PDA

Zobacz pełną wersję : fotowoltaika



waldek1964
26-08-2019, 00:43
Dzień dobry. Mam w planie zlikwidować węglowy piec co, a w to miejsce zamontować elektryczny kocioł grzewczy oraz panele fotowoltaiczne o mocy 10kW.
Dotychczas zużywałem około 4 ton węgla w sezonie. Powierzchnia do ogrzania to 170m2. Dotychczasowe roczne zużycie prądu to około 3000kW. Zwracam się do osób które dokonały podobnej zamiany z pytaniem czy taka inwestycja jest opłacalna.

Kaizen
26-08-2019, 01:50
Masz o tym caly dział (https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?270-Fotowoltaika)
Dosyć proste liczenie, czy warto zastępować prąd po 21 groszy prądem z PV. Ocena subiektywna, czy czas zwrotu rzędu 20-30 lat oznacza, że się opłaca.

jasiek71
26-08-2019, 05:52
Dzień dobry. Mam w planie zlikwidować węglowy piec co, a w to miejsce zamontować elektryczny kocioł grzewczy oraz panele fotowoltaiczne o mocy 10kW.
Dotychczas zużywałem około 4 ton węgla w sezonie. Powierzchnia do ogrzania to 170m2. Dotychczasowe roczne zużycie prądu to około 3000kW. Zwracam się do osób które dokonały podobnej zamiany z pytaniem czy taka inwestycja jest opłacalna.

W miejsce kotła węglowego zainstalować pompę ciepła i dopiero wtedy zasilać z fotowoltaiki, będzie taniej i znacznie efektywniejsze...

fachman19
26-08-2019, 06:02
Masz o tym caly dział (https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?270-Fotowoltaika)
Dosyć proste liczenie, czy warto zastępować prąd po 21 groszy prądem z PV. Ocena subiektywna, czy czas zwrotu rzędu 20-30 lat oznacza, że się opłaca.

Gdzie jest tak dobrze ? 21 gr/ kWh ?

Ja wyprodukowałem 3000 kWh w 2 miesiące.
Warto samontowac klimę w salonie jako PC

Ale inwestycja nie zwraca się w 5 czy 8 lat . Ma kolega rację.

Kaizen
26-08-2019, 06:58
Gdzie jest tak dobrze ? 21 gr/ kWh ?

Wszędzie - taryfa g12as którą minister wymusił na zakładach energetycznych rozporządzeniem.



Ja wyprodukowałem 3000 kWh w 2 miesiące.

Z 4kWp które masz w stopce? To ile będzie się zwracało, jak zastępuje prąd po 21 gr/kWh?


W miejsce kotła węglowego zainstalować pompę ciepła i dopiero wtedy zasilać z fotowoltaiki, będzie taniej i znacznie efektywniejsze...

Prosument nie może korzystać z g12as.
Czy PC się zwróci, zanim się rozsypie - zależy od zapotrzebowania na ciepło. Link w sygnaturce. Było też o tym 9statnio tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?222305-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu&p=7844623&viewfull=1#post7844623)

tkaczor123
26-08-2019, 14:23
Jeżeli ktoś Tobie te panele podaruje to się opłaca w innym przypadku nie , chyba że nie masz w co gotówkę zainwestować.
Kumpel do pracy ma 3 km i zainwestował w instalacje LPG 2500zł auto zmienia co 3-4 lata nie zwróci mu się, ale mówi że lepiej się czuje jak za niecałą 100zł tankuje do pełna:). Znajomy miesięcznie za prąd na cele bytowe płaci ok 140zł ,rocznie wyjdzie go z 1600zł. Po ilu latach zwróci mu się jak instalacja 4kWp kosztuje 20 tyś.
Faktem jest że będzie mógł się pochwalić że płaci niski rachunek podejrzewam że za sam abo. Tyle że on jeszcze musi wziąć kredyt na pół inwestycji a to dodatkowy %.

jasiek71
26-08-2019, 18:42
Czyli jednym zdaniem...
Kup se chłopie te cztery tony węgla co roku i nie zawracaj sobie gitary jakimiś zmianami bo przecież i tak się nie opłaca...:cool:

