PDA

Zobacz pełną wersję : czy można nie ocieplać ściany fundamentowej?



pawelurb
12-05-2005, 21:21
a zamiast tego dać więcej izojacji na podłodze ? słyszałem że takie rozwiązanie też jest dopuszczalne?

mario_pab
13-05-2005, 07:35
Ten temat nieco przypomina dyskusję o ceramice i betonie kom., oknach drewnianych i PCV, dachówce i blasze itd. Jak forumowicze podchwycą wątek to założę się, że rozgorzeje gorąca dyskusja.

Pamiętam, że Brzoza był przeciwnikiem ocieplania fundamentów, ale większość Forumowiczów proponowała jednak ocieplać. Argumentów za i przeciw było od groma więc jednej odpowiedzi na swoje pytanie nie uzyskasz.

Pozdrawiam

rafałek
13-05-2005, 07:38
A jakie zyski będą z nieocieplenia ścianki fundamentowej? Styropani na podłogi jest drogi.

jarek244
13-05-2005, 07:48
pawelurb koszt ocieplenia ścianki fundamentowej w skali całej budowy jest nieduży, ale za to korzyści z ocieplenia duuuużo :lol:
ja ocieplam na 100%

Pawson
13-05-2005, 08:09
Ocieplilem - majster mowil ze nie trzeba ... ale ja chcialem ... dalem 5 cm FS20 i ma wystarczyc na samej gorze pod podmurowke pojdzie jeszcze w przyszlymn roku drugie 5 cm zeby sciana zbytnio nie wystawala

13-05-2005, 08:12
Pamiętam, że Brzoza był przeciwnikiem ocieplania fundamentów, ale większość Forumowiczów proponowała jednak ocieplać. Argumentów za i przeciw było od groma więc jednej odpowiedzi na swoje pytanie nie uzyskasz.

Pozdrawiam
mario_pab
lekkie sprostowanie ... na pytanie czy odkopywac i ocieplac całe fundamenty
nie widziałem sensu odkopywać całych fundamentów ... do spodu ławy ...
i ocieplac za wszelką cene ...
(przychylałem sie do wersji autora tamtego wątku, który chciał ocieplić tylko część 0.5m ... )
dla mnie liczy sie ekonomika a nie frazesy, ze bez względu na koszt wszyskto nalezy ocieplic ...
uważam ze do kazdej sytuacji nalezy podejśc indywidualnie i nie mozna generalizowac bez znajomości
- kosztów ocieplenia
-kosztów ogrzewania,
- % strat uciekajacych prze wentylacje, % przez strop, % przez okna, %przez otwierane drzwi..., % przez ściany ...%, przez posadzkę, % przez przysłowiowa dziurka od klucza
i wtedy moze sie okazać ze % ciepła uciekający przez fundament do ziemi jest bardzo znikomy ... i lepiej wydac pieniadze na opał niz na styropian ... bo to sie lepiej opłaci ...
w pewnych przypadkach ocieplenie moze sie opłacać ... w innych nie ...
jestem zwolennikiem tego, ze dom nalezy ogrzewac i wietrzyć ...
inni wolą zamknąc sie szczelnie w inkubatorze ... i magazynowac ciepło ...
kwestia gustu ... :-?
pzdr

Redii
13-05-2005, 08:13
Z przyzwyczajenia i z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych (i myszki :x ) fundament nieocieplany , a pod podłogą dałem 10cm styropianu.
Ociepliłem tylko fundament wystający ponad poziom gruntu, tam dałem 5cm (będzie to obsypane ziemią).

pasco
13-05-2005, 08:24
Ja też będę ocieplał tylko 0.5 m (na szerokość jednej płyty) na zewnątrz - to eliminuje ewentualny mostek termiczny - jeżeli nie ocieplę na zewnątrz zimno może wchodzić przez ścianę fundamentową do ściany parteru. Spod ziemi nie będzie już tak mocno wciągało zimna.

