie przejrzane, czy wszystko jest, po czym usłyszała, że mają 30 dni na rozpatrzenie i że będą się kontaktować. Po dwóch tygodniach zadzwoniła ekipa z Tauronu aby dopytać szczegóły umiejscowienia licznika, ale jak usłyszeli, że skrzynka licznikowa jest w ogrodzeniu to stwierdzili że przyjadą takiego i takiego dnia wymienić licznik. I wymienili. Trwało to 2 i pół tygodnia w sumie, potem pocztą przyszedł aneks do umowy. I tyle.

Rozumiem, że ten aneks wysłasz do NFOŚ wraz z tym wnioskiem ze strony www, co trzeba jeszcze dołączyć ?

jajmar
08-10-2019, 15:56
Rozumiem, że ten aneks wysłasz do NFOŚ wraz z tym wnioskiem ze strony www, co trzeba jeszcze dołączyć ?

Nigdzie nie pisze że aneks do umowy wysyłasz do NFOŚ, skąd to info?

Edit:
Tu masz wszystko opisane co trzeba składać

https://nfosigw.gov.pl/moj-prad/

jajmar
08-10-2019, 15:58
najwyraźniej wszystko zależy od ZE.
W Tauronie żona złożyła przygotowane i podpisane przeze mnie dokumenty w biurze Tauronu, tam przy niej zostały pobieżnie przejrzane, czy wszystko jest, po czym usłyszała, że mają 30 dni na rozpatrzenie i że będą się kontaktować. Po dwóch tygodniach zadzwoniła ekipa z Tauronu aby dopytać szczegóły umiejscowienia licznika, ale jak usłyszeli, że skrzynka licznikowa jest w ogrodzeniu to stwierdzili że przyjadą takiego i takiego dnia wymienić licznik. I wymienili. Trwało to 2 i pół tygodnia w sumie, potem pocztą przyszedł aneks do umowy. I tyle.

To PGE podaje że ma 30 dni na rozpatrzenie "tych" dokumentów, kolejne 30 na licznik i nie wiem ile na to zaświadczenie czekam już tydzień.

Zwibel
09-10-2019, 07:05
Powiedzcie mi bo nie znalazłem ...czy dotacje można uzyskać tylko na oddany do użytku budynek??
Czy to musi być jedna faktura na całość, czy może być faktura osobno na części i osobno usługa?

mibas
09-10-2019, 08:04
To PGE podaje że ma 30 dni na rozpatrzenie "tych" dokumentów, kolejne 30 na licznik i nie wiem ile na to zaświadczenie czekam już tydzień.

a sprawdź w ustawie, czy aby przypadkiem oni nie mają 30 dni od zgłoszenia (czyli złożenia dokumentów) do podłączenia instalacji do sieci (wymiany licznika)..

Wujor
09-10-2019, 10:03
Powiedzcie mi bo nie znalazłem ...czy dotacje można uzyskać tylko na oddany do użytku budynek??
Czy to musi być jedna faktura na całość, czy może być faktura osobno na części i osobno usługa?

Może nie być oddany. Ważna jest podpisana umowa z Tauronem lub innym dostawcą na dostawe energii.

jajmar
09-10-2019, 12:26
a sprawdź w ustawie, czy aby przypadkiem oni nie mają 30 dni od zgłoszenia (czyli złożenia dokumentów) do podłączenia instalacji do sieci (wymiany licznika)..

Nie che mi się tego szukać już mam licznik ale trwało to dłużej niż 30 dni.

Konsultant Viessmann
10-10-2019, 14:50
A słyszeliście że po 20 grudnia nabór wniosków ma być wznowiony i ma być prowadzony w trybie ciągłym? Informacje podał sam prezes NFOŚiGW. To chyba dobra informacja :)

vvvv
10-10-2019, 16:23
A słyszeliście że po 20 grudnia nabór wniosków ma być wznowiony i ma być prowadzony w trybie ciągłym? Informacje podał sam prezes NFOŚiGW. To chyba dobra informacja :)

Bardzo możliwe, że tak będzie jak nie ma PIT-ów. Oni się chyba bali. Była już raz taka sytuacja, że NFOŚiGW został sparaliżowany, bo urzędnicy wystawiali PIT-y i przyjmowali wnioski.

adam_mk
10-10-2019, 20:10
A słyszeliscie, ze będzie 500+, 1000+ i 4000+ ?
No, jak tylko ktoś te wybory wygra to wtedy to SFINANSUJEMY!
No i obowiązkowo po 5000 zł dla kazdego...

Cholera... z czego ja im na to dam?
Jeść przestanę czy auto na rower zamienię?

Adam M.

mitch
11-10-2019, 08:02
Cholera... z czego ja im na to dam?
Jeść przestanę czy auto na rower zamienię?

No mógłbyś zamienić auto na rower. Zrobiłbyś coś dobrego dla zdrowia swojego i innych mieszkańców ;)

Nie dramatyzuj już tak i się nie spinaj.

A wracając do tematu: już 8 mln zł wypłaconych dotacji w ramach Mój Prąd.

homeboy
11-10-2019, 08:26
Ja czekam już dwa tygodnie. Zawsze do tej pory, gdy coś załatwiałem w Tauronie, to "gubili papiery" i trzeba było składać ponownie. Ciekawe, czy i tym razem :bash:

Udało się. Wczoraj dostałem potwierdzenie przyłączenia. Mogę składać wniosek o dotację.

Maciej Loret
11-10-2019, 08:35
No mógłbyś zamienić auto na rower.


Tylko nie to. Jak będzie jeździł rowerem, to zwiększy emisję CO2.
Powinien zmienić pracę na leżącą w łóżku...

vvvv
11-10-2019, 09:26
A słyszeliscie, ze będzie 500+, 1000+ i 4000+ ?
No, jak tylko ktoś te wybory wygra to wtedy to SFINANSUJEMY!
No i obowiązkowo po 5000 zł dla kazdego...

Cholera... z czego ja im na to dam?
Jeść przestanę czy auto na rower zamienię?

Adam M.

Yoda uprawnienia do CO2 sprzedają, to jest kasa,

adam_mk
11-10-2019, 12:14
Nie mam uprawnień do sprzedania.
CO2 mogę produkować. Uprawnień - nie.
Czyli ta kasa nie dla mnie a odemnie.
Wy, w większości, też tak macie.

