PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła grzanie cwu.



Zbysław
24-08-2019, 20:28
Witam wszystkich.Jestem nowy na forum i nie wiem czy temat był poruszany. Od trzech dni posiadam Panasonic aquarea t-cap 12 kW. do tego bufor i zbiornik na ciepłą wodę
oba po 300 litrów. Z racji , że mamy jeszcze lato to grzeję tylko bojler. Moje pytanie jest czy zagrzanie wody od 36st. do 45st ma trwać ok. 35 minut?

jasiek11
25-08-2019, 14:46
Witam wszystkich.Jestem nowy na forum i nie wiem czy temat był poruszany. Od trzech dni posiadam Panasonic aquarea t-cap 12 kW. do tego bufor i zbiornik na ciepłą wodę
oba po 300 litrów. Z racji , że mamy jeszcze lato to grzeję tylko bojler. Moje pytanie jest czy zagrzanie wody od 36st. do 45st ma trwać ok. 35 minut?
Znasz moc z jaką grzane jest 600 l, czas, delta t, sam policzysz i ocenisz czy ma to trwać 35 minut.

surgi22
25-08-2019, 15:59
Podałbyś koledze ciepło właściwe wody i jakiś wzór to może by policzył :D

klaudiusz_x
25-08-2019, 17:47
Witam wszystkich.Jestem nowy na forum i nie wiem czy temat był poruszany. Od trzech dni posiadam Panasonic aquarea t-cap 12 kW. do tego bufor i zbiornik na ciepłą wodę
oba po 300 litrów. Z racji , że mamy jeszcze lato to grzeję tylko bojler. Moje pytanie jest czy zagrzanie wody od 36st. do 45st ma trwać ok. 35 minut?

300L. wody podgrzanie bez strat o 9*C pożre 3,15kWh. Uwzględniając sprawność pompy PW, pewnie znacznie poniżej 1kWh.
Pompa pracuje ze średnią mocą 5,4 kW. Teoretycznie.
Ograniczeniem tak małej mocy, prawdopodobnie jest moc wężownicy zastosowanej w "bojlerze".
Wyliczenie czysto teoretyczne, bez uwzględnienia warunków zewnętrznych i strat.

kaszpir007
16-09-2020, 20:54
Ja grzeję wodę do chyba 46 stopni raz dziennie. Grzeję od 13.00-14.00. Średnie pobór energii prze pompę na cały cykl grzania wynosi u mnie około 1,5kWh. Zbiornik 300L , rodzina 4 osobowa.
Tak naprawdę średni czas grzania u nas to 30-40 minut.

Patrząc na dane z tabeli moje pompy wynika że przy temp zewnętrznej +18 stopni , zasilaniu 45 stopni daje prawie 9,5KW mocy i ma COP ponad 4,5.

Ale to dane z tabeli , a jak jest naprawdę to nikt nie wie ;)

cob_ra
18-09-2020, 10:36
Co wychodzi taniej? Podgrzanie CWU raz dziennie do 50*C w godzinach 13-16 czy podgrzanie dwukrotne powiedzmy do 45*C raz w godzinach 13-16 a drugi w nocy. Z jednej strony za dnia pewnie większy COP choć nie mogę znaleźć danych o tak wysokich temperaturach jak obecnie a z drugiej mniejszy bo żeby grzać tylko raz potrzebuję wyższej temperatury.

Ja już nie patrzę, czy taniej czy nie. Grzejemy do 50st ale od 13 lub 15 do 6 rano następnego dnia, weekendy cały czas. Zbiornik 185l i 4 osoby. PC załącza sie średnio 2 razy w tym czasie. Wody starcza do następnego dnia zanim załączy się grzanie cwu. Uważam, że jest to tak niski koszt w miesiącu, że szkoda sobie zawracać głowę na oszczędnościach rzędu 5zł miesięcznie.

Bardziej zwracam uwagę na to aby jak najrzadziej uruchamiała się sprężarka, wolę jak popracuje 5-10 minut dłużej niż ma się odpalać 3-4 razy na dobę.

Owczar
03-10-2020, 19:38
Cyrkulacja CWU dość znacząco zwiększa zużycie energii. U siebie rury układałem w warstwie styropianu gdzie się tylko dało, mimo wszystko potrzebuję dziennie około 60-70% więcej energii.
Bez cyrkulacji wystarczy zagrzać cwu raz na dobę. Z cyrkulacją już muszę 2 razy.

asolt
03-10-2020, 21:24
Kwestia sterowania - "na żadanie" oszczędza energię, ale trzeba chwilę poczekać.

Jezeli pompka jest odpowiedniej mocy to tylko w przypadku wejscia do łazienki i od razy skorzystania z ciepłej wody trzeba chwile poczekac. Gdy chwile przebywamy w łazience i dopiero pozniej skorzystamy z ciepłej wody czekac nie musimy. Ja stosuje pompki 15/60 i nawet na najdłuzsze obiegi wystarczy do 2 min. pracy pompy od chwili jej załazenia co nie jest tozsame z odkreceniem baterii.

Owczar
04-10-2020, 05:08
U mnie siedzi pico do obiegu o stałej mocy chyba 5W. Ale też jej wystarczy 2 min. Docelowo będę miał sterowanie na podstawie czujników ruchu w łazienkach i gdy ktoś wejdzie do domu (wtedy idzie do łazienki myć ręce) ale nie rozwiązuje to problemu w kuchni (choć tutaj nie ma większego problemu - rzadko potrzebuję ciepłą wodę). Gdyby miało się załączać za każdym razem gdy ktoś jest w kuchni, to w sumie tak jakby chodziło cały czas.
Złotego środka nie ma, więc niestety za ten komfort trzeba dopłacić.

agb
04-10-2020, 08:40
U mnie w ciągu dnia wystarczy raz na godzinę na 6 min puścić. Nie widzę potrzeby dla jakiegoś bardziej zaawansowanego sterowania.

Owczar
04-10-2020, 10:47
Ja mam teraz 3 min co pół godziny. Ale patrząc na wykresy to częstotliwość nie zmienia istotnie spadku temperatury. Jedyne co może dać jakaś oszczędność to auto wyłączanie gdy nie ma nikogo w domu itp. O ile u Ciebie spada temperatura cwu gdy nie korzystasz z wody, a curkulacja działa?

Kaizen
04-10-2020, 11:24
Ja mam teraz 3 min co pół godziny.

