PDA

Zobacz pełną wersję : Kształt zbrojenia słupów ścianie kolankowej



Berol
21-08-2019, 22:13
Witam, mam do zrobienia wieniec na parterze z którego będą wychodzić słupy wzmacniające ścianę kolankową. Strop to płyty kanałowe żerański, dlatego wieniec ma kształt zbliżony do trapezu. I stąd moje pytanie czy zakotwienie prętów może być jak na załączonym obrazku czyli pręty wewntętrzne zgięte czy tak się nie robi
Pozdrawiam

jajmar
21-08-2019, 22:45
Może być pręt odgięty, ale pamiętaj o długości zakotwienia, ta na szkicu jest za mała. Odegnij dołem pręty tak jakby prostopadle do rysunku na 25-30 cm. ( równolegle do zbrojenie wieńca)

stezu
22-08-2019, 14:10
Nie uzyskasz dlugosci zakotwienia w wiencu - przynajmniej nie zdgodnie z regulami podanymi w EC. Chyba, ze mowimy tylko o sztuce budowlanej i ogolnie pojetych lepszch warunkach zakotwienia.

Jak napisal kolega Jajmar, prety powinne byc odgiete w ksztalcie litery "L", badz w ksztalcie litery "U". Oczywiscie lekko zdeformowanej z uwagi na Twoje uwarunkowania.

Pozdrawiam,
Pawel

d7d
22-08-2019, 18:44
Trzeba jeszcze porządnie zakotwić wieniec w płytach kanałowych.

d7d
22-08-2019, 18:46
Nie uzyskasz dlugosci zakotwienia w wiencu - przynajmniej nie zdgodnie z regulami podanymi w EC.
Dlaczego nie uda się wg EC?
A wg PN uda się ?

Berol
22-08-2019, 23:58
Trzeba jeszcze porządnie zakotwić wieniec w płytach kanałowych.
Jaką proponujesz długość zamówienia. Dwa pręty fi 12 1,5m w stropie i 0,5m na wieniec tzw L?
Dziękuję panowie za odpowiedzi o to chodziło

Berol
22-08-2019, 23:59
Zakotwienia

stezu
23-08-2019, 08:41
Dlaczego nie uda się wg EC?
A wg PN uda się ?

Obecnie obowiazujacymi normami w Polsce sa EC. Wedlug PN rowniez dlugosci tej nie uzyskasz.

Chodzi tylko o to, ze nie uzywalbym sformulowania "dlugosc zakotwienia", bo to troche nie dokonca prawda. Oczywiscie pret zamocowany, np "L", w tym przypadku w zupelnosci wystarczy. Na pewno w roznych sytuacjach, miales stycznosc z bardziej ubogim zakotwieniem i nie ma objawow niepoprawnego zamocowania. Bo sztuka budowlana przecwiczyla wiele sytuacji i sa pewne sprawdzone rozwiazania. Jestem tylko zwolennikiem podawania takich informacji, za ktore nikt Ci pozniej glowy nie urwie. Patrzac na Twoje wypowiedzi, masz bardzo duza wiedze i doswiadczenie wiec na pewno zrozumiesz o co mi chodzi.

Pozdrawiam,
Pawel

jajmar
23-08-2019, 09:04
Tak apropo sztuki budowlanej kiedyś od jednego wykonawcy usłyszałem że od kiedy są aprobaty techniczne nie ma już sztuki budowlanej.

d7d
23-08-2019, 10:29
Jaką proponujesz długość zamówienia. Dwa pręty fi 12 1,5m w stropie i 0,5m na wieniec tzw L?
Dziękuję panowie za odpowiedzi o to chodziło
Podstawowa spraw to jakie siły działają na ten wieniec który jest na górze ścianki kolankowej.
Głównie chodzi o siły poziome.
Małe siły mały problem, duże siły duży problem.
Trzpienie kotwisz w wieńcu w którym kotwi się (opiera sie) płyta kanałowa czy ten przykładowy rysunek jest błędny i płyty kanałowe biegną równolegle do tego wieńca?
Jeżeli płyty opierają się na tym wieńcu to wprowadź zbrojenie między płyty (w styki między płytami) kotwiące się w wieńcy.
Takie pręty w kształcie litery C z długimi ramionami.
Wewnątrz tych prętów "C" będzie wsadzone zbrojenie podłużne wieńca.

d7d
23-08-2019, 10:33
Obecnie obowiazujacymi normami w Polsce sa EC. Wedlug PN rowniez dlugosci tej nie uzyskasz.

Nie można już projektować bez stosowania się do norm EC a tylko na podstawie PN? ;)
A nie zakotwisz prawidłowa zbrojenia trzpienia wprowadzając dolny poziomy odcinek w płytę kanałową lub w styk między płytami ?

stezu
23-08-2019, 14:29
Nie można już projektować bez stosowania się do norm EC a tylko na podstawie PN? ;)
A nie zakotwisz prawidłowa zbrojenia trzpienia wprowadzając dolny poziomy odcinek w płytę kanałową lub w styk między płytami ?