Konsultant marki Buderus
30-08-2019, 09:31
Witam,

Znacznie lepiej zastanowić się nad zastosowaniem powietrznej pompy ciepła współpracującej z ogrzewaniem podłogowym w budynku i instalacją fotowoltaiczną.
Ogrzewanie budynku jedynie za pomocą czystej energii elektrycznej jest droższe niż przy zastosowaniu pompy ciepła, która to częściowo zasilana jest energią elektryczną oraz bezpłatną energią pobieraną bezpośrednio z powietrza w jej otoczeniu. Dzięki wysokiemu współczynnikowi COP, pompa ciepła pobiera jedynie niewielką ilość energii elektrycznej do napędu sprężarki. Jest to ważny aspekt przy ciągłych podwyżkach cen energii elektrycznej.
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus w której znajdują się powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Posiadają one jeden z najwyższych współczynników COP na rynku oraz cechują się solidnym wykonaniem. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny regulator HMC 300 z możliwością zastosowania regulatora pokojowego oraz ma wbudowany moduł internetowy, pozwalający na sterowanie pompą za pomocą smartfona. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/powietrzne/logatherm-wpl-ar.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus

Matahari89
05-02-2020, 14:56
Warto też rozważyć elektryczne maty grzewcze. Jest to aktualnie jedno z efektywniejszych i najtańszych rozwiązań cieplarnianych.
Proszę poczytać http://bit.ly/2GYZJsZ

Sylw.
05-02-2020, 19:28
Gdzie jest tak dobrze ? 21 gr/ kWh ?

Ja wyprodukowałem 3000 kWh w 2 miesiące.
Warto samontowac klimę w salonie jako PC

Ale inwestycja nie zwraca się w 5 czy 8 lat . Ma kolega rację.

To po ilu latach (średnio) zwraca się inwestycja w panele słoneczne?

Arturo72
05-02-2020, 19:38
To po ilu latach (średnio) zwraca się inwestycja w panele słoneczne?
Uwielbiam to czyli "zwraca się" :D
W stosunku do czego ma się zwracać, węgla,gazu, prądu, atomu? :D

Mi aktualnie "zwróciła się" pompa ciepła p-w w stosunku do kociolka na prąd i bojlera :D
Od teraz już oszczędzam na nowe taile, ok 2tys.zl rocznie :D

kulibob
06-02-2020, 08:09
To po ilu latach (średnio) zwraca się inwestycja w panele słoneczne?

Zależy od twojego zużycia, rozkładu na taryfy, ceny instalacji, i czy kupujesz PV na pełne porycie. Za chwilę mam montaż i dziełem instalację na pełne pokrycie drogiej i trochę taniej czas zwrotu 5,5 lat gdybym wziął na pełne pokrycie 9-10 lat. Tylko uważam czas zwrotu w okolicy 10 lat za dość ryzykowny. Czasy zwrotu liczone dla cen na 2020 bez uwzględnienia wzrostu cen.

dbx
06-02-2020, 10:35
Zależy od twojego zużycia, rozkładu na taryfy, ceny instalacji, i czy kupujesz PV na pełne porycie. Za chwilę mam montaż i dziełem instalację na pełne pokrycie drogiej i trochę taniej czas zwrotu 5,5 lat gdybym wziął na pełne pokrycie 9-10 lat. Tylko uważam czas zwrotu w okolicy 10 lat za dość ryzykowny. Czasy zwrotu liczone dla cen na 2020 bez uwzględnienia wzrostu cen.

w zasadzie mnie to rybka, ale jak czytam takie wpisy, to mam wrażenie, że piszący porył troszkę za dużo i ma pewne deficyty.
No i, wraca temat zwrotów, które ich doświadczają.

kulibob
06-02-2020, 10:40
w zasadzie mnie to rybka, ale jak czytam takie wpisy, to mam wrażenie, że piszący porył troszkę za dużo i ma pewne deficyty.
No i, wraca temat zwrotów, które ich doświadczają.

??

Antyspam
07-02-2020, 14:32
To po ilu latach (średnio) zwraca się inwestycja w panele słoneczne?

Mi się zwróciło gdzieś po niecałym roku. Pamiętam, że uzbierałem sobie 45tys i zapłaciłem za montaż, a po niecałym roku znowu miałem ok 45tys odłożone na koncie.