Woda stojąca w rurach nie przestaje stygnąć. Fakt, że stygnie coraz wolniej, bo zmniejsza się dT - ale przy takich odstępach to nie będzie znacząca różnica.
Można zrobić na przycisk, czujkę ruchu, albo zastosować patent z czujnikiem temperatury na wyjściu z zasobnika (odkręcenie na chwilę dowolnego punktu powoduje wzrost temperatury i sterownik odpala cyrkulację - czyli taki "włącznik" baterią. To ostatnie jest o tyle wygodne, że wszystko instalujemy przy zasobniku - nie trzeba żadnych przycisków, kabli czy urządzeń bezprzewodowych.


https://www.youtube.com/watch?v=nw3Bq5MJ0mY

soften
04-10-2020, 11:27
Przy jakiej temp.na zewnątrz macie ustawione że uruchamia się grzałka która wspomaga pompę ?

giman
04-10-2020, 13:41
Ja mam -15, instalator ustawił ja nie zmieniałem.
Czytałem tutaj, ze niektórzy zalecają dużo wcześniej np. od -12.

mac_612
04-10-2020, 15:24
zastosować patent z czujnikiem temperatury na wyjściu z zasobnika (odkręcenie na chwilę dowolnego punktu powoduje wzrost temperatury i sterownik odpala cyrkulację - czyli taki "włącznik" baterią. To ostatnie jest o tyle wygodne, że wszystko instalujemy przy zasobniku - nie trzeba żadnych przycisków, kabli czy urządzeń bezprzewodowych.

Czujnik temperatury lepiej na powrocie z cyrkulacji np taki :
https://allegro.pl/oferta/termostat-bimetaliczny-ksd9700-5a-250v-nc-30c-7915430873448804

Działa w ten sposób, że gdy ciepła woda z cyrkulacji dopłynie do zasobnika, to wyłacza pompkę. Mam tak zrobione u siebe dodatkowo pompka może się włączyć tylko w pierwszej taryfie. Chyba najsensowniejsze rozwiązanie zapewniające wysoki komfort i relatywnie niskie straty ciepła.

cob_ra
04-10-2020, 18:08
Przy jakiej temp.na zewnątrz macie ustawione że uruchamia się grzałka która wspomaga pompę ?

Mamy całkiem wyłączoną, instalator tak ustawił.

Kaizen
04-10-2020, 18:28
Działa w ten sposób, że gdy ciepła woda z cyrkulacji dopłynie do zasobnika, to wyłacza pompkę. Mam tak zrobione u siebe dodatkowo pompka może się włączyć tylko w pierwszej taryfie. Chyba najsensowniejsze rozwiązanie zapewniające wysoki komfort i relatywnie niskie straty ciepła.

A po co mi ciepła woda w powrocie? Idealnie dostrojony czas były taki, gdy ciepła woda dociera do najdalszego punktu poboru - nie dalej.

Do tego logika sterownika, z którym wrzucałem filmik, powoduje, że cyrkulacja nie chodzi jak nikt nie korzysta - a przy Twoim patencie cały czas woda w rurach jest ciepła. Czy śpisz, czy jesteś w pracy, czy wyjechałeś na weekend.

A wyłączenie cyrkulacji w taniej strefie jest? Chyba w drogiej? Ale to też bez sensu. Przecież to właśnie czas, gdy sporo z wody korzystamy a przecież prąd pobierany przez pompę cyrkulacji jest śmieszny - dosłownie kilka W i przez góra kilkadziesiąt minut w sumie na dobę przy sensownym sterowaniu..

Owczar
04-10-2020, 19:22
Dokładnie, moc pompki to 5w. Jedyna opcja to żeby działało wtedy gdy potrzeba.
Z tego co widzę to mam spadek 3 stopnie na 4h. Bez cyrkulacji praktycznie temp. nie spada.

Ja mam poustawiane cykle tygodniowe na każdy dzień. Ale to tymczasowe rozwiązanie. Będzie logika na czujnikach ruchu - jak je w końcu podłącze pod centralne sterowanie. Teraz działają niezależnie i sterują oświetleniem.

agb
04-10-2020, 19:25
Ja mam teraz 3 min co pół godziny. Ale patrząc na wykresy to częstotliwość nie zmienia istotnie spadku temperatury. Jedyne co może dać jakaś oszczędność to auto wyłączanie gdy nie ma nikogo w domu itp. O ile u Ciebie spada temperatura cwu gdy nie korzystasz z wody, a curkulacja działa?

Powrót cyrkulacji mam 32cm nad czujnikiem temp. Jedno 6-minutowe odpalenie cyrkulacji powoduje zazwyczaj spadek o 1C.


Woda stojąca w rurach nie przestaje stygnąć. Fakt, że stygnie coraz wolniej, bo zmniejsza się dT - ale przy takich odstępach to nie będzie znacząca różnica.
Można zrobić na przycisk, czujkę ruchu, albo zastosować patent z czujnikiem temperatury na wyjściu z zasobnika (odkręcenie na chwilę dowolnego punktu powoduje wzrost temperatury i sterownik odpala cyrkulację - czyli taki "włącznik" baterią. To ostatnie jest o tyle wygodne, że wszystko instalujemy przy zasobniku - nie trzeba żadnych przycisków, kabli czy urządzeń bezprzewodowych.


https://www.youtube.com/watch?v=nw3Bq5MJ0mY
I zamontować pompę strażacką do cyrkulacji aby mieć w 1s ciepłą wodę w kranie :rolleyes:

Owczar
04-10-2020, 19:41
Czyli spadek podobny do mojego. Tyle że u mnie zbiornik 450l. Więc suma summarum wychodzi podobny spadek temperatury.

agb
04-10-2020, 19:42
U mnie 400l.

mac_612
04-10-2020, 20:59
A po co mi ciepła woda w powrocie? Idealnie dostrojony czas były taki, gdy ciepła woda dociera do najdalszego punktu poboru - nie dalej. Można by zamontować termostat przy ostatnim punkcie, ale żeby niestosować "żadnych przycisków, kabli czy urządzeń bezprzewodowych" najłatwiej zamontować go przy bojlerze na powrocie z cyrkulacji.


A wyłączenie cyrkulacji w taniej strefie jest? Chyba w drogiej? Ale to też bez sensu. Przecież to właśnie czas, gdy sporo z wody korzystamy a przecież prąd pobierany przez pompę cyrkulacji jest śmieszny - dosłownie kilka W i przez góra kilkadziesiąt minut w sumie na dobę przy sensownym sterowaniu..

To też napisałem, że u mnie pompka pracuje w pierwszej -dziennej taryfie - wykorzystuje już posiadany programator czasowy do PC, a jak zauwarzyłeś właśnie w drogiej taryfie korzysta się najwięcej z wody. Za pomocą tego termostu bimetalicznego pompka pracuje tylko wtedy kiedy trzeba, a największą stratą przy cyrkulacji jest nie zużycie prądu przez pompkę tylko wychładzanie CWU.

Termostat kosztuje 5zł i steruje cyrkulacją tak jak powinien - pilnuje, żeby w rurach była ciepła woda.

