PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka latem z kolektorów - czy jest to wykonalne ?



Waldon
12-05-2005, 13:08
Chodzi mi oczywiście o podłogi w łazienkach tak aby były ciepłe przez cały rok, bez użycia mat elektrycznych. Czy to jest wykonalne za rosądne pieniądze mając kolektory do cwu i podłogówkę.

12-05-2005, 13:13
wszystko jest wykonalne
jest tylko kwestia
czy to ma sens
jesli nikt tak nie robi to raczej jest male prawdopodobienstwo, ze to ma sens
natomiast druga strona medalu jest taka, ze jak ktos robi kolektory, to znaczy, ze jest gotow zaplacic wiecej niz trzeba , byle miec inaczej niz inni
wiec w takim aspekcie jak najbardziej polecam tak zrobic
na pewno bedziesz podwojnie usatysfakcjonowany

Waldon
12-05-2005, 13:18
pewien jesteś że nikt tak nie robi ?
Pewien producent rur w swoim folderze pisze że podłogówka może być zasilana ciepłem odpadowym, z kolektorów ......
Interesuje mnie czy technicznie i finasowo nie jest to jakiś kosmos.

12-05-2005, 13:32
dlaczego mialby to byc kosmos?
potrzebujesz jeden wymiennik ciepla wiecej
i troche automatyki

Waldon
12-05-2005, 13:47
a cos dokładniej np jak pogodzić z CO jak przygotować instalacje, kwestia przełancznia lato/zima, sterowanie ?
bo tyle to co napisałeś to chyba jest oczywiste

1950
12-05-2005, 21:11
jak najbardziej wykonalne jest wspomaganie co kolektorami słonecznymi czy opłacalne to już inna para kaloszy?
tym nie mniej będę to robił, tzn. wspomagał centralne

Waldon
13-05-2005, 11:30
1950 możesz nieco przybliżyć budowę takiego układu wspomagającego

13-05-2005, 11:46
Witam,

Ma to sens. Jeżeli instalacja CO jest na rozdzielaczach, a kocioł z zasobnikiem ładowany jest bezpośrednio z solarów to wystarczy po prostu zamknąć na rozdzielaczach w okresie letnim obwody inne niż łazienkowe i uruchomić pompę CO (pewnie trzeba będzie przenieść sterownik do łazienki ew. kupić sobie sterownik radiowy).

1950
13-05-2005, 14:11
Waldon więcej konkretów

Waldon
17-05-2005, 10:51
1950
zakładając że jestem na etapie wyboru CO(grzejniki + ciepłe posadzki) i w późniejszym czasie zamierzam zamontować instalacje solarną. Jak zbudować instalacje CO aby w latem można było zasilać dwie pętle podłogówki z kolektorów.

17-05-2005, 13:09
Zakładając, że to grzanie będzie tylko w lecie - czyli tylko trochę trzeba podgrzać to może najtaniej i najłatwiej będzie zrobić dodatkowe - krótsze pętle do podłogówki, które będą działały tylko z solarami...
Trochę dodatkowej rury z PEX'a wyjdzie taniej niż zawory, wymienniki i inne cuda - dadatkowo ta pętla powinna być zaprojektowana na mniejsze grzanie. Co o tym sądzicie?

Waldon
17-05-2005, 13:55
[email protected] a nie mogą być te same bo powierchnia ciepłej podłogi w łazienkach to 5 i 7 m2

1950
17-05-2005, 16:17
Waldon aby wspomagać co kolektorami musi być odpowiednio rozwiązana kotłownia,
tzn. w kotłowni powinieneś mieć bufor w instalacji co który będzie mógł odebrać ciepło z kolektorów.
rozwiązanie tego typu jest rozwiazaniem droższym od normalego, ale jeżeli ma się porządniejsze kolektory próżniowe lub metrażowo większą ilość kolektorów płaskich, to w okresie przejściowym tak jak teraz (a przecież trzeba grzać, ten sezon grzewczy jest wyjątkowo długi) można skorzystać z dobrodziejstwa naszej Gwiazdy i grzać, bo tego słonca jest już bardzo dużo.
przy tak rozwiązanej kotłowni latem możesz grzać nie tylko podłogówkę ale i grzejniki

Waldon
19-05-2005, 09:07
szukam na sieci opis takiego modelowego rozwiązania na stronach producentów kolektorów i nic. Może macie namiary gdzie w sieci można znaleźdz troche info na ten temat
dzięki

Waldon
20-05-2005, 12:04
albo oferte z urządzeniami

Grzesiek13
20-05-2005, 12:30
Waldon ja tak będe miał, u niektórych inwestorów też jest taki układ wykonany i jest OK, warunek : to troszkę kosztuje. Sprawdź swoje możliwości finansowe, a potem zawracaj sobie tym głowę.

