PDA

Zobacz pełną wersję : Szyba sama pękła, czy gwarancja to obejmie?



BR55
18-08-2019, 16:25
Witam,
mam problem z szybą w drzwiach balkonowych. Nie było mnie kilka dni w domu i po powrocie z wyjazdu zauważyłem że szyba od wewnętrznej strony pękła. Początkowo (dopóki drzwi były zamknięte) pęknięcie było małe ale później z chwili na moment robiło się coraz większe. Ponieważ nie wiedziałem co zrobić kupiłem folię na szybę bo już mały środkowy kawałek wypadł. Dlatego część zdjęć jest z folią na szybie.

433688 433690 433689

Dokładnie obejrzałem szybę i ramę żadnych śladów by kiedykolwiek coś w nie uderzyło itp. Okna maja około 4 lat i przez ten czas nic się z nimi nie działo. Powinny być na gwarancji, muszę odnaleźć fakturę i resztę dokumentów ale chyba było 5 lat gwarancji. Pierwszy raz spotykam sie z tym żeby szyba sama pękła.
Pytanie jest następujące. Czy gwarancja obejmuje takie uszkodzenie? Może ktoś po zdjęciach jest w stanie powiedzieć czy to bardziej jest problem ze złym montażem czy wadą w szybie?

z góry dziękuje za każdą odpowiedź :)

kudlaty69
18-08-2019, 16:47
Ja na miejscu gwaranta bym nie uznał gwarancji. Na ich miejscu bym stwierdził uszkodzenie mechaniczne. Np pozostawienie jakiejś rzeczy na progu i próbę zamknięcia okna ( szyba się wygina i pęka). Szyby nie są drogie ok 150 za m2.

Kaizen
18-08-2019, 18:19
Było kilka podobnych wątków. Np. https://forum.muratordom.pl/showthread.php?346702-Szyba-sama-pękła-jaki-może-być-powód

jareko
18-08-2019, 18:25
Hmmm....zawsze to zastanawia....

A co robisz w sytuacji gdy....pęknie Ci szyba w stojącym na parkingu samochodzie ?
Reklamujesz na gwarancji ?
Sprawdz w salonie - wysmieja Cię.
Albo szybka w szafie czy lustro
Jakos u klientów zawsze szyby pękają hmmm....samoistnie ;)

Sorry szkło to taki materiał że się tłucze a powodów może być wiele dlatego a automatu jakiekolwiek reklamacje są odrzucane przez producenta bo jemu takiej reklamacji nie uzna producent szkła.

dez
18-08-2019, 19:02
Rozumiem że macie większe doświadczenie (zwłaszcza Jareko), ale nie zastanawia was to pęknięcie? Nie widać uszkodzenia uszczelki, ani miejsca po uderzeniu. Pęknięcie idzie od krawędzi. Możliwe że to wina podkładki dystansowe?

MiśYogi
18-08-2019, 20:28
Rozumiem że macie większe doświadczenie (zwłaszcza Jareko), ale nie zastanawia was to pęknięcie? Nie widać uszkodzenia uszczelki, ani miejsca po uderzeniu. Pęknięcie idzie od krawędzi. Możliwe że to wina podkładki dystansowe?

Tak się ustawia szyby. Dwie podkładki na dole i po dwie po bokach. Pęknięcie jest właśnie w tym miejscu, w którym osobiście dałbym dystanse, ale nie znam konstrukcji tych okien.
Dziwne, że pękło po takim czasie, ale jest gorąco, może ściany też doschły? Wiarygodne, ale ciężkie do udowodnienia :-D

BR55
18-08-2019, 20:39
uszkodzenie mechaniczne. Np pozostawienie jakiejś rzeczy na progu i próbę zamknięcia okna ( szyba się wygina i pęka).
Jak widać na zdjęciach uszkodzenie "wyszło" z brzegu szyby i postępowało... krawędź jest pod listwą. Po to właśnie zadałem pytanie na tym forum gdyż nie spotkałem się z takim pęknięciem i nie bardzo sobie wyobrażam jak mogłoby powstać.


Hmmm....zawsze to zastanawia....

