PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana konstrukcji dachu.



maciejdm1
18-08-2019, 07:16
Witam. Posiadam altanę ogrodową, drewnianą pokrytą blachodachówką. Chciałbym wykorzystać przestrzeń pod dachem, ale uniemożliwia mi to konstrukcja podtrzymująca dach (nie wiem jak fachowo to nazwać) . Czy to jest w ogóle możliwe? Chcę wykorzystać profile stalowe zamiast dotychczasowych drewnianych desek. Zdjęcia i szkice pokażą jak to wygląda i jak chcę to przerobić. Kolor pomarańczowy to istniejąca konstrukcja drewniana, kolor niebieski to moja propozycja... Tu pytanie, jakie profil stalowe zastosować?

stezu
19-08-2019, 16:01
Sprawa nie jest tak prosta jak Ci sie wydaje. Masz wiazar drewniany powiedzmy kratowy, ktory chcesz zastapic krokwiowym podpartym.

To wymaga choc prostego przeliczenia. Prawdopodobnie skonczy sie tym, ze bedzie do wzmocnienia element ktory masz podpisany jako "400cm", oraz krokwie. Mysle, ze obejdzie sie bez stali, zwkle przykladki drewniane, no ale jednak dlubanina.

Pozdrawiam,
Pawel

maciejdm1
19-08-2019, 17:11
Dziękuję za odpowiedź. Nie mam pojęcia, jak trzeba to przeliczyć. Czy gdybym dołożył takie same deski, jak są teraz do krokwi i elementu "400cm" to będzie dobrze? Na rysunku to zielone elementy.

stezu
19-08-2019, 18:45
Może jedna przykładka dałaby radę, jednak powinien Ci to Ktoś przeliczyć. Jak nie chcesz by Ci to na głowę spadło i krzywdy Komuś nie zrobiło, to znajdz w okolicy konstruktora. Oceni i przeliczy. Pasuje obejrzeć złącza i rozwiązać to tak, by sie obeszło bez rozbierania całej wiaty, czyli zakładając że w ciasne miejsca z dokładka nie dojdziesz. Ciężko tak na forum Ci podać w tej kwestii gotowe rozwiązanie.

Pozdrawiam,
Pawel

Andrzej Wilhelmi
31-08-2019, 11:46
Bez względnie konieczna opinia konstruktora. Sił;y w kratownicy rozkładają się inaczej niż w więźbie klasycznej. Do tego kratownice są wykonywane ze znacznie cieńszych przekrojów. Kratownica nie daje sił rozporowych na ściany. Do tego chcesz tam mieć jakiś schowek a to dodatkowe obciążenie dolnego pasa. Nie przemyślana interwencja w kratownicę może skutkować katastrofą budowlaną. Pozdrawiam.