Mozesz, a nawet wiecej! Mozesz projektowac w zgodzie nawet cyklem pingwina i nikomu nic do tego. :)
Po drugie 1 stycznia 2018 roku weszlo nowe Rozporzadzenie z ktrego usunieto zapis o tym ze mozna stosowac zamiennie PN i EC. Jako jedyne obowiazujace normy pozostawiono EC. I chyba jest 3 lata buforu, do calkowitego przejscia na jedyne sluszne i lakoniczne informacje zawarte w swietych ksiegach EC... Frustrujace...

Oczywiscie ze zakotwi. Tylko ja bym jednak szedl w C albo U ksztaltke zwiazana z wiencem. Nie ufam temu co mozna latwo wykonac zle. Taka fanaberia :)

Pawel

stezu
23-08-2019, 14:32
Tak apropo sztuki budowlanej kiedyś od jednego wykonawcy usłyszałem że od kiedy są aprobaty techniczne nie ma już sztuki budowlanej.

To nalezy mu zyczyc powodzenia w realizacji zadan.
Chyba ze zajmuje sie montazem tylko i wylacznie kotew chemicznych, to nawet zalecalbym opieranie sie jedynie na aprobatach...

Pawel

d7d
23-08-2019, 16:06
Mozesz, a nawet wiecej! Mozesz projektowac w zgodzie nawet cyklem pingwina i nikomu nic do tego. :)
Po drugie 1 stycznia 2018 roku weszlo nowe Rozporzadzenie z ktrego usunieto zapis o tym ze mozna stosowac zamiennie PN i EC. Jako jedyne obowiazujace normy pozostawiono EC. I chyba jest 3 lata buforu, do calkowitego przejscia na jedyne sluszne i lakoniczne informacje zawarte w swietych ksiegach EC... Frustrujace...

Oczywiscie ze zakotwi. Tylko ja bym jednak szedl w C albo U ksztaltke zwiazana z wiencem. Nie ufam temu co mozna latwo wykonac zle. Taka fanaberia :)

Jeżeli jedynie obowiązujące są EC to chyba już nie można projektować wg PN? Czy można?
A od 2021.01.01 tylko wg EC ... wg tych ogólnych ogólników niezmiernie pokombinowanych ? ;)
To ceny projektów pewnie spadną.

Możesz kotwić w C lub w U tylko że nie masz szerokiego wieńca i nie masz zakotwienia wieńca w czymkolwiek.
Z wieńca szer. np. 24cm pozostaje na zakotwienie ok 16cm minus dwie otuliny ... to będzie jakieś 10cm osiowo :D
A jak masz ścianę zewnętrzną SILKA 18cm to jeszcze mniej.

stezu
23-08-2019, 20:28
Jeżeli jedynie obowiązujące są EC to chyba już nie można projektować wg PN? Czy można?
A od 2021.01.01 tylko wg EC ... wg tych ogólnych ogólników niezmiernie pokombinowanych ? ;)
To ceny projektów pewnie spadną.

Możesz kotwić w C lub w U tylko że nie masz szerokiego wieńca i nie masz zakotwienia wieńca w czymkolwiek.
Z wieńca szer. np. 24cm pozostaje na zakotwienie ok 16cm minus dwie otuliny ... to będzie jakieś 10cm osiowo :D
A jak masz ścianę zewnętrzną SILKA 18cm to jeszcze mniej.

Możesz projektować nawet w oparciu o felietony Macieja Wróżbity... Stosowanie norm w Polsce jest obligatoryjne, czyli nie musisz, możesz powiedziec, że zbrojenie w belce należy wyliczać na podstawie rok budowy domu razy grubość ściany i podzielone przez aktualna temperature i nikt nie ma sie prawa przyczepić. Wolno Ci, jest tylko jedno ale.... Jeśli chałupa się zawali, jeszcze przypadkiem komuś stanie się krzywda, to wówczas sąd zapyta w oparciu o co projektowałeś i wtedy strzał w kolano sobie serwujesz. I lecisz. A jak projektujesz w oparciu o EC, to odpowiadasz "projektowałem zgodnie z EC" i sąd wyznacza biegłego i albo popełniłeś błąd, albo wykonawca, bo EC przecież jest niepodważalne. Jest jeszcze lepiej, jakbyś chciał być mega odpowiedzialny i zastosował DIN, albo włoskie NTC, które bije na głowe EC we współczynnikach bezpieczeństwa, to trudno Ci będzie się w PL wybronić, bo nie wielu biegłych powoływanych przez sąd podejmie się interpretacji tych norm... Dlatego nie musisz stosować EC, ale jeśli chcesz spać spokojnie, to stosuj ;)
EC jest skarbnicą wiedzy i świetnie nadaje się jako podkładka pod monitor... zwłaszcza EC stal...
Ceny projektów chyba nie spadną, tylko inwestorzy zapłacą za niewiedze projektantów, bo będą walić zbrojenie do przesady, byle nic się nie stało i nikt sie nie dowalił do projektu..

No to fakt, że troche marnie. Jednak trzeba by zadać jedno ważne pytanie...
Jaką ma wysokość ścianka kolankowa? Bo może rozprawiamy o 30 cm słupku? A może ma 1,50m i robi się niebezpiecznie?

Pozdrawiam,
Paweł