PDA

Zobacz pełną wersję : regulacja drzwi zewnętrznych



bartc1
08-08-2019, 17:12
Witam serdecznie,
proszę o pilną poradę do załączonego foto i wyjasnienie co do regulacji drzwi. Pytanie brzmi która ze śrub odpowiada za co ?
Drzwi, skrzydło ociera dołem i mie mogę wyregulować ich. Proszę o podpowiedź gdyż gubię sie totalnie z regulacją.
Jak widać na zdjęciu jest to stary zawias - 3 szt ( drzwi montowane w 2002 roku)

finlandia
08-08-2019, 22:44
To są wkręty mocujące a nie regulacyjne... możesz próbować je poluzować I przesuwać zmieniając położenie skrzydła.

bartc1
09-08-2019, 10:34
OK rozumię. Rzeczywiście jak dokręcam bądź luzuję te wkręty to zmieniam nieco polożenie skrzydła niemniej dalej mniej bądż więcej ociera skrzydło dołem. Nie wiem na których z tych wkrętów skupić sie żeby byc moze usunąć usterkę? Natomiast sam zawias ma z góry i z dołu śruby jak mniemam regulujące i tam niestety te dolne już są dokręcone na maksa które chyba podniosły by mi skrzydło dołem czy tak?

finlandia
09-08-2019, 16:39
Faktycznie, w kompie widzę tam jakąś śrubę, ale nie mam pewności czy ona jest do regulacji, czy tylko do wykręcenia bolca. Tak czy inaczej wygląda na tym zawiasie, że drzwi są maksymalnie w górze. Podobne zawiasy miały drzwi Orion z firmy Polskone i raczej nie są szerzej spotykane w dzisiejszej produkcji
Tematy o nich :
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?63765-Drzwi-ORION-z-Pol-skone-czy-ma-ktos-problem-z-zamykaniem
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?11977-b-Stalowe-drzwi-zewn-trzne-ORION-POL-SKONE-b

Natomiast w Twoim przypadku bardziej prawdopodobne, że drzwi "puściły" na mocowaniu do muru i są przekoszone wraz z ościeżnicą, że coś pękło i wkręty nie trzymają itp.
Jeśli konstrukcja pozwala podnieść więcej niż 1-2mm to można rozważyć odkręcenie i odpowiednie przesunięcie zawiasu, ale ze względu na zakres przeróbki wskazane jest by zrobił/ocenił to ktoś, kto się na tym zna i oceni sytuację całościowo.

theme
24-08-2019, 10:33
Nie wiem czasem czy ta śruba widoczna od góry (bolec przechodzący przez 3 części zawiasów) nie będzie od regulacji góra-dół. Możesz spróbować zobaczyć czy wkręcanie tej śruby coś da.

GraMar
01-10-2019, 12:20
Bardzo podobne zawiasy stosuje jeszcze Mikea Tychy z futryną drewnianą okleinowaną