8 milionów wypłacono.
Oblicz i napis ile milionów z tego wróciło z tytułu podatków i opłat.
Napisz też - do kogo wróciło.
Podpowiem...
"Dostajesz" 5000zł. Realnie zostaje Ci 3200zł.
Reszta im "wraca"
Tylko... kto to są ci ONI do których wraca?

Adam M.

kulibob
11-10-2019, 12:34
I co w tym złego że wraca? liczy się "moje koryto" jak można chapnąć to trzeba łapać no ale i tak wyszło że się nie opłaca bo instalatorzy to złodzieje a latanie po dachu to nie dla mnie.

No cóż idą wybory trzeba głosować przeciw tym co prowadzą kraj do upadku, przeciwko złodziejom i tęczowym chłopakom.. czyli wybórnie niwielki zagłosuję na konfederacje bo już nie mogę patrzeć na eko fanatyzm. A wystarczyło by iść w kierunku taniego prądu i modernizacji energetyki + tanich rozwiązań energooszczędnych dotego obniżmy vat. ale nie 500+ i rozdawnictwo

mitch
11-10-2019, 12:44
"Dostajesz" 5000zł. Realnie zostaje Ci 3200zł.
Reszta im "wraca"
Tylko... kto to są ci ONI do których wraca?

Jak policzyłeś te 3200? Na mój gust: instalacja kosztuje 25000, "dostaje" 5000, to oznacza, że instalacja zamiast 25000 kosztuje mnie 20000. Gdzie zginęło w takim razie 1800 zł, bo jak dla mnie 25-5=20, a nie 25-5=21,8.
Ps. oczywiście na potrzeby dyskusji ignorujemy ulgę termomodernizacyjną, która dodatkowo pomniejsza koszt inwestycji.

adam_mk
11-10-2019, 12:45
Popieram
Istotne dla mnie jest nie to do kogo wraca, ale to - od kogo na to doją!
A doją odemnie...

Adam M.

jajmar
11-10-2019, 13:15
Popieram
Istotne dla mnie jest nie to do kogo wraca, ale to - od kogo na to doją!
A doją odemnie...

Adam M.

Od każdego kto płaci podatki, płacę wiec ode mnie też doją. Dlaczego mam nie skorzystać? Czy lepiej będzie jak polska będzie płaciła kary ? Przecież ten program ma cel w zwiększeniu produkcji z odnawialnych źródeł.

Sam jestem mocno przeciwny rozdawnictwu, ale uważam że to ma sens w dalszej perspektywie.

marcinbbb
11-10-2019, 13:15
Adam ma rację pieniądze na ten program pochodzą z naszych podatków.
A ściema że instalacja kosztuje 25000 PLN - 5000 PLN = 20000 to trochę wygląda inaczej. Firma instalująca wie że kupujący dostanie 3200 PLN do łapy więc trzeba cenę zawyżyć aby kasa się zgadzała.
Przecież sami oglądamy wyceny różnych instalacji jedna kosztuje 4000 PLN/kWp inna 5000 PLN/kWp tym samym sama instalacja 5kWp która kosztuje 20000 PLN nagle kosztuje 25000 - 3200 = 21800 a to chora i poroniona cena ponieważ nie sięgając specjalnie daleko w przeszłość oglądaliśmy wycenę 18900PLN/5kWp czyli poniżej 4kPLN/kWp. A tu wskazujemy że 5000 dostajemy za nic, 500+ też dostajemy za nic, górmicy 13, 14 i 15 pensję też dostają za nic, emeryci 13 emeryturę też dostają za nic... za nasze podatki. Golą nasz z każdej strony ale widzimy tylko że dają.

mitch
11-10-2019, 13:23
A co to ma za znaczenie? Jak gubisz gdzieś 1800 zł, to już tak nie marudź, że musisz płacić podatki. Bo podatki płacić trzeba i teraz i trzeba było płacić 5 czy 10 lat temu. To, że zmienił się sposób redystrybucji dochodów państwa, to normalna rzecz i ma miejsce w każdym kraju. Chcesz to zmienić, to idź na Wiejską, bo Twoje marudzenie na forum nic nie ma szansy zmienić. Tylko nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że Tobie chodzi o to, ze Ty podatków płacić w ogóle nie chcesz :bash: Tak czy owak, dyskusje na temat tego, że Tobie zabierają pieniądze (w tym 1800 zł, które gdzieś zgubiłeś) w tym temacie są bez sensu. Kompletnie nic swoimi wypowiedziami nie wnosisz. Nie dziw się więc, że musisz płacić na 5000+. Potraktuj to jako karę za spamowanie wątku :offtopic:

mitch
11-10-2019, 13:29
A ściema że instalacja kosztuje 25000 PLN - 5000 PLN = 20000 to trochę wygląda inaczej. Firma instalująca wie że kupujący dostanie 3200 PLN do łapy więc trzeba cenę zawyżyć aby kasa się zgadzała.

W takim razie zmień instalatora na uczciwego. Mój instalator w tej chwili bierze tyle samo ile brał przed wprowadzeniem programu "Mój prąd". To nie ściema, a fakt. Pretensje, że są cwaniacy na rynku są głupie, bo cwaniacy są wszędzie, nie tylko na rynku PV.

Poza tym, skąd wy bierzecie kwotę 3200, skoro dotacja jest 5 kpln i było to już wielokrotnie tłumaczone. Jak grochem o ścianę. Ja rozumiem, że nie każdy wie, jak rozliczyć PIT, ale na litość boską, dotacja jest 5000 zł a nie 3200. Zakodujcie to sobie raz na zawsze.

marcinbbb
11-10-2019, 13:31
Aaaa spamowanie wątku... faktycznie 9 stron tylko w temacie "mój prąd" ;) Kliknij sobie w przycisk "zgłoś do moderacji lub usunięcia".
Aha z tych 5000 nic Ci nie ubywa nie musisz nic płacić? 5000 dają i koniec?

jajmar
11-10-2019, 13:33
Adam ma rację pieniądze na ten program pochodzą z naszych podatków.
A ściema że instalacja kosztuje 25000 PLN - 5000 PLN = 20000 to trochę wygląda inaczej. Firma instalująca wie że kupujący dostanie 3200 PLN do łapy więc trzeba cenę zawyżyć aby kasa się zgadzała.


Skoro dają dotacji 5 tyś dlaczego liczycie 3200 ? Te 5 tyś ma być nieopodatkowane.

