PDA

Zobacz pełną wersję : Zbrojenie nadproża 5m



smen
21-08-2019, 09:15
Witam,niedawno stałem się właścicielem posesji na której znajduje się budynek gospodarczy 5,2x15m. Mam w planach przerobienie jego części garaż.
Dostęp od drogi jest jedynie od strony szczytu. Tak więc mam zamiar wyburzyć ścianę od strony szczytu i przedłużyć budynek o 2m najprawdopodobniej drewnianą dobudówką. Tak by osiągnąć pomieszczenie 4,7x5m.
Budynek zbudowany jest z pustaka żużlowobetonowego,ściany zwieńczone wieńcem 24x24cm,dach 2 spadowy,ściany szczytowe 1,8m również z pustaka.
Potrzebuję pomocy jeśli chodzi o obliczenie przekroju podciągu/nadproża. Posiadam skromne doświadczenie w tym temacie ponieważ nadproża jakie robiłem miały max 2,5m rozpiętości.
Posiadam stemple i inny sprzęt potrzebny do rozbiórki ściany i zalania podciągu niestety mam problem z doborem wymiarów i sposobu zbrojenia podciągu.
Podciąg nie będzie mocno obciążony ponieważ musi utrzymać ciężar ściany szczytowej,wieńca i cienkiego 6cm stropu( belki stropu są umieszczone prostopadle do ścian szczytowej )
Czy ktoś z szanownych użytkowników forum robił coś podobnego i chciał by podzielić się wiedzą ?
Pozdrawiam.

jajmar
21-08-2019, 10:31
Chcesz przebudować istniejący budynek i chcesz go rozbudować to wymaga stosownych dokumentów i pozwoleń.