PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o rady. podobno za mała nośność/wytrzymałość NADPROŻA



DionaBis
19-08-2019, 17:00
Zachciało się człowiekowi problemów to postanowił sobie dom wybudować:mad:;

Projekt: DionaBIS

Wiem, że finalnie nie obejdzie się u wizyty u jakiegoś konstruktora który to wszystko wyliczy ale póki co potrzebuję porady w jakim kierunku iść z rozwiązaniem problemu;

Otóż mój KB po fakcie obudził się, że w jednym z okien na parterze gdzie użyliśmy (za jego wiedzą i weryfikacją) nadproży prefabrykowanych, powinniśmy jednak zrobić nadproża lane monolityczne wykonane razem z wieńcem W1 - ponieważ prefabrykowane nadproże jest wg niego za słabe żebyśmy mieli dach z pokryciem ceramicznym. Propozycja rozwiązania problemu przez KB - blachodachówka zamiast ceramiki średnio mnie interesuje;

Kroki prawne wobec obecnego KB/zmiana KB/ (zakopanie KB w ogródku- pomysł Żony) itd to sobie zostawiam do przemyśleń w innym terminie, póki co szukam rozwiązań żeby nie stać dalej z robotą. Obecnie ściany szczytowe skończone. można robić konstrukcję dachu..ale wszystko zastopowane z uwagi na ten problem.

jako laikowi do głowy przychodzą mi rozwiązania:
- wywalenie nadrpoża prefabrykowanego i wstawienie w to miejsce nadproża np z 2x dwuteowanik stalowy;
- wydłubanie suporexu połówki miedzy nadprożem i wieńcem i w to miejsce dać jakieś dwutewoniki;
- słup od dachu na stropie postawić na jakichś długich belkach podwalinowych żeby rozproszyły nacisk na kilka sąsiednich belek teriva;

wszelkie propozycje i sensowne pomysły mile widziane

sytuacja wygląda tak
Otwór okienny jest 240cm,
Otwór przykryty nadprożem prefabrykowanym CZAMANINEK 310cm;
nadproża są dodatkowo na poduszkach z cegieł;
następnie mamy połówkę SOLBETU "12" i Wieniec W1;
wieniec standard (2xfi12 górą 2xfi12 + strzemiona fi6) w kształtkach L zalany B25
strop teriva nowa;
w miejscu (słupów od dachu i ścianek działowych na piętrze) wstawione potrójne belki TERIVA

Niestety jak widać jeden ze słupów (podpierający dach) wyląduje w świetle okna. Jakieś 26cm wchodzi w światło okna co podobno jest teraz problemem skoro nadproże nie jest wylewane

d7d
19-08-2019, 19:01
Raczej to co jest zamontowane to jest dużo za słabe.
Najlepiej jest wykuć istniejące nadproże i wstawić dwie belki stalowe typu przykładowe 2x IPE 200 ale koniecznie należy to przeliczyć.
Belki dwuteowe powinny być ze sobą połączone tak aby współpracowały ze sobą. Sposób do przemyślenia.
KB nie zakopywać - będą problemy z użytkowaniem ogrodu.
KB obciążyć kosztami wzmocnienia.

Kaizen
19-08-2019, 20:06
Wrzuć zdjęcie przekroju wieńca z projektu i jak został faktycznie wykonany. No i jak nadproże było w projekcie. Przy tak małej odległości to dziwne, że nie było razem tak, jak tutaj:



http://i.imgur.com/aSbOjsR.jpg



A kierbuda poproś, o numer jego polisy OC i oświadczenie, że nawalił.

jajmar
19-08-2019, 20:32
Nadproże na pierwszy rzut oka wydaje sie liche. Zerkałem an stronę producenta nie widzę nośności, (dziwne) znlazlem jakieś nadproże i tam opis ze są 2#12 dołem. Przy 240 może być mało, ale .....
jeżeli wieniec stropu jest opuszczony (pręty dolne pod belkami) do tego zakończenie rdzeni jest dobrze wykonane w wieńcu dolnym (stropowym) i górnym (murłata) zastanowiłbym się obliczeniowo czy to faktycznie trzeba wzmacniać i jak. Gdyby tak puścić kilka śrub pionowo przez stop do nadproża + jakis płaskownik dołem śmiem twierdzić że to da radę.