Zamówiłem instalacje PV dokładnie 10.07.2019 wpłacając zaliczkę, 23 ogłoszono program Mój Prąd cena została ustalona wcześniej kto niby mnie tak goli?

marcinbbb
11-10-2019, 13:40
Zamówiłem instalacje PV dokładnie 10.07.2019 wpłacając zaliczkę, 23 ogłoszono program Mój Prąd cena została ustalona wcześniej kto niby mnie tak goli?
A ile zapłaciłeś i za jaką instalację i na jakim sprzęcie?

jajmar
11-10-2019, 14:13
A ile zapłaciłeś i za jaką instalację i na jakim sprzęcie?

SolarEdge 7kW, do tego 20 paneli Qcells 310W, optymizery P300, 4825/ kW

marcinbbb
11-10-2019, 15:10
To po co się pytasz kto Cię goli? Przecież to jest jasne.

jajmar
11-10-2019, 16:35
To po co się pytasz kto Cię goli? Przecież to jest jasne.

??? Nie napisałeś jak wyliczywszy 3200 .Napisałeś że sprzedawcy podnieśli ceny jak wszedł Mój prąd oczekuje ze mi wyjaśnisz do końca kto mnie tak goli i na czym.

adam_mk
11-10-2019, 20:40
To nie ja tylko forumowicze policzyli TU, W TYM WĄTKU, dokładnie każdą złotówkę tej "dotacji".
Przekręt jest oczywisty!
"DAJĄ" 5000 z których MUSISZ oddać daniną tyle, ze bierzesz 3200 do łapy, ale MUSISZ spełnić kilka warunków.
A jak do łapy wpadnie cokolwiek (dają - to brać a jak biją - uciekać!) to reszta nikogo już nie obchodzi!
A ta reszta to 1800zł a jednej instalacji.
Pożyteczni idioci piszą, ze podatki płacić trzeba...
A ja pytam - ZAWSZE I NA KAŻDY KAPRYS RZADU?
Urban już zauważył, że rząd się wyżywi!
Dawno było, ale aktualnosci nie straciło.
Są cele, na które JA NIE CHCĘ DAWAĆ SIĘ OKRADAĆ!!!!

Adam M.

adam_mk
11-10-2019, 20:43
??? Nie napisałeś jak wyliczywszy 3200 .Napisałeś że sprzedawcy podnieśli ceny jak wszedł Mój prąd oczekuje ze mi wyjaśnisz do końca kto mnie tak goli i na czym.

Biedna sierotka umysłowa...
JESZCZE nie wie...
- TO NIECH PŁACI... aż się dowie.

Adam M.

fotohobby
11-10-2019, 22:08
To nie ja tylko forumowicze policzyli TU, W TYM WĄTKU, dokładnie każdą złotówkę tej "dotacji".
Przekręt jest oczywisty!
"DAJĄ" 5000 z których MUSISZ oddać daniną tyle, ze bierzesz 3200 do łapy, ale MUSISZ spełnić kilka warunków.

A nie doczytałeś, że te 5000zł nie jest opodatkowane ?

adam_mk
11-10-2019, 22:48
To dla czego zostaje w łapie tylko 3200 ?
Nazwij to co zabieraja "kosztami operacyjnymi".
Dla mnie - danina.

Znasz kogoś komu dali 5000 i dostał 5000 i mu zostało 5000 po całej operacji?

Adam M.

kudlaty69
11-10-2019, 23:15
NI bijcie piany. we wrzesniu rząd ogłosił że mój prąd jest zwolniony z podatku.

Kaizen
11-10-2019, 23:33
To dla czego zostaje w łapie tylko 3200 ?

Dlatego, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

fotohobby
11-10-2019, 23:51
To dla czego zostaje w łapie tylko 3200 ?


Nie wierz we wszystko, co wyczytasz w necie...

jajmar
12-10-2019, 00:07
To nie ja tylko forumowicze policzyli TU, W TYM WĄTKU, dokładnie każdą złotówkę tej "dotacji".
Przekręt jest oczywisty!
"DAJĄ" 5000 z których MUSISZ oddać daniną tyle, ze bierzesz 3200 do łapy, ale MUSISZ spełnić kilka warunków.
A jak do łapy wpadnie cokolwiek (dają - to brać a jak biją - uciekać!) to reszta nikogo już nie obchodzi!
A ta reszta to 1800zł a jednej instalacji.
.

Podaj te wyliczenia lub link do nich z chęcią poczytam. Skąd macie te 3200 ?


Biedna sierotka umysłowa...
JESZCZE nie wie...
- TO NIECH PŁACI... aż się dowie.

Adam M.

Próbujesz mnie obrazić?
Zadam po raz kolejny to samo pytanie, o inwestycji w panele zdecydowałem zanim pojawiły się info o Moim Prądzie, uzgodniłem cenę wpłaciłem zaliczkę, w czasie jak "czekałem" na moja instalację pojawił się Mój prąd............ ponieważ finisz instalacji był zgodny z programem próbuje skorzystać. Uda się OK, nie nie będę się ciął.

Ale jesteś 2 osoba która mi wypisuje jak to mnie na tym programie "rżną" proszę o szczegóły konkrety a nie pisanie "wszyscy wiedzą". Kawa na ławę.

axel83
12-10-2019, 08:07
To dla czego zostaje w łapie tylko 3200 ?
Nazwij to co zabieraja "kosztami operacyjnymi".
Dla mnie - danina.

Znasz kogoś komu dali 5000 i dostał 5000 i mu zostało 5000 po całej operacji?

Adam M.

Ja otrzymałem dotację całe okrągłe 5000zl i nie trzeba od tego nic odejmować :-)

adam_mk
12-10-2019, 08:15
https://globenergia.pl/moj-prad-jaka-bedzie-faktyczna-wysokosc-dotacji/

Takie coś było dyskutowane dość długo.
Także tutaj.
Piszecie - zwolnili z podatku...
No to tylko się cieszyć i głosować na jedynie słuszną partię!
Dają, zwalniają, uszczęśliwiają...
Jednak...
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy."
Alexis de Tocqueville

Adam M.

adam_mk
12-10-2019, 08:24
https://swiatoze.pl/dotacje-moj-prad-zwolnione-z-podatku/

O tym czy ktoś dostanie dotację ma decydować kolejność składania wniosków.
Wniosek jest taki, że budżet przedsięwzięca z gumy nie jest i jest ściśle określony.
Odpadną te podatki = mniejsza ilość instalacji.
Ale o tym, przed wyborami, nikt głośno nie mówi.
Są nawet tacy co już DOSTALI te 5000 zł.
No i oni chwalą.
Sam bym cwali, jakbym dostał.
Ale podobać mi się takie rozdawnictwo nie musi.