Waldon
20-05-2005, 13:06
Grzesiek13 jak duże sa koszty przyłaczenia kolektorów do takiej instalacji. Gdzie jest główny cięzar inwestycji, czy w kolektorach czy w urządzeniach umożliwiających podłączenie do ogrzewania podłogówki. Co trzeba wykonać na etapie budowy CO żeby nie zamknąć sobie drogi do możliwości rozbudowy.

Waldon
20-05-2005, 13:14
mam ostatnio słabo się starałem ale znalazłem na stronie Hewalexa
http://www.hewalex.com.pl/graph/schematy/schema5.jpg
http://www.hewalex.com.pl/graph/schematy/schema1.jpg

1950
20-05-2005, 13:36
Waldon żeby układ był w miarę oplacalny (chociaż to jest pojęcie względne, dla jednego będzie opłacalne dla drugiego nie) powinieneś mieć ogrzewanie typowo niskotemperaturowe podłogówka, ścienne, najlepiej z kotłem kondensacyjnym, co wcale nie oznacza że nie będzie to współpracować ze zwykłym kotłem, (oszczędności będą mniejsze).
najefektywniejsze w tym wypadku są kolekotry próżniowe z najwyższej półki Vitosol 300, Hartmann, obydwa rodzaje z termokonwekterem, koszt Vitosol 300, w katalogu 22166 zł, Hartman podobny zestaw o tej samej jakości 15824 zł, oczywiście ceny netto, zwykłe próżniowe są tańsze o około 3000 katalogowo.
wiadomo zawsze można liczyć na jakiś rabat.
jeżeli masz miejsce na większą ilośc kolektorów to można zastosować płaskie i tutaj ceny są zdecydowanie niższe kpl. 3 płyty z Hewalexa + zasobnik 300 l. + automatyka waha się gdzieś w granicach 8200 brutto
koszt połączenia nie więcej niż 2500 zł w zależności od zużycia materiałów, na gotowo.
w kotłowni jeżeli masz już zasobnik to go można wykorzystać jako bufor a wpięcie w instalację co jest zależne od rozwiązań w kotłowni, jeżeli instalacja co jest już gotowa.
jeżeli nie to trzeba zaprojektować całą kotłownię pod tego typu rozwiązanie.
jak zauważyłeś największe koszty to kolektory.
jak to wygląda to sądzę że do końca sierpnia będę miał już zrobioną kotłownię u siebie to prześlę Ci zdjęcia.
na etapie wykonywania instacji co w zasadzie nic nie potrzeba robić jeżeli nie instaluje się od razu kolektorów z całym ustrojstwem wpina się dopiero później, modernizując kotłownię.
to rozwiazanie z Hewalexa mnie się osobiście nie podoba, generuje straty. konkretnie w przypadku gdy nie ma słońca to grzejąc ciepłą wodę kotłem ogrzewasz zewnętrzny zbiornik, poza tym zbiornik w zbiorniku jest potwornie drogi, to co jest na schemacie kosztuje 1450 €, zewnętrzny zbiornik 550 l. i w środku zbiornik 200 l. na ciepłą wode użytkową

20-05-2005, 14:03
Nie musi być zbiornik w zbiorniku. Wystarczy, że będzie zasobnik z dwiema wężownicami - jedna od pieca CO, druga od kolektorów...
Jak nie ma słońca to nie działa pompa kolektorów i nic się nie traci...
Poza tym jak nawet kolektory wepniemy w obieg CO kotła (osobne pompy i zawory zwrotne na wyjściu kotła i kolektorów) to przecież jak nie będzie słońca to woda z kotła nie będzie płynąć przez kolektory - można taki tani i prosty układ sobie wykombinować (lepiej zamiast zaworów zwrotnych i 2 pomp dać 1 pompę i zawór trójdrogowy przełączający z siłownikiem ew. 2 elektrozawory)