Kaizen
05-10-2020, 00:58
Można by zamontować termostat przy ostatnim punkcie, ale żeby niestosować "żadnych przycisków, kabli czy urządzeń bezprzewodowych" najłatwiej zamontować go przy bojlerze na powrocie z cyrkulacji.

Najprościej, to ustawić czas pracy po ręcznym odpaleniu. Do eksperymentalnego dobrania, po jakim czasie pracy pompy ciepła woda dociera do najdalszego punktu.
Jak ktoś dłubie własne rozwiązanie, to może jeszcze zrobić różny czas w zależności od punktu poboru (bo przecież nie zawsze potrzebujemy w najdalszym - jak czujka ruchu wykryje czy wciśniemy przycisk przy najbliższy, to wystarczy krótszy czas).


To też napisałem, że u mnie pompka pracuje w pierwszej -dziennej taryfie - wykorzystuje już posiadany programator czasowy do PC, a jak zauwarzyłeś właśnie w drogiej taryfie korzysta się najwięcej z wody.

Nic takiego nie zauważałem. Zauważam, że bez sensu jest uzależnianie pracy cyrkulacji od taryfy - prądu dużo nie pobiera, a ciepłą woda ma być niezależnie od pory dnia czy nocy niezależnie od tego, kiedy zużywane jest najwięcej.


Za pomocą tego termostu bimetalicznego pompka pracuje tylko wtedy kiedy trzeba, a największą stratą przy cyrkulacji jest nie zużycie prądu przez pompkę tylko wychładzanie CWU.

Kiedy trzeba oznacza na żądanie. I wtedy jest to najbardziej energooszczędne rozwiązanie (bardziej, niż brak cyrkulacji). Ten czujnik tego nie zapewni - zapewni tylko stale ciepłą wodę w rurach - czyli straty niewiele mniejsze od ciągłego działania cyrkulacji.


pilnuje, żeby w rurach była ciepła woda.

Nikt nie potrzebuje ciepłej wody w rurach powrotu cyrkulacji - potrzebuje w kranie. I nie cały czas, a tylko wtedy, gdy z niego chce skorzystać.

gawel
05-10-2020, 05:48
A może gniazdko wivi do zasilania pompki z czujnikiem ruchu w łazience i kuchni?

Znajoma Forumowiczka z uwagi, że dom duży i rozległy, a osoby 2 ma gniazdko do pompki na pilot, też super. Poszukałbym takiego które tylko trzeba ręcznie włączyć i samo by się wyłączało po kilku minutach.

mac_612
05-10-2020, 07:36
Naj...
Cyrkulacja generuje straty. Wszelkie rozwiązania wymagające interwencji użytkownika w stylu włączenia przycisku, czy pilota to proteza dla tych co mają słabo ocieplone rury. Ciepła woda ma być w momencie odkręcenia, czyli albo już ciepla w rurach albo przepływowy pod każdym kranem.
Straty można ograniczyć obniżając temperaturę lub/i przepływ wody w rurach, co zapewnia ta kosztująca 5zl pastylka, dodatkowo można zawęzić działanie godzin pracy ccwu do czasu aktywności mieszkańców co się pokrywa (u nas) z drogą taryfą (wykorzystuje jedna posiadaną czasowke która w tanich godzinach podbija krzywą grzania PCi, a w drogich uruchamia cyrkulację cwu. Uważasz, że układ w którym pompa nie pracuje przez 80% czasu generuje takie same straty ciepła, jak układ w którym pompa pracuje cały czas? Wiesz jak obliczyć moc grzejnika?

Kaizen
05-10-2020, 15:10
Cyrkulacja generuje straty.

Chyba moderator wykasował mój post, którego fragment tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?357994-Pompa-ciep%C5%82a-grzanie-cwu&p=7979443&viewfull=1#post7979443) Asolt cytowal.

Cyrkulacja "na żądanie" oszczędza energię (a każda oszczędza wodę i ścieki). Jak nie ma cyrkulacji to w oczekiwaniu na ciepłą wodę do kanalizacji trafia woda ogrzana co najmniej o kilkanaście stopni a do zasobnika trafia woda o te kilkanaście stopni zimniejsza, niż wróciłaby z cyrkulacji.


Ciepła woda ma być w momencie odkręcenia, czyli albo już ciepla w rurach albo przepływowy pod każdym kranem.

Ja tam zazwyczaj spędzam chwilę w łazience zanim odkręcę ciepłą wodę. Więc czasu nie tracę. Wysiłek niewielki a korzyści ekonomiczne i ekologiczne znaczące i to zarówno w porównaniu z cyrkulacją chodzącą dłużej jak i przy jej braku.


Uważasz, że układ w którym pompa nie pracuje przez 80% czasu generuje takie same straty ciepła, jak układ w którym pompa pracuje cały czas? Wiesz jak obliczyć moc grzejnika?

Zależy, jak te 80% jest rozłożone. Jak to długie przerwy - przyniesie znaczące oszczędności. Jak to trzy minuty co pół godziny, to strzelam, że oszczędności rzędu 20% względem cyrkulacji chodzącej non stop, bo zatrzymana woda nie przestaje stygnąć a przez 27 minut dT nie spadnie dużo, więc i tempo stygnięcia spadnie niewiele.

mac_612
05-10-2020, 19:17
Wchodząc do łązienki np z powrotu z miasta rozumiem, że słuchasz sobie ulubionego utworu czekając aż ciepła woda pojawi się w kranie?

Ja stosuje pompki 15/60 i nawet na najdłuzsze obiegi wystarczy do 2 min.

U mnie siedzi pico do obiegu o stałej mocy chyba 5W. Ale też jej wystarczy 2 min.
Gdzie tu komfort? Do tego piloty,czujki, przełączniki sterowniki za 200zł...

Kaizen
05-10-2020, 19:36
Wchodząc do łązienki np z powrotu z miasta rozumiem, że słuchasz sobie ulubionego utworu czekając aż ciepła woda pojawi się w kranie?

Rura o średnicy wewnętrznej 19mm ma pojemność 0,284l/m. Słabiutka (3W - słabszej nie znam) pompa LFP Erga daje 15l/min czyli w ciągu minuty przepchnie wodę w 52m rury. Niech nawet opory to obniżą - i tak w ciągu minuty w domu jednorodzinnym dopchnie do najdalszego punktu poboru. Częściej wystarczy pół minuty do najdalszego - a zazwyczaj pomieszczenie z zasobnikiem jest blisko wejścia więc i najbliższa łazienka bliżej i wystarczy mniej... Tylko po co mniej, skoro mydlenie rąk to pół minuty? No, fakt - jak chcesz ręce zwilżyć już ciepłą wodą, to trzeba te pół minuty (albo mniej) poczekać.

Ale można też zaprząc logikę do pracy - i rozbrojenie alarmu może powodować odpalenie pompy cyrkulacji (albo już rozpoznanie gospodarza przez monitoring).