A co robisz w sytuacji gdy....pęknie Ci szyba w stojącym na parkingu samochodzie ?
Reklamujesz na gwarancji ?
Sprawdz w salonie - wysmieja Cię.
Albo szybka w szafie czy lustro
Jakos u klientów zawsze szyby pękają hmmm....samoistnie ;)

Sorry szkło to taki materiał że się tłucze a powodów może być wiele dlatego a automatu jakiekolwiek reklamacje są odrzucane przez producenta bo jemu takiej reklamacji nie uzna producent szkła.
Primo. Skoro uważasz że nie stało się to samoistnie to napisz jaka może być przyczyna takiego uszkodzenia. Zdjęcia są. Choć jasne łatwiej założyć że każdy jest oszustem i problem z głowy. Nie jedną szybą w życiu stłukłem i niejedną widziałem stłuczoną, ale gdy widzę że pęknięcie idzie od krawędzi a ja nie widzę i nie przypominam sobie bym czymś stuknął/puknął w szybę to mam udawać że to nie było samoistne?!?
Secundo. Nigdy nie pękła mi samoistnie szyba w aucie czy szafie. Ale temat motoryzacji jest mi bliski i wiem że były przypadki wad konstrukcyjnych i wymian szyby jeśli auto było na gwarancji lub jeśli szyba była wymieniana czy cała szkoda likwidowana w ASO. Trudno żeby klient ponosił odpowiedzialność za źle wklejoną szybę albo auto z naprężeniami bo ktoś ramy nie wyprostował. Choć oczywiście nie zawsze i nie w starszych autach. Trudno o bardziej chybiony przykład...



Rozumiem że macie większe doświadczenie (zwłaszcza Jareko), ale nie zastanawia was to pęknięcie? Nie widać uszkodzenia uszczelki, ani miejsca po uderzeniu. Pęknięcie idzie od krawędzi. Możliwe że to wina podkładki dystansowe? No właśnie liczyłem, że ktoś odniesie się do tego konkretnego przypadku jako że na szybach, oknach itp się nie znam. Ale z tego co przeczytałem w innych postach to jeśli podejście jest takie że: pęknięcie = uszkodzenie mechaniczne = klient oszust... to cóż nic dodać nic ująć.

BR55
18-08-2019, 20:44
Dziwne, że pękło po takim czasie, ale jest gorąco, może ściany też doschły? Wiarygodne, ale ciężkie do udowodnienia :-D
Pewne prace były wykonywane ale na pewno nie w okolicy okien balkonowych - ostatni raz było coś tu robione ok. 4 lata temu. Wahania temperatur jakie były tego lata każdy wie - balkon jest idealnie na zachód więc nagrzewało się mocno. Trudno coś więcej powiedzieć...

finlandia
18-08-2019, 21:03
Całkiem niedawno wymieniałem podobnie pękniętą szybę (dolna w balkonie). Nie stwierdziłem widocznej przyczyny, a jedyne co pasowało do podręcznikowych przykładów to "pęknięcie termiczne".
I też było tuż przed upływem 5 lat gwarancji, która ma wyraźny zapis, że pęknięcia nie są nią objęte.
Klient nie kombinował. Zadzwonił, pogadaliśmy. Zrobił fotkę. Zamówiłem szybę przez serwis, by mieć pewność kontynuacji takiej samej konfiguracji pakietu. Z serwisem też zamieniłem słowo. Szybę przysłali nieodpłatnie, ja ją tak wymieniłem. Normalnie by to kosztowało ze 150zł.

dez
18-08-2019, 21:04
Wg mnie producent okien miałby problem z wybronieniem się przed ewentualnym roszczenie gwarancyjnym (zwłaszcza że zapewne jesteś konsumentem i w świetle kc jesteś w lepszej sytuacji w razie sporu). Inna kwestia to koszty procesu, przy wartości takiego pakietu (= niska wartość przedmiotu sporu) sąd jest nieopłacalny dla każdego prawnika - chyba że się uprzesz. Właśnie dlatego na tym forum działa grupa tłumacząca wszystkie podobne przypadki jako "nie warto zgłaszać reklamacji bo i tak nie uwzględnią". Po co mają przyjmować reklamację które producent odrzuci i później jeszcze w 10 - 20% przypadków biegać po sądach, zdecydowanie lepiej gasić pożar w zarodku.