Zwróciło mi się też kiedyś jedzenie - jak czytałem o zwracaniu się rekuperacji, fotowoltaiki, 25cm grafitu w ścianach itp :sick:

Karasso
07-02-2020, 15:25
Masz o tym caly dział (https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?270-Fotowoltaika)
Dosyć proste liczenie, czy warto zastępować prąd po 21 groszy prądem z PV. Ocena subiektywna, czy czas zwrotu rzędu 20-30 lat oznacza, że się opłaca.

wklej linka kto oferuje kwh brutto tzn łącznie z kosztami dystrybucji za 21 groszy bo nie uwierzę jak nie zobaczę

Karasso
07-02-2020, 15:34
Dzień dobry. Mam w planie zlikwidować węglowy piec co, a w to miejsce zamontować elektryczny kocioł grzewczy oraz panele fotowoltaiczne o mocy 10kW.
Dotychczas zużywałem około 4 ton węgla w sezonie. Powierzchnia do ogrzania to 170m2. Dotychczasowe roczne zużycie prądu to około 3000kW. Zwracam się do osób które dokonały podobnej zamiany z pytaniem czy taka inwestycja jest opłacalna.

chodzi Ci pewnie o zuzycie 3000kWh. Panele o mocy 10Kwp dadzą Ci w roku około 10 MWh. Zostaje jeszcze 7MWh za ogrzewanie + Cwu. Przy takim metrażu domu bez pompy ciepła te 7MWh nie wystarczą na ogrzanie + CWU. Przy średnio ocieplonym domu przyjmuje zużycie 70kWh/m2 na samo ogrzewanie . Biorąc pod uwagę ze elektrownia 10kWP to około 40k PLN , pompa ciepła do twojego metrażu pewnie z 30k PLN policz kiedy to Ci się zwróci. Jeżeli w pobliżu masz gaz to się nawet nie zastanawiaj

kulibob
07-02-2020, 16:54
Mi się zwróciło gdzieś po niecałym roku. Pamiętam, że uzbierałem sobie 45tys i zapłaciłem za montaż, a po niecałym roku znowu miałem ok 45tys odłożone na koncie.

Zwróciło mi się też kiedyś jedzenie - jak czytałem o zwracaniu się rekuperacji, fotowoltaiki, 25cm grafitu w ścianach itp :sick:

PV jest czymś co się musi zwrócić bo niema innego sensu ich zakładania. Jest tylko kwestia czasu zwrotu czy akceptujesz ryzyko.

Arturo72
07-02-2020, 17:07
PV jest czymś co się musi zwrócić bo niema innego sensu ich zakładania. Jest tylko kwestia czasu zwrotu czy akceptujesz ryzyko.
W stosunku do czego ma się zwrócić i dlaczego musi się zwrócić?
Ja ich nie zakładam tylko z tego względu, że mi się nie podoba obce cialo poza dachówka na dachu :)

kulibob
07-02-2020, 18:00
W stosunku do czego ma się zwrócić i dlaczego musi się zwrócić?
Ja ich nie zakładam tylko z tego względu, że mi się nie podoba obce cialo poza dachówka na dachu :)

A poco zakładać PV?
Jeśli wkładam X zł to zakładam że te X zł domnie wróci w jakimś czasie a później zacznie dla mnie zarabiać.
Jeśli nie zacznie zarabiać to niezwarto tym sobie dupy zawracać.
Dzisiaj Powiesili mi Froniusa z zabezpieczeniami i profile na dachu w poniedziałek pewnie wciągną panele.
A to jak wygląda dach kij mnie obchodzi tak samo mam w D.. że na elewacji wisi klima. Zresztą PV ładnie wygląda takie moje zdanie.

Arturo72
07-02-2020, 18:05
A poco zakładać PV?
Jeśli wkładam X zł to zakładam że te X zł domnie wróci w jakimś czasie a później zacznie dla mnie zarabiać.
Jeśli nie zacznie zarabiać to niezwarto tym sobie dupy zawracać.
Dzisiaj Powiesili mi Froniusa z zabezpieczeniami i profile na dachu w poniedziałek pewnie wciągną panele.
A to jak wygląda dach kij mnie obchodzi tak samo mam w D.. że na elewacji wisi klima. Zresztą PV ładnie wygląda takie moje zdanie.
Aha, to kocioł na węgiel kiedy Ci się zwrócił?
Za darmo go chyba nie miałeś :D