1950
20-05-2005, 14:55
gazeta wybacz ale nie za bardzo rozumiem co piszesz,
ze względu na nasze położenie geograficzne nie jest możliwe ogrzewanie domu za pomocą słońca (owszem ta podłogówka w lipcu pójdzie, ale chyba nie o to chodzi) jeżeli wydaje się konkretne pieniądze na wspomaganie instalacji co kolektorami, to musi to, mieć ręce i nogi.
po to się robi układy tego typu żeby, można było tak jak w tym roku, zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
bawienie się w taki sposób jak ty proponujesz jest to strata czasu i pieniędzy

godul1
20-05-2005, 15:06
A co fachowcy powiedza o kolektorach prózniowych firmy WATT?

1950
20-05-2005, 15:24
Watt, jak w tej chwili wielu producentów robi kolektory próżniowe na chińskich rurach, rury te w cenie około 15 $ kupują i klepią chwaląc się że są dobrzy bo robią kolektory próżniowe.
od Viessmanna i Hartmanna wiem, że te rury nie są prima sort, chodzi przede wszystkim o przeźroczystość szkła.
wiem że każda liszka swój ogon chwali, ale jeżeli chodzi o kolektory próżniowe to muszą być wykonane przy zasosowaniu najlepszych rozwiązań,
chodzi o połączenie szkła z metalem, jak narazie te dwie firmy mają to opanowane do perfekcji, Hartmann chyba lepiej.
w przypadku słabego połączenia po jakimś czasie następuje rozszczelnienie tego połączenia i to za co się płaci najwiecej tzn. za nic, za próżnię, nie jest już próżnią i rura jest do wymiany.
moim zdaniem, ale to jest moje zdanie, każdy może mieć inne, albo kupić kolektory z najwyższej półki, albo kupić odpowiednio więcej kolektorów płaskich Hewalexa, żeby zrekompensowały mniejszą moc baterii i przy zainwestowaniu mniejszych pieniędzy uzyskać podobny efekt.
spyta ktoś dlaczego Hewalexa, ano dlatego że są najtańsze na rynku, z polskich producentów są chyba najdłużej, zaś przeliczając moce kolektorów różnice są praktycznie nieodczuwalne

Grzesiek13
20-05-2005, 15:58
Waldon, najpierw musisz znaleźśc producenta który ma w ofercie wszystkie możliwe skłądniki - kompatybilność, sterowanie - czyli viessmann , De dietrich, nie wiem czy vaillant.
Jedno musisz mieć kocioł kondensacyjny z możliwością komunikacji jego sterowania ze sterowaniem słonecznym. Sterowanie słoneczne musi sterować pracą kolektorów i dodatkowo praca "instalacji" (chodzi o przełączenie powrotu kotła poprzez obieg bufora, jesli temperatura wody w buforze nagrzanej od kolektorów jest wystarczająca do oddania jakiejś energii dla podgrzania powrotu instalacji). nastepnie musisz mieć bufor np. z dwoma weżownicami lub wielofunkcyjny taki jak w viessmanie(z podgrzewem cwu). pozostaje ci jeszcze kwestia kolektorów próżniowych działających na zasadzie hot pipe - wyższa sprawność i mniejsza strata.
Na początek zacznij od kotła i bufora, zrób wyjścia pod zasilania kolektorów, aby je w przyszłości zamontować. Pamietaj o sterowaniu kotła.Pozdrawiam

rafslusarczyk
20-05-2005, 16:19
Waldon, najpierw musisz znaleźśc producenta który ma w ofercie wszystkie możliwe skłądniki - kompatybilność, sterowanie - czyli viessmann , De dietrich, nie wiem czy vaillant.
kotła.Pozdrawiam


no wiesz co jak by VAILLANT czegoś takiego nie miał a VRC 620


na dwie łazienki to szkoda palce meczyć o klawiaturę :D

Janussz
20-05-2005, 16:57
Chodzi mi oczywiście o podłogi w łazienkach tak aby były ciepłe przez cały rok, bez użycia mat elektrycznych. Czy to jest wykonalne za rosądne pieniądze mając kolektory do cwu i podłogówkę.