Koniec teorii spiskowych :D

finlandia
18-08-2019, 21:21
Dez..
jeśli w gwarancji stoi jak wół "nie obejmuje pęknięć" a okno ma 4 lata, to na jakiej podstawie ta lepsza strona ma "wywalczyć swoje" ?

dez
18-08-2019, 21:29
Dez..
jeśli w gwarancji stoi jak wół "nie obejmuje pęknięć" a okno ma 4 lata, to na jakiej podstawie ta lepsza strona ma "wywalczyć swoje" ?

Przed chwilą pisałeś o pęknięciach termicznych. Oboje wiemy że to na takie nie wygląda. Nie ma się co spierać, napisałem swoją opinię i tyle, zapewne się mylę.

BR55
18-08-2019, 22:04
Dez..
jeśli w gwarancji stoi jak wół "nie obejmuje pęknięć" a okno ma 4 lata, to na jakiej podstawie ta lepsza strona ma "wywalczyć swoje" ?

Nie ma się co spierać, napisałem swoją opinię i tyle, zapewne się mylę.

Odnalazłem gwarancje firmy Vetrex (bo to właśnie okna tego producenta). Faktycznie pęknięć nie obejmuje (i długiej listy innych rzeczy). Prawie wszystkiego nie obejmuje bo zazwyczaj odpowiedzialny jest sprzedawca lub klient ;) Natomiast walczyć o swoje można choćby na podstawie faktu, że gwarancja obejmuje wszelkie wady, które powstały podczas produkcji lub wynikające z wad materiału.

finlandia
18-08-2019, 22:08
Przed chwilą pisałeś o pęknięciach termicznych. Oboje wiemy że to na takie nie wygląda. Nie ma się co spierać, napisałem swoją opinię i tyle, zapewne się mylę.

To Twoje zdanie, bo mi wygląda. Podobną charakterystykę ma pęknięcie którego prawdopodobną przyczyną jest "gwałtowne punktowe uderzenie ".

Nie istotne - szyba pękła, sama, gwarancja nie obejmuje. Pozostaje po ludzku pogadać. Spór tu niewiele da.

BR55
18-08-2019, 22:10
A możesz zrobić zdjęcie ramy od zewnątrz na wysokości tego pęknięcia?

Mam takie zdjęcie choć na nim wg. mnie zupełnie nic nie widać poza tym że okno jest brudne (dlatego go nie dodawałem).
433701

Kaizen
18-08-2019, 22:23
Natomiast walczyć o swoje można choćby na podstawie faktu, że gwarancja obejmuje wszelkie wady, które powstały podczas produkcji lub wynikające z wad materiału.

Tak masz napisane w gwarancji? Ja mam okna Vetrexa, korzystałem z gwarancji (skutecznie) - ale tak szerokiego zapisu w niej nie znalazłem. I na wady pakietów miałem tylko rok gwarancji. Może kiedyś było inaczej.

BR55
18-08-2019, 23:03
Tak masz napisane w gwarancji? Ja mam okna Vetrexa, korzystałem z gwarancji (skutecznie) - ale tak szerokiego zapisu w niej nie znalazłem. I na wady pakietów miałem tylko rok gwarancji. Może kiedyś było inaczej.
Tak jest w karcie gwarancyjnej punkt 1.1 to wymienione czasy gwarancji na różne produkty a 1.2 to ogólny zakres gwarancji, który następne punkty już skutecznie ograniczają ;) Masz rację rok gwarancji jest na jawne wady pakietów szybowych.


To może umyj i pokaż zbliżenie tej ramy.
Będzie wtedy wiadomo czy czegoś tam nie zgniotłeś zamykając to skrzydło.Załącznik się nie wyświetla.
Dodałem jeszcze raz załącznik :)

Kaizen
18-08-2019, 23:22
Masz rację rok gwarancji jest na jawne wady pakietów szybowych.


Czemu wytłuściłeś? Masz jakiś zapis o gwarancji na wady ukryte? Ja nie mam :( Tylko rękojmia (no, chyba że skutkiem wady ukrytej jest nieszczelność - to mam 7 lat).