Tylko znacznie częściej do łazienki idę w innym celu - i zanim będę potrzebował ciepłej wody to zdąży ona dotrzeć do baterii nawet, jeżeli długo nikt nie używał jej wcześniej.

No i właśnie o tym też trzeba pamiętać. Że wyłączanie cyrkulacji czy zimny powrót nie oznacza, że w rurach jest zimna woda - bo jak używamy, to i tak napływa do rur i stygnie. To tak nawiązując do tego jak oszczędza ciepło przerywana praca cyrkulacji.

mac_612
05-10-2020, 20:05
Cytuję osoby które mówią jak jest w praktyce, a nie filozofów/teoretyków. Jest takie coś jak charakterystyka H/Q pompy... Cyrkulacja generuje straty i tyle. Jak ma być wygodnie to trzeba się z nimi pogodzić. Swoją drogą place ok 30zl miesięcznie za ogrzewanie cwu, przy pracującej cyrkulacji jak opisałem. O Ile jestem w stanie ograniczyć ta kwotę prosząc moje wspolmieszkanki, aby przed każdym wejsciem do łazienki szukały pilota od cyrkulacji? Dzięki zostaję przy termostacie za 5zl.

Kaizen
05-10-2020, 20:12
Cytuję osoby które mówią jak jest w praktyce, a nie filozofów/teoretyków. Jest takie coś jak charakterystyka H/Q pompy... Cyrkulacja generuje straty i tyle.

U mnie generuje oszczędności. W praktyce.
Podgrzanie wody jest tańsze, niż woda ze ściekami - przy PC kilkakrotnie tańsze. Więc nawet cyrkulacja chodząca cały czas to oszczędność - ale maksymalna oszczędność to cyrkulacja na żądanie.


Jak ma być wygodnie to trzeba się z nimi pogodzić. Swoją drogą place ok 30zl miesięcznie za ogrzewanie cwu, przy pracującej cyrkulacji jak opisałem. O Ile jestem w stanie ograniczyć ta kwotę prosząc moje wspolmieszkanki, aby przed każdym wejsciem do łazienki szukały pilota od cyrkulacji?

Sposobów sterowania jest wiele - od prostego dodatkowego przycisku, przez np. dwuklik przyciskiem do światła z wykorzystaniem automatyki domowej, sterownik wykrywający odkręcenie wody na chwilę po czujki ruchu.
Jakie sterowanie z pilotem masz na myśli? Bo nie znam tego.

mac_612
05-10-2020, 20:28
Generuje straty w stosunku do mycia rąk w zimnej wodzie... ;)

klaudiusz_x
05-10-2020, 20:29
U mnie generuje oszczędności. W praktyce.
Podgrzanie wody jest tańsze, niż woda ze ściekami - przy PC kilkakrotnie tańsze. Więc nawet cyrkulacja chodząca cały czas to oszczędność - ale maksymalna oszczędność to cyrkulacja na żądanie.


Wyliczenia proszę.

Kaizen
05-10-2020, 20:52
Wyliczenia proszę.

Średnia pojemność rury do pp to jakieś 3,5l. Puszczenie cyrkulacji 10x na dobę oszczędza 35l wody - miesięcznie ponad 1050l. Koszt m3 wody to u mnie 3,52, szambelan 24zł/m3 więc na wodzie i ściekach cyrkulacja daje mi oszczędność ponad 30zł.

Te 1050l też, dzięki "zawróceniu" do zasobnika przez co trzeba grzać od co najmniej 23* zamiast od co najwyżej 8* (raczej niższą temperaturę ma woda wodociągowa średnio w sezonie) w moim przypadku daje oszczędność w koszcie ogrzania 1,05m3*1,16kWh/m3/K*15*=18,27kWh x 0,2893zł/kWh=5,29zł miesięcznie oszczędności na prądzie.
Razem - cyrkulacja przynosi mi oszczędność 35,29zł miesięcznie w porównaniu do sytuacji, gdybym cyrkulacji nie miał i czekał na ciepłą wodę spuszczając zimną.

gawel
05-10-2020, 20:55
Średnia pojemność rury do pp to jakieś 3,5l. Puszczenie cyrkulacji 10x na dobę oszczędza 35l wody - miesięcznie ponad 1050l. Koszt m3 wody to u mnie 3,52, szambelan 24zł/m3 więc na wodzie i ściekach cyrkulacja daje mi oszczędność ponad 30zł.

Te 1050l też, dzięki "zawróceniu" przez co trzeba grzać od co najmniej 23* zamiast od co najwyżej 8* (raczej niższą temperaturę ma woda wodociągowa średnio w sezonie) w moim przypadku do zasobnika daje oszczędność w koszcie ogrzania 1,05m3*1,16kWh/m3/K*15*=18,27kWh x 0,2893zł/kWh=5,29zł miesięcznie oszczędności na prądzie.
Razem - cyrkulacja przynosi mi oszczędność 35,29zł miesięcznie w porównaniu do sytuacji, gdybym cyrkulacji nie miał i czekał na ciepłą wodę spuszczając zimną.

U mnie woda plus kanaliza 3x taniej. Fajnym rozwiązaniem jest czujnik ruchu uruchamiający pompkę cyrkulacyjną na kilka minut połączony zdalnie z gniazdkiem.

agb
05-10-2020, 21:25
Woda + kanalizacja po 9zł/m3? Pokaż. Bo u mnie ścieków po tyle nawet nie wezmą.

Pytajnick
05-10-2020, 22:09
Mając do najdalszego punktu poboru od zbiornika 6metrów pexa 16 ( 0,12l/metr) to żeby zmarnować 35l zimnej wody..to bym musiał 48 razy dziennie korzystać tylko z tego punktu (czekając aż woda w rurce wystygnie) bo inne mam 3-4metry od zbiornika CWU. Pomijam już, że mam własną oczyszczalnię a woda po 8zł za 1000 litrów.
Muszę pokazać Waszą dyskusję kolesiowi, który mi bardzo chciał cyrkulację wcisnąć "bo wszyscy tak robią" :cool:

agb
05-10-2020, 22:24
Nie każdy ma POŚ i nie każdy mieć może. W dodatku gdzieniegdzie liczą śmieci od wody i robi się ponad 25zł/m3. Albo mając skrajnego pecha w postaci szamba i śmieci od zużycia wody, nawet ~40zł/m3.

Pytajnick
06-10-2020, 06:32
Nie każdy ma POŚ i nie każdy mieć może. W dodatku gdzieniegdzie liczą śmieci od wody i robi się ponad 25zł/m3. Albo mając skrajnego pecha w postaci szamba i śmieci od zużycia wody, nawet ~40zł/m3.

