PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja 10kW - panele Maysun - jakie doświadczenie?



fistach85
19-08-2019, 21:38
Witam,

Przymierzam się w tym tygodniu podpisać umowę z firmą PLAYTRONICS z Tychów.
Rozmawiałem z różnymi firmami i wiadomo, że każdy chwali swoje i to na czym ma największą marżę. (wiadomo że monokrystaliczne)
Nie jestem fachowcem w temacie i chciałem uzyskać jakiejś opinii co do zestawu:

30 paneli Maysun Solar MS325M-60H (technologii HALF CUT PERC o mocy 325Wp)
Inwerter SOFAR 11KTL-X

Zdecydowałem się na zestaw 10kW ponieważ będę instalował również kocioł elektryczny.

Będę wam mega wdzięczny za pomoc, ponieważ nie chcę wpakować się w mine...

duke-R
20-08-2019, 23:05
Jaki masz metraż domu? Czy jest to nowy dom czy wcześniej już ogrzewałeś czymś innym?
ja mam 13-14 letni domu ogrzewany propanem i też myślę o PV 10 KW i przejściu na kocioł elektryczny.

Jastrząb
21-08-2019, 08:58
Jaki masz metraż domu? Czy jest to nowy dom czy wcześniej już ogrzewałeś czymś innym?
ja mam 13-14 letni domu ogrzewany propanem i też myślę o PV 10 KW i przejściu na kocioł elektryczny.
To nie myśl tylko policz. Wartość energetyczna gazu jest znana. Wiesz zapewne ile go zużywasz. +/-10% wiesz ile PV Ci wyprodukuje prądu. Względnie prsote rachunki żeby się dowiedzieć czy 10KWp to za mało czy za dużo.

marcinbbb
21-08-2019, 09:12
10kWp i kocioł elektryczny.... tylko najgorszemu wrogowi można proponować taki zestaw. Ale podziwiam tych co nie mają nic a już kombinują :yes:

fistach85
21-08-2019, 12:09
10kWp i kocioł elektryczny.... tylko najgorszemu wrogowi można proponować taki zestaw. Ale podziwiam tych co nie mają nic a już kombinują :yes:

mozesz rozwinac?
ogrzewam dom 170m2 gazem i kosztuje mnie to rocznie 15,000kWh. (wiem 10kWp nie wystarczy)
Wstepnie podlacze dodatkowe grzalki do bufora 350l, zeby wspomagal grzanie domu. Ale przyszlosciowo myslalem nad kotlem elektryczny, gdybym rozbudowal instalacje.

marcinbbb
21-08-2019, 13:03
Poczytaj o pompie ciepła powietrze woda co prawda jest droższa ale prądu nawet zostanie.

duke-R
30-08-2019, 15:33
To nie myśl tylko policz. Wartość energetyczna gazu jest znana. Wiesz zapewne ile go zużywasz. +/-10% wiesz ile PV Ci wyprodukuje prądu. Względnie prsote rachunki żeby się dowiedzieć czy 10KWp to za mało czy za dużo.

Robiłem pewne obliczenia ale nie jestem pewien czy dobrze to liczę. Zużycie propanu mam na poziomie 250m3 rocznie (staram się grzać głównie kominkiem). Biorąc pod uwagę przelicznik wartości energetycznej propan/prąd jaki znalazłem w sieci to te 250 m3 to wychodzi jakies 6800 kWh w prądzie. Jeśli dodam zużycie obecne prądu na poziomie 3700 kWh to widac,ze niestety 10KWp PV to za mało na grzanie kotłem elektrycznym. Czy dobrze policzyłem??

Obecnie myślę nad projektem przejściowym czyli zrobię PV i dołożę bojler elektryczny. Następnie dołożę drugi, większy klimatyzator za górnej kondygnacji domu i postaram się częściej dogrzewać klimą, włączę elektryczne grzejniki-drabinki w łazienkach oraz elektyczne grzanie podłogowe w górnej łazience oraz dołożę kilka napromienników do niektórych pomieszczeń. W ten sposób ograniczę zużycie gazu. Jeśli to będzie mało efektywne to założę pompę ciepła p-p.
Jedyny problem jaki mam to PV optymalna dla mojego domu. Na samo obecne zużycie prądu wystaczyłoby poniżej 5 kWp ale chcę założyć minimum 7 kWp i zobaczyć jakie będę miał nadwyżki. Pytanie czy zrobić maks. ile wejdzie, raz a dobrze (10kWp) czy robić stopniowo?

Slak
30-08-2019, 17:10
Rób raz a dobrze. Nie znam nikogo, kto by nie żałował, że nie założył od razu pod swoje maksymalne potrzeby.

vr5
30-08-2019, 18:13
@duke-R

Jeśli założysz PV 10 kW to w najgorszym wypadku trochę Ci zabraknie. Klima to tak działa, że gdy 1 kWh pobiera z sieci, a w dom wrzuca około 3 kWh (średnio). Więc sporo pomoże zwłaszcza w okresach przejściowych.

duke-R
30-08-2019, 20:26
Ok, już prawie mnie przekonaliście. Dziś kolejnym argumentem "za", który sobie uzmysłowiłem jest rządowa dopłata do PV. Dostanę prawie 1.5 kWp za free :D Poza tym odliczę 19% od kosztów instalacji. To jak kupienie zbyt mocnego auta. Może na codzien z tej mocy nie będę wykorzystywać ale czasem może się przydać ;)