PDA

Zobacz pełną wersję : wełna czy stryropian?



romekmazurski
27-08-2019, 19:56
Zastanawiam się nad wełną albo styropianem, tylko chciałem dobrej jakości, myślałem o Asytrothermie ale wyszło mi że coraz gorzej z ich jakością. Wełna jest jednak droższa dużo, i trudna w montażu. Ile trzeba wydać na ocieplenie wełną a ile dobrym styropianem?

Kaizen
27-08-2019, 20:02
Dwa lata temu na Frontrocku dostałem wycenę na 185zł/m2, na styropianie - 125zł/m2 ze wszystkim. Nie dopilnowałem i trochę tandetny styropian mam. Teraz bym brał Etixxa co wyszłoby jakieś 15zł/m2 drożej. Czyli wyszłaby wełna drożej o 45zł/m2, U gorsze o ponad 10%. Tylko akystyka lepsza. Ja tam nie widziałem sensu dopłacać ponad 10K zł.

boconek03
03-11-2020, 18:52
Ja się waham cały czas. Na wełnie wyjdzie drożej o jakieś 60zł/m2.

Robinson74
03-11-2020, 19:02
myślałem o Asytrothermie ale wyszło mi że coraz gorzej z ich jakością.
A gdzie Ci tak wyszło?
Liczyłeś to? ;)

Tomek W
10-12-2020, 11:13
Często na wełnę dystrybutorzy mają promocje. Polecam zapoznac się z konkretną ofertą . Oczywiście wełna wyjdzie troche drożej ale wex pod uwagę relane korzyści z jej zastosowania takie jak niepalność, paroprzepuszczalność (lepszy mikroklimat) i hydrofobowość. A także niezmienność parametrów w czasie .

Kaizen
10-12-2020, 12:24
paroprzepuszczalność (lepszy mikroklimat) i hydrofobowość.

Dlaczego wypuszczanie pary wodnej, zimą, gdy i tak mamy przesuszone powietrze w domu miałoby być zaletą? Czy w takim razie należy unikać stosowania paroizolacji od wewnątrz, żeby tę zaletę wykorzystać? Bo przecież przy szczelnej paroizolacji wełna nie ma co przepuszczać.

Tomek W
11-12-2020, 11:09
Dlaczego wypuszczanie pary wodnej, zimą, gdy i tak mamy przesuszone powietrze w domu miałoby być zaletą? Czy w takim razie należy unikać stosowania paroizolacji od wewnątrz, żeby tę zaletę wykorzystać? Bo przecież przy szczelnej paroizolacji wełna nie ma co przepuszczać.

Zgodnie z zasadami fizyki budowli powinniśmy sotoswac materiały bardziej paroprzepuszczalne na zewnątrz. Paroizolacja nigdy nie będzie w 100% szczelna i w momencie gdy para wodna wniknie w przegrodę powinna mieć możliwość ujścia tak by jej ilość w przegrodzie sie nie nagromadzała. Stosując materiały sztuczne znacznie ograniczamy przepływ pary która przenika na zasadzie różnicy ciśnień w kierunku środowiska zimnego.

fotohobby
11-12-2020, 14:39
Często na wełnę dystrybutorzy mają promocje. Polecam zapoznac się z konkretną ofertą . Oczywiście wełna wyjdzie troche drożej ale wex pod uwagę relane korzyści z jej zastosowania takie jak niepalność, paroprzepuszczalność (lepszy mikroklimat) i hydrofobowość. A także niezmienność parametrów w czasie .

Z niezmiennością parametrów w czasie to też bym nie przesadzał - 10 lat temu widziałem poddasze ocieplane wełną, byłem tam niedawno znowu i zobaczyłem tą "niezmienność"

Tomek W
18-01-2021, 09:39
Z niezmiennością parametrów w czasie to też bym nie przesadzał - 10 lat temu widziałem poddasze ocieplane wełną, byłem tam niedawno znowu i zobaczyłem tą "niezmienność"

Ale tak jest. wełna nie ulega procesom starzeniowym. Mówi o tym nawet norma PN-EN 13162 że parametry termiczne sa niezmienne w czasie. Zawsze odpowiadając staram się nie rzucać słów na wiatr

fotohobby
18-01-2021, 11:31
Szkoda, że nie zrobiłem zdjęć :) jak pięknie teoria rozmija się z praktyką

pandzik
18-01-2021, 11:40
Szkoda, że nie zrobiłem zdjęć :) jak pięknie teoria rozmija się z praktyką

Znajoma dokładała dwa okna dachowe po 7 latach od budowy. No było to zaskoczenie co znalazła pod GK.