Numer polisy kierownika jest na jego ubezpieczaniu które musiał dołączyć do piib jak go zgłaszałeś.

Kaizen
19-08-2019, 21:46
Numer polisy kierownika jest na jego ubezpieczaniu które musiał dołączyć do piib jak go zgłaszałeś.

I ma się po ten numer fatygować do PINBu?
Jak zgłaszałem zakończenie budowy to PINB zażyczył sobie, żebym w stercie papierków przedłożył też projekt (było oświadczenie kierbuda, że żadnych zmian nie było - ani istotnych, ani nieistotnych). Jak zwróciłem pani uwagę, że nie maja prawa tego wymagać, bo:
Art. 220. § 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli:
1) znane są one organowi z urzędu;
2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie:
a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych
to pani stwierdziła, że oni to owszem, mają. Ale w archiwum. I przecież nie będą tego szukać.

d7d
19-08-2019, 22:00
jeżeli wieniec stropu jest opuszczony (pręty dolne pod belkami) do tego zakończenie rdzeni jest dobrze wykonane w wieńcu dolnym (stropowym) i górnym (murłata) zastanowiłbym się obliczeniowo czy to faktycznie trzeba wzmacniać i jak. Gdyby tak puścić kilka śrub pionowo przez stop do nadproża + jakis płaskownik dołem śmiem twierdzić że to da radę.
.
Wieniec chyba nie jest opuszczony.
Inwestor chyba obciąża finansowo KB a nie udaje się po odszkodowanie do ubezpieczyciela ?

Kaizen
19-08-2019, 22:03
Inwestor chyba obciąża finansowo KB a nie udaje się po odszkodowanie do ubezpieczyciela ?

Jak ktoś stuknie swoim autem Twoje, to bujasz się z kierowca, czy z ubezpieczycielem?

d7d
19-08-2019, 22:09
Samochód obcej osoby a zatrudniony KB to jednak inny przypadek.
Wypada w pierwszej kolejności ustalić dobrowolne przyjęcie odpowiedzialności za szkody.

Kaizen
19-08-2019, 22:51
Samochód obcej osoby a zatrudniony KB to jednak inny przypadek.
Wypada w pierwszej kolejności ustalić dobrowolne przyjęcie odpowiedzialności za szkody.

Dokładnie tak samo działa obowiązkowe OC komunikacyjne, od zalania czy od innych szkód. Ubezpieczony potwierdza, że wyrządził szkodę - i ubezpieczyciel likwiduje szkodę. Tak przećwiczyłem jak mnie kilkakrotnie zalano i jak pracownik MPO wyłamał bramę co szefostwu pokazałem na monitoringu. Własnie po to jest OC, żeby nie było problemu z likwidacją szkody.

A, przypomniało mi się. Jeden z majstrów uszkodził mi tynk przy wejściu. Jak się czepiłem, to odesłał mnie do swojego ubezpieczyciela. Wiedział, po co ma OC i jak działa.

jajmar
19-08-2019, 23:10
I ma się po ten numer fatygować do PINBu?


Może mieć ksero złożonego zawiadamiania, myślę że większość ma. Ale jak nie ma to jest strona gdzie można po numerze uprawnień i nazwisku dojść.

jajmar
19-08-2019, 23:14
Wieniec chyba nie jest opuszczony.


Są jakieś kształtki wieńcowe może jest opuszczone zbrojenie. Nie wiem.

Kaizen
19-08-2019, 23:35
Może mieć ksero złożonego zawiadamiania, myślę że większość ma. Ale jak nie ma to jest strona gdzie można po numerze uprawnień i nazwisku dojść.

No, można sięgać lewą ręką do prawej kieszeni. Tylko po co, skoro i tak sam numer nam nic nie daje? I tak ubezpieczony musi się podpisać i potwierdzić okoliczności szkody? Więc czemu kierbud miałby nie podać numeru polisy.?

jajmar
20-08-2019, 00:09
No, można sięgać lewą ręką do prawej kieszeni. Tylko po co, skoro i tak sam numer nam nic nie daje? I tak ubezpieczony musi się podpisać i potwierdzić okoliczności szkody? Więc czemu kierbud miałby nie podać numeru polisy.?