13-05-2005, 08:52
czlowieku
oczywiscie ze ocieplaci i to tylko od zewnatrz
ja np mam calkowite straty przez sciany 200 m2
na poziomie 700 wat
natomiast ty jesli nie ocieplisz fundamentu to bedziesz mial straty na poziomie okolo 100 wat na metr biezacy nieocieplonego fundamentu


mniej wiecej, bo to zalezy jeszczez ez czego beda sciany

katerhasser
13-05-2005, 09:12
a kiedy ocieplić te fundamenty?
mój majster nie uwzględnił ocieplenia w ofercie i powiedział mi, że potem się ociepli, tzn. jak będzie stał stan surowy i zechcę się brać za ocieplanie, to on wtedy odkopie fundament i będzie go ocieplał. nie wiem czy ma sens 2 razy grzebać się w ziemi (przeciez to więcej roboty!) - czy nie lepiej od razu załatwić fundament i mieć go z bańki?

rafałek
13-05-2005, 09:19
Jeśli sam będzie je zakopywał i odkopywał to co Ciebie to interesuje - jego czas. Przecież więcej mu nie zapłacisz.

13-05-2005, 09:21
tylko gorzej jak nie bedzie sie do tego wcale kwapil i bedzie trzeba komu innemu wiecej zaplacic

13-05-2005, 12:35
no troche przegialem z tym 100 wat na metr biezacy nieogrzewanego fundamentu
ale 20 wat jest jak najbardziej realne
czyli u mnie np gdybym nie ociepli fundamentu byloby to okolo 1000 watt strat z tego powodu
dla porownania przez sciany bedzie mi uciekac jakies 640 wat
dach 1000 wat a okna okolo 600 watt

jak ktos chce miec takiego "EXTRASA" w postaci 1000 wat strat to niech se daruje ocieplanie fundamentu
po co takie wydatki ;) i to juz na starcie ;)

Redii
13-05-2005, 12:50
Pytanie do osób ocieplających fundament:
Ile dajecie styropianu i jak głęboko (cały fundament) i czy pod wylewką brak ocieplenia ?

rafałek
13-05-2005, 12:51
I ocieplony fundament (ale tylko 0,5 m) i pod podłogą.

13-05-2005, 13:05
niestety przy scianie trojwarstwowej mamy te nieszczescie ze sciana fundamentowa ktora ucieka cieplo styka sie z lawa a ta z kolei z scianka fundamentowa zewnetrzna
czyli chocby dac nie wiem ile ocieplenia to faktorem ograniczajacym jest wysokosc fundamentu czyli droga ucieczki ciepla no i grubosc tegoz fundamentu

u mnie np dwie scianki okolo 60 cm
daje razem okolo 1,3 drogi dla ciepla i grubosc srednio 0,15 metra
co daje straty cieplne okolo 2,3 wata na metr biezacy
fundamentu

Redii
13-05-2005, 13:30
Ja mam tak wykonane ocieplenie:
http://foto.onet.pl/upload/27/68/_473886_n.jpg
Czy rzeczywiście mam tam „.."EXTRASA" w postaci 1000 wat strat…” ???
ale dzięki ociepleniu pod wylewką 10 cm nie grzeję całego piachu pod domem.

13-05-2005, 13:34
ty masz redi w porzadku
nie boj nic
szacuje ze moze masz tez cos kolo 3 wat strat na metr biezacy
czyli nei ma teragedii
ale sa twardziele co zapominaja o tym ociepleniu albo ocieplaja od wewnatrz ;) i to sa dopiero twardziele

13-05-2005, 13:54
Czy jeżeli pierwszym poziomem jest nieogrzewana piwnica to można sobie takie ocieplenie darować? No i jeszcze pytanie - czy ten styropian powinien być położony na folię izolacyjną (izolacja pionowa) czy folia powinna być kładziona dopiero na styropian czy nie ma to znaczenia?

Peterek
13-05-2005, 14:12
Ja mam folię kubełkową na styropian, a styropian wzmocniony jest siatką taką jak na elewację.

tom17
13-05-2005, 14:36
gdybym planował ogrzewanie gz lub np węglem to odpuściłbym sobie ocieplanie fundamentów, zrobiłbym dobrze izolowany przeciwwodnie monolit i solidne ocieplenie podłogi. Ponieważ jednak planuje ogrzewanie prądem postanowiłem izolować fundament (trójwarstwowy) do 55 cm poniżej poz gruntu ( w sumie 1 m - żeby nie docinać płyt- bo podłogę parteru mam na wys 45 cm)
8-10 cm styropianu

kiedyś już o tym było:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=28320&highlight=ocieplenie