Stając gołą stopą na kafelki w łazience odczuwasz chłód. Kafelki są zimne? Mają temperaturę otoczenia. Latem np.25st.C. Jednak kafelki bardzo dobrze przewodzą ciepło, a dodatkowo są chłodniejsze od Twoich stóp o: 36,6-25=11,6st.C. Dlatego wydają się chłodne. Dlatego musiałbyś podnieść temperaturę płytek do temperatury ciała ludzkiegi, czyli do 36,6st.C. Jednak weź pod uwagę, że wtedy podniesie się też temperatura całego pomieszczenia. Czy nie lepiej więc rozważyć kupno eleganckiego dywanika łazienkowego?

1950
20-05-2005, 16:58
Rafał, aleś się oburzył, :lol:
Grzesiek, na początek niech zrobi zwykłą kotłownię a później wszytko wepnie, nawet nie mając sterownika kotła do współpracy z kolektorami.
Hermann ma do swoich kolektorów bardzo sprytne sterowniki które mogą sterować pracą kotła.
gazeta i jeszcze jedno by być moźe niezbyt jasno wynikało to z mojego postu.
po jakie licho komuś w upalny dzień podłogówka?
bo w taki sposób jak Ty radziłeś to wieczorem słońca nie ma i co by miało grzać? jak wspomniał Grzesiek i ja dwa posty temu, musi być bufor i kropka.

Grzesiek13
20-05-2005, 20:42
Andrzej przecież w modzie ogrzewanie ksieżycowe :lol:

1950
20-05-2005, 21:43
przy księżycu to się dobrze pije i wyje.
wot cholera nie pił a rymuje :lol:

Grzesiek13
21-05-2005, 06:24
Rafał ale chyba vaillant nie ma kolektorów próżniowych?

rafslusarczyk
21-05-2005, 14:01
oj chyba ma i to na poziomie

24-05-2005, 09:22
gazeta wybacz ale nie za bardzo rozumiem co piszesz,
ze względu na nasze położenie geograficzne nie jest możliwe ogrzewanie domu za pomocą słońca (owszem ta podłogówka w lipcu pójdzie, ale chyba nie o to chodzi) jeżeli wydaje się konkretne pieniądze na wspomaganie instalacji co kolektorami, to musi to, mieć ręce i nogi.
po to się robi układy tego typu żeby, można było tak jak w tym roku, zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
bawienie się w taki sposób jak ty proponujesz jest to strata czasu i pieniędzy


Opisywany problem dotyczył podłogówki w łazience właśnie w lecie oraz ogrzewania CWU - moim zdaniem w związku z dużą bezwładnością ogrzewania podłogowego oraz tym, że ciepłą podłogę chcielibyśmy mieć do prysznica wieczorem opisane przeze mnie rozwiązanie będzie wystarczające. Jeżeli solary będą ładowały przez cały dzień CWU (zbiornik 100l + cyrkulacja są niezłym buforem - jeżeli jest to za mało to można 200l + cyrkulacja) oraz podłogówkę to taki układ z ekonomicznego punktu widzenia jest jak najbardziej opłacalny - miesięczny koszt CWU to ok. 100-200zł (3-5os) , dodatkowo mamy ciepłą podłogę w łazience w tej cenie - jeżeli nie wydamy 6tys. na bardzo rozbudowany układ z buforem itd. a ograniczymy się do prostych sterowników temperaturowych (włącza pompę jak jest słońce wyłącza jak nie ma lub się woda nagrzeje) i tego, co mamy (działająca kotłownia z zasobnikiem z piecem na "drogie" paliwo) to zamkniemy się w 2-3tys. (2 kolektory) i ma to sens ekonomiczny. Dla mnie ekonomicznego sensu nie ma kupowanie zestawu dla 3-5os. za 6-8 tys. zł - bo to jest okres zwrotu rzędu 5lat przy założeniu, że się nic nie zepsuje...

Waldon
24-05-2005, 10:28
1950 chetnie zobacze zdjęcia z realizacji twojej kotłowni. Kiedy bedę mógł się po nie zwócić?