A jak nie potwierdzi to co nie ma ubezpieczenia?

Kaizen
20-08-2019, 05:47
A jak nie potwierdzi to co nie ma ubezpieczenia?

To nie ma prostej wypłaty odszkodowania - trzeba się sądzić.

DionaBis
20-08-2019, 10:22
Panowie dziękuję za odpowiedzi,

Jak większość żeby spełnić marzenia o domu muszę pracować i nie mam czasu na codzienne doglądanie budowy, zresztą w tej materii jestem laikiem wiec moje doglądanie laika to jak patrzeć na ręce neurochirurgowi. Po to wziąłem wykonawcę i KB z "innej parafii" żeby było dobrze zrobione i dopilnowane.

Póki co dla mnie piorytetem jest "naprawienie" tego tematu, żebym nie musiał rezygnować z ceramiki na dachu i żeby ta naprawa nie kosztowała majątku, i żeby to było bezpieczne. Potem będę się zastanawiał co zrobić z KB (uprawnienia i ubezpieczenie ma)

Nadproże LANE razem z wieńcem (jak na fotce "kaizena" mam zrobione w salonie na oknie tarasowym 400cm, pozostałe łącznie z tym nieszczęsnym w oknie jadalni mam prefabrykowane. Dlaczego? tak wyszło przy spotkaniu z dostawcą stropu zaproponował też gotowe nadproża, wiadomo wykonawcy to pasowało mniej roboty, a KB nie miał uwag. Temat prefabrykowanych nadproży był z KB wielokrotnie omawiany, KB był również na budowie gdy nadproża te ustawiano i wtedy nie miał zastrzeżeń, teraz się obudził. gdy wszedł temat wyliczania materiałów na dach. Ok lepiej teraz niż wcale i byłoby jakieś nieszczęscie - ale kuźwa prace są na trochę innym etapie i jest problem do rozwiązania.

W oryginale projektu w tym miejscu było duże okno tarasowe 270cm i również słupy stropu lądowały w świetle okna ; Oryginał zakładał 2 opcje; nadproża wylewane lub prefabrykowane w zależności od tego czy zastosowane będą rolety podnadprożowe;

cytujac z oryginału:
"Nad otworami okiennymi i drzwiowymi (balkonowymi) na parterze przewidziano rolety antywłamaniowe 24x20 lub 24x25 (w zależności od wysokości otworu). W związku z powyższym nad tymi otworami zastosowano nadproże monolityczne NŻ/dozbrojenie wieńca W1 prętami #12 oraz zagęszczenie strzemion;
W przypadku rezygnacji z rolet antywłamaniowych zastosować nadproża Typu L19N i wieniec W1





w trakcie adaptacji zmniejszyliśmy to okno do 240cm i zmieniliśmy trasowe na normalne, po adaptacji NP3 w tym miejscu zakładane wg projektu jest lane i jak widzę teraz dość mocno dozbrojone m.in dołem 5x fi12 i strzemiona fi6 co 10cm, czyli tak samo jak NP1 nad 4M tarasowym. Gdybym miał świadomość że to jest kwestia wytrzymałościowa to wiadomo że temat prefabrykowanego nadproża bym spacyfikował, wykonawca popracowałby parę godzin dłużej i tu też zrobiłby szalunki/zbrojenie na nadproże lane razem z wieńcem...ale kuźwa na tym etapie KB nie miał zastrzeżeń, a był na budowie jak ustawiano to nadproże, sprawdzał m.in czy dobrze zrobione zbrojenie nad nadproża/wieńca nad tarasem...a przy oknie w jadalni jakość go nie natchnęło że coś jest nie tak, a można było to od ręki zmienić. ale już po temacie i trzeba z tego jakoś wybrnąć.

wiec na ten moment nad tym oknem jadalni jest tak

-Wieniec W1 w kształtkach L, standardowo 4xfi12 (2 pręty górą 2 pręty dołem i strzemiona fi co 25cm) bez żadnych dodatkowych prętów dołem itd
-suporex SOLBET połówka "12"
- 2 nadproża 310cm SOLBET 11,5x11,5 (w załaczniku ich dekaracja) na poduszkach z cegieł

