PDA

Zobacz pełną wersję : PV + PC i tarfya Enea



robertoski
21-08-2019, 08:24
Witam,

OZC: obciążenie cieplne budynku: 5126 W.
Pompa P-W Ariston o mocy 7,1 W.
Posadzki betonowe parter 9 cm i piętro 7 cm.
Panele PV o mocy 4,5 kWp.

Jaką taryfę wybrać w Enei, G11, G12 czy G12W?

Kaizen
21-08-2019, 08:26
Jakie zapotrzebowanie na co i cwu?
Ile prądu bytowego zużywasz?
Panele mają optymalne ustawienie?
Sprawdź, jak Enea rozlicza między strefami (wg zużycia czy dostarczania prądu).

robertoski
21-08-2019, 08:40
Jakie zapotrzebowanie na co i cwu?
Ile prądu bytowego zużywasz?
Panele mają optymalne ustawienie?
Sprawdź, jak Enea rozlicza między strefami (wg zużycia czy dostarczania prądu).

Według OZC na CO i CWU łącznie potrzebuję 11565 kWh/rok. Pompa uśredniając ma SCOP=3,3 więc jest to 3500 kWh/ rok.
Bytowy liczmy standardowe zużycie na 4 os., panele południe (9 szt) i połud-zach (6 szt) niezacienione, bardzo dobrze ustawione.
Enea czekam na odpowiedź, ale wyczytałem w innym wątku, że "rozlicza energię w poszczególnych taryfach - tak więc produkcja w T1 zmniejsza zużycie w T1 itd.".

PS. Dwójka małych dzieci więc pranie, prasowanie, suszenie i sprzątanie -> soboty ;) Bo wyczytałem, że forumowicze takie rzeczy też biorą pod uwagę wybierając taryfę.

Kaizen
21-08-2019, 09:59
To na pewno G11 odpada, bo dużo prądu dokupisz.
Podstaw swoje dane (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334458-Nowa-taryfa-dla-ogrzewaj%C4%85cych-si%C4%99-pr%C4%85dem-mo%C5%BCe-wejdzie-w-%C5%BCycie&p=7598233&viewfull=1#post7598233) (po odjęciu produkcji PV) i policz, czy lepiej wyjdzie G12 czy G12w. Uwzględnij też, że w g12W będzie mniejsza produkcja w drogiej strefie, a większa w taniej.

mitch
21-08-2019, 10:05
Według OZC na CO i CWU łącznie potrzebuję 11565 kWh/rok. Pompa uśredniając ma SCOP=3,3 więc jest to 3500 kWh/ rok.
Bytowy liczmy standardowe zużycie na 4 os., panele południe (9 szt) i połud-zach (6 szt) niezacienione, bardzo dobrze ustawione.
Enea czekam na odpowiedź, ale wyczytałem w innym wątku, że "rozlicza energię w poszczególnych taryfach - tak więc produkcja w T1 zmniejsza zużycie w T1 itd.".

PS. Dwójka małych dzieci więc pranie, prasowanie, suszenie i sprzątanie -> soboty ;) Bo wyczytałem, że forumowicze takie rzeczy też biorą pod uwagę wybierając taryfę.

Moc paneli za mała, żeby pokryć całe zużycie. Zużycie będzie pewnie ok 6500 kWh. Pytanie, jak będziesz grzał PC. Czy PC będzie puszczona samopas, czy da radę grzać głównie w nocy. Ze względu na dzieci, nie jestem pewien, czy to możliwe. Jeśli PC grzałaby choć w części w taniej taryfie, wtedy G12W byłoby dobrym wyborem, bo trzeba byłoby się wybitnie postarać, żeby to się nie opłacało (choć gdzieś na forum czytałem o takich rzadkich przypadkach).
Acha, tak na marginesie przy dwójce małych dzieci, to jest niemożliwe robienie prania/prasowania/suszenia/sprzątanie wyłącznie w weekendy :yes:

Kaizen
21-08-2019, 10:21
Jeśli PC grzałaby choć w części w taniej taryfie,

Trudno grzać inaczej - zimno byłby nad ranem, jakbyś ustawił grzanie tylko w drogiej strefie, co zresztą nie ma żadnego sensu.

Za to łatwo ustawić grzanie CWU w 100% w taniej strefie a CO puszczone nawet samopas zużyje większość w taniej strefie (a ustawienie oczko wyższej temperatury w czasie taniej strefy spowoduje nikłe zużycie w drogiej i jeszcze zmniejszy taktowanie)

robertoski
21-08-2019, 10:52
Panowie, dzięki ale jeszcze jedna rzecz jak patrzę.