Adam M.

sruba014
12-10-2019, 08:46
Pewnie głosujesz na SLD lub PO? Adamie? :)

marcinbbb
12-10-2019, 11:07
Pewnie głosujesz na SLD lub PO? Adamie? :)

A ja myślałem że mamy ciszę wyborczą.

sruba014
12-10-2019, 11:32
Nie agituję - życzliwie zaczepiam :)

fotohobby
12-10-2019, 17:27
https://swiatoze.pl/dotacje-moj-prad-zwolnione-z-podatku/

O tym czy ktoś dostanie dotację ma decydować kolejność składania wniosków.
Wniosek jest taki, że budżet przedsięwzięca z gumy nie jest i jest ściśle określony.


No przecieź na początku, jak tylko program wystartował, podany był jego budżet...
Może zacznij od początku wątku i później tu wróć...?

adam_mk
12-10-2019, 19:40
Pewnie głosujesz na SLD lub PO? Adamie? :)

No, chyba żartujesz...
Całe forum i okolice wiedzą, ze jestem KORWINISTĄ.
Tak jak Korwin uważam, że Hitler był dobrym wodzem dla swijego narodu.
Wprawdzie grabił go na 36% podatku ale za to wojnę zrobił - i to jaką!
Tu i teraz grabią nas na ponad 80% wliczjąc podatki VATy ZUSy srusy i inne daniny a nawet dróg wyremontować nie umieją.
To gdzie idzie ta kasa?
Miłościwie nas opodatkowujący nawet na socjal obiecany długi u naszych dzieci i wnuków robią...
Szkoły niczego sensownego nie uczą.
Państwa własnego nie mamy tylko region Brukselski... (w związku z tym i prawa nie mamy swojego)
Ślimak jest rybą a marchewka - owocem...
W słusznie minionym systemie, gdzie pobierałem nauki, inaczej mi to przedstawiano.
Tu nawet murzynów już nie ma...
Jacyś Afroamerykanie sa... (z Marsa?)
II wojnę podobno NAZIŚCI zrobili. Do spółki z Polakami.
Tak nam się tłumaczy...
DLATEGO mamy płacić każdemu kto zarząda.
Amerykanie, nasz sojusznik i opiekun już tego dopilnuje!

Zauważ, że we wszystkim co napisałem (a nie o wszystkim napisałem, co mi się nie podoba) nie ma ani kropli agitacji!

Jutro wybory.
Każdy powinien pójść i zagłosować jak mu sumienie każe. Albo rozum... (jak coś takiego ma).
Jak będzie?
No, będzie tak jak wybierzemy., chyba ze ktoś "cud nad urną" odprawi.
Oby - nie!
Ja na głosowanie idę!

Adam M.

mitch
12-10-2019, 21:00
@adam_mk Jezu, chłopie, wyluzuj. To tylko program "Mój prąd". Najważniejsze, żebyś zapamiętał, że 5000 zł w ramach tego programu dostajesz w całości. I nie wprowadzał innych w błąd. Masz doświadczenie w różnych sprawach, tego Ci nie ujmuję. Ale w tym wątku masz mało do powiedzenia na temat i - niczego Ci nie ujmując - jesteś marnym autorytetem w tej akurat materii. Fakt, masz rację, ze budżet z gumy nie jest, a dokładna kwota to 1 mld zł i zostało jeszcze 991 milionów. Te 8 mln, ktore już wypłacono oznacza, że ponad 1700 osób już dostało kasę i liczba ta rośnie z każdym dniem (roboczym). Moim zdaniem dyskusje na temat czy komuś podoba się polityka fiskalna państwa oraz sposób redystrybucji dochodów państwa ma się naprawdę nijak do tytułu wątku. Takie gadanie starych pierników przy ognisku, z którego zupełnie nic nie wynika. Niby nieszkodliwe, ale dlaczego akurat w tym wątku? Po co mieszać w to politykę? Tak jak pisałem wcześniej, pisanie na forum nie zmieni polityki państwa.

@marcinbbb Do Ciebie mam prośbę - nie rozpowszechniaj nieprawdziwych informacji. Pieniądze otrzymane w ramach programu Mój prąd nie są opodatkowane. A to, czy instalator sobie "weźmie" do kieszeni tę dopłatę, zależy od inwestora. Hint: jak ktoś kupuje samochód czy materiały budowlane po cenach katalogowych, to jest wina sprzedawcy, czy inwestora? Znam uczciwych instalatorów, których ceny nie zmieniły się z powodu tego programu.

adam_mk
12-10-2019, 22:02
Przyznaję - myliłem się!
Wydawało mi się , że i tu ukrecą swoje lody, ale wybory wazniejsze...
Nadal nie podoba mi się, ze mam ten 1 miliard zł w jakiejś części sfinansować.
Cieszę się radością tych 1700 osób co tę kasę, co ze mnie ( i z Was) zedrą - juz dostali.
Ale patrzę jakby się tu wymigać ze sfinansowania tego...
To zle?
Piszesz "Po co mieszać w to politykę?"
A po co polityka miesza w to MOJĄ KASĘ?!!!
Wydaje Ci się, że rząd (taki dobry bo daje) MA jakąś swoją kasę?
Ma tylko to co z nas wydoi!!!!
Usiądz i zastanów się kto znas ma rację.

Adam M.

vvvv
12-10-2019, 22:13
Przyznaję - myliłem się!
Wydawało mi się , że i tu ukrecą swoje lody, ale wybory wazniejsze...
Nadal nie podoba mi się, ze mam ten 1 miliard zł w jakiejś części sfinansować.
Cieszę się radością tych 1700 osób co tę kasę, co ze mnie ( i z Was) zedrą - juz dostali.
Ale patrzę jakby się tu wymigać ze sfinansowania tego...
To zle?
Piszesz "Po co mieszać w to politykę?"
A po co polityka miesza w to MOJĄ KASĘ?!!!
Wydaje Ci się, że rząd (taki dobry bo daje) MA jakąś swoją kasę?
Ma tylko to co z nas wydoi!!!!
Usiądz i zastanów się kto znas ma rację.

Adam M.

Możesz skorzystać. Nikt Ci nie broni. Też dostaniesz.

adam_mk
12-10-2019, 22:52
Słabo czytasz...
Planuję OFF-GRID.
Nie dostanę.