Edyta.
Okno miałeś fabrycznie oklejone?
To też ciekawy temat - jak oklejenie okna wpływa na nagrzewanie tej jednej tafli szkła, która jest oklejona i jak to wpływa na gwarancję.

dez
19-08-2019, 06:32
Edyta.
Okno miałeś fabrycznie oklejone?
To też ciekawy temat - jak oklejenie okna wpływa na nagrzewanie tej jednej tafli szkła, która jest oklejona i jak to wpływa na gwarancję.

W pierwszym poście napisał że folię nakleił po zauważenia pęknięcia.

IVO333
19-08-2019, 08:08
To też ciekawy temat - jak oklejenie okna wpływa na nagrzewanie tej jednej tafli szkła, która jest oklejona i jak to wpływa na gwarancję.
Wpływa dość mocno. Gwarancja jest tracona z automatu.

jareko
19-08-2019, 08:35
Autorze
Źle mnie zrozumiałeś a historia szyby w samochodzie jest autentyczna mimo że Ty nie miałeś okazji takiej sytuacji być świadkiem.
Do meritum
Przedstawiłem Ci jak wygląda procedura takich reklamacji na linii producent szkła- producent okien - klient
To że różnie jest zalatwiana miedzy producentem okien a klientem to oddzielna kwestia ale uznanie takich reklamacji jak twoja jest rzadkością i tylko dobra wola sprzedawcy czy producenta okien
Tak naprawdę to 100% uznanych reklamacji na szyby dotyczy zabrudzeń wewnętrznych szkła
Przy dużych przeszkleniach gdzie szyby są znaczącej wartości warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu badz...dopłacić za hartowanie każdej w pakiecie.

finlandia
19-08-2019, 11:06
Odnalazłem gwarancje firmy Vetrex (bo to właśnie okna tego producenta). Faktycznie pęknięć nie obejmuje (i długiej listy innych rzeczy). Prawie wszystkiego nie obejmuje bo zazwyczaj odpowiedzialny jest sprzedawca lub klient ;) Natomiast walczyć o swoje można choćby na podstawie faktu, że gwarancja obejmuje wszelkie wady, które powstały podczas produkcji lub wynikające z wad materiału.

W tym jednak problem, że praktycznie niemożliwe jest pęknięcie po takim czasie z powodu wady materiału lub produkcji..


Przed chwilą pisałeś o pęknięciach termicznych. Oboje wiemy że to na takie nie wygląda. Nie ma się co spierać, napisałem swoją opinię i tyle, zapewne się mylę.
Proszę bardzo:
433712
Fotka od klienta niemal identyczna jak u autora posta. Umówiłem się że pojadę od razu z szybą, bo i tak ją trzeba wymienić a koszt dojazdu niewiele mniejszy niż wartość szkła..
Po wyjęciu okazało się co na zdjęciu. Mam taki mały podręcznik o szkle i taka wada jest opisane jako "pęknięcie termiczne".

dez
19-08-2019, 12:21
Proszę bardzo:
433712
Fotka od klienta niemal identyczna jak u autora posta. Umówiłem się że pojadę od razu z szybą, bo i tak ją trzeba wymienić a koszt dojazdu niewiele mniejszy niż wartość szkła..
Po wyjęciu okazało się co na zdjęciu. Mam taki mały podręcznik o szkle i taka wada jest opisane jako "pęknięcie termiczne".

W mojej ocenie pęknięcia są zdecydowanie inne. Może przesadzam z tym zdecydowanie inne, ale różnią się dość istotnie.

finlandia
19-08-2019, 12:39
Istotny jest punkt wyjścia.. a tego na zdjęciu autora postu nie widać. Dopiero spod uszczelki wychodzi ta kępa "trawy". To co dalej dzieje się z pęknięciem to już tylko kwestia przypadku.
Jeśli znajdę ten podręcznik to wrzucę fotkę z odpowiednim cytatem..

dez
19-08-2019, 13:45
Dokładnie nie widać, ale można z dużą dozą prawdopodobieństwa uznać że pęknięcie nie wychodzi z jednej prostopadłej do krawędzi szyby linii - a tak by było przy pęknięciu termicznym. Co więcej po zdjęciu ramki może się okazać że jest coś nie tak z butylem, albo z wcześniej sugerowanym klockiem dystansowym.