Enea ma w ofercie (https://www.enea.pl/pl/dladomu/oferty-dla-domu/strefy_godzinowe_dla_domu) G12 godziny 21-6 i dwie godzinki za dnia, a G12w nie ma tańszego okienka za dnia w tygodniu, tylko same weekendy tańsze, gdzie większość operatorów ma inaczej (Twój kalkulator Kaizen też).

Czyli rozumiem wybieram G12, pompa samopas, CWU w okienkach i w nocy?
Daje to komfort temperatury oraz komfort bez spinania się kiedy pranie i suszenie ;)) Rachunek ~100 zł / rok nie robi mi różnicy.

Dobrzę to to myślę?

mitch
21-08-2019, 11:20
Trudno grzać inaczej - zimno byłby nad ranem, jakbyś ustawił grzanie tylko w drogiej strefie, co zresztą nie ma żadnego sensu.
Za to łatwo ustawić grzanie CWU w 100% w taniej strefie a CO puszczone nawet samopas zużyje większość w taniej strefie (a ustawienie oczko wyższej temperatury w czasie taniej strefy spowoduje nikłe zużycie w drogiej i jeszcze zmniejszy taktowanie)
I właśnie o takie puszczenie PC bez kagańca mi chodzi - bo wtedy nie mamy żadnej kontroli nad tym, kiedy zużywa energię. Z moich obserwacji (fakt, że zaledwie tygodniowych) wyszło, że zużycie było ok 40% w taniej i 60% w drogiej. Dalej eksperymentować mi się nie chciało i PC ustawiłem w 99% w taniej. Ręki bym sobie nie dał uciąć, że PC chodząca samopas żużyje większość energii w taniej taryfie.



Enea ma w ofercie (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.enea.pl%2Fpl% 2Fdladomu%2Foferty-dla-domu%2Fstrefy_godzinowe_dla_domu) G12 godziny 21-6 i dwie godzinki za dnia, a G12w nie ma tańszego okienka za dnia w tygodniu, tylko same weekendy tańsze, gdzie większość operatorów ma inaczej (Twój kalkulator Kaizen też).
Łooopanie, aleś trafił... Byłem pewien, że u wszytskich G12w od G12 różni się tylko i wyłącznie weekendami. W dodatku Enea super opisała tanie okienko w dzień. Cóż, masz rację, to sporo zmienia w kalkulacjach. A w którą stronę - nie mam pojęcia, musisz sam policzyć.


Czyli rozumiem wybieram G12, pompa samopas, CWU w okienkach i w nocy?
Daje to komfort temperatury oraz komfort bez spinania się kiedy pranie i suszenie ;)) Rachunek ~100 zł / rok nie robi mi różnicy.

Dobrzę to to myślę?
To zależy od możliwości akumulacji podłogówki. Ja u siebie grzeję CO i CWU prawie wyłącznie w taniej taryfie, tylko w większe mrozy (poniżej -15) wychodzę w drogą taryfę w dzień na jakąś godzinę, czy dwie. Mógłbym się obejść bez tego, jednak komfort cieplny jest mniejszy i wahania temperatury już za bardzo odczuwalne. Tak czy owak, bierz G12 (raczej ta bez "w"), naprawdę musiałbyś się postarać, żeby ta taryfa wyszła Cię drożej niż G11.

robertoski
21-08-2019, 11:30
No właśnie, fajnie, że potwierdzasz to co myślę.

Więc zrobię tak: G12, pompa na ile się uda w taniej, zobaczymy jak akumulacja, a CWU w taniej.

Kaizen
21-08-2019, 11:47
Z moich obserwacji (fakt, że zaledwie tygodniowych) wyszło, że zużycie było ok 40% w taniej i 60% w drogiej.

Dziwne. Przy g12 masz 58,33% czasu drogiej strefy. Ale jest to czas, gdy:
1. Masz większe zyski bytowe
2. Masz duże zyski słłneczne
3. Masz wyższą temperaturę na zewnątrz
niż w taniej strefie (poza dziennym okienkiem)
Więc puszczona samopas na CO i tak większość powinna zużyć w taniej.



Więc zrobię tak: G12, pompa na ile się uda w taniej, zobaczymy jak akumulacja, a CWU w taniej.