13-05-2005, 14:45
to czy jest piwnica czy nei nie ma znaczenia
a powiedzialbym nawet ze jesli piwnica to tym bardziej ocieplac
(znaczy te scianki piwnicy)

pawelurb
13-05-2005, 19:43
a jak sie ociepli odrazu przy stanie "0" to nie ma ryzyka że styropian do czasu zakończenia prac przy ścianach się poniszczy? zawsze się czymś udeży, trąci taczką, czy czymś innym przy tylu ludziach przewijających sie po budowie to raczej nie do uniknięcia, czy nie lepiej ociepliś fundament przy okazji ocieplania ścian parteru?

radomik
28-05-2005, 10:33
bardzo ciekawe pytanie, też jestem ciekaw odpowiedzi...
Co sądzicie?

Daroll
07-07-2005, 21:46
a kiedy ocieplić te fundamenty?
mój majster nie uwzględnił ocieplenia w ofercie i powiedział mi, że potem się ociepli, tzn. jak będzie stał stan surowy i zechcę się brać za ocieplanie, to on wtedy odkopie fundament i będzie go ocieplał. nie wiem czy ma sens 2 razy grzebać się w ziemi (przeciez to więcej roboty!) - czy nie lepiej od razu załatwić fundament i mieć go z bańki?

jakis idiota ten twoj majster
ja jestem na etapie lania stropu i w tym samym czasie mi ocieplali fundament styropianem
na bloczki styropian a na niego folia kubelkowa a pod drenarz na zrirze .

trzeba byc chory zeby zasypywac a pozniej odkopywac ,
moze faceta firma nazywa sie SYZYF??

pawelurb
07-07-2005, 22:04
dokładnie, syzyfowa praca , i niepotrzebna , ja mam dosyc już grzebania się w ziemi, obsypującwj się ziem i piasku, i dlatego mimo że chwilowo nie miałem kasy zrobiłem ocieplenie , izolację, i zasypałem, i bardzo się cięszę , że mogę zacząć już powoli formowanie / wyrównanie terenu a nie grzebać się później z tym jeszcze raz, na ścianę dałem 3x dysperbit, na to styropian , siatka i klej, potem 2x dysperbit i folia kubełkowa , zasypałem piaskiem, i mam z tym spokój na zawsze. Zrobić odrazu i zapomnieć, moja budowa ma dopiero stan "0" i już kilka razy narobiłem się niepotrzebnie, bo coś przekładałem na później....

tifi
07-07-2005, 22:09
Widzę, że w kwestii ocieplania fundamentów wszyscy skupili się na ewentualnych stratach cieplnych. Ja ocieplam (na głebokość trochę poniżej metra, czyli poniżej poziomu przemarzania) z innego powodu - żeby zapobiec uszkodzeniu ścian fundamentowych przez zamarzający między nimi grunt.
Ale może nikt o tym nie wspomniał, bo raczej nikomu "inteligentny" wykonawca nie wlał 23 metrów sześciennych wody w dół, późną jesienią ...

Tifi.

mysiul
20-07-2010, 21:18
Po co izolowac dysterbitem czesc zewnetrzną między styropianem ???????????????????????????

nasta
09-11-2014, 17:25
Po co izolowac dysterbitem czesc zewnetrzną między styropianem ???????????????????????????
Aby pozbyć się troche pieniedzy przeznaczonych na wykończenia:P

jacek.zoo
09-11-2014, 17:59
Aby pozbyć się troche pieniedzy przeznaczonych na wykończenia:P

mysle ze jego zycie nabralo sensu jak po 4 latach doczekal sie odpowiedzi na tak wazne pytanie :)

artix1
10-11-2014, 16:52
mysle ze jego zycie nabralo sensu jak po 4 latach doczekal sie odpowiedzi na tak wazne pytanie :) Ogólnie cały ten wątek jest bardzo ciekawy. Przy ogrzewaniu gazem lub węglem w zasadzie można odpuścić ocieplanie fundmentów, a i hydroizolacja (dysperbit) jest też zbędna. Ja też bym olał to czego nie widać i jest pod ziemią, byleby ładny gresik w przedpokju leżał :D. Hmm... ciekawe podeście do tematu. Mądrego aż miło posłuchać :D