Dla mnie to oczywiste, ale mój przypadek nie jest taki dla hydraulika, z którym spotkałem się przy okazji pracy u tego samego inwestora i który mi wciskał jakie to mi potrzebne, jakie wygodnie i ...bezkosztowe.

kaszpir007
06-10-2020, 06:33
Kiedyś mieszkałem w bloku , nowo wybudowanym. Była niby cyrkulacja , ale jakoś nie do końca działała bo i tak czekało się na ciepła wodę.
W poprzednim domu nie mieliśmy cyrkulacji. Deweloper stawiał domy bez cyrkulacji. Dom dość mały i jakoś brak cyrkulacji nam nie przeszkadzał.
Umyć ręce na szybko można też umyć z letniej wodzie a pod prysznicem czy w wannie można poczekać chwilę czasu.
W nowym domu też nie mamy. Kotłownia znajduje się blisko łazienek i jak nawet trzeba poczekać na ciepłą wodę to nie jest to jakiś wielki czas oczekiwania ..
Nikt u nas z tego powodu "nie cierpi".

A koszt ogrzewania zbiornika 300L poza sezonem grzewczym potrzebuje u nas około 44kWh w taniej taryfie. Starcza nam ustawiony harmonogram grzania do 1 godziny grzania.
Koszt ciepłej wody są u nas śmiesznie niskie ...

Z opinii znajomych co mają cyrkulację wynika że cyrkulacja to naprawdę droga sprawa , bo straty ciepła są naprawdę spore.
Ktoś kiedyś pisał że musi grzać 2 x dziennie bojler , dzięki właśnie cyrkulacji która mocno wychładza wodę w bojlerze. Czyli 2x więcej płaci za ogrzanie ,bo straty ciepła ma dużo większe.
Dlatego bardzo szybko CI co mają cyrkulację kombinują jak ograniczyć straty ciepła i koszty energii na pracę pompy obiegowej. Po to różne czujniki , praca czasowa i itd ...
Osobiście uważam że cyrkulacja jest potrzebna a nawet wymagana w budynkach wielorodzinnych (blokach) , gdzie mieszkania są mocno oddalone od pionów z wodą i tam bez cyrkulacji czekało by się bardzo bardzo długo na ciepłą wodę , ale w domu jednorodzinnym instalacja zupełnie inna , inne ocieplenie i inne odległości.

Przy małym zużyciu wody , i małym domu nie jest ona aż tak potrzebna.
Rury z ciepłą wodą są w większości też ocieplone , wiec woda w tych rurach nie wychładza się aż tak bardzo szybko a i odleglości pomiędzy kranami a bojlerem też nie wielkie.

Co do wody i ścieków , to mamy własną studnię i własną oczyszczalnie. ...
Innej możliwości tam gdzie mieszkam nie mogło być ...

Kaizen
06-10-2020, 07:47
Mając do najdalszego punktu poboru od zbiornika 6metrów pexa 16 ( 0,12l/metr) to żeby zmarnować 35l zimnej wody..to bym musiał

Oczywiście, że w różnych domach różne są długości przekroje rur, różne mamy ceny wody, ścieków, uzdatniania i zmiękczania wody. Nie zmienia to jednak faktu, że cyrkulacja na żądanie to oszczędność - różna jest tylko wielkość tej oszczędności.

Przy puszczaniu cyrkulacji dłużej - różnie bywa. Im częściej ją zbędnie puszczamy, tym oszczędności mniejsze aż w pewnym momencie może być drożej, niż bez cyrkulacji. Ale nie koniecznie - zwłaszcza, przy taniej kWh ciepła z PC, a drogiej wodzie i ściekach nawet cyrkulacja chodząca non stop może być tańsza, niż jej brak.

kaszpir007
06-10-2020, 07:55
Oczywiście, że w różnych domach różne są długości przekroje rur, różne mamy ceny wody, ścieków, uzdatniania i zmiękczania wody. Nie zmienia to jednak faktu, że cyrkulacja na żądanie to oszczędność - różna jest tylko wielkość tej oszczędności..

A na czym ta oszczędność polega ? Na tym że trzeba grzać dużo dużo dużo więcej wody , bo straty ciepła na "przesyle" są dużo wyższe ?

U nas jedynie czekamy chwilę jak bierzemy prysznic , choć też nie do końca , bo czeka pierwsza osoba.
Jak myję ręce to od razu myję a nie czekam aż pojawi się ciepła woda - 45 stopni. Woda jak długo się nie używało kranu to jest letnia ...

Wodę mamy z własnej studni głębinowej. Bojler w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

kulibob
06-10-2020, 08:08
Rura o średnicy wewnętrznej 19mm ma pojemność 0,284l/m. Słabiutka (3W - słabszej nie znam) pompa LFP Erga daje 15l/min czyli w ciągu minuty przepchnie wodę w 52m rury. Niech nawet opory to obniżą - i tak w ciągu minuty w domu jednorodzinnym dopchnie do najdalszego punktu poboru. Częściej wystarczy pół minuty do najdalszego - a zazwyczaj pomieszczenie z zasobnikiem jest blisko wejścia więc i najbliższa łazienka bliżej i wystarczy mniej... Tylko po co mniej, skoro mydlenie rąk to pół minuty? No, fakt - jak chcesz ręce zwilżyć już ciepłą wodą, to trzeba te pół minuty (albo mniej) poczekać.

Ale można też zaprząc logikę do pracy - i rozbrojenie alarmu może powodować odpalenie pompy cyrkulacji (albo już rozpoznanie gospodarza przez monitoring).

Tylko znacznie częściej do łazienki idę w innym celu - i zanim będę potrzebował ciepłej wody to zdąży ona dotrzeć do baterii nawet, jeżeli długo nikt nie używał jej wcześniej.

No i właśnie o tym też trzeba pamiętać. Że wyłączanie cyrkulacji czy zimny powrót nie oznacza, że w rurach jest zimna woda - bo jak używamy, to i tak napływa do rur i stygnie. To tak nawiązując do tego jak oszczędza ciepło przerywana praca cyrkulacji.

Używam małej pompki Wilo 4W i taka pompa nie jest wstanie zapewnić wody na żądanie musi pracować ok 5min aby dostarczyć wodę wszystkich punktów zwłaszcza na piętrze zajmuje jej to więcej czasu

Pracuje cyklicznie plus okna czasowe.
Cykle latem kiedy woda jest gorąca50-70* 2min na 30min (mogło y być rzadziej ale bufor jakby woda była chłodniejsza) brak centralnego mieszalnika
zimą gdy woda buja sie na minimum komfortu 42-43* to chodzi 3min na 25-30min

Kaizen
06-10-2020, 08:11
A na czym ta oszczędność polega ? Na tym że trzeba grzać dużo dużo dużo więcej wody , bo straty ciepła na "przesyle" są dużo wyższe ?