Policz. Zależy od stawek. Przy takiej PV dzienne okienko nie będzie prawdopodobnie miało znaczenia - a nawet zaszkodzi bilansowi bo więcej w dziennym okienku wyprodukujesz, niż zużyjesz i lepiej wtedy, żeby to był drogi prąd.

mitch
21-08-2019, 12:04
Dziwne. Przy g12 masz 58,33% czasu drogiej strefy. Ale jest to czas, gdy:
1. Masz większe zyski bytowe
2. Masz duże zyski słłneczne
3. Masz wyższą temperaturę na zewnątrz
niż w taniej strefie (poza dziennym okienkiem)
Więc puszczona samopas na CO i tak większość powinna zużyć w taniej.
Zrobiliśmy mały offtopic, ale co tam ;) Powinna, a nie jednak nie udało się. To pewnie kolejny przykład, gdzie teoria rozjeżdża się z praktyką ;) To było kilka lat temu, nie pamiętam już warunków, w tym atmosferycznych, jakie były. Poza tym niewykluczone, że w perspektywie calego sezonu grzewczego - a nie zaledwie tygodnia - praktyka dogoniłaby teorię. Jednak nadal uważam, że puszczanie energochłonnego urządzenia bez kagańca nie jest optymalne z punktu widzenia budżetu. Idąc tym tropem, zmywarkę i pralkę również uruchamiamy w godzinach taniej energii bo nie wymaga to od nas żadnych wyrzeczeń.

robertoski
21-08-2019, 12:40
Policz. Zależy od stawek. Przy takiej PV dzienne okienko nie będzie prawdopodobnie miało znaczenia - a nawet zaszkodzi bilansowi bo więcej w dziennym okienku wyprodukujesz, niż zużyjesz i lepiej wtedy, żeby to był drogi prąd.

Ale myślisz o G11 vs. G12?

Sprawdź mnie poproszę. Wbiłem w Twój excel aktualne stawki z Enei, liczyłem dla 3000 kwh (6500-3500 PV), T1 ustawiłem na 50% w strefach G12 i G12w i wyszło, że:

G11: 2062 zł, G12: 1542 zł, G12w: 1606 zł.

To możliwe, że aż taka różnica G11/G12 przy 3000 kwh czy coś skopałem?


PS. Cennik Enea (https://www.enea.pl/pewna-cena) i Cennik dystrybucji Enea (https://www.operator.enea.pl/operator/dla-domu/taryfa-operator/wyciag-z-taryfy-2019/1904_enea-operator_informacja-stawkach-brutto.pdf4X1H796FRO).

Kaizen
21-08-2019, 13:59
Ale myślisz o G11 vs. G12?

Sprawdź mnie poproszę. Wbiłem w Twój excel aktualne stawki z Enei, liczyłem dla 3000 kwh (6500-3500 PV), T1 ustawiłem na 50% w strefach G12 i G12w i wyszło, że:

Myślę, że jak bez PV zużyjesz 40% w drogiej, to mało oszczędzałeś. Ponieważ z 80% prądu wyprodukujesz w drogiej strefie, to przyjąłbym, że kupisz wyłącznie tani prąd w G12w i G12.

robertoski
21-08-2019, 14:00
Ok, jeszcze raz. Na spokojnie wbiłem stawki raz jeszcze + dokładnie sprawdziłem.

Ustawiłem T2 50%, wyszło: G11: 1630,80 G12:1440,54 G12W: 1594,95
Kolumny "Dla urządzeń pracujących 24/7 z tą samą mocą" nie ruszam.
Teraz chyba jest OK. G12 jest o kilka zł bardziej opłacalna od G11 nawet jak przyjmiemy 70% zużycia T1.

@Kaizen
Tylko nic nie zrobiłem z tym bo nie wiem jak to obliczyć: "Uwzględnij też, że w g12W będzie mniejsza produkcja w drogiej strefie, a większa w taniej. "

Ale rozumiem, że przez to, że w tygodniu nie ma nic taniej G12w w ENEA to nie ma co uwzględniać.

To, co G12? :yes:

robertoski
21-08-2019, 14:03
Myślę, że jak bez PV zużyjesz 40% w drogiej, to mało oszczędzałeś. Ponieważ z 80% prądu wyprodukujesz w drogiej strefie, to przyjąłbym, że kupisz wyłącznie tani prąd w G12w i G12.

Tego to już nie ogarniam, proszę jaśniej.

Kaizen
21-08-2019, 14:07
Ale rozumiem, że przez to, że w tygodniu nie ma nic taniej G12w w ENEA to nie ma co uwzględniać.


Jak nie ma dziennego okienka, to masz niewiele ponad 2/7 produkcji w taniej strefie (weekęd + wczesnym rankiem przez część sezonu). Przy g12 trudniej określić - ze 3/10 bym strzelał.

robertoski
21-08-2019, 14:18
Jak nie ma dziennego okienka, to masz niewiele ponad 2/7 produkcji w taniej strefie (weekęd + wczesnym rankiem przez część sezonu). Przy g12 trudniej określić - ze 3/10 bym strzelał.

No ale to dobrze bo produkuję drogi? Z drugiej strony G11 produkuje 100% drogi. Obstaję więc na G12.

Inaczej. Co byś doradził uwzględniając dane, które przedstawiłem + te panele PV? Może tak łatwiej będzie mi zrozumieć :)
Sorry, aż tak się nie znam + nie rozumiem czasami co piszesz.