Ja pakujac pompę do domu nie patrzyłem na to czy i kiedy mi się zwróci. Po prostu miało być czysto, tanio i bezobslugowo a ona to gwarantowala, w stosunku do prądu :)

kulibob
07-02-2020, 18:23
Aha, to kocioł na węgiel kiedy Ci się zwrócił?
Za darmo go chyba nie miałeś :D

Ja pakujac pompę do domu nie patrzyłem na to czy i kiedy mi się zwróci. Po prostu miało być czysto, tanio i bezobslugowo a ona to gwarantowala, w stosunku do prądu :)

Ale kocioł, kominek, PC.... nie służy do zarabiania a PV tak.
Kocioł.... zakładasz do grzania dupy a PV do czego?

aldente
08-02-2020, 20:23
Ale kocioł, kominek, PC.... nie służy do zarabiania a PV tak.
Kocioł.... zakładasz do grzania dupy a PV do czego?
Do grzania wody. U mnie panele w ilości 4 szt. grzeją CWU. W słoneczne dni nie muszę specjalnie rozpalać w piecu, aby mieć ciepłą wodę. Kto rozpala w piecu w lato, ten wie jakie to wygodne.

arkadiuszkalinowski7
12-05-2020, 14:50
Dzień dobry. Mam w planie zlikwidować węglowy piec co, a w to miejsce zamontować elektryczny kocioł grzewczy oraz panele fotowoltaiczne o mocy 10kW.
Dotychczas zużywałem około 4 ton węgla w sezonie. Powierzchnia do ogrzania to 170m2. Dotychczasowe roczne zużycie prądu to około 3000kW. Zwracam się do osób które dokonały podobnej zamiany z pytaniem czy taka inwestycja jest opłacalna.

jak najbardziej się opłaca montować fotowoltaikę zwróci się na pewno plus nie zanieczyszczasz powietrza :)

SUSPENSER
14-05-2020, 14:15
Polecam Festal z Radomska - u mnie montowali i wszystko jest w porządku, instalacja na bardzo dobrym osprzęcie i w atrakcyjnej cenie.

annakwiatkowska
14-05-2020, 15:23
jak najbardziej się opłaca montować fotowoltaikę zwróci się na pewno plus nie zanieczyszczasz powietrza :)

posiadasz fotowoltaikę i jesteś zadowolony? możesz napisać (nawet na priv) kto Ci robił?

tkaczor123
14-05-2020, 20:01
Ja w lato rozpalam dwa razy w tygodniu grilla stacjonarnego. Trochę to uciążliwe bo tracę czas;) w gazowce kręcę i mam butla starcza mi na prawie sezon.

Antyspam
15-05-2020, 08:33
Ale kocioł, kominek, PC.... nie służy do zarabiania a PV tak.

CO??:eek:

Kosmos. Zgroza. Świadomość społeczna w skali 1-10: zero.

annakwiatkowska
18-05-2020, 13:58
mi wszystko w jeden dzień zrobił :spam:w porządku są bardzo i wypełnili za mnie papiery a bardzo tego nie lubie bo jestem w tym bardzo zagubiony i szybko mnie to irytuje..

u mnie też robili i jestem zadowolona z fachowości :)

pawelromanski85
21-05-2020, 12:48
posiadasz fotowoltaikę i jesteś zadowolony? możesz napisać (nawet na priv) kto Ci robił?

jestem zadowolony z całej pracy :spam:pełen profesjonalizm wszystko zamontowane w jeden dzień papiery wypełnione z dotacja i pokazanie wszystkiego od podstaw - polecam :)

alicjamarciniak90
22-05-2020, 11:59
jestem zadowolony z całej pracy :spam:pełen profesjonalizm wszystko zamontowane w jeden dzień papiery wypełnione z dotacja i pokazanie wszystkiego od podstaw - polecam :)

u mnie było tak samo ;)

Kaizen
22-05-2020, 12:29
u mnie było tak samo ;)

Polecenia kilkupostowców są raczej antyreklamą. Bo dowodzą, że brak poleceń kogoś, kto nie pracuje w marketingu czy też nie dostał rabatu za to, żeby polecać.

pawelromanski85
28-05-2020, 16:02
ja polecam bo jestem bardzo zadowolony, a Twoja wypowiedź jest słaba i pewnie sam tak robisz ;)

annakwiatkowska
02-06-2020, 10:32
ceny prądu stale rosną dlatego jest to inwestycja, która się opłaca :)