Przy cyrkulacji na żądanie nie masz większych strat na przesyle. Za to te kilkanaście stopni ogrzania odzyskujesz zawracając niby zimną wodę (ale znacznie cieplejszą od wodociągowej czy studziennej) do zasobnika.
Przeczytaj za zrozumieniem https://forum.muratordom.pl/showthread.php?357994-Pompa-ciep%C5%82a-grzanie-cwu&p=7979958&viewfull=1#post7979958 i kolejny mój post.

Kaizen
06-10-2020, 08:17
Używam małej pompki Wilo 4W i taka pompa nie jest wstanie zapewnić wody na żądanie musi pracować ok 5min aby dostarczyć wodę wszystkich punktów zwłaszcza na piętrze zajmuje jej to więcej czasu


Masz trójniki i woda przy cyrkulacji idzie ile chce w którą chce odnogę? To może tak być, że w jednej zrobiła kilka kółek a w innej nie przemieliło nawet raz. Dlatego ja mam jedną pętlę - wprawdzie wydłuża to trochę długość, za to nie ma tego problemu i do najdalszego punktu cyrkulacja dopływa w jakieś 40-50s. Pompka słabsza -LFP Erga 3W.

kulibob
06-10-2020, 08:37
Masz trójniki i woda przy cyrkulacji idzie ile chce w którą chce odnogę? To może tak być, że w jednej zrobiła kilka kółek a w innej nie przemieliło nawet raz. Dlatego ja mam jedną pętlę - wprawdzie wydłuża to trochę długość, za to nie ma tego problemu i do najdalszego punktu cyrkulacja dopływa w jakieś 40-50s. Pompka słabsza -LFP Erga 3W.

Taktrójnik . Nie jest to tak drastyczne jak opisujesz jednak różnica ok minuty jest.między piętrem a parterem. Jednak czas dotarcia wody do najbliższego punktu jest niakceptowalny.
Zresztą gdyby to tylko odemnie zależało to cyrkulacja włączałab się tylko wieczorem do kąpieli.

kaszpir007
06-10-2020, 09:46
Przy cyrkulacji na żądanie nie masz większych strat na przesyle.

Dziwne rzeczy opowiadasz. Cyrkulacja to dodatkowy obieg ciepłej wody przez który cały czas woda płynie (cyrkulacja) . Cyrkulacja ciepłej wody powoduje wychładzanie wody w bojlerze , woda schładza się podczas przesyłu. Jak cały czas nie jest używana to stojąca woda tak samo stygnie jak woda bez cyrkulacji , a może i szybciej bo rur jest więcej , więc i straty większe.

Osoby które mają cyrkulację ciepłej wody muszą częściej i dłużej grzać bojler , bo straty ciepła mają sporo wyższe niż osoby które nie mają cyrkulacji.

Każda pobrana woda z bojlera jest uzupełniania zimną wodą z wodociągu , niezależni czy ma się cyrkulację czy też nie ...

Dlatego nie chce mi się czytać zbytnio i wnikać w bzdury jakie wypisujesz ...

Kaizen
06-10-2020, 09:50
Zresztą gdyby to tylko odemnie zależało to cyrkulacja włączałab się tylko wieczorem do kąpieli.

A ja akurat do kąpieli nie odpalam - i tak nawet jak jest w rurach CWU czeka całkiem zimna, to po jej wlaniu do wanny, dolaniu gorącej muszę dolewać zimnej.


Dziwne rzeczy opowiadasz. Cyrkulacja to dodatkowy obieg ciepłej wody przez który cały czas woda płynie (cyrkulacja) .

Naprawdę nie rozumiesz, co to znaczy "na żądanie"?
Przeczytaj wątek od początku, obejrzyj filmik z tego posta (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?357994-Pompa-ciep%C5%82a-grzanie-cwu&p=7979551&viewfull=1#post7979551)

kulibob
06-10-2020, 09:52
A ja akurat do kąpieli nie odpalam - i tak nawet jak jest w rurach CWU czeka całkiem zimna, to po jej wlaniu do wanny, dolaniu gorącej muszę dolewać zimnej.


?

Przy wannie neima to sensu jednak przy prysznicu z ogranicznikiem 4l słuchawka -6l deszczownica i perlatorach 1,2-2l to już wymagane.

Kaizen
06-10-2020, 09:55
Przy wannie neima to sensu jednak przy prysznicu z ogranicznikiem 4l słuchawka -6l deszczownica i perlatorach 1,2-2l to już wymagane.

A, to mamy różne słowniki.
Ja używam słownika PWN
kąpiel
1. «kąpanie kogoś lub kąpanie się w wannie; też: woda lub inna ciecz przeznaczona do tego»
2. «przebywanie w dużym zbiorniku wodnym dla przyjemności lub sportu»
3. «moczenie czegoś w odpowiednio przygotowanych roztworach w celu wywołania określonych reakcji; też: roztwór służący do tego celu»

agb
06-10-2020, 10:03
Używam małej pompki Wilo 4W i taka pompa nie jest wstanie zapewnić wody na żądanie musi pracować ok 5min aby dostarczyć wodę wszystkich punktów zwłaszcza na piętrze zajmuje jej to więcej czasu


U mnie podobnie. Dlatego cyrkulacja na żądanie nie ma dla mnie sensu.

kulibob
06-10-2020, 10:46
A, to mamy różne słowniki.
Ja używam słownika PWN
kąpiel
1. «kąpanie kogoś lub kąpanie się w wannie; też: woda lub inna ciecz przeznaczona do tego»
2. «przebywanie w dużym zbiorniku wodnym dla przyjemności lub sportu»
3. «moczenie czegoś w odpowiednio przygotowanych roztworach w celu wywołania określonych reakcji; też: roztwór służący do tego celu»

Nie rozumiem..
Użyłeś słowa wanna. Przy wannie nalewasz tyle wody że cyrkulacja niema znaczenia.

Przy prysznicu bez cyrkulacji będziesz w połowie kąpieli jak woda ciepła doleci.

Kaizen
06-10-2020, 10:49
Nie rozumiem..
Użyłeś słowa wanna.

A Ty "kąpiel" - a nie miałeś na myśli kąpieli, tylko branie prysznica :)

kulibob
06-10-2020, 10:59
A Ty "kąpiel" - a nie miałeś na myśli kąpieli, tylko branie prysznica :)

Wiesz wanna to abstrakcja mam 5 lat jeszcze nie użyłem. żona parę razy tylko dzieciak regularnie ale juz też korzysta z prysznica rzadko z wanny.

azak43
10-10-2020, 19:00
Witam,

Podepnę się delikatnie pod temat z pytaniem :)

Rodzinka trzyosobowa, zużycie standartowe, grzanie tylko w okresie wiosenno-letnio-jesiennym.
. Pod uwagę biorę PC CWU firmy:

1/ Atlantic model IQ Explorer
2/ Buderus Logatherm
3/ Bosch Compress

Zasobnik 200 L. Bez dodatkowej wężownicy. Zależy mi na opcji całkowitego odłączenia dodatkowej grzałki elektrycznej. Praca wyłącznie na sprężarce.
Atlantic, chyba nie ma możliwości wyłączenia całkowitego grzałki. W trybie ECO i tak się załączy w przypadku gdy temperatura zasysanego powietrza wyjdzie poza zakres.