Uszkodzenie wychodzi na tyle szeroko spod uszczelki że ciężko nie mieć wrażenia że wynika z czegoś innego niż sama szyba).

finlandia
19-08-2019, 14:10
Fotka sprzed odbicia listew nie jest moja, więc jej nie zamieszczę. Ale zwróć uwagę, jak to wygląda po zdjęciu listwy, jak bardzo szybko pajęczyna rozchodzi się na boki i spod uszczelki wychodzi szerokim wachlarzem:
433713

Na moje oko, to sugerowany klocek dystansowy znajduje się dobre kilka cm niżej :)
Chciałbym napisać: poczekamy, zobaczymy, ale czy autor

dez
19-08-2019, 15:50
Szybko to fakt, ale jest ten +/- 1cm prostopadły. U autora mam wrażenie że od razu się rozchodzi w deltę.

MiśYogi
19-08-2019, 18:35
Na moje oko, to sugerowany klocek dystansowy znajduje się dobre kilka cm niżej :)


Mnie osobiście niespecjalnie interesują odszkodowania, to nie jest mój ulubiony temat. Natomiast, mocno interesują mnie przyczyny problemu. Wiem, jak są montowane szyby, są wstawiane klocki dystansowe i jest to operacja "na siłę", tam nie ma miejsca na subtelności, ważne jest, żeby szyba pasowała i okno się zamykało bez problemów.
Z drugiej strony, wiem, że budynek schnie z 3 lata, a tego roku lato było gorące. Mogę podejrzewać, że ściany są suche i z tego powodu jest większy nacisk na okno, a tam szyba wstawiona na sztywno. Taka moja hipoteza. :-)

BR55
19-08-2019, 18:48
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi sporo mi to rozjaśniło. Jeśli wyjaśni się kwestia tego uszkodzenia z pewnością napiszę.

finlandia
19-08-2019, 20:37
Mnie osobiście niespecjalnie interesują odszkodowania, to nie jest mój ulubiony temat. Natomiast, mocno interesują mnie przyczyny problemu. Wiem, jak są montowane szyby, są wstawiane klocki dystansowe i jest to operacja "na siłę", tam nie ma miejsca na subtelności, ważne jest, żeby szyba pasowała i okno się zamykało bez problemów.
Z drugiej strony, wiem, że z 3 lata, a tego roku lato było gorące. Mogę podejrzewać, że ściany są suche i z tego powodu jest większy nacisk na okno, a tam szyba wstawiona na sztywno. Taka moja hipoteza. :-)

Z założenia to jest niemal nieprawdopodobny tok rozumowania. Montaż ma się odbyć Okno musi być zamontowane tak, by nie były na nie przenoszone żadne siły z budynku. Dlatego np.: nie można zostawiać żadnych klinów z góry. Temu mają też służyć luzy montażowe które kompensują nie tyle pracę budynku, co rozszerzanie się profili PVC.
Zakładając że jednak popełniono błąd montażowy i brakuje luzów, to coś takiego mogłoby się zdarzyć przy szkleniu stałym w ramie. A tu mamy skrzydło i kolejny luz...

theme
24-08-2019, 10:59
Ekspertem w dziedzinie budownictwa ogólnego nie jestem, ale okno na chłopski rozum nie może przenosić obciążeń konstrukcyjnych budynku. Po to jest nadproże. Okno musi mieć od niego dystans aby wszystko mogło pracować i nie kłócić się ze sobą.

MiśYogi
24-08-2019, 11:33
Z założenia to jest niemal nieprawdopodobny tok rozumowania. Montaż ma się odbyć Okno musi być zamontowane tak, by nie były na nie przenoszone żadne siły z budynku. Dlatego np.: nie można zostawiać żadnych klinów z góry. Temu mają też służyć luzy montażowe które kompensują nie tyle pracę budynku, co rozszerzanie się profili PVC.
Zakładając że jednak popełniono błąd montażowy i brakuje luzów, to coś takiego mogłoby się zdarzyć przy szkleniu stałym w ramie. A tu mamy skrzydło i kolejny luz...

