PDA

Zobacz pełną wersję : Zbyt duża odległość kotew w wieńcu pod murłatą?



T-omek
26-07-2019, 10:11
Witam wszystkich.

Niestety popełniłem błąd. Myślę, że między kotwami w wieńcu pod murłatą mam za duże odległości. Do rzeczy, kotwy to pręty gwintowane fi 16 kl. 8.8 zakończone e-Lką długości ok 1m umiejscowione w słupach żelbetowych ściany kolankowej. Długość ściany kolankowej to 8m a odległość między kotwami to ok 2,6m (4 kotwy na całą długość ścianki kolankowej). Dach będzie jętkowy a pokrycie to dachówka ceramiczna. Kierbud na urlopie, do cieśli od dachu nie mogę się dodzwonić. Co teraz robić? Zostawić tak jak jest czy bawić się w dostawianie kotew chemicznych? Bardzo proszę o pomoc za którą z góry dziękuję. Pozdrawiam

Di.
26-07-2019, 16:43
Witam wszystkich.

Niestety popełniłem błąd. Myślę, że między kotwami w wieńcu pod murłatą mam za duże odległości. Do rzeczy, kotwy to pręty gwintowane fi 16 kl. 8.8 zakończone e-Lką długości ok 1m umiejscowione w słupach żelbetowych ściany kolankowej. Długość ściany kolankowej to 8m a odległość między kotwami to ok 2,6m (4 kotwy na całą długość ścianki kolankowej). Dach będzie jętkowy a pokrycie to dachówka ceramiczna. Kierbud na urlopie, do cieśli od dachu nie mogę się dodzwonić. Co teraz robić? Zostawić tak jak jest czy bawić się w dostawianie kotew chemicznych? Bardzo proszę o pomoc za którą z góry dziękuję. Pozdrawiam

Powiem ci tak, moj kierownik budowy stwierdzil, ze co 2,5m jest ok, tylko dac kotwy fi16mm... Tazke pewnie konstrukcyjnie to potrzyma, gorzej z twoja psychika :)
Dalem gesciej jakbys pytal. Jak dorzucisz jeszcze 3 pomiedzy to wiele roboty nie ma, a pewnie sie uspokoisz. Mam nadzieje ze pomoglem rozwiac watpliwosci,

Slawko123
26-07-2019, 17:09
wystarczy zajrzeć w projekt i wszystko bedzie wiadomo, co ile cm i jakie te kotwy powinny byc.
ogólnie nie rzadziej niz co 1,2m

Di.
29-07-2019, 10:15
wystarczy zajrzeć w projekt i wszystko bedzie wiadomo, co ile cm i jakie te kotwy powinny byc.
ogólnie nie rzadziej niz co 1,2m

Skad wziales 1,2m? liczyles? A jakie fi kotwy do tego 12? 20? Moze co 80cm? albo co 60cm jak krokwie sa ciensze a gesciej, tak bedzie "bezpieczniej"? Co fusy na to?
Tak naprawde wystarczy przeliczyc, ale kto to robi? W projekcie powiadasz? Kolega napisal ze byl blad, wiec nie jest tak jak w projekcie. Ja napisalem tylko co na ten temat mowil doswiadczony KB. Pozdrawiam :)

Slawko123
29-07-2019, 10:23
Skad wziales 1,2m? liczyles? A jakie fi kotwy do tego 12? 20? Moze co 80cm? albo co 60cm jak krokwie sa ciensze a gesciej, tak bedzie "bezpieczniej"? Co fusy na to?
Tak naprawde wystarczy przeliczyc, ale kto to robi? W projekcie powiadasz? Kolega napisal ze byl blad, wiec nie jest tak jak w projekcie. Ja napisalem tylko co na ten temat mowil doswiadczony KB. Pozdrawiam :)

a Ty umiesz czytać ze zrozumieniem, lub rozumieć co czytasz?
zacytuje Ci ten jeden fragment abys nie musiał całości czytać

Niestety popełniłem błąd

d7d
29-07-2019, 11:04
Skad wziales 1,2m? liczyles? A jakie fi kotwy do tego 12? 20? Moze co 80cm? albo co 60cm jak krokwie sa ciensze a gesciej, tak bedzie "bezpieczniej"? Co fusy na to?
Tak naprawde wystarczy przeliczyc, ale kto to robi? W projekcie powiadasz? Kolega napisal ze byl blad, wiec nie jest tak jak w projekcie. Ja napisalem tylko co na ten temat mowil doswiadczony KB. Pozdrawiam :)
Swoją wiedzę czerpiesz z ... ?
KB doświadczony mówił o twoim przypadku.
Masz dach jętkowy?
Temat kotwienia murłat dachu jętkowego jest szerszy niż myślisz.
Liczy się i rozstaw kotew, ich średnicę i nośność murłaty.
Nośność murłaty jest uzależniona m.in. od rozstawu kotwienia, przekroju murłaty i klasy drewna.
Siły przenoszone przez murłatę muszą być przekazane "niżej" na kolejną konstrukcję.
W pierwszej kolejności na wieniec i na słupy żelbetowe.

PS Czy "doświadczony" KB umie policzyć kotwienie dachu jętkowego to już inna sprawa.