- otwór okna 240cm

Jak ten problem naprawić w jakiś najprostrzy do wykonania sposób
żeby nie zmniejszać świata/rozmiaru okna i postawić porządny dach z ciężką dachówką ceramiczną;

DionaBis
20-08-2019, 10:43
w nawiązaniu do pytań czy wieniec opuszczony czy nie, to chyba opuszczony tzn jest w kształtkach CZAMANINEK a dole pręty wieńca są poniżej belek TERIVA

jak na schemacie montażu stropu teriva
433761

jajmar
20-08-2019, 12:44
Załącznik z deklaracją zgodności dla nadproża jest tak mały że jest nieczytelny. Na przekroju widać jak byk 5#12 dołem, skróciłeś nadproże wiec pewnie 4#12 by stykło, (lub nie). W nadprożu o jakim wspominasz na stronie było że są 2#12 czyli sporo mniej, i dodatkowo nie jest to monolit z wieńcem.
Jak były zalewane rdzenie w ścianie kolankowej, razem z wieńcem betonem z gruszki czy lane na budowie z betoniarki?
Co proponuje kierownik jakie ma pomysły do naprawy tego?

DionaBis
20-08-2019, 13:42
Załącznik z deklaracją zgodności dla nadproża jest tak mały że jest nieczytelny. Na przekroju widać jak byk 5#12 dołem, skróciłeś nadproże wiec pewnie 4#12 by stykło, (lub nie). W nadprożu o jakim wspominasz na stronie było że są 2#12 czyli sporo mniej, i dodatkowo nie jest to monolit z wieńcem.
Jak były zalewane rdzenie w ścianie kolankowej, razem z wieńcem betonem z gruszki czy lane na budowie z betoniarki?
Co proponuje kierownik jakie ma pomysły do naprawy tego?


Rdzenie w ścianie kolankowej

Zbrojenie rdzeni, tak samo jak wieńce W1 i W2 4xfi12 +strzemiona. Pręty w rdzeniach w dolnej części wygięte w fajki L i poskręcane z Wieńcem W1; najpierw oczywiscie cześciowo zalane razem ze stropem i wieńcem W1. Potem po wymurowaniu ścianek kolankowych i zrobieniu szalunków/zbrojenia dla Wieńca W2 ==> rdzenie i wieniec W2 zostały zalane z gruchy betonem B25 z betoniarni;

Nadproża położone 2 obok siebie 2 x 115x115 długości 3100 na cegłach (każde nadproże ma 2xfi12 dołem, fi8 górą wg deklaracji ma 3,5KN/m, czyli teoretycznie dołem są 4 fi12 :-))


Nadproża czamaninek
ulotka nadproża
https://czamaninek.pl/uploads/czamaninek/dopobrania/Ulotka_nadproza.pdf

deklaracja (nadproże 2xfi12 dołem, fi8 górą 3100 ma 3,5KN/m, włożone są 2 takie nadproża czyli od dołu są 4pręty fi12)
https://czamaninek.pl/uploads/czamaninek/dopobrania/deklaracje/Nadproze%20NLC%20115_12.pdf

KB - temat na razie bym pominął gdyby miał satysfakcjonujące rozwiązanie nie szukałbym tu porady; Pomysł KB "zrób lekką blachę na dachu i po problemie"
raczej mnie nie satysfakcjonuje. Tak jak mówiłem najpierw chcę rozwiązać problem techniczny a temat dalszej współpracy lub nie z KB i ścieżki np prawnej zostawiam na potem; Posypało się mu parę tematów rodzinnych i być może z tego powodu niedopilnował przeoczył te tematy wiec z jednej strony każdy jest tylko człowiekiem z drugiej każdy ma swoją cierpliwość. ale to nie temat na forum

DionaBis
20-08-2019, 14:21
Podsumowując

Najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie belek stalowych/deuteowników/szyn klejowych? i to będzie nawet mocniejsze rozwiązanie niż gdyby od początku było zrobione lane nadproże?