Ale zauważ, że ja nie pisałem o klinach na górze i na dole. Wymyśliłeś to sobie.
Myślałem o klinach na bokach ramy, bo tak pękła szyba.
Jest wstawiana rama, na taśmy, dyble czy inaczej. W ramę wstawiana jest szyba, szybę trzeba tak ustawić, żeby okno zachowało wymiary, ramy były prostopadłe i okno zamykało się, jak się zamykać powinno. Często te podkładki są wstawiane przy pomocą klina, to taki klin na rączce. Tam są już spore siły, układ jest narażony na uszkodzenia, jeśli pojawiłyby się dodatkowe siły.

Ja nie wiem, co się przytrafiło, ale wiem, jak zazwyczaj wkłada się szyby.
Powiem jeszcze coś. To pęknięcie mogło być już wcześniej. Przy małych stłuczeniach, powszechne jest zostawianie takich szyb w ramach, jeśli tego nie widać po zamaskowaniu listwą i okno nie jest rozszczelnione.

finlandia
24-08-2019, 12:40
. Często te podkładki są wstawiane przy pomocą klina, to taki klin na rączce. Tam są już spore siły, układ jest narażony na uszkodzenia, jeśli pojawiłyby się dodatkowe siły..
To się nazywał łopatka do szklenia. Znam, często mam w ręku i sam przekładam te siły na szybę. Można tak gdybać w nieskończoność. Nie zmienia to faktu, że zapis w karcie gwarancyjnej wyklucza z jej zakresu pęknięcia szyb. Można się z tym zgadzać lub nie (ja np. się co do zasady zgadzam, ale z zastrzeżeniami).

BR55
29-09-2019, 20:31
Ponieważ sporo osób wypowiedziało się w tym temacie więc by go zakończyć opisze sytuacje do końca (sam nie lubię takich niedokończonych wątków na forach).
Trochę to trwało zanim skontaktowałem się z przedstawicielem Vetrexa, zamówiłem szybę, szyba została sprowadzona aż wreszcie jest wymieniona. Koszt około 450zł. W między czasie dostałem zdjęcie z książki Vetrexa, w której są różne pęknięcia (ogólne, poglądowe rysunki) i podobne pęknięcie opisywane jest jako „od uderzenia w krawędź” - na tym dyskusja o samoistnym pęknięciu się skończyła.
Mimo że to nie ma większego znaczenia mam pewien niedosyt :( Przy wyjmowaniu szyby, po zdjęciu listwy fachowcy dziwili się, coś było nie tak oryginalnym montażem. Z rozmowy nie byłem w stanie zrozumieć o co chodziło ale jak chciałem zrobić zdjęcie i poprosiłem o to by wyjaśnili w czym rzecz… szyba w zasadzie była już wyjęta a rozmowy na temat problemu się skończyły. Próbowałem ich przycisnąć (przecież słyszałem co mówili chwile wcześniej) ale jedyne co się dowiedziałem, że faktycznie wcześniej było źle zamontowane ale teraz już jest ok.
Ponieważ kilka osób zastanawiało się co jest pod listwą, dziś na spokojnie zrobiłem zdjęcia (szyba ciągle czeka pod blokiem na śmieciarkę) .
435315 435316
Osobiście po tym wszystkim reklamowana jakość premium Vetrex nie przekonała mnie do siebie. Za dużo mam wątpliwości.

finlandia
29-09-2019, 21:26
To szyba do jednodzielnego balkonu? Mogliby to chociaż po kosztach zrobić...

BR55
29-09-2019, 21:51
To szyba do jednodzielnego balkonu? Mogliby to chociaż po kosztach zrobić...
Jeśli jednodzielny oznacza jedną dużą szybę w drzwiach balkonowych ok 85x225 to tak ;)

Tak jak wspomniałem wcześniej liczyłem na jakąś dyskusje ze sprzedawcą ale przesłano mi fotki z książki z informacją że to moja wina i tyle. Więc nikt tu się nie poczuwał do winy... Ja do dziś nie wiem jak miałbym to pękniecie spowodować i jeszcze nie pozostawić żadnych śladów na ramie/szybie. Trudno może po prostu miałem pecha.