Nie wiem jak Buderus i Bosch..

Co panowie polecacie z wymienionych firm ?

gawel
10-10-2020, 19:17
Witam,

Podepnę się delikatnie pod temat z pytaniem :)

Rodzinka trzyosobowa, zużycie standartowe, grzanie tylko w okresie wiosenno-letnio-jesiennym.
. Pod uwagę biorę PC CWU firmy:

1/ Atlantic model IQ Explorer
2/ Buderus Logatherm
3/ Bosch Compress

Zasobnik 200 L. Bez dodatkowej wężownicy. Zależy mi na opcji całkowitego odłączenia dodatkowej grzałki elektrycznej. Praca wyłącznie na sprężarce.
Atlantic, chyba nie ma możliwości wyłączenia całkowitego grzałki. W trybie ECO i tak się załączy w przypadku gdy temperatura zasysanego powietrza wyjdzie poza zakres.

Nie wiem jak Buderus i Bosch..

Co panowie polecacie z wymienionych firm ?

Atlantic jest chyba najtańszy co nie znaczy że najgorszy ja mam nieco dziwna PC nie z własnego co prawda wyboru bo z dotacji i przetargu Austriaemail jak w stopce , da się odłaczyć grzałkę na programatorze natomiast moja pobiera powietrze z nieogrzewanego garażu więc i tak grzałka by się nie załączyła,

vr5
10-10-2020, 20:16
@azak43

Mimo, że na razie nie planujesz korzystać z PC w zimie to warto wybrać taką, która grzeje jeszcze przy temperaturach "na polu" ujemnych. Buderus ma chyba do -10 st.C. Innych nie sprawdzałem.

azak43
10-10-2020, 20:33
Powietrze zamierzam zaciągać z piwnicy. A w tym zestawieniu atlantic jest najdroższy. Buderus i bosch ceny porównywalne.

Kaizen
10-10-2020, 20:58
Co panowie polecacie z wymienionych firm ?

Chcesz wydać na PC która zaoszczędzi jakieś 200zł rocznie o 6000 zł więcej, niż na bojler ze zwykłą grzałką? Wierzysz, że wytrzyma 30 lat bez awarii, żeby się zwróciła?


Powietrze zamierzam zaciągać z piwnicy. A w tym zestawieniu atlantic jest najdroższy. Buderus i bosch ceny porównywalne.

Ciepło nie bierze się znikąd. Latem w piwnicy bez jej klimatyzacji masz zimniej, niż na zewnątrz - więc COP uzyskasz niższy, niż czerpiąc powietrze z zewnątrz.
A jak będziesz schładzał taką PC, to nawet latem w piwnicy spadnie Ci temperatura poniżej progu działania tych pomp.

azak43
10-10-2020, 21:55
Wątpię aby w piwnicy spadła temperatura poniżej 5 st. Będzie z niej tylko zasysane powietrze a tłoczone w inne miejsce. Na zewnątrz latem temperatura często przekracza 30 st. A 35 st. To graniczna temp..

romano78
10-10-2020, 21:55
U mnie podobnie. Dlatego cyrkulacja na żądanie nie ma dla mnie sensu.

Bo idealne rozwiązanie to czujki ruchy bezprzewodowe montujemy gdzie chcemy i dodatkowo termostat na powrocie z cyrkulacji aby niepotrzebnie nie była zalaczana pompka60-tka co chwila gdy ktoś się kręci koło czujki tylko dopiero wtedy gdy zacznie stygnac woda w rurach.
A odejścia cyrkulacyjne które są zdecydowanie krótsze od reszty zaopatruje w zawory dlawiace.

gawel
10-10-2020, 22:52
Powietrze zamierzam zaciągać z piwnicy. A w tym zestawieniu atlantic jest najdroższy. Buderus i bosch ceny porównywalne.

to ile za tego atlantica? na allegro jest za 4500

azak43
11-10-2020, 07:45
Na alle nie sprawdzałem. A w sieci około 8 tys.

Kaizen
11-10-2020, 07:55
Na zewnątrz latem temperatura często przekracza 30 st. A 35 st. To graniczna temp..

Gdzie mieszkasz, że temperatura powietrza często przekracza 30*? I czemu wolisz zaciągać zimniejsze z piwnicy? To zupełnie nielogiczne.
I co się stanie, jak powietrze będzie cieplejsze, niż 35*?

A jak wyciągniesz kilkaset kWh ciepła z piwnicy, to zrobisz z niej chłodnię.

Pytajnick
11-10-2020, 08:56
to ile za tego atlantica? na allegro jest za 4500

Jeśli przyjąć że np 126p i 125p to to samo, to tak "ten atlantic" jest za 4500zł :D
Jednak dla mnie Egeo i Explorer to nie jest to samo.

gawel
11-10-2020, 09:06
Jeśli przyjąć że np 126p i 125p to to samo, to tak "ten atlantic" jest za 4500zł :D
Jednak dla mnie Egeo i Explorer to nie jest to samo.
Nie rozumiem :confused:

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-c-w-u-egeo-z-zasobnikiem-200-l-9711504288

Pytajnick
11-10-2020, 09:14
Nie rozumiem :confused:

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-c-w-u-egeo-z-zasobnikiem-200-l-9711504288

No właśnie.. "nie rozumiem" używasz bardzo często.
O jakim Atlanticu napisał zainteresowany a jaki pokazujesz?

Podpowiem





. Pod uwagę biorę PC CWU firmy:

1/ Atlantic model IQ Explorer
?

Sam COP 2,95 a 3,8 to jest to samo?

azak43
11-10-2020, 09:30
No właśnie.. "nie rozumiem" używasz bardzo często.
O jakim Atlanticu napisał zainteresowany a jaki pokazujesz?

Podpowiem



Sam COP 2,95 a 3,8 to jest to samo?


No właśnie brałem pod uwagę inny model, dlatego różnica w cenie....

gawel
11-10-2020, 09:35
No właśnie brałem pod uwagę inny model, dlatego różnica w cenie....