Adam M.

marcinbbb
13-10-2019, 09:22
Jak to dobrze że te 5000 dają i nie będą w żaden sposób opodatkowane -kraj mlekiem i miodem płynący. A w PIT to nie trzeba wpisać co państwo dało że 5k się dostało? Cuda Panie cuda ogłaszają!!! Nic tylko brać jak kredyty we frankach - wzięli kazali im, pistolet do głowy przykładali i mówili bierz jak nie kula w łeb!
A dziś ile to oni by chcieli, jakie oni mają problemy... psychiczne od dawien dawna mają.

fotohobby
13-10-2019, 10:13
Jak to dobrze że te 5000 dają i nie będą w żaden sposób opodatkowane -kraj mlekiem i miodem płynący. A w PIT to nie trzeba wpisać co państwo dało że 5k się dostało?

Nie trzeba. W PIT wpisujesz wydaną na PV kwotę (pomniejszona o 5 tys dotacji), zeby dostać zwrot wg swojej stawki podatkowej.

Pozwala to obnizyc koszt instalacji z 4550zł/kWp do 2730zł/kWp (to akurat mój przypadek)

mitch
13-10-2019, 10:35
Jak to dobrze że te 5000 dają i nie będą w żaden sposób opodatkowane -kraj mlekiem i miodem płynący. A w PIT to nie trzeba wpisać co państwo dało że 5k się dostało? Cuda Panie cuda ogłaszają!!!
Tak jak już wcześniej ja Ci pisałem i tak jak @fotohobby napisał - NIE! Nikt nic potrącać z tych 5 kpln nie będzie. Jeśli jest inaczej, podaj proszę źródło, na którym opierasz swoje rewelacje, bo w tej chwili dalej tylko brniesz i wprowadzasz w błąd. W ten sposób tworzysz miejskie legendy, zastanawiam się po co?

@adam_mk Akurat mnie nie musisz uczyć, skąd państwa (wszystkie, nie tylko Polska) mają pieniądze. Ale... to nie jest miejsce ani czas po temu, żeby wchodzić w bezsensowne dyskusje o polityce. Chcesz coś zmienić? Idź na Wiejską, obojętnie czy w charakterze posła czy obywatela, spotkaj się z posłem czy senatorem, załóż własną partię, stań się medialny - wszystko to będzie miało większy wpływ niż gadanie o tym tutaj.

Zawiązałeś umowę społeczną, to masz obowiązki, czy się to Ci podoba, czy nie. Jeśli się wypisujesz z tej umowy, to nie ma problemu, możesz nawet zniknąć z systemu. Nikt Ci tego (jeszcze :) ) nie zabrania. Ale to też nie jest miejsce na ten temat. Odpuścmy temat polityki w tym wątku i tyle.

jajmar
13-10-2019, 10:58
Jak to dobrze że te 5000 dają i nie będą w żaden sposób opodatkowane -kraj mlekiem i miodem płynący. A w PIT to nie trzeba wpisać co państwo dało że 5k się dostało? Cuda Panie cuda ogłaszają!!! Nic tylko brać jak kredyty we frankach - wzięli kazali im, pistolet do głowy przykładali i mówili bierz jak nie kula w łeb!
A dziś ile to oni by chcieli, jakie oni mają problemy... psychiczne od dawien dawna mają.

Zdaje mi się że nie masz zielonego pojęcia ani o obecnych przepisach ani o historycznych już w tej chwili kredytach frankowych.

marcinbbb
13-10-2019, 11:06
Zdaje mi się że nie masz zielonego pojęcia ani o obecnych przepisach ani o historycznych już w tej chwili kredytach frankowych.

Nie miałem, nie mam i kredytów mieć nie będę. Chałupę rozbudowuję za swoje

Konsultant Viessmann
14-10-2019, 12:08
Ja otrzymałem dotację całe okrągłe 5000zl i nie trzeba od tego nic odejmować :-)

Super!
Dla wyjasnienia dodam, że instalacji PV nie można wspierać innymi środkami publicznymi, wyjątek stanowi możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. (przysługuje wyłącznie w podatku dochodowym od osób fizycznych)

mojave
16-10-2019, 11:00
wczoraj wysłałam wniosek, zakładając, że wzystko będzie ok i zostnie rozpatrzony pozytywnie, ile czasu czeka sie na wypłatę dotacji?

Wujor
16-10-2019, 15:21
wczoraj wysłałam wniosek, zakładając, że wzystko będzie ok i zostnie rozpatrzony pozytywnie, ile czasu czeka sie na wypłatę dotacji?

Oprócz samego wniosku, jakie dokumenty dołączyłeś?

axel83
17-10-2019, 05:29
wczoraj wysłałam wniosek, zakładając, że wzystko będzie ok i zostnie rozpatrzony pozytywnie, ile czasu czeka sie na wypłatę dotacji?

Od wysłania dokumentów do pieniędzy na koncie czekałem ok. tygodnia więc expresowo.

gawel
17-10-2019, 07:06
To fajnie ale zanim dobrniesz do tego wniosku to dopiero jest gehenna :jawdrop:

Wujor
17-10-2019, 08:27
Od wysłania dokumentów do pieniędzy na koncie czekałem ok. tygodnia więc expresowo.

Jakie dokumenty oprócz wniosku wysłałeś?

jajmar
17-10-2019, 09:21
Jakie dokumenty oprócz wniosku wysłałeś?

Ja piernicze, ile razy można o to samo pytać? Na stronie http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/ masz aktualne potrzebne dokumenty. To się już chyba drugi raz zmieniło więc co Ci da że ktoś poda co wysłał? Kilka dni temu doszły np dodatkowe dokumenty jeżeli ktoś sam wykonuje instalację.

jajmar
22-10-2019, 13:01
Od dziś można on-line składać wnioski o "Mój prąd "

http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1495,zawnioskuj-online-o-dofinansowanie-w-ramach-programu-moj-prad.html

mojave
22-10-2019, 13:14
jakby nie mozna było wprowadzić takiej formy od początku:(

Wujor
22-10-2019, 14:13
Tymczasem 2 tygodnie juz czekam na wizytę z Tauron'a i zmianę licznika. No ileż można czekać???