Di.
29-07-2019, 14:45
a Ty umiesz czytać ze zrozumieniem, lub rozumieć co czytasz?
zacytuje Ci ten jeden fragment abys nie musiał całości czytać

A ty potrafisz? Nawet mnie zacytowales i powtorzyles ze byl blad.
Skoro blad juz jest popelniony, to co dalej? Jak sie ma do tego Twoja porada o tym co powinno byc, a czego nie ma?
I skad wziales co "ogolnie" powinno byc, skoro w/g projektu jest dokladnie? Co mu da twoja wiedza "ogolna"?


Swoją wiedzę czerpiesz z ... ?
KB doświadczony mówił o twoim przypadku.
Masz dach jętkowy?
Temat kotwienia murłat dachu jętkowego jest szerszy niż myślisz.
Liczy się i rozstaw kotew, ich średnicę i nośność murłaty.
Nośność murłaty jest uzależniona m.in. od rozstawu kotwienia, przekroju murłaty i klasy drewna.
Siły przenoszone przez murłatę muszą być przekazane "niżej" na kolejną konstrukcję.
W pierwszej kolejności na wieniec i na słupy żelbetowe.

PS Czy "doświadczony" KB umie policzyć kotwienie dachu jętkowego to już inna sprawa.

Tak, kierownik mowil o moim przypadku, ktory jest niemal identyczny jak przypadek kolegi.
Inaczej nie pierniczylbym glupot. I tak, mam dach jetkowy rozporowy i ciut wiekszy niz autora tematu, a sciane kolankowa mam dluga na 15 metrow, zajrzyj do linka w mojej stopce to sie przekonasz. Tak sie sklada, ze wiem dokladnie i KB tez wie z czym to sie je.
Pozniej przeczytaj co na poczatku napisalem...

P.S. doswiadczony KB nie musi nawet tego liczyc, bo wyczuwa co sie zawali a co nie, w koncu jak jest doswiadczony, to widzial troche tego w zyciu :)

Zreszta autor nie drazy dalej tematu, wiec po co ta rozmowa?
No i w koncu autor podaje:
"Długość ściany kolankowej to 8m a odległość między kotwami to ok 2,6m (4 kotwy na całą długość ścianki kolankowej)"
Czyli jak 8 podziele na 4 wychodzi mi 2m, tak? wiec albo autor skrocil sciane kolankowa, albo jednak odleglosci nie sa az takie duze. Chyba ze zagina przestrzen.
Pozdrawiam czytajacych ze zrozumieniem!

d7d
29-07-2019, 17:42
No i w koncu autor podaje:
"Długość ściany kolankowej to 8m a odległość między kotwami to ok 2,6m (4 kotwy na całą długość ścianki kolankowej)"
Czyli jak 8 podziele na 4 wychodzi mi 2m, tak? wiec albo autor skrocil sciane kolankowa, albo jednak odleglosci nie sa az takie duze. Chyba ze zagina przestrzen.
Pozdrawiam czytajacych ze zrozumieniem!
Trzeba jeszcze trochę pomyśleć na poziomie SP.
8m murłaty z 4 kotwami to jest rozstaw ok. 2,66m bo ...
jest kotew na początku i na końcu a w środku są już tylko dwie :)
i dlatego 8m dzielisz na 3 odcinki a nie ma 4 odcinki ale ....
pozdrawiam "czytającego ze zrozumieniem". ;)

Jakie masz kotwienie murłaty w ściance kolankowej?
Tzn. jaki masz wieniec i co ile są trzpienie w ściance kolankowej ?

Di.
30-07-2019, 12:33
Trzeba jeszcze trochę pomyśleć na poziomie SP.
8m murłaty z 4 kotwami to jest rozstaw ok. 2,66m bo ...
jest kotew na początku i na końcu a w środku są już tylko dwie :)
i dlatego 8m dzielisz na 3 odcinki a nie ma 4 odcinki ale ....
pozdrawiam "czytającego ze zrozumieniem". ;)

Jakie masz kotwienie murłaty w ściance kolankowej?
Tzn. jaki masz wieniec i co ile są trzpienie w ściance kolankowej ?

Co racja to racja, widac, jak wazne jest czytanie ze zrozumieniem :)
Pytasz mnie czy autora tematu? Bo on napisal:
"kotwy to pręty gwintowane fi 16 kl. 8.8 zakończone e-Lką długości ok 1m umiejscowione w słupach żelbetowych ściany kolankowej."

d7d
30-07-2019, 21:22
Co racja to racja, widac, jak wazne jest czytanie ze zrozumieniem :)
Pytasz mnie czy autora tematu? Bo on napisal:
"kotwy to pręty gwintowane fi 16 kl. 8.8 zakończone e-Lką długości ok 1m umiejscowione w słupach żelbetowych ściany kolankowej."
Pytałem Ciebie z czystej ciekawości i bez podtekstów bo widziałem różne rozwiązania projektwe i wykonawcze a nie zawsze były dobre.
Widziałem też rozjechane ściany kolankowe od rozporu dachu jętkowego.

W zasadzie pytanie też może być skierowane do Autora tematu. :)