Zadeklarowanym copem się nie przejmuj bo to jest mierzone w warunkach laboratoryjnych które nigdy nie występują cos jak zużycie paliwa w samochodzie. Zasięgnij opinii kogoś kto ma taki sprzęt. Moja klima ma cop 3 i kosztowała 2300 , dajkin sarara kosztuje 10 000 tys i ma cop 5 i co z tego?

azak43
11-10-2020, 09:36
Gdzie mieszkasz, że temperatura powietrza często przekracza 30*? I czemu wolisz zaciągać zimniejsze z piwnicy? To zupełnie nielogiczne.
I co się stanie, jak powietrze będzie cieplejsze, niż 35*?

A jak wyciągniesz kilkaset kWh ciepła z piwnicy, to zrobisz z niej chłodnię.

Południowy-zachód. Tego lata temperatura często dochodziła do 35 st. :)
W miejscu gdzie będzie ustawiona PC nawet nie mam fizycznej możliwości wyrzucić kanał na zewnątrz budynku. Jest szansa zaciągać powietrze z poddasza, ale latem pewnie tam wyższe temperatury niż na zewnątrz.

To, że wychłodzi piwnicę akurat nie przeszkadza. Pewnie ją trochę osuszy.
No chyba, że pomysł z poddaszem nie jest taki zły ?

Ogólnie jak to jest z tą wydajnością ?
Czym cieplejsze powietrze tym PC działa wydajniej ? wyższe COP ?
czy raczej chodzi o wilgotność zasysanego powietrza ?

azak43
11-10-2020, 09:39
Zadeklarowanym copem się nie przejmuj bo to jest mierzone w warunkach laboratoryjnych które nigdy nie występują cos jak zużycie paliwa w samochodzie. Zasięgnij opinii kogoś kto ma taki sprzęt. Moja klima ma cop 3 i kosztowała 2300 , dajkin sarara kosztuje 10 000 tys i ma cop 5 i co z tego?

Właśnie dlatego napisałem na forum, może ktoś z kolegów podzieli się doświadczeniem, poleci inny model...

Pytajnick
11-10-2020, 10:04
Jak rozważałem ogrzewanie domu kablami, to brałem pod uwagę tylko splity do CWU - to opcja jak nie chcesz mieć sprężarki w domu.
Np -

https://dedietrich.pl/produkty/technika-dla-domu/termodynamiczne-podgrzewacze-wody/kaliko-split-twh-fs-200-e-fs-270-e/

Kaizen
11-10-2020, 10:14
Południowy-zachód. Tego lata temperatura często dochodziła do 35 st. :)

To chyba nie temperatura powietrza a termometru ogrzanego promieniowaniem?


latem pewnie tam wyższe temperatury niż na zewnątrz.

Przy grzaniu to zaleta.


To, że wychłodzi piwnicę akurat nie przeszkadza. Pewnie ją trochę osuszy.

Nie przeszkadza Ci spadek COP? To po co PC?
Pamiętaj też, że ten "piękny" COP 2,5-3 jest przy grzaniu całego zasobnika od temperatury wodociągowej przy temperaturze powietrza 7*. Ta temperatura powietrza ma jakiś sens jako uśredniona w roku. Ale cały zasobnik od temperatury wodociągowej grzejesz raz - odpalając PC pierwszy raz. Potem, nawet po długiej przerwie, będziesz mia co najmniej temperaturę pokojową (no, chyba, że uda Ci się opróżnić cały zasobnik - na co szanse są znikome).
Więc realny COP będzie niższy - tym niższy, im mniej opróżniony zasobnik będziesz dogrzewał.

PC do CWU ma sens, jak masz ogromne zużycie tejże (zwłaszcza latem) - np jakiś pensjonat.

azak43
11-10-2020, 10:38
jednym zdaniem, polecasz wyrzucić kanał na poddasze ? i powinno być lepiej jak z piwnicy ?

Kaizen
11-10-2020, 10:43
jednym zdaniem, polecasz wyrzucić kanał na poddasze ? i powinno być lepiej jak z piwnicy ?

Przy standardowym zużyciu CWU odradzam PC do CWU.

Jak nie masz klimy - to można zacząć się zastanawiać i "odwrócić" myślenie i użyć PC PW do chłodzenia - a CWU "przy okazji" uzyskasz (i dopiero poza upałami przełączyć na strych). Ale przy typowym zużyciu tego chłodu będzie za mało.

Jak kupisz zwykły zasobnik i zwykłą klimę to i tak w sumie przez kilkanaście lat zapłacisz mniej za nabycie, używanie i serwis, a komfort będzie większy. A jak nie kupisz klimy, to wyjdzie drastycznie taniej

vr5
11-10-2020, 14:11
Wątpię aby w piwnicy spadła temperatura poniżej 5 st. Będzie z niej tylko zasysane powietrze a tłoczone w inne miejsce. Na zewnątrz latem temperatura często przekracza 30 st. A 35 st. To graniczna temp..

Jak będziesz czerpał powietrze z piwnicy to w zimie musi ona dostać nowe - będzie to przez nieszczelne okienko bądź z domu. W pierwszym przypadku temperatura może spaść prawie do tej na dworze, w drugim schłodzisz dom wysysanym z nagrzanych pomieszczeń.

Pamiętaj, że w obu przypadkach zrobi się chłodniej w piwnicy, a więc w pomieszczeniu nad piwnicą musisz dostarczyć więcej ciepła by utrzymać temperaturę podobną jak bez pracy pompy.

azak43
11-10-2020, 14:27
Zgadza się.
PC CWU używana byłaby tylko w okresie wiosenno letnim. W sezonie grzewczym cwu z innego źródła.

ProStaś
03-11-2020, 16:39
tajo82

Pytanko, dla ilu osób wziąłeś 400l zasobnik?
Pytam, bo sam się nad nim zastanawiałem (wziąłem 300), ile razy dziennie go ładujesz i do jakiej temp?

Z góry dzięki.

gawel
03-11-2020, 16:44
tajo82

Pytanko, dla ilu osób wziąłeś 400l zasobnik?
Pytam, bo sam się nad nim zastanawiałem (wziąłem 300), ile razy dziennie go ładujesz i do jakiej temp?

Z góry dzięki.

Przecież on mam wymiennik i w sumie 400 l bufor to nie to samo co 400l zbiornik cwu, aż tak szybko sie nie nagrzeje. Moj zbiornik 300 l jest dedykowany do 6 osób i to jest możliwe a po nastawie niu na 55 st i odkręceniu zaworu mieszającego będzie miał wydajność jak co najmniej 400 L

tajo82
03-11-2020, 17:20
tajo82

Pytanko, dla ilu osób wziąłeś 400l zasobnik?
Pytam, bo sam się nad nim zastanawiałem (wziąłem 300), ile razy dziennie go ładujesz i do jakiej temp?

Z góry dzięki.

3 osoby,
Zbiornik ładuje raz dziennie do 47⁰ w nocy.
Wieczorem przed kąpielą jest jeszcze 43⁰ ( w ciągu dnia też się zużywa)
Średnio 2-3 kW idzie