Konsultant Viessmann
22-10-2019, 14:38
jakby nie mozna było wprowadzić takiej formy od początku:(

Lepiej późno niż wcale! Choć w sumie nie tak późno bo minęły dopiero niecałe 2 miesiące od uruchomienia programu. A ewnioski trwają dopiero dzień, a wpadło ich już 56. Ciekawe czy program jeszcze przyspieszy

jajmar
22-10-2019, 17:31
jakby nie mozna było wprowadzić takiej formy od początku:(

Program ogłosili na 5 lat lub do wyczerpania środków, na chwile obecną wydali coś koło 12 mln więc to raczej początek.

jajmar
22-10-2019, 17:32
Tymczasem 2 tygodnie juz czekam na wizytę z Tauron'a i zmianę licznika. No ileż można czekać???

Potem będziesz czekał na potwierdzenie przyłączenie do OSD, ja w PGE czekałem 8 dni na ten kwitek, na licznik kolo 3 tygodni.

jacekw80
23-10-2019, 07:11
Witam, zrobiłem rozeznanie w kilku firmach (woj. śląskie) i ceny oscylowały w okolicach od 5500 zł za kW na materiałach firm CSUN, MAYSUN i SOFAR do 6000 zł za kW za panele firmy LONGI i falownik HUAWEI.
Jak to się ma do ofert które były przedstawiane na tym forum jeszcze kilka miesięcy temu, gdzie ceny były w okolicach 4000 zł za kW lub nawet mniej?
Jakie elementy składowe zestawu podrożały? Panele przecież mają coraz większą moc i potrzeba ich mniej dla określonych zestawów, czyżby to przez program "Mój prąd"?
Co jeszcze ciekawe to firmy nie chcą montować zestawów 2-2.5kW tylko co najmniej 3kW

Jeżeli ktoś posiada wyceny zestawów w okolicach 4000 zł za kW to poproszę.

mitch
23-10-2019, 08:53
jakby nie mozna było wprowadzić takiej formy od początku:(
No już weź nie marudź. W ciągu ostatnich lat zmieniło się wiele na plus. Naprawdę sporo spraw można obecnie załatwić on-line, co było nie do pomyślenia jeszcze 5 lat temu. A na samą myśl o tym, żeby o jakiekolwiek dofiansowanie czy w ogóle pieniądze można było on-line wystąpić, to wszyscy urzędnicy śmiali się do rozpuku. I tak jak już przedpiścy wspomnieli, program tak naprawdę dopiero ruszył, nie ma co narzekać. Narzekać powinniśmy jedynie na ludzi składających wnioski, które później są odrzucane z powodu braku spełnienia wymagań programu :bash:

mitch
23-10-2019, 08:59
Witam, zrobiłem rozeznanie w kilku firmach (woj. śląskie) i ceny oscylowały w okolicach od 5500 zł za kW na materiałach firm CSUN, MAYSUN i SOFAR do 6000 zł za kW za panele firmy LONGI i falownik HUAWEI.
Jak to się ma do ofert które były przedstawiane na tym forum jeszcze kilka miesięcy temu, gdzie ceny były w okolicach 4000 zł za kW lub nawet mniej?
Jakie elementy składowe zestawu podrożały? Panele przecież mają coraz większą moc i potrzeba ich mniej dla określonych zestawów, czyżby to przez program "Mój prąd"?
Co jeszcze ciekawe to firmy nie chcą montować zestawów 2-2.5kW tylko co najmniej 3kW
Jeżeli ktoś posiada wyceny zestawów w okolicach 4000 zł za kW to poproszę.
Takie oferty nadal są, tylko raczej nie dla instalacji o mocy 2-2.5 kW. W takich instalacjach falownik znacząco podnosi cenę za 1 kW. A nie chcą montować takich instalacji, bo im się to nie kalkuluje, więc cena idzie w górę, etc. Przy takiej instalacji trzeba się zastanowić, czy to ma w ogóle sens, a jeśli tak, to można samemu wykonać instalację. Wtedy cena będzie pewnie duuuużo niższa niż 4 kpln/1 kWp.

jajmar
23-10-2019, 09:37
W 13 dniu od wysłania pocztą papierów kasa na koncie. Najszybszy etap

jacekw80
23-10-2019, 09:49
Dzięki mitch za odpowiedź. Trzeba w takim razie samemu wykonać taką instalację. Ciekawe jak jest później z papierami w Tauronie, pewnie trzeba kogoś znaleźć żeby kwity podpisał.
Dobór i zakup elementów to raczej nie problem, montaż paneli również. Optymalizacją bym się nie przejmował i tak mam połacie wschód-zachód. Bardziej mnie martwi okablowanie i zabezpieczenia.
Szkoda, że w necie mało jest informacji dotyczących "fotowaltaiki DIY".

mitch
23-10-2019, 12:12
Dzięki mitch za odpowiedź. Trzeba w takim razie samemu wykonać taką instalację. Ciekawe jak jest później z papierami w Tauronie, pewnie trzeba kogoś znaleźć żeby kwity podpisał.
Dobór i zakup elementów to raczej nie problem, montaż paneli również. Optymalizacją bym się nie przejmował i tak mam połacie wschód-zachód. Bardziej mnie martwi okablowanie i zabezpieczenia.
Szkoda, że w necie mało jest informacji dotyczących "fotowaltaiki DIY".
W wątku obok kolega @bobrow opisuje jak właśnie uruchomił swoją instalację, którą wykonał sam od A do Z, włącznie z wiatą na której są panele. Jak przejrzysz wątek wstecz, to naprawdę pisał o każdej najmniejszej kwestii.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie
Więc materiały do czytania są :)
Jeśli chodzi o papiery, wymagany jest podpis osoby z uprawnieniami. Szczegółów musisz poszukać, niektóre ZE wymagają żeby elektryk miał firmę, nie wiem jak w Tauronie.

bobrow
23-10-2019, 20:04
Witam,
gratuluję koledze kasy z dotacji- jak tylko mi zaktualizują w eboku dane , składam papiery.

Odnośnie mojego Tauronu- poszło jak z ręki...
Złożyłem tylko wniosek w biurze obsługi i w nie całe trzy tyg miałem już zamontowany dwukierunkowy licznik-a po tygodniu przyszedł aneks do umowy.
Żadnych odbiorów i podpisów.
Odnośnie instalatora , wpisałem mojego kolegę z uprawnieniami SEP.
Pzdr

miecio 301
23-10-2019, 20:13
Witam,
gratuluję koledze kasy z dotacji- jak tylko mi zaktualizują w eboku dane , składam papiery.

Pzdr

Złóż już wniosek o poświadczenie montażu licznika, możesz telef.

bobrow
23-10-2019, 20:15
Złóż już wniosek o poświadczenie montażu licznika, możesz telef.

Racja-tak zrobię.
Dzięki

gawel
23-10-2019, 21:36
Witam,
gratuluję koledze kasy z dotacji- jak tylko mi zaktualizują w eboku dane , składam papiery.

Odnośnie mojego Tauronu- poszło jak z ręki...
Złożyłem tylko wniosek w biurze obsługi i w nie całe trzy tyg miałem już zamontowany dwukierunkowy licznik-a po tygodniu przyszedł aneks do umowy.
Żadnych odbiorów i podpisów.
Odnośnie instalatora , wpisałem mojego kolegę z uprawnieniami SEP.
Pzdr

U mnie odwrotnie najpierw zaświadczenie o możliwościach tech przyłączenia mojej instalacji do sieci od OSD potem aneks do umowy lub nowa i to juz mam teraz czekam na licznik. Potem z protokołem ze z miany licznika i wnioskiem o dofinansowanie jadę do RE po potwierdzenie przyłączenia. składam wniosek w NFOŚ I czekanie na wypłatę środków. Jeszcze jedna uwaga prosumenci nie mogą mieć EBOK tak ze nie masz na co czekać.

bobrow
23-10-2019, 22:00
Jeszcze jedna uwaga prosumenci nie mogą mieć EBOK tak ze nie masz na co czekać.

O kurczaki- a konsultant mi powiedział ,żebym czekał.Mają dołożyć drugie konto...

miecio 301
23-10-2019, 22:10
W tauronie jak najbardziej będziesz miał ebok tak do miesiąca

gawel
23-10-2019, 22:13
W tauronie jak najbardziej będziesz miał ebok tak do miesiąca

Ja mam konto EBOK od 15 lat w PGE, ale wczoraj ponformowano mnie że będzie niaktywne i tyle

gawel
23-10-2019, 22:13
O kurczaki- a konsultant mi powiedział ,żebym czekał.Mają dołożyć drugie konto...

spokojnie ty masz chyba Tauron może jest tam normalnie

miecio 301
23-10-2019, 22:57
Ja mam konto EBOK od 15 lat w PGE, ale wczoraj ponformowano mnie że będzie niaktywne i tyle

Dziwne podejście, co im przeszkadza prosument,może osoba informująca nie zrozumiała o co chodzi

gawel
23-10-2019, 23:04
Dziwne podejście, co im przeszkadza prosument,może osoba informująca nie zrozumiała o co chodzi

Na pewno nie pokazała mi stosowny dokument. To jest kwestia systemu może kiedyś to naprawią. Rozmawiałem z moim wykonawcą zakładającym PV w wielu rejonach i mówi że procedury sa najprzeróżniejsze.

cuuube
23-10-2019, 23:08
Ebok'a dla prosumentów ma tylko Tauron . Tylko PGE robi bilansowanie miedzyfazowe wektorowe(prawidłowe) . Enea niby rozlicza poprawnie prosumentów z 2T . Energa to prywatny folwark PiSu (w dwa lata 7 prezesów ) tu kolejni https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24451010,energa-zwleka-z-wyborem-prezesow-pis-nie-podjal-decyzji.html


Te zakłady to państwa w państwie .


https://www.youtube.com/watch?v=2zJFhdZ6Ox4

jajmar
24-10-2019, 00:19
Dziwne podejście, co im przeszkadza prosument,może osoba informująca nie zrozumiała o co chodzi

Co im przeszkadza nie wiem, ale PGE nie ma BOK w necie dla prosumenta, też sie od tego odbiłem.

pierwek
24-10-2019, 06:32
Tymczasem 2 tygodnie juz czekam na wizytę z Tauron'a i zmianę licznika. No ileż można czekać???

Czekałem w Tauronie prawie 2 mce na wymianę licznika na dwukierunkowy. Oni uważają że powinni zmieścić się w 30dniach od zgłoszenia z naciskiem na POWINNI.

Mam pytanie czy ktoś to przerabiał. czy rozbudowa instalacji też kwalifikuje do programu i zwrotu kosztów poniesionych np teraz? Sytuacja jest taka że licznik miałem wyminiony pod koniec maja i gdybym teraz rozbudował instalacje FV i dołożył kolejny falownik oraz panele to mogę ubiegać się o udział w programie w związku z tą rozbudowa?

cuuube
24-10-2019, 07:05
Na ten program się nie łapiesz , ja również ( tylko nowe liczniki dwukierunkowe ). Może w przyszłym roku coś zmienią , jak siądzie ruch w budowie nowych instalacji . Do ministerstwa idą sygnały , że prosumenci też mają chęć ugryźć coś z tego tortu .

mitch
24-10-2019, 07:30
Dziwne podejście, co im przeszkadza prosument,może osoba informująca nie zrozumiała o co chodzi
Powiedz to Enerdze. W Enerdze żaden prosument nie ma dostępu do EBOK. Faktury są wyłącznie w formie papierowej. Ci, co załapali się na liczniki ze zdalnym odczytem, przynajmniej mają dostęp do zużycia on-line, ale te liczniki skończyły im się daaaaawno temu. Głęboki PRL :bash:

Na ten program się nie łapiesz , ja również ( tylko nowe liczniki dwukierunkowe ). Może w przyszłym roku coś zmienią , jak siądzie ruch w budowie nowych instalacji .
Wierzysz w to? Jak na razie nie zanosi się na zmniejszenie inwestycji. A jak nie daj boże taryfy dla konsumentów w przyszłym roku pójdą w górę, to będzie kolejna fala. Ja już tracę nadzieję ;)

cuuube
24-10-2019, 08:49
Jakieś sugestie przyjmują w ME , niedawno umożliwili udział w programie tym którzy sami sobie montują i mają uprawnienia oraz wprowadzili mozl6 składania wniosku online ( :lol2: )

Konsultant Viessmann
24-10-2019, 08:56
Jakieś sugestie przyjmują w ME , niedawno umożliwili udział w programie tym którzy sami sobie montują i mają uprawnienia oraz wprowadzili mozl6 składania wniosku online ( :lol2: )

To prawda, jeszcze tylko zwolnienie z podatku w Moim Prądzie czeka na podpis prezydenta! No i oczywiście ujednolicenie stawki VAT do 8 % na PV, ale ponoć już tylko niecałe 4 tygodnie do tych rewelacji

bobrow
24-10-2019, 09:01
To prawda, jeszcze tylko zwolnienie z podatku w Moim Prądzie czeka na podpis prezydenta! No i oczywiście ujednolicenie stawki VAT do 8 % na PV, ale ponoć już tylko niecałe 4 tygodnie do tych rewelacji

Jakie zwolnienie z podatku ?
Dotacja przecież nie jest opodatkowana...

cuuube
24-10-2019, 09:07
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101497/podatek-od-dotacji-z-mojego-pradu-ministerstwo-wyjasnilo

cuuube
24-10-2019, 09:10
Jakie zwolnienie z podatku ?
Dotacja przecież nie jest opodatkowana...