Czyli żeby to NIE było na oko, tylko poparte wyliczeniem i na prawie. Musze znaleźć kogoś z uprawnieniami konstrukcyjno-budowalanymi? czy jakimiś innymi? Biuro projektowe? które przeliczy mi jakie belki i jak tam wstawić

następnie:
-podstemplować tymczasowo strop, kilkoma stemplami w miejscu prac;
-wydłubać jedno nadroże i wmurować pierwszą belkę
-po paru dniach wydłubać nadrpoże z drugiej strony i wstawić druga belkę stalową,
-belki połączyć między sobą śrubami? czy pospawać też miedzy sobą jakimiś prętami?
-beton ekspansynwy
-obłożyć całość siatką (żeby beton miał się czego trzymać i spróbować całość zabetnować (ciekawe jak ten beton będzie się trzymał i jak mocowaniem okna potem

a może przygotować "własne nadproże prefabrykowane" na budowie?
- jakiś szalunek 320x24x28, w środku zbrojnie porządne, zalać betonem, poczekać jak beton nabierze mocy (28dni) Podstemplować strop wydłubać stare nadproża, i suporex nad nim i spróbować wstawić takie "nowe nadproże" własnej roboty - chociaż tu cieżar do dzwignięca może być spory

jajmar
20-08-2019, 15:51
NIe masz czasem podanego obciążenia tego nadproża w projekcie? To by Ci ułatwiło zlecenie komuś obliczeń.

d7d
20-08-2019, 15:59
Tego typu zmiany powinny być uzgadniane z projektantem a nie z wykonawcą i kierownikiem budowy.
Obliczenia wzmocnienia i samo wzmocnienie nie jest problemem.
Problemem mogą być koszty.

DionaBis
20-08-2019, 20:11
NIe masz czasem podanego obciążenia tego nadproża w projekcie? To by Ci ułatwiło zlecenie komuś obliczeń.

niestety nic takiego w projekcie nie znalazłem.

Nie dawno nawet kontaktowałem się z autorem oryginalnego projektu żeby wyraził swoją opinię niewiążącą, coś podpowiedział, ale jak można było się domyśleć spuścił mnie na drzewo czytaj odesłał do projektanta, który adaptował projekt do moich potrzeb. Kupiłeś i spadaj. Formalnie rozumiem (dupochron), niesmak za podejście do klienta jednak pozostał.

DionaBis
20-08-2019, 20:32
Tego typu zmiany powinny być uzgadniane z projektantem a nie z wykonawcą i kierownikiem budowy.
Obliczenia wzmocnienia i samo wzmocnienie nie jest problemem.
Problemem mogą być koszty.

Jakie to mogą być koszty wg Ciebie?

ile metr bieżący takiego dwuteownika może ważyć 20-40-60 Kg/M.b? potrzebne 2szt po ok 3,2m czyli między 130 a 380 KG. ile tona stali dziś kosztuje 2500-3000zł to da jakieś (400-1200zł za stal)
z materiałów to raczej główny koszt, śruby czy beton ekspansywny to pewnie przy tym już grosze

dochodzi koszt projektanta i wykonawcy,

d7d
20-08-2019, 21:17
IPE 240 to ok. 31 kg/m czyli razem ok. 2 x 3,00m x 30 kg/m = 186 kg czyli ok. 560 PLN licząc po 3 zł/kg.
Projektant - może 500 a może 1.000.
Wykonawca podobnie ?
Czyli 2.000 - 3.000 PLN

amator12345
12-01-2020, 21:15
Nie jestem znawcą ale czy autor napisał, że w pierwotnej belce monolitycznej nad oknem było 5 prętów dołem ? Zastosował belki prefabrykowane, a w każdej z nich są 3 pręty (2 dołem i jeden górą) na oknem są zapewne 2 belki czyli mamy ogółem 4 pręty dołem i 2 górą. To chyba ie jest problem, ąż tak straszny. Poza tym te 3 belki teriwy nie są centralnie po środku tylko prawie przy końcu. Siły będą i tak sprowadzane do boku. Na moje to nie ma żadnego problemu. Tyle, że ja nie jestem budowlańcem, a osobą która też buduje ale niestety samodzielnie.