PDA

Zobacz pełną wersję : Panele PV jako zadaszenie tarasu



bastek13
27-07-2019, 10:00
witam, mam taras od południa i chcę go zadaszyć a przy okazji położyc na nim panele PV. Znalazłem jedną firmę która się tym zajmuje ale chciałbym zapytać czy ktoś z Was w praktyce korzysta z takiego rozwiązania i miałby uwagi co do wykonania takiej instalacji. Planuję konstrukcję z drewna klejonego (czy lepsza z aluminium ze względu na mniejszą wrażliwość (tzn. rozszerzanie i skręcanie) na warunki atmosferyczne?) , nie chciałbym robić osobnego zadaszenia z poliwęglanu (koszty, oczywiście) tylko położyć panele bezpośredni na krokwiach - czy system mocowania tych paneli zapewnia pełną szczelność przy padającym deszczu ? Wymiary zadaszenia to 6,1x4,1 m. Czy ewentualnie ktoś może polecić sprawdzonego wykonawcę który wykona taką konstrukcję wraz z ułożeniem i podłączeniem instalacji ? pozdrawiam

bastek13
28-07-2019, 17:18
Panele nie mogą być konstrukcją dachu z dwóch powodów.

znalazłem takie dwie realizacje, właśnie coś takiego chciałbym zastosować u siebie - pytanie czy ktoś ma doświadczene z taką konstrukcją w praktyce

d7d
28-07-2019, 22:21
Planuję konstrukcję z drewna klejonego (czy lepsza z aluminium ze względu na mniejszą wrażliwość (tzn. rozszerzanie i skręcanie) na warunki atmosferyczne?) , nie chciałbym robić osobnego zadaszenia z poliwęglanu (koszty, oczywiście) tylko położyć panele bezpośredni na krokwiach -
czy system mocowania tych paneli zapewnia pełną szczelność przy padającym deszczu ?
Po co ma być pełna szczelność takiego systemu?

bastek13
29-07-2019, 08:01
Po co ma być pełna szczelność takiego systemu?

hmm, w sumie dobre pytanie - bo może da się to załatwić inaczej... Pod tym zadaszeniem mają być meble ogrodowe z poduchami itp, więc nie chciałbym żeby na nie kapało. Ale może zamiast pełnej szczelności paneli można dać pod nie jakąś folię po której te przeciekające krople by spływały do rynne ? Chcialem uniknąć poliwęglanu bo jednak swoje kosztuje przykrycie 24 m2

Jastrząb
30-07-2019, 08:11
hmm, w sumie dobre pytanie - bo może da się to załatwić inaczej... Pod tym zadaszeniem mają być meble ogrodowe z poduchami itp, więc nie chciałbym żeby na nie kapało. Ale może zamiast pełnej szczelności paneli można dać pod nie jakąś folię po której te przeciekające krople by spływały do rynne ? Chcialem uniknąć poliwęglanu bo jednak swoje kosztuje przykrycie 24 m2

Ale na załaczonym zdjęciu panele leża na zakładkę, tak jak dachówki trochę. Daje to prawie szczelność (przy bardzo silnym więtrze może Ci deszcz wdmuchać pod kolejny panel, bo zakładka jest bardzo mała. Ale nie generuje problemu z rozszerzalnością. Nie widzę jak jest zrobione uszczelnienie wzdłuż, ale pewnie jakaś listwa maskującą takoż nie przeszkadzajca w rozszerzalności.
Głowny problem to mały kąt nachylenia więc konieczność czyszczenia. Raczej kąt za mały żeby deszcz to wyczyścił.