O tym decydują jak im się podoba

https://portal.zaraszow.pl/vat-od-dotacji-solary-kotly/


http://gramwzielone.pl/gminy-maja-problem-z-podatekiem-vat-przy-dotacjach-na-oze

jajmar
24-10-2019, 09:11
Mam pytanie czy ktoś to przerabiał. czy rozbudowa instalacji też kwalifikuje do programu i zwrotu kosztów poniesionych np teraz? Sytuacja jest taka że licznik miałem wyminiony pod koniec maja i gdybym teraz rozbudował instalacje FV i dołożył kolejny falownik oraz panele to mogę ubiegać się o udział w programie w związku z tą rozbudowa?

W programie mój prąd jest zapis że rozbudowy instalacji nie dotują. Dla nich najbardziej istotny jest czas wymiany licznika.

mojave
25-10-2019, 08:39
ja na tauron nie narzekam, licznik przyszli wymienić w ciągu 8 dni, po kolejnych 7 przyszło oświadczenie osd, wniosek złozyłam w zeszłą srodę, wczoraj dostałam maila o przyznanej dotacji, pewnie pieniądze wpłyną w przyszłym tygodniu.

Wujor
25-10-2019, 09:32
ja na tauron nie narzekam, licznik przyszli wymienić w ciągu 8 dni, po kolejnych 7 przyszło oświadczenie osd, wniosek złozyłam w zeszłą srodę, wczoraj dostałam maila o przyznanej dotacji, pewnie pieniądze wpłyną w przyszłym tygodniu.

Jaki region? W Krakowie czekam juz ponad 17 dni od zlozenia w Tauronie wniosku, ani widu ani slychu....

Konsultant Viessmann
28-10-2019, 08:44
Jakie zwolnienie z podatku ?
Dotacja przecież nie jest opodatkowana...

Mój błąd, roztargnienie! Oczywiście, jest już zwolniona. Na podpis prezydenta czeka ujednolicenie do 8% Vat na PV bez względu na lokalizację.

mojave
28-10-2019, 11:13
Bielsko-Biała

Akrimka
29-10-2019, 10:52
CZy to prawda ze wnioski są przyjmowane tylko do 20 grudnia ze trzeba się spieszyć ?
Mam w planach założenie i firma instalacyjna po moim kontakcie bardzo mocno naciska ze trzeba to robić już bo każdy tydz ma znaczenie.

jajmar
29-10-2019, 11:54
CZy to prawda ze wnioski są przyjmowane tylko do 20 grudnia ze trzeba się spieszyć ?
Mam w planach założenie i firma instalacyjna po moim kontakcie bardzo mocno naciska ze trzeba to robić już bo każdy tydz ma znaczenie.

Ten nabór trwa do 20 grudnia, podobno w nowym roku ma być ogłoszony nowy.
Nie wiem czy jak teraz zaczynasz masz szanse się do 20 grudnia załapać. Bo do 20 musisz mieć wymieniony licznik i potwierdzenie podloączenia do OZE - na to wszystko sie długo czeka , ale to zależy od ZE i regionu.

Konsultant Viessmann
29-10-2019, 12:14
CZy to prawda ze wnioski są przyjmowane tylko do 20 grudnia ze trzeba się spieszyć ?
Mam w planach założenie i firma instalacyjna po moim kontakcie bardzo mocno naciska ze trzeba to robić już bo każdy tydz ma znaczenie.

Z tego co mówił prezes NFOŚiGW na jednej z konferencji, nabór ma być w trybie ciągłym, a nawet jeśli nie to pewnie zostanie uruchomiony kolejny nabór zaraz po nowym roku. Akurat 20 grudnia to piątek i praktycznie zaraz przed świętami, więc może poczekają z nowym do nowego roku. Ale na pewno będzie

mitch
29-10-2019, 13:05
CZy to prawda ze wnioski są przyjmowane tylko do 20 grudnia ze trzeba się spieszyć ?
Mam w planach założenie i firma instalacyjna po moim kontakcie bardzo mocno naciska ze trzeba to robić już bo każdy tydz ma znaczenie.

I tak i nie. NFOŚiGW twierdzi, że w 2020 roku zostanie uruchomiony nabór w trybie ciągłym. Oczywiście, jeśli NFOŚiGW wycofa się z tej deklaracji to data 20 grudnia będzie ostateczną. W takim przypadku faktycznie czas zaczyna być problemem, bo w przypadku złej pogody firma nie wejdzie na dach, a bez tego nie wystawi FV. Potem jeszcze kwestia zalożenia licznika - w Enerdze trwa to od tygodnia do miesiąca. Inne ZE z góry dają sobie 30 dni i wtedy może być bardzo blisko terminu. Ale przynajmniej można teraz on-line składać wnioski :)

Konsultant Viessmann
30-10-2019, 17:16
I tak i nie. NFOŚiGW twierdzi, że w 2020 roku zostanie uruchomiony nabór w trybie ciągłym. Oczywiście, jeśli NFOŚiGW wycofa się z tej deklaracji to data 20 grudnia będzie ostateczną. W takim przypadku faktycznie czas zaczyna być problemem, bo w przypadku złej pogody firma nie wejdzie na dach, a bez tego nie wystawi FV. Potem jeszcze kwestia zalożenia licznika - w Enerdze trwa to od tygodnia do miesiąca. Inne ZE z góry dają sobie 30 dni i wtedy może być bardzo blisko terminu. Ale przynajmniej można teraz on-line składać wnioski :)

Hmm z tego co się orientuję, to NFOŚiGW twierdzi że przedstawiony termin jest wymogiem formalnym i jest bo być musi ze względu na sprawy administracyjne, ale w sumie może lepiej chuchać na zimne i złożyć ten wniosek w pierwszym naborze niż później się stresować